Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
W nowym Muzeum Byłego Obozu Zagłady dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe. Jednocześnie zaangażowana firma urządza stałą wystawę. Zwiedzający będą mogli ją obejrzeć prawdopodobnie już w końcu października.
W nowym Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze dobiegają końca ostatnie prace wykończeniowe. Jednocześnie zaangażowana firma urządza stałą wystawę.
Tysiące osób znają ten dworek doskonale. Organizatorzy tegorocznej rekonstrukcji Bitwy pod Tomaszowem sprzedają charakterystyczny element scenografii. – Ma okna, które robił mój ojciec – mówi autor imitacji przedwojennej nieruchomości
Piwnicę jednej z kamienic zburzonych przez hitlerowców odsłoniła koparka na budowie przyłącza ciepłowniczego do lubelskiego Zamku. W tym miejscu znajdowała się dzielnica żydowska, której mieszkańcy zostali wymordowani w obozie zagłady w Bełżcu.
20 września Rada Ligi Narodów przyjmuje rezolucję, która potwierdza tzw. linię Focha na Suwalszczyźnie, jako tymczasową linię demarkacyjną między Polską a Litwą. Tego dnia Polacy ruszają do natarcia na Grodno. Rozpoczyna się tzw. operacja niemeńska. Główny ciężar całego przedsięwzięcia spoczywa na 2 Armii gen. Edwarda Rydza-Śmigłego oraz 4 Armii gen. Leonarda Skierskiego. 21 września rozpoczynają się polsko-sowieckie rokowania pokojowe w Rydze. Delegacji polskiej przewodniczy Jan Dąbski (wiceminister spraw zagranicznych), Sowietów reprezentuje Adolf Joffe
Społecznicy, prowadzący skansen w Holi (powiat włodawski), zbierają fundusze, by naprawić szkody wyrządzone przez lipcową burzę. Choć strażacy pomogli nakryć zabytkową chałupę brezentem, zimą to nie wystarczy. Pieniądze zbierają na portalu zrzutka.pl.
Na ścianie budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim odsłonięto mural „Nasz profesor kpt. Józef Majka”.
12 września na Wołyniu rusza ofensywa 3 Armii gen. Władysława Sikorskiego; w jej wyniku Polacy zajmują kolejne miasta. Działania te mają odwrócić uwagę sowieckich dowódców od przygotowań do operacji niemeńskiej. Józef Piłsudski zamierza bowiem obejść oddziały bolszewickie od strony północnej i zepchnąć przeciwnika w bagna Polesia. 13 września wojska litewskie atakują Polaków w Sejnach. 14 września polska delegacja pokojowa wyjeżdża do Rygi. 16 września Naczelny Dowódca Armii Czerwonej Siergiej Kamieniew, na skutek dużych strat i niewielkiej wartości bojowej, nakazuje wycofać 1 Armię Konną Budionnego ze strefy operacyjnej. Skarb państwa coraz trudniej znosi stan trwającej wojny oraz jej skutki.
Już po raz 12. organizatorzy przypomnieli wydarzenia, do których doszło w okolicach Tomaszowa Lubelskiego na początku II wojny światowej. W tym roku widzowie zobaczyli epizody z tzw. II bitwy tomaszowskiej.
W piątek odbył się raj pojazdów historycznych, a to tylko zapowiedź tego, co wydarzy się w niedzielę. Wtedy będzie można zobaczyć rekonstrukcję bitwy pod Tomaszowem.
Trwają przygotowania do niedzielnej rekonstrukcji historycznej. Widzowie zobaczą epizody z II Bitwy pod Tomaszowem i te nawiązujące do wydarzeń w 1940 roku w Katyniu. Organizatorzy spodziewają się 250 rekonstruktorów. Na widowni będzie tylko 3 tysiące osób. To ostatni moment by zarezerwować lub osobiście odebrać wejściówkę
W Wytycznie, przed pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza obchodzono 81. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. W uroczystościach uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.
Mieszkańcy, samorządowcy, najważniejsi urzędnicy i politycy wzięli udział w rocznicowych uroczystościach w Lublinie. Odbyły się one na placu Litewskim w Lublinie. Właśnie tam uczczono pamięć Polaków poległych podczas ataku sowietów na Polskę w 1939 roku. Była to też okazja do wspominania o osobach, które po radzieckiej agresji trafiły do niewoli lub zostały wywiezione w głąb Rosji. Dlatego właśnie po uroczystościach pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza ich uczestnicy przeszli pod pomnik Matki Sybiraczki.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, które odbędą się dziś o godz. 13.15, przed pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie.
Do Muzeum Wsi Lubelskiej trafiła w 1977 roku, ale do tej pory można ją było oglądać jedynie z zewnątrz. Od dziś zagroda z Brzezin jest dostępna dla zwiedzających.
Złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi i zwiedzanie cel dawnego aresztu NKWD – to główne punkty uroczystości rocznicowych 17 września które organizuje w Chełmie prezydent miasta oraz Związek Sybiraków.
W Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie otwarto wystawę „Niebo Nad Brytanią. Polskie Siły Powietrzne w 80.rocznicę Bitwy o Anglię”. Przedstawia ona udział polskich pilotów w Bitwie o Anglię.
Andrzej Duda z małżonką będzie w czwartek, 17 września w Wytycznie w powiecie włodawskim. Tam odbędą się obchody rocznicowe sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku.
Zakończyły się ratownicze badania archeologiczne prowadzone przy budowie nowych gmachów szpitala SPSK 1 przy ul. Staszica. Co ustalili archeolodzy?
4 września w rejonie Sejny-Suwałki-Augustów wojska litewskie atakują oddziały jazdy polskiej; dalej Litwini nacierają wspomagani przez Sowietów. 5 września Polacy odpierają kontrofensywę litewską na Suwalszczyźnie. Armia Konna Budionnego wycofuje się najpierw na wschodni brzeg Bugu, a następnie na tyły Frontu Południowo-Zachodniego, do rejonu Włodzimierza Wołyńskiego. 10 września w Kwaterze Głównej Naczelnego Wodza w Brześciu nad Bugiem Piłsudski zwołuje odprawę z dowódcami 2 i 4 Armii i przedstawia założenia nowego planu operacyjnego
Przez te zdjęcia na dwa lata dostałem zakaz wejścia do fabryki - ROZMOWA z Jackiem Mirosławem, wieloletnim lubelskim fotoreporterem
Świetna wiadomość. Jest przełom w sprawie czajni. Zabytkowy budynek w centrum Tomaszowa Lubelskiego nie będzie niszczał. W ciągu kilku dni wspólnicy zadecydują, który z nich będzie właścicielem. Zmiany będą widoczne szybciej, bo mają zniknąć reklamy szpecące niezwykłą budowlę
Niemal 300 budynków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych podczas najtragiczniejszego w historii Lublina bombardowania, którego 81. rocznica będzie obchodzona dziś przed południem. 9 września 1939 r. niemieckie bomby burzące i zapalające zniszczyły kwartał Starego Miasta i wiele obiektów w centrum
Nie wiadomo ile lat spędził w ukryciu obraz malowany na zamówienie do kościoła w Krasnymstawie. Nikt okazałego płótna nie szukał, bo w ogóle zapomniano o jego istnieniu. Teraz pięknie odrestaurowana scena z życia św. Franciszka Ksawerego trafi na ścianę kaplicy.
Zakończyły się 10-dniowe badania archeologiczne na górkach czechowskich w Lublinie. Nie znaleziono pochówków ludzkich. IPN zapowiada nadzór archeologiczny nad tym terenem.