Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Dyrektor IPN, kurator oświaty i prezydent Zamościa chcą reakcji na publikację Kuriera Lubelskiego. Prezes wydawnictwa przeprasza.
Internauta „Paweł z Lublina” nagrał nowy film. Tym razem pokazuje, jak wygląda teraz teren dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych.
Miasto zamawia projekt potrzebny do naprawy niszczejącej kapliczki Chrystusa Frasobliwego, stojącej koło skrzyżowania ul. Kołłątaja z ul. Peowiaków. Dokumentacja ma być gotowa do końca września. Sam remont, chociaż jest pilny, musi czekać do roku 2022.
6 metrów wysokości i 4 metry szerokości ma mieć łuk triumfalny, który powstanie przed I Liceum Ogólnokształcącym w Tomaszowie Lubelskim. Pieniądze na jego budowę mają pochodzić m.in. od spółek Skarbu Państwa
Zabytkowe XIX-wieczne mury to chełmski znak rozpoznawczy. Powstałe jeszcze za carskich czasów, zbudowane z opoki i tylko uzupełniane cegłą, otaczają licea w centrum miasta. Latami nie były konserwowane i teraz popadają w ruinę.
Lubelski konserwator zabytków posiada już wszystkie zabytkowe przedmioty znalezione w filarze puławskiego kościoła. Także te, które zostały skradzione, a następnie odzyskane przez policję. Pamiątki po córce księżnej Izabeli do Puław wrócą już w kwietniu.
Prosimy o pomoc w identyfikacji zdjęcia wykonanego prawdopodobnie w Biłgoraju w czasie II wojny światowej. Z taki apelem zwróciły się władze miasta do mieszkańców, licząc na wiedzę ich i ich bliskich.
Odlana z brązu makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku pojawi się w tym roku niedaleko Bramy Krakowskiej. Zamówi ją Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków. Zobaczymy na niej budynki, których w mieście od dawna już nie ma.
– Każda taka inicjatywa musi brać pod uwagę uczucia rodzin ofiar i Narodu Polskiego – pisze w specjalnym oświadczeniu prezydent Zamościa i zawiesza współpracę z Tarnopolem. Władze tego miasta stadionowi nadali imię dowódcy UPA.
Z okazji 72. rocznicy śmierci majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory" w bełżyckim kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła odbyła się uroczysta msza święta. Po mszy zgromadzeni udali się pod Pomnik Niepodległości, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze.
Zmiany nazwy ulicy Józefa Franczaka „Lalka” chcą członkowie młodzieżówki partii Razem. – Nie zgadzamy się na takie gloryfikowanie i nagradzanie antysemityzmu oraz zbrodni – tłumaczą, powołując się na niedawną publikację naukową o najdłużej ukrywającym się „żołnierzu wyklętym”
– Choć mieszkała w Zamościu zaledwie kilka najwcześniejszych lat i pewnie niewiele z niego zapamiętała, świat do dziś pamięta, że urodziła się w naszym mieście – zauważają organizatorzy 150. urodzin Róży Luksemburg. Chcą rozdać w piątek 150 czerwonych róż
Minęło dziesięć lat od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek w Puławach odprawiono mszę w ich intencji. Puławianie tradycyjnie spotkali się przed krzyżem przy ul. Centralnej, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Przez cały miesiąc w województwie lubelskim odbywać będą się wydarzenia związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dziewczyny, matki, siostry, córki - które po II wojnie światowej nie pogodziły się z utratą wolności i zdecydowały się walczyć z nowym, sowieckim okupantem, często poświęcając życie dla Polski. Portrety opisujące losy kobiet niezłomnych zostały wyeksponowane na ogrodzeniu parafii Rozesłania Świętych Apostołów przy ul. Lubelskiej.
Bataliony Chłopskie podzieliły radnych powiatu bialskiego. – Wiemy, że część z nich wstąpiła później do Milicji Obywatelskiej – krytykuje radny Tomasz Bylina (PiS). – Przestańcie to upolityczniać – apeluje z kolei starosta bialski Mariusz Filipiuk (PSL).
Może rozpoznacie kogoś bliskiego? Albo znacie te zdjęcia z rodzinnych albumów? Narodowe Archiwum Cyfrowe prosi o pomoc w zidentyfikowaniu osób sfotografowanych przez Stanisława Magierskiego. Kilka tysięcy negatywów tego znanego w Lublinie fotografa i farmaceuty trafiło do stołecznego archiwum. Trwa ich opracowywanie
W budynku dawnego aresztu Gestapo i Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Radzyniu Podlaskim powstaje muzeum. W tym roku miasto przeznaczy ponad 100 tys. zł na remont. Ale zdaniem historyków, samorządowe pieniądze tu nie wystarczą.
Dobra wiadomość dla miłośników historii miasta. Muzeum Czartoryskich otrzymało ponad trzy tysiące negatywów i 16 archiwalnych zdjęć ilustrujących miasto z nieznanych dotychczas perspektyw. Najciekawsze z nich posłużą do stworzenia specjalnej wystawy.
– Cieszymy się, że nasz ośrodek znalazł się na liście najbardziej znanych instytucji kulturalnych i badawczych zajmujących się miejscami żydowskiego dziedzictwa – mówi wójt Wojsławic Henryk Gołębiowski. Anonsując nie tylko otwarcie dla zwiedzających wojsławickiej synagogi, lecz także umieszczenie anonsu na portalu Jewish Heritage Europe.
Pojechali do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia. Z czasem się osiedlili i zaczęli realizować swoje pasje. Artur Kropiwiec z Włodawy i jego przyjaciel Błażej Lewandowski z Raciborowic pod Łodzią są dektorystami i od kilku już lat przemierzają z wykrywaczami angielskie pola w poszukiwaniu historycznych artefaktów.
Pomnik ”oczyszczono” z zarzutów ale nadal ma przeciwników. - W sąsiedztwie Pomnika Partyzanta nie może być ronda im. Żołnierzy Wyklętych – przekonuje kraśnicki radny. I proponuje: Może niech to będzie rondo „Poli”?
Ślady pobytu litewskich oddziałów pilnujących obozu koncentracyjnego Majdanek odkryto podczas remontu w budynku szkół im. Vetterów przy ul. Bernardyńskiej. Na ścianie obok głównego wejścia odsłonięte zostało hasło, które kilkadziesiąt lat temu miało wpływać na morale mundurowych.
Miasto Puławy po raz pierwszy dołączyło do obchodów organizowanego m.in. przez Katolicki Uniwersytet Lubelski - Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Lubelszczyźnie. Ta inicjatywa będzie kontynuowana.
W kościele pw. św. Józefa w Puławach w zeszłym miesiącu przypadkiem odkryto pamiątki po tragicznie zmarłej córce księżnej Izabeli Czartoryskiej. Nadal nie ma pewności, czy były to jedyne XVIII-wieczne skarby zamurowane w świątyni. W badaniach pomoże Politechnika Lubelska