Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Spacerując po Puławach, dzięki bezpłatnej aplikacji w telefonie, będziemy mogli wirtualnie cofnąć się w czasie i obejrzeć, jak te same miejsca wyglądały w przeszłości. Projekt "Re-konstrukcje" Biblioteki Miejskiej uwieczni zmiany, jakie zaszły w mieście w ciągu ostatnich 115 lat.
Zabito ich strzałem w głowę i rzucono do dołu, jak worek kartofli. Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji lubelskiego IPN znalazł szczątki kolejne kolejnych siedmiu osób zabitych prawdopodobnie na Zamku Lubelskim przez stalinowskich oprawców.
Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu
Szkodziły jej ptaki i deszcz, które powoli niszczyły ściany unikatowej, najstarszej pomiędzy Wisłą a Bugiem budowli. Teraz to się zmieni, bo średniowieczne mury wieży w Stołpiu będzie chronił świeżo zainstalowany dach.
1 listopada, po decyzji rządu o wyborze doliny rzeki Chyloni we wsi Gdynia na miejsce stworzenia nowego, niezależnego od Gdańska, portu dla Polski, Ministerstwu Spraw Wojskowych przyznanych zostaje 40 milionów marek polskich na budowę tymczasowego portu wojennego i schroniska dla rybaków. Dzień później dotychczasowi sojusznicy, zgodnie z układem rozejmowym polsko-sowieckim, przystępują do wymarszu z terytorium polskiego – wojska ukraińskie oraz oddziały gen. Bułak-Bałachowicza podejmują decyzję o samodzielnym kontynuowaniu walki z Armią Czerwoną
Wyburzona może zostać część zabudowań w rejonie przedwojennej fabryki wag W. Hessa przy Lubartowskiej. O pozwolenie na rozbiórkę stara się spółka, która jest nowym właścicielem nieruchomości. Chce tu postawić nowe obiekty, a jeden ze starych gruntownie odnowić.
Nie ma takiego drugiego moskwicza na świecie. Na bazie modelu 412 Józef Nazaruk, nestor lubelskiej motoryzacji, na początku lat 70. zbudował sportowe coupe. Auto przez lata wzbudzało sensację na ulicach Lublina. Teraz synowie pana Józefa proszą o pomoc w odnalezieniu samochodu.
Kiedy konserwatorzy zdejmą rusztowania, mieszkańcy Krasnegostawu nie uwierzą, że to ich dawna świątynia. Kilkaset lat, całe pokolenia wiernych chodziły do kościoła o jednolitej, jasnej fasadzie. Po remoncie zobaczą barokowe kolory, muszle, róże i dzwonki
W środę zaczął się montaż dekoracji, która ma ozdobić Zamość na Święto Niepodległości. To dopiero część parasolkowej ozdoby, bo będzie ich ponad 200!
Fragment obrazu Jerzego Kossaka trafił na ścianę szkolnej hali sportowej w miejscowości Komarów Osada. Tak gmina i Fundacja Kultury Miejskiej uczciły 100. rocznicę bitwy pod Komarowem. – Mural jest gotowy, ale nie było uroczystego odsłonięcia i nawet teraz nie ma jak zaplanować takiej uroczystości – mówi pani wójt
– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa
– Fotografia doskonale ilustruje jak często na obszarze Lublina wykonywane były różnego rodzaju roboty ziemne, które bezpowrotnie niszczyły znajdujące się pod poziomem gruntu obiekty archeologiczne i historyczne nawarstwienia. Niestety wtedy, roboty te nie były prowadzone pod nadzorem archeologicznym, co niestety skutkowało bezpowrotną utratą ww. elementów obrazujących historię rozwoju miasta – napisał Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków pokazując zdjęcie z 1938 roku.
Na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie IPN odnalazł najprawdopodobniej dwie dawne mogiły więzienne.
Niezbyt często się zdarza, że o urządzaniu biblioteki decyduje konserwator zabytków. Ale tak jest w tym przypadku. Trwa modernizacja budynku dawnej bożnicy, która jest siedzibą miejskiej biblioteki. Placówka odlicza dni do momentu, gdy wróci do niezwykłego wnętrza.
- Czy były lokale dla osób wpływowych, to trudno ustalić, ale na pewno mógł taki istnieć. Domy publiczne były w prestiżowych miejscach chociaż nie było domów publicznych przy Krakowskim Przedmieściu czy ul. Narutowicza, która przed wojna była Namiestnikowską – rozmowa z Zofią Jakóbczak, Przewodniczka Inspiracji
Zamość miał swojego białego misia, tak jak Zakopane czy Szczawnica. Pamiątkowe zdjęcia z parku i zoo pewnie leżą w bardzo wielu rodzinnych albumach. Pomagamy zrekonstruować historię bohatera, który pozował z dziećmi i dorosłymi jeszcze przed wojną. Może uda się ustalić kto przebierał się w kostium
Wódz Naczelny Józef Piłsudski od 2 października odwiedza stanowiska dowodzenia w Lidzie, Grodnie i Słonimie, planując kolejne działania militarne. 7 października w Suwałkach zostaje podpisana polsko-litewska umowa, potwierdzająca linię Focha jako tymczasową granicę na Suwalszczyźnie. Tego samego dnia oddziały pod dowództwem gen. Lucjana Żeligowskiego pozorują niesubordynację wobec rozkazów władz wojskowych i podejmują przygotowania do wymarszu na Wilno zajęte przez Litwinów.
Przy centrum krwiodawstwa w Lublinie stanął pomnik upamiętniający pomoc okazaną Węgrom przez mieszkańców Lublina w 1956 roku. To nie przypadek, że akurat w tym miejscu.
Bezpłatne warsztaty archiwalne i konserwatorskie. Będzie kolejne spotkanie w Archiwum Państwowym w Lublinie. Wstęp jest wolny ale obowiązują zapisy
Fragmenty dawnej bramy do miasta odkryto podczas przebudowy skrzyżowania Krakowskiego Przedmieścia z ul. Lipową i Al. Racławickimi. Znaleziskiem zajmą się archeolodzy. – To kolejny ważny element związany z historią Lublina. Trudno go zignorować – mówi Dziennikowi wojewódzki konserwator zabytków
Olaf Cirut maluje już pracę, którą będziemy oglądać na ul. Mełgiewskiej. Krakowski artysta wygrał konkurs na mural związany z historią i działalnością Fabryki Samochodów Ciężarowych. Nanosi kolejne elementy rysunku.
We wsi Potok-Stany uroczyście odsłonięty zostanie pomnik upamiętniający żołnierzy i konspiratorów z NSZ i AK zamordowanych w kwietniu 1944 r. Niektórych zamordowano szczególnie brutalnie.
Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN prezentuje projekt "Historyczny obraz Lublina w czasach zarazy", którego efektem będą uruchomienie portalu internetowego oraz spotkanie online, poświęcone epidemiom, z którymi na przestrzeni lat musiał mierzyć się Lublin.
Na cmentarzu parafialnym w Wereszczynie (gm. Urszulin) przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków dokonali oficjalnego odbioru prac konserwatorskich przy zabytkowym grobowcu rodziny Czarnieckich. Prace zleciło miejscowe Stowarzyszenie Wereszczyński Gościniec.
Projekt uzyskał stosowne decyzje administracyjne i inwestycja został rozpoczęta - informuje konserwator zabytków. Zobacz, jak mają się zmienić hangary, gdzie przed wojną produkowano samoloty.