Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Tomasz Onoszkiewicz-Henel z przyznanym mu przez IPN Krzyżem Wolności i Solidarności

Lider „bojówki Solidarności" z Puław odznaczony przez IPN. Dzisiaj kibicuje Białorusinom

Mieszkający na co dzień w Niemczech puławian, Tomasz Onoszkiewicz-Henel z rąk Zofii Romaszewskiej Krzyż Wolności i Solidarności. To nagroda za działalność opozycyjną prowadzoną w czasie PRL-u.

Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 2019 co roku pamiętają o obrońcach z 1939 roku

Tomaszów Lubelski. Tu o 1 września 1939 pamiętają przed świtem

We wtorek obchodzimy 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Strzelcy z Tomaszowa Lubelskiego zaczną pełnić wartę przy pomniku Żołnierzom Września 39 godzinę przed świtem.

Żołnierze chełmskiego batalionu pamiętali o swoich sławnych patronach. Uroczystości w Antoniówce [zdjęcia]
galeria

Żołnierze chełmskiego batalionu pamiętali o swoich sławnych patronach. Uroczystości w Antoniówce [zdjęcia]

To szarża 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego złamała bolszewicką kawalerię i rozbiła wojska Siemiona Budionnego, walnie przyczyniając się do zwycięstwa pod Komarowem. W 100-lecie zwycięskiej kampanii polsko-bolszewickiej 1920 roku w Antoniówce, skąd ruszali do walki ułani, ich następcy, żołnierze 19. Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego, odsłonili pamiątkowy obelisk.

Bitwa pod Komarowem sto lat później. Święto Kawalerii Polskiej [zdjęcia]
galeria
film

Bitwa pod Komarowem sto lat później. Święto Kawalerii Polskiej [zdjęcia]

W poniedziałek mija 100 lat od zwycięstwa polskiej kawalerii w największej kawaleryjskiej bitwie XX wieku. W niedzielę rekonstrukcja Bitwy pod Komarowem była najbardziej widowiskowym elementem uroczystości upamiętniających zwycięstwo nad bolszewikami. Kawalerzyści żartują, że chwilami fotoreporterów, operatorów kamer i dronów na rzepakowym ściernisku w Wolicy Śniatyckiej było więcej niż ich

Na odtworzonych obwarowaniach od strony obecnej ulicy Warszawskiej znajdują się lufy żelaznych półpudowych-fortecznych, krótkich jednorogów rosyjskich wz. 1805
Magazyn

Ogród, historia i turyści. Tak się zmienia Park Radziwiłłowski w Białej Podlaskiej

Rezydencja magnacka Radziwiłłów w Białej Podlaskiej była jedną z najwybitniejszych realizacji architektonicznych XVII wieku na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dzisiaj zachowały się tylko niektóre elementy dawnej świetności, w tym okazały park. To reprezentatywne miejsce zyskuje teraz nowy blask; głównie dzięki wielomilionowym dotacjom z Unii Europejskiej.

1920. Sprzęt porzucony przez bolszewików wycofujących się z Polski
Magazyn

Wiktoria 1920. Zwycięstwo i nadzieje

21-22 sierpnia oddziały Wojska Polskiego zajmują: Lidzbark, Zambrów, Hrubieszów, Przasnysz, Białystok. 25 sierpnia bolszewicki kawaleryjski korpus Gaja Bżyszkina, zagrożony rozbiciem, przekracza granicę niemiecką w Prusach Wschodnich, tam jest internowany. Sowiecki Front Zachodni zostaje niemal rozbity. Tym samym kończy się polski pościg i tzw. bitwa warszawska

Robert Gajos, szef kuchni restauracji Niepospolita prezentuje prawdziwy Wiener Schnitzel, podawany przed wojną w najlepszych lubelskich restauracjach
Magazyn

Smaki przedwojennego Lublina. Najciekawsze przepisy

W nowej karcie restauracji Niepospolita na Starym Mieście w Lublinie wkrótce pojawią się słynne dania z lat dwudziestych. Od flaczków lwowskich, przez sandacza po kardynalsku, po prawdziwy sznycel po wiedeńsku.

Bitwa pod Komarowem już dziś. Ułani i bolszewicy podczas próby [wideo]
film

Bitwa pod Komarowem już dziś. Ułani i bolszewicy podczas próby [wideo]

W Komarowie rozpoczęły się obchody 100. rocznicy bitwy kawaleryjskiej z czasów wojny polsko - bolszewickiej. W sobotę jedną z atrakcji były próby kawalerii z udziałem ponad 500 koni.

Ułani 8. Pułku gdzieś na froncie w czasie wojny polsko - bolszewickiej

Chełm. Odsłonią ułański pomnik w 100. rocznicę rozbicia Armii Budionnego

W sobotę rozpocznie się wielkie święto polskiej kawalerii w Antoniówce - odsłonięcie obelisku upamiętniającego szarżę 8 Pułku Ułanów, która przesądziła losy bitwy pod Komarowem.

Pałac i park

Biorą się za pokój hrabiego w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim. Co w nim będzie?

Pałac Potockich w Międzyrzecu Podlaskim doczeka się remontu. Miasto pozyskało na ten cel unijne dofinansowanie.

Jarosław Stawiarski
Marszałek Województwa Lubelskiego

Z dumą wspominajmy wielkie zwycięstwo i pamiętajmy o bohaterach, którzy uratowali odradzającą się Polskę i całą Europę przed bolszewickim totalitaryzmem

Ten rok obfituje w rocznice ważnych dla Polski zwycięstw bitewnych. Najważniejszą jest 100. rocznica Bitwy Warszawskiej, której losy przeważyło kontruderzenie wojsk polskich znad Wieprza. Obchodzimy też okrągłe jubileusze innych ważnych starć, które rozegrały się na Lubelszczyźnie, w tym bitew pod Cycowem i pod Komarowem.

Rekonstrukcja Bitwy pod Komarowem, Wolica Śniatycka 2018

Bitwa pod Komarowem. W niedzielę wielkie święto kawalerii [program]

350 kawalerzystów ochotników konno, 100 rekonstruktorów, 300 żołnierzy Wojska Polskiego. 3000 widzów, bo na tyle pozwalają sanitarne obostrzenia. 30 sierpnia będą uroczystości 100. rocznicy Bitwy pod Komarowem. Organizatorzy upamiętnienia zwycięstwa polskiej kawalerii w największej kawaleryjskiej bitwie XX wieku, zapraszają już od soboty

Artur Piekarz i Krzysztof Radka
WIDEO
galeria
film

IPN przekopuje górki czechowskie. Jak coś znajdą, to poszukiwania obejmą większy teren

50 na 50 – tak eksperci IPN oceniają swoje szanse na znalezienie szczątków ofiar Niemców i komunistów na terenie górek czechowskich. Mają jednak podstawy sądzić, że pod ziemią kryje się tajemnica z przeszłości

100 lat. Cud nad Wisłą i Bitwa pod Komarowem. Dodatek do Dziennika Wschodniego [PDF]

100 lat. Cud nad Wisłą i Bitwa pod Komarowem. Dodatek do Dziennika Wschodniego [PDF]

Adrian Krogul
galeria

To muzeum w Zamościu istnieje od pięciu tygodni, a odwiedziło je już 1000 osób

Turystą numer 1000 jest pan Adrian z Otwocka. Przyjechał do Roztoczańskiego Muzeum PRL w Zamościu 22 sierpnia.

Mur odkryty pod nawierzchnią ulicy Lipowej
galeria

Pod ulicą Lipową w Lublinie znów archeologiczne odkrycie. Co tym razem?

Drogowcy przebudowujący ulicę Lipową po raz kolejny natknęli się na znalezisko, które zainteresowało archeologów. Tym razem to pozostałości muru sprzed setek lat.

Przygotowania do poszukiwań na górkach czechowskich
galeria

IPN chce rozwiązać zagadkę z przeszłości przeczesując górki czechowskie [zdjęcia]

Czy górki czechowskie kryją szczątki ofiar niemieckiego i ubeckiego terroru – być może na tak postawione pytanie odpowiedź poznamy po właśnie zaczynających się pracach badawczych. Lubelski IPN instaluje się na 40-arowej działce, gdzie zacznie prace odkrywkowe.

Kaplica w Zawieprzycach

Kaplica w Zawieprzycach już pod nowym dachem. Teraz czas na renowację zabytkowych fresków

Po wielu latach barokowa kaplica w Zawieprzycach doczekała się remontu. Trwa wymiana dachu, tynków. Po remoncie woda nie będzie się lać na zabytkowe freski. Być może i one doczekają się kompletnej renowacji.

Górki Czechowskie

IPN zaczyna szukać ludzkich kości na górkach czechowskich

W poniedziałek zacznie się przekopywanie górek czechowskich w poszukiwaniu szczątków ofiar niemieckich egzekucji z czasów II wojny światowej. W ciągu 10 dni Instytut Pamięci Narodowej zamierza przeszukać 40 arów gruntu.

Pomnik na Porytowym Wzgórzu

Pomnik partyzantów na Porytowym Wzgórzu zarósł pokrzywami. "Było mi wstyd"

Pomnik na Porytowym Wzgórzu woła o kosiarki. Nasz Czytelnik alarmuje, że podczas weekendowego wyjazdu z niemieckimi motocyklistami musiał się wstydzić za wygląd tego miejsca. Urząd Miejski w Janowie Lubelskim bije się w pierś i obiecuje szybkie zabiegi pielęgnacyjne

Rzeźba widnieje w prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego krajowym wykazie zabytków skradzionych lub niezgodnie z prawem wywiezionych za granicę
galeria
film

Tajemnicza historia eksponatu skradzionego 20 lat temu z Muzeum Lubelskiego

Policjanci z Podlasia informują o odnalezieniu zabytkowej figurki „Czerkiesi na koniach”, skradzionej ponad 20 lat temu z Muzeum Lubelskiego. Ale w placówce nic o zgubie nie wiedzą. Trwają poszukiwania w muzealnych archiwach.

Pan Dariusz i jego klacz Kalahari codziennie pokonują kilkadziesiąt kilometrów
Pasja

Jedzie 500 km konno, by pokonać bolszewików pod Komarowem. "Im dalej na wschód z tym większą gościnnością się spotykam"

Wczoraj minęli Stalową Wolę i kierują się w stronę Guciowa. Jeśli gdzieś na horyzoncie zobaczycie umundurowanego jeźdźca i jego klacz to nie myślcie, że to złudzenie optyczne albo plan filmowy. Pan Dariusz z Opola jedzie do Wolicy Śniatyckiej by wziąć udział w rekonstrukcji Bitwy pod Komarowem. W tym roku jest 100 rocznica tego wydarzenia.

Pokazy grup rekonstrukcyjnych, wycieczki edukacyjne. Piknik historyczny w Kraśniku [zdjęcia]
galeria

Pokazy grup rekonstrukcyjnych, wycieczki edukacyjne. Piknik historyczny w Kraśniku [zdjęcia]

100 lat temu polska armia zwyciężyła w Bitwie Warszawskiej. Z tej okazji w weekend w Kraśniku odbył się piknik historyczny pod hasłem: "Lance do boju, szable w dłoń. Bolszewika goń, goń, goń!". Chętni mogli było wziąć udział w wycieczkach edukacyjnych w dawnych pułkowych koszarach, posłuchać opowieści o wydarzeniach z ubiegłego wieku czy obejrzeć pokazy grup rekonstrukcyjnych i pokaz mody z lat 20.

Wspomnienie o Henryku Wujcu. „Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem”

Wspomnienie o Henryku Wujcu. „Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem”

- Kiedyś mu powiedziałam: Heniu, ty jesteś jak bułka z masłem, bo potrafisz pogodzić każdego z każdym – Ale co zrobić, taki Henryk po prostu był – tak Henryka Wujca wspomina Barbara Szubert, najdłużej internowana kobieta w Polsce.

O roli żołnierzy ukraińskich w wojnie 1920 roku mówi Stanisław Adamiak, konsul honorowy Ukrainy w Chełmie.
galeria

Chełm: Złożono kwiaty dla ukraińskich sojuszników wojny z 1920 roku

W Chełmie uczczono pamięć ukraińskich żołnierzy walczących ramię w ramię z Polakami w wojnie 1920 roku. Oddziały Ukraińskiej Republiki Ludowej były sprzymierzeńcami Polski w walce z bolszewikami. Po 100 lat od tych wydarzeń symboliczne wieńce i wiązanki kwiatów złożono na grobie Pyłypa Pyłypczuka, premiera URL na emigracji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium