Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Uroczystości na Zamku Lubelskim
galeria

Rocznica likwidacji Konzentrationslager Lublin. Msza na Zamku i kwiaty na Majdanku [zdjęcia]

Na Zamku w Lublinie oraz na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady oddano hołd pomordowanym w czasie II wojny światowej. W środę odbywały się w Lublinie uroczystości 76. rocznicy likwidacji KL Lublin oraz 80. rocznicy Akcji AB na Lubelszczyźnie. Obchody rozpoczęły się mszą w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku, a następnie przeniosły się na teren byłego obozu na Majdanku.

Obchody w Warszawie w 1979 roku
galeria

22 lipca. Tak W PRL świętował Chełm i Lublin. „Dzień wcześniej władza rzucała do sklepu poszukiwane towary” [zdjęcia]

W PRL-u 22 lipca było jednym z najważniejszych świąt. To rocznica ogłoszenia Manifestu PKWN w Chełmie. Świętowało nie tylko to miasto, ale też Lublin, Warszawa… Cała Polska.

Dziś 76. rocznica likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu na Majdanku. Program obchodów

Dziś 76. rocznica likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu na Majdanku. Program obchodów

Dziś 76. rocznica likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady na Majdanku

Uroczystości w 2018 roku
22 lipca 2020, 9:00

Rocznica likwidacji niemieckiego więzienia na Zamku Lubelskim i obozu koncentracyjnego na Majdanku

Środowe uroczystości rozpoczną się na Zamku Lubelskim, a następnie ich uczestnicy przeniosą się na były obóz na Majdanku.

Warszawa, lipiec 1920. Generalny Inspektor Armii Ochotniczej, generał Józef Haller, w otoczeniu oficerów swego sztabu
Magazyn

Wiktoria 1920. Mobilizacja, ofensywa, konferencja i rokowania

3 lipca Józef Piłsudski, w imieniu Rady Obrony Państwa, ogłasza odezwę mobilizującą do walki cały naród. 4 lipca na całym Froncie Zachodnim – od granicy z Łotwą aż do błot poleskich – rozpoczyna się ofensywa wojsk sowieckich; natarcie na linii Smoleńsk–Warszawa–Berlin. Po przejściu Horynia Armia Konna Budionnego zajmuje twierdzę Równe. 6 lipca premier Władysław Grabski udaje się do Spa na konferencję przedstawicieli Ententy, by prosić o pośrednictwo w rokowaniach pokojowych z Moskwą. 7 lipca powstaje Generalny Inspektorat Armii Ochotniczej (przyjmowani są wszyscy obywatele spoza służby wojskowej). 8 lipca po sforsowaniu Berezyny wojska Tuchaczewskiego kontynuują natarcie w kierunku na Mińsk i Wilno. Oddziały polskie cofają się w panice

40. rocznica Lubelskiego Lipca '80. Obchody w Lublinie [zdjęcia]
galeria

40. rocznica Lubelskiego Lipca '80. Obchody w Lublinie [zdjęcia]

Przedstawiciele władz miasta i województwa wzięli udział w niedzielnych uroczystościach rocznicowych. 40 lat temu protestowali robotnicy lubelskich zakładów.

Znalezisko przy ul. Lipowej
galeria

Ludzkie szczątki pod jezdnią na ul. Lipowej. „Nikt się tego nie spodziewał”

- Zrodziła się hipoteza, że odkryte szczątki mogą mieć związek z dawnymi fortyfikacjami Lublina z okresu staropolskiego- informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na znalezisko w środę natknęli się robotnicy przebudowujący ul. Lipową.

Uroczystości „Jutrzenki Solidarności"
galeria

„Jutrzenka „Solidarności”. Rocznica strajku w lokomotywowni w Lublinie

40 lat temu, podczas Lubelskiego Lipca, kolejarze odegrali zasadniczą rolę. Teraz przypominają te wydarzenia.

Obraz „Bitwa pod Grunwaldem"

610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Czy kościół w Lublinie zbudowali krzyżaccy jeńcy?

610. rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Według legendy kościół powizytkowski w Lublinie wznieśli wzięci w niewolę Krzyżacy. Podlubelska miejscowość Niemce swoją nazwę też miała wziąć od jeńców. Ile jest w tych historiach prawdy.

Muzeum ma zostać otwarte we wrześniu.

Nowe muzeum pułkowe w Kraśniku. "To będzie obiekt na miarę europejskich standardów"

Prace dotyczące przebudowy i rozbudowy Muzeum 24. Pułku Ułanów w Kraśniku są już na finiszu. Placówka podlegająca Muzeum Lubelskiemu otworzy drzwi dla zwiedzających po wakacjach

Pozostałości po zamku. Jedna z wycieczek oprowadzana po pomieszczeniach budynku przy ul. Zamkowej

W sali balowej można było jeździć karocą. W planach badania archeologiczne nad zamkiem w Bełżycach

– Chcemy oddzielić mity od faktów. Pokazać, co jest prawdą, a co nie – mówi Dariusz Figura z Fundacji „Zamek Bełżyce”, która stara się o dotację, by móc przeprowadzić pierwsze w historii badania archeologiczne nad zamkiem w Bełżycach

1927. Stary cmentarz żydowski na zdjęciu zamieszczonym w pracy Jakuba Żygawskiego

Te kości nadal tu są. Odkrycie w piwnicach Zamojskiego Domu Kultury

Prokurator i policjanci interweniowali w Zamojskim Domu Kultury, gdzie znaleziono ludzkie szczątki. Odkryciem robotników pracujących na poziomie fundamentów nie są zdziwione osoby znające historię terenu na którym wybudowano gmach. Przez kilkaset lat był tu stary cmentarz żydowski

Cywile opanowali garnizon. Jedyna pamiątka po wojsku we Włodawie to Pomnik Sapera
Magazyn

Cywile opanowali garnizon. Jedyna pamiątka po wojsku we Włodawie to Pomnik Sapera

We Włodawie poza skromnym Pomnikiem Sapera nic już nie przypomina, że przez ponad 100 lat w jej bliskim sąsiedztwie, a potem w granicach, stacjonowało wojsko. Pogarnizonowe budynki z różnych epok zostały zaadoptowane na cywilne cele albo czekają na gospodarza z pomysłem na ich zagospodarowanie.

Pieta Wołyńska w Chełmie

Chełm będzie miał instytut historyczny i muzeum wołyńskie. Ogłoszą to najważniejsi politycy PiS

W piątek, 10 lipca wicepremier Jacek Sasin, europoseł Beata Mazurek ogłoszą koncepcję powstania dwóch nowych instytucji: Instytutu Prawdy i Pojednania oraz Muzeum Ofiar Wołynia. Będzie to jeden z akcentów obchodów 77 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej.

W Chełmie nie chcą Wody Króla Daniela. Protestują historycy i kresowiacy

W Chełmie nie chcą Wody Króla Daniela. Protestują historycy i kresowiacy

W Chełmie zawrzało: kresowiacy i niektórzy naukowcy zaprotestowali przeciwko nazwie kranówki, która ma być lana do butelek i sprzedawana jako Woda Króla Daniela. Ich zdaniem średniowieczny władca, który w mieście ma nawet skwer swego imienia, nie zasługuje na etykietę na butelce.

Partia Razem w 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. „Postulaty nie doczekały się pełnej realizacji"

Partia Razem w 40. rocznicę Lubelskiego Lipca. „Postulaty nie doczekały się pełnej realizacji"

- Rocznica wybuchu pierwszych strajków 8 lipca 1980 r. przypomina nam o postulatach ogłaszanych wówczas w lubelskich zakładach, które można sprowadzić do twierdzenia "Nie ma wolności bez chleba" - mówią działacze lewicowego ugrupowania, którzy uczcili 40. rocznicę Lubelskiego Lipca.

Obraz Matki Bożej Chełmskiej już wrócił na ołtarz. Wkrótce będzie podróżować

Obraz Matki Bożej Chełmskiej już wrócił na ołtarz. Wkrótce będzie podróżować

Po czterech miesiącach zabiegów konserwatorskich ikona Matki Bożej Chełmskiej wróciła na swe miejsce na ołtarzu bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie. Odnowioną ikonę, jej kopię oraz pozłacaną wnękę ołtarzową pobłogosławi ksiądz infułat Kazimierz Bownik, który poprowadzi również wszystkie konferencje nowenny.

77. rocznica rzezi wołyńskiej. Program uroczystości w Lublinie
10 lipca 2020, 11:00

77. rocznica rzezi wołyńskiej. Program uroczystości w Lublinie

W najbliższy piątek będziemy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Mija 77 lat od wydarzeń na Wołyniu.

Lublin: Wsiądź, obejrzyj, dowiedz się, jak było. Zabytkowy "ogórek" dostępny do oglądania

Lublin: Wsiądź, obejrzyj, dowiedz się, jak było. Zabytkowy "ogórek" dostępny do oglądania

Zabytkowy autobus jelcz „ogórek” udostępniony przez MPK Lublin jeszcze do 25 lipca będzie częścią wystawy otwartej przed Ratuszem z okazji rocznicy strajków określanych mianem „lubelskiego lipca”

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

„Lublin bohaterom”. Odznaczeni za protesty w zakładach pracy 40 lat temu

23 osoby otrzymały dzisiaj medale „Lublin Bohaterom”, nowe odznaczenia przyznane po raz pierwszy przez prezydenta miasta. Odebrali je robotnicy biorący udział w strajkach, które 40 lat temu przetoczyły się przez wiele zakładów pracy w Lublinie i regionie.

Jan Czogała

„Lubelski lipiec". Legendarny dyrektor WSK: „Pod biurowiec przyszło 3,5 tys. osób"

Zaczęło się od podwyżki cen w bufetach – wspomina Jan Czogała, który kierował Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku, gdy przez region przetaczała się fala robotniczych strajków. W 40. rocznicę „lubelskiego lipca” przebieg protestów przypomina wystawa otwarta wczoraj na pl. Litewskim

Specjalny wagon rocznicowy, który tym razem nie wyjedzie w trasę

Rocznicę Lubelskiego Lipca świętujemy tylko u siebie. „Solidarność": przez koronawirusa

Obchody 40. rocznicy protestów robotniczych skupiają się w Świdniku i Lublinie. Trudno będzie, aby usłyszała o tym cała Polska. „Solidarność” tłumaczy, że plany były większe, ale wszystko popsuł koronawirus.

Premier Władysław Grabski
Magazyn

Wiktoria 1920. Bolszewicy u bram, a Polska kłóci się o ministrów

23 czerwca, wobec niepowodzeń stworzenia przez Wincentego Witosa gabinetu „włościańsko-robotniczego”, powstaje, w oparciu o ugrupowania prawicowe i centrowe, pozaparlamentarny rząd Władysława Grabskiego – celem władzy wykonawczej staje się obrona państwa. 24 czerwca Józef Piłsudski spotyka się w Belwederze z Borysem Sawinkowem, przedstawicielem rosyjskiej emigracji demokratycznej, w sprawie tworzenia w Polsce rosyjskich oddziałów ochotniczych do walki z bolszewikami. 25 czerwca dochodzi do strajku gdańskich robotników portowych, który uniemożliwia wyładunek materiałów wojennych przeznaczonych dla armii polskiej. Na terenach plebiscytowych narasta napięcie przed ostatecznymi decyzjami.

Muzeum na Majdanku i w Bełżcu będzie można już zwiedzać z przewodnikiem

Muzeum na Majdanku i w Bełżcu będzie można już zwiedzać z przewodnikiem

To oferta dla zorganizowanych grup i indywidualnych zwiedzających. Zwiedzanie z przewodnikiem zostało wstrzymane przez epidemię koronawirusa.

Lublin: Niezwykły landart powstał na cmentarzu żydowskim na Wieniawie
galeria
film

Lublin: Niezwykły landart powstał na cmentarzu żydowskim na Wieniawie

Prawnik Maciej Chorągiewicz zadbał o to, żeby teren został posprzątany. Plastyk Jarosław Koziara land artem oznaczył dawny żydowski cmentarz przy ul. Leszczyńskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium