Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
(...) na pl. Litewskim (...) Lublin przeżył inwazję MO i tajniaków. Krążące kolumny radiowozów i suk hałasowały syrenami, świeciły kogutami. (...) spisywano składających kwiaty pod pomnikiem Konstytucji, cywile fotografowali, okolica pomnika była filmowana. Przed 18-tą przywieziono tyle MO, że na placu zrobiło się granatowo. Już wtedy dokonano pierwszych zatrzymań. (...). Po 19-tej wyszli ludzie z kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej kierując się ku pomnikowi. Ten duży tłum nie dotarł do „orzełka” ginąc w tłoku ubeków i milicji. Po pewnym czasie nadeszli ludzie od Jezuitów**.
– Nasz przyjaciel las chronił nas przed żywiołami, dawał radość, zdrowie i relaks. Teraz, gdy chcą naszego przyjaciela skrzywdzić, jesteśmy zobowiązani do jego obrony – uważają mieszkańcy, którzy są przeciwni wycinkom nadleśnictwa. Tego samego zdania są władze miasta, które gdzie mogą szukają wsparcia. Leśnicy tłumaczą, że stuletni sosnowy las trzeba odmłodzić i działają zgodnie z prawem
Marek Chrzanowski, dyrektor I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach nie zyskał poparcia kolegium Instytutu Pamięci Narodowej i nie zostanie nowym prezesem tej instytucji. Przed profesorskim gremium znacznie lepiej zaprezentował się Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
W zabytkowym Młynie Krauzego mają powstać mieszkania, a obok stanie blok. Taką inwestycję planuje lubelski deweloper Mariusz Wlaszczyk, którego firma stara się o niezbędne do budowy decyzje.
Na początku maja zarząd powiatu zajmie się petycją przeciwników budowy przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego łuku triumfalnego. Wcześniej, bo już w niedzielę debata poświęcona temu kontrowersyjnemu upamiętnieniu. Chęć rozmowy wyrazili przeciwnicy budowy. Pomysłodawcy nie widzą sensu udziału
Okazja jest po temu jest okrągła, bo w tym roku mija 370. rocznica tego triumfu oręża polskiego w bitwie pod Beresteczkiem. Ikona Matki Bożej Chełmskiej była w obozie wojsk króla Jana Kazimierza. Na cześć tego wydarzenia wykonano srebrne antepedium które umieszczono w ołtarzu chełmskiej bazyliki.
Archeolodzy wyjaśniają pochodzenie starych murów odkopanych na terenie budowy bloku między ul. Kalinowszczyzna a Towarową. W ziemi odkryto dosyć rozległe fragmenty dawnej zabudowy
15 tysięcy złotych przekazał chełmskiemu samorządowi wojewoda lubelski na utrzymanie cmentarzy wojennych. – To za mało, aby nekropolie utrzymać w należytym stanie – uważa radny Dariusz Grabczuk (PO). – Tak krawiec kraje, jak mu materii staje – komentuje Longin Bożeński (PiS), przewodniczący Rady Miasta.
To szczątki dziewięciu osób. Zostały odnalezione podczas kolejnych poszukiwań na ternie cmentarza przy ul. Unickiej w Lublinie.
W tym miesiącu minie 112 rocznica śmierci pani Riwki Racheli z Gorzkowa. To między innymi jej nagrobek odnaleziono podczas prac ziemnych w miejscowości niedaleko Krasnegostawu
Michael Weingärtner nie zostanie osądzony. IPN informuje o śmierci mężczyzny, który był wartownikiem w Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady w Lublinie.
78 lat temu wybuchł pierwszy miejski zryw w okupowanej przez Niemców Europie - powstanie w getcie warszawskim. Żonkil jest symbolem pamięci o tamtych ludziach i ich odwadze
Jak wyglądały i gdzie mieściły się pierwszy stadion i kino w Puławach? Czy trudno było przepłynąć statkiem pod pierwszym drewnianym mostem i jak długo trwała podróż do Warszawy?
Nie wiadomo dokładnie, jaka jest przeszłość tego skarbu, ale wiadomo, jak będzie wyglądała jego przyszłość.
Msza oraz składanie wieńców i zapalenie zniczy. Tak wyglądały obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Lublinie.
W tym tygodniu dowiemy się, z czyich grobów pochodzą kolejne macewy odnalezione w Gorzkowie w powiecie krasnostawskim. W poniedziałek gmina przekazała społecznikom to, co robotnicy znaleźli podczas prac ziemnych przy remizie.
13 kwietnie obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Unikatowe materiały wideo, m.in. ze spotkania Marka Kotańskiego z puławską młodzieżą, wizyty Elżbiety Jaworowicz w upadającej fabryce żelatyny oraz rozmowy z puławskimi seniorami - to wszystko znajdziemy w dokumencie "Puławy okiem emeryta", który na początku kwietnia opublikowała fundacja IPAM.
Zespół Pałacowo-Parkowy w Zawieprzycach od dawna czeka na remont. W tym roku ruszy rewitalizacją parku. Ten zakątek blisko Lublina ma niezwykłą historię i olbrzymi potencjał.
Dzięki społecznikom zainteresowanym historią, odnaleziono macewy z cmentarza żydowskiego w Gorzkowie (powiat krasnostawski). Jedna kilkadziesiąt lat była fragmentem lokalnej drogi. Drugiej, miejscowy gospodarz używał do ostrzenia narzędzi
Podczas prac rewitalizacyjnych w parku Radziwiłłowskim natrafiono na fundamenty dawnej kuchni zespołu pałacowego. Archeolodzy liczą, że odkopią fragmenty ceramiki produkowanej w Białej Podlaskiej za czasów Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.
Dziś minęła 150. rocznica urodzin ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL.
Tylko do 14 kwietnia można oglądać na Placu dr. E. Łuczkowskiego w Chełmie wystawę „Tu rodziła się „Solidarność”, ukazującą strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. oraz powstawanie ruchu społecznego, który zmienił Polskę. Swój wkład w jego tworzeniu mieli także chełmianie.
To było rutynowe przygotowywanie terenu pod parking. Efekt? Znaleziono piwnice! Na zapleczu remontowanego budynku Syndykatu Rolniczego w Hrubieszowie natrafiono na relikty architektoniczne. O ich losie przesądzi konserwator zabytków
Koło dawnego obozu koncentracyjnego na Majdanku stanął wczoraj pomnik ks. Emiliana Kowcza, kapłana greckokatolickiego, błogosławionego Kościoła katolickiego.