Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
„Podczas ciężkich terminów, które przyszły na Rzeczypospolitą, wdzięczny za gościnność i chwilę spoczynku w tym domu za znanych” napisał w księdze bursy szkolnej w Chełmie w przeddzień Bitwy Warszawskiej Marszałek Józef Piłsudski. Faksymile tych słów przeniesiono na tablicę pamiątkową, którą 15 sierpnia 2020 w Chełmie na historycznym budynku podczas uroczystości 100. rocznicy Cudu na Wisłą, odsłonił wiceminister Marcin Ociepa.
W tym roku bez pikniku wojskowego czy pokazu sprzętu. Lubelskie obchody Święta Wojska Polskiego ograniczyły się do oficjalnych uroczystości. Niemal z samego rana została odprawiona msza a archikatedrze, a następie uczestnicy uroczystości przeszli na pl. Litewski. Tam złożyli wieńce i odbył się uroczysty apel. Przez pandemię koronawirusa 100. rocznica Cudu nad Wisłą była obchodzona dosyć skromnie.
Skromniej niż w ubiegłych latach w Zamościu świętowano Cud nad Wisłą. Ale na obchody Święta Wojska Polskiego i tak przyszło wielu mieszkańców.
Wiktoria 1920. 8-9 sierpnia podczas konferencji brytyjsko-francuskiej w Hythe omawiane są warunki rozejmowe wobec Polski (m.in. natychmiastowa demobilizacja do poziomu 50 tysięcy żołnierzy oraz prawo Rosji do bezwarunkowego transportu przez polskie terytorium). Ich przyjęcie oznaczałoby sowietyzację Polski. 10 sierpnia premier Lloyd George oznajmia w parlamencie brytyjskim, iż warunki są dobre i zwalniają Wielką Brytanię z obowiązku udzielania Polakom pomocy. 11 sierpnia jednostki sowieckiego Frontu Zachodniego docierają do Wisły. 12 sierpnia, przed udaniem się na front, Józef Piłsudski składa na ręce premiera Wincentego Witosa dymisję ze stanowiska Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza - do ewentualnego wykorzystania. Tego dnia - dzięki kryptologom - polskie dowództwo poznaje bolszewicki plan ataku na Warszawę.
Dwa są już gotowe i czekają na odsłonięcie, trzeci jest w budowie, czwarty jest projektowany. Pierwsza uroczystość czeka nas już w sobotę na Bronowicach, gdzie stanął pomnik prymasa Wyszyńskiego.
„Kochałam ten sklep, był jak prawdziwy sezam z bajki”. To jedno z wielu wspomnień jakimi się dzielą osoby, które choć raz były przy ul. Daniłowskiego 1. W miejscu gdzie handlowało rodzeństwo Malinowskich, pojawiła się pamiątkowa tablica. To ewenement w historii miasta. A może kraju?
„Kolonja letnia Wydziału Opieki Społecznej Magistratu m. Lublina” głosi napis nad głowami bosych dzieciaków, które wypoczywały w Nałęczowie. To jedna z najstarszych fotografii przechowywanych w archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Autorem zdjęć jest urodzony 2 sierpnia 1890 roku Zbigniew Czarkowski, który przekazał je w formie darowizny. Jak informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, szklane negatywy zostały zeskanowane przy współpracy z Politechniką Lubelską. Fotografie wykonane w końcu I wojny światowej i początkach II RP przedstawiają między innymi sceny z codziennego życia ludzi związanych z Nałęczowem i kuracjuszy.
Widać już efekty prac przy wieżyczce wschodniej w zespole zamkowym Radziwiłłów. To dawna wschodnia klatka schodowa zespołu zamkowego – element nieistniejących pałacowych galerii.
Dwie wystawy, konferencje naukowe, wydawnictwa, dziesiątki zebranych relacji, setki pozyskanych archiwalnych zdjęć: to efekt dwóch projektów Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie. W obu przypadkach stawką jest przywołanie społeczności żydowskiej, która w tym mieście przed wojną stanowiła większość
Kochałam ten sklep, był jak prawdziwy sezam z bajki. To jedno z wielu wspomnień jakimi się dzielą osoby, które choć raz były przy ul. Daniłowskiego 1 w Zamościu. W miejscu gdzie handlowało rodzeństwo Malinowskich, pojawiła się pamiątkowa tablica. To ewenement w historii miasta a może kraju?
- Wygląda, jakby zasnął w rowie. Oparł się o krawędź i tak został – archeolodzy opisują położenie ludzkich szczątków, na które natrafili tam, gdzie trwa budowa gmachów szpitala SPSK 1 przy ul. Staszica w Lublinie
Konserwatorzy pracują w kamienicy przy Rynku 6, gdzie konserwują i poddają zabiegom restauratorskim drewniany strop w izbie reprezentacyjnej na I piętrze. Przesłoniły go późniejsze przekształcenia (m.in. podsufitka, a potem farba wapienna).
Blisko 20 milionów złotych kosztować będzie przebudowa pochodzącego z 1913 roku budynku Urzędu Gubernialnego w Chełmie. Po remoncie wprowadzą się do niego oddziały chełmskiego szpitala wojewódzkiego - rehabilitacji, Zakład Rehabilitacji Leczniczej, fizjoterapii ambulatoryjnej oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej w ośrodku dziennym i zakład opiekuńczo-leczniczy z 18 łóżkami, z których część będzie przeznaczona dla pacjentów wymagających mechanicznej wentylacji.
Na terenie miasta po raz kolejny doszło do odkrycia zabytków archeologicznych podczas prowadzonych robót budowlanych. Tym razem znaleziska dokonano na terenie budowy nowych gmachów szpitala SPSK nr 1 przy ul. Staszica
24 lipca Naczelnik Państwa powołuje nowy gabinet premiera Wincentego Witosa, zwany Rządem Obrony Narodowej. Tegoż dnia bolszewicki głównodowodzący Siergiej Kamieniew dzieli zadania: Front Zachodni (Michaił Tuchaczewski) ma zdobyć Warszawę, Front Południowo-Zachodni (Aleksandr Jegorow) ma iść na Lwów. 25 lipca do Warszawy przybywa aliancka misja wojskowa z gen. Maximem Weygandem. Niemcy wydają godzący w Polskę zakaz przewozu przez swoje terytorium jakiegokolwiek zaopatrzenia wojennego. 26 lipca szefem Sztabu Generalnego zostaje gen. Tadeusz Rozwadowski. Po decyzji Konferencji Ambasadorów Ententy z 28 lipca, o odebraniu Polsce części Śląska Cieszyńskiego na południe od Olzy, Ignacy Jan Paderewski oświadcza w Paryżu 30 lipca, że Polska decyzję wykona, ale nie uzna za sprawiedliwą.
- Spotkaliśmy się, porozmawialiśmy. Inwestor okazał się żywo zainteresowany współpracą w zakresie poszukiwania rynków zbytu dla naszej wody - mówi radny Kamil Błaszczuk. - Jeśli uda się spełnić pewne kryteria w zakresie jakości wody znajdzie się nabywca na co najmniej kilka milionów butelek naszej wody na miesiąc!
Trwa remont jednego z bardziej charakterystycznych budynków w centrum Lublina – dawnej siedziby Komisji Obwodowej na rogu ul. 3 Maja i Żołnierzy Niepodległej. Dzięki kolekcjonerom, którzy zbierają stare cegły wiemy coś więcej o historii cegielnictwa i Lublina. Bo ze stosu gruzu powstałego podczas prac, uratowali jedną z najstarszych sygnowanych cegieł w Polsce
W każdy wakacyjny weekend Lubelskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników Turystycznych Pogranicze zaprasza na „Spacery po lubelsku”.
W sobotę, 1 sierpnia będziemy obchodzili rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 17.
Trwa wielki remont w jednym z najważniejszych zamojskich zabytków – Akademii Zamojskiej. Choć odkrycia archeologiczne były spodziewane, to ich skala zaskakuje. Najnowsze? Węzeł sanitarny na sześć oczek z XVIII wieku
Jest już nowy krzyż upamiętniający Józefa Franczaka ps. „Laluś”. – Tyle lat po śmierci jest traktowany jak pospolity przestępca – komentuje syn ostatniego żołnierza wyklętego.
Gorąco było wtedy, prawda? Pamiętam tamten lipiec, pamiętam kiedy pierwszy raz ten powiew wolności dało się odczuć w całej Polsce, bo ziemia drżała i wyraźnie było widać, że ten kamień rzucony wówczas przez robotników poruszył pewną lawinę. Ta lawina poszła i nic już jej nie mogło zatrzymać mimo późniejszego stanu wojennego – mówił w niedzielę w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. – Bez Lubelskiego Lipca nie byłoby później Sierpnia, nie byłoby Solidarności – dodał.
W piątek wieczorem odbyła się premiera nowego pokazu multimedialnego na pl. Litewskim. Przy fontannie zebrał tłum widzów. W sobotę ponowny pokaz.
Historyczny zbieg okoliczności. Goraj i Kamionka tym samym ukazem carskim zostały pozbawione praw miejskich. Po 152 latach, równocześnie znów będą miastami. Jest ministerialny projekt rozporządzenia.
Będzie okazja, aby posłuchać o tym, co archeolodzy odkryli przy ul. Kościuszki 26 w Kraśniku na terenie przylegającym do przebudowywanej kamienicy, która istniała tu już w 1912 r. Podczas piątkowego spotkania w „Niebieskim Młynie (ul. Jagiellońska 5) będzie można też zobaczyć najważniejsze z odnalezionych podczas badań eksponatów.