Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

Stodołę z serwitutowego drewna zbudował dziadek Jana Pacyka. Stoi do dziś, z nowych serwitutowych desek ma podłogę i serwitutowymi deskami połatane ściany
Pierwsza strona Dziennika

Lubelskie: Car dał chłopom przywileje w XIX wieku. Do dziś biorą drewno za darmo

Za węgiel płacić trzeba niebotyczne sumy, o ile się go znajdzie. Palenie drewnem jest tańsze, ale trzeba czekać w kolejce i też drogo. Ale ponad 200 osób, spadkobierców dawnych mieszkańców kilku wiosek w gminie Biłgoraj, dostaje ten cenny surowiec za darmo. Zapewnił im to... ukaz carski z 1864 roku

Marian Cyrankiewicz w bloku, na którym ktoś, prawdopodobnie w 1982 roku, a więc w stanie wojennym, namalował ten napis, mieszka od 1963 roku. Ale kto mógł to zrobić – tego nie wie

„Solidarność żyje” - napis, który pojawia się i znika. Na bloku w Lublinie od lat 80.

Nie widomo kto, nie wiadomo dokładnie kiedy – choć są wskazówki, że mogło to być w stanie wojennym. Tak jak na szybach czasami pokazują się różne cuda, tak teraz na elewacji bloku przy ul. Wajdeloty 20 w Lublinie oczom robotników, którzy zdzierali starą elewację, ukazał się napis „Solidarność żyje”

Na moment ustawiania rzeźb inicjatorzy budowy pomnika zaprosili do Wolicy Śniatyckiej dziennikarzy i zorganizowali konferencję prasową, aby oficjalnie zaprosić wszystkich na uroczystości 27 i 28 sierpnia
zdjęcia, wideo
galeria
film

Bitwa pod Komarowem. Kawalerzyści już na postumencie. Odsłonią ich na 102. rocznicę

Jeszcze trzeba dopiąć ostatnie szczegóły, uporządkować teren, zamontować tablice. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej jest już prawie gotowy. Między potężnymi skrzydłami wielkie dźwigi posadowiły rzeźby. Odsłonięcie niebawem.

Rotunda Zamojska jest jednym z ważniejszych miejsc w historii miasta. To stały punkt wizyt turystów odwiedzających Zamość.

Jedno z najważniejszych miejsc w historii Zamościa. Rotunda zmienia się kawałek po kawałku

Duży, wart kilka milionów złotych remont zakończył się w zeszłym roku, ale Rotunda Zamojska to obiekt, który przez lata będzie jeszcze wymagał nakładów finansowych. W najbliższym czasie mają się rozpocząć kolejne prace.

107 lat temu była tu wielka bitwa. Marsz wyruszył z Lublina
Zdjęcia
galeria

107 lat temu była tu wielka bitwa. Marsz wyruszył z Lublina

XX Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego wyruszył w środę 3 sierpnia z Lublina. Piłsudczycy upamiętnili nim 107. rocznicę bitwy pod Jastkowem.

Złocona kula w której schowano kapsułę czasu - jest w niej także Dziennik Wschodni. Barbara Stolarz (LWKZ), inspektor nadzoru Michał Karwatowski i ks. Tomasz Lis

Dziennik Wschodni trafił do kapsuły na kościelnej wieży. Czekamy na czytelników z XXIII wieku

Egzemplarz Dziennika Wschodniego trafił do kapsuły czasu i czeka w kopule kościelnej wieży w Janowie Lubelskim na odkrywców. Przesłania do przyszłych pokoleń to w kościele pw. św. Jana Chrzciciela tradycja. Podczas trwających prac konserwatorskich znaleziono listy pisane w 1852 i 1912 roku.

Tak się zmieni Trybunał Koronny w Lublinie

Tak się zmieni Trybunał Koronny w Lublinie

Władze Lublina od nowa szukają firmy, która sporządzi kompletną dokumentację projektową przebudowy i remontu Trybunału Koronnego na staromiejskim Rynku. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo każdą z sześciu ofert Urząd Miasta uznał za wadliwą.

Lubelskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Zdjęcia
galeria

Lubelskie obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

O godzinie 17 rozbrzmiały syreny. Potem był jeszcze m.in. koncert pieśni patriotycznych na placu Litewskim. Tak w Lublinie obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Godzina W na Rynku Wielkim. Zamość uczcił pamięć Powstania Warszawskiego
galeria

Godzina W na Rynku Wielkim. Zamość uczcił pamięć Powstania Warszawskiego

Niech pamięć o pomordowanych i umęczonych mieszkańcach stolicy pozostanie na zawsze dla potomnych – tymi słowami zakończył się apel pamięci podczas uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanych w poniedziałek w Zamościu.

Komisyjne otwarcie puszki i oględziny zawartości kapsuły czasu odbyło się w zamojskiej delegaturze WUKZ.
galeria

Odebrali wiadomość sprzed 170 lat. Co skrywała kapsuła czasu pod posadzką kościoła?

Skorodowana puszka, w środku jakieś strzępy papierów i kilka monet o znikomej wartości, a mimo tego było to cenne odkrycie. Pod posadzką w prezbiterium kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Księżpolu natrafiono na kapsułę czasu z okresu budowy świątyni.

Żołnierze Batalionu „Zośka”

1 sierpnia 2022. Zawyją syreny 78 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego

Dźwiękiem syren alarmowych i uroczystym koncertem na pl. Litewskim zostanie w poniedziałek upamiętniona rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Godzina W na Rynku Wielkim w Zamościu.
1 sierpnia 2022, 14:30

Zamość w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Pod pomnikiem Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej na ulicy Partyzantów rozpoczną się w poniedziałek uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Karol Paprocki w czapce polskiego pilota z czasów II wojny światowej

Dla powstańców warszawskich to uczucie nie do opisania. 20-latek o nich pamięta

– Chyba jestem nie z tej dekady – żartuje dwudziestolatek z Chodla, który interesuje się historią, zbiera eksponaty i wymyślił akcję #GminaChodelBohaterom. Zachęca mieszkańców, by robili kartki z życzeniami dla dwóch powstańców warszawskich

Lubelski Lipiec 1980. Tak wyglądały obchody w Lublinie
zdjęcia
galeria

Lubelski Lipiec 1980. Tak wyglądały obchody w Lublinie

W niedzielę w Lublinie uczczono 42. rocznicę fali protestów, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980. W wydarzeniach tych wzięło udział ponad 150 zakładów pracy w całym regionie, dając początek sierpniowym protestom na Wybrzeżu.

Kochasz, nie kochasz, zobacz. FSC i auta z czasów PRL [zdjęcia]
galeria

Kochasz, nie kochasz, zobacz. FSC i auta z czasów PRL [zdjęcia]

Miała własny dworzec autobusowy, wewnętrzną komunikację. Niezadowolenie rzeszy pracowników wpływało na politykę i bieg historii. W niedzielę można się wybrać na zwiedzanie Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Trwa II Zlot Pojazdów Zabytkowych i PRL ,,Kocham Swoją FSC”.

Na Majdanku zginęło co najmniej 80 tys. osób. 78. rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego
Zdjęcia
galeria

Na Majdanku zginęło co najmniej 80 tys. osób. 78. rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego

Budowa rozpoczęła się w październiku 1941 roku, a w lipcu trzy lata później do nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku weszli sowieci. Dzisiaj mija 78. rocznica likwidacji Konzentrationslager Lublin

Pamiątkowe zdjęcie przy lapidarium: „Wschód” i „Michalec 1864”

Ratowali stare macewy, teraz zajmują się grobami żołnierzy z 1915 roku

Na cmentarnym murze pojawiło się lapidarium z tablicami z mogił pruskich żołnierzy. Może się powiększyć, bo już nieznany sprawca podrzucił w sąsiedztwo upamiętnienia kolejną. Jak wyliczają historycy, w czasie I wojny światowej w powiecie pochowano ponad 19 tysięcy żołnierzy obcych armii.

Krajobraz po przejściu trąby powietrznej w Lublinie. Źródło: „Światowid”, 1 VIII 1931, nr 31, s. 6.
galeria

Dramat z 20 lipca. „Dzień, w którym pękło niebo”. Trąba powietrzna przeszła przez Lublin

Przewracała załadowane wagony kolejowe a drewniane budynki, tartaki i stodoły na przedmieściach Lublina zostały zrównane z ziemią – IMGW przypomina dramat z 1931 roku.

Budynek dawnej szkoły w Osuchach od lat nie był użytkowany i popadał w ruinę. Zgodę na przekazanie go powiatowi radni gminy Łukowa wyrazili uchwałą z grudnia 2020 roku. Dopiero teraz znalazły się pieniądze na jego adaptację i rozbudowę.

Lubelskie. W starej szkole chcą muzeum podobnego do Muzeum Powstania Warszawskiego

Ponad 10 mln zł ma do wydania powiat biłgorajski na utworzenie w Osuchach (gm. Łukowa) Muzeum Partyzantów Polskich. Ale to tylko część pieniędzy niezbędnych do uruchomienia placówki. Wystarczy na prace budowlane. Na wyposażenie i spełnienie kolejnych wizji trzeba będzie znaleźć nowe źródła finansowania.

Jaką tajemnicę skrywają kurhany? Właśnie szukają odpowiedzi

Jaką tajemnicę skrywają kurhany? Właśnie szukają odpowiedzi

Trwają badania wykopaliskowe. Tym razem naukowcy badają jeden z kurhanów położonych w tzw. Lesie Powiślańskim, na południe od grodziska i osad w Chodliku.

Lublin upamiętnił bohatera. Ukrył cenne obrazy przed Niemcami [zdjęcia]
galeria

Lublin upamiętnił bohatera. Ukrył cenne obrazy przed Niemcami [zdjęcia]

Ryzykując własne życie, ukrył przed Niemcami cenne obrazy z Muzeum Lubelskiego. W piątek tabliczka z nazwiskiem Franciszka Galery stanęła na jednym ze skwerów

Ireneusz Rolewski, autor kopii „Bitwy pod Grunwaldem”, w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie na tle swojego dzieła
galeria

Wielki powrót Jana Matejki do Lublina. Jedyna taka "Bitwa pod Grunwaldem" [zdjęcia]

612 lat temu naprzeciwko największej rycerskiej potęgi Europy – zakonu Krzyżaków – stanęło wojsko polsko-litewskie. Jak się to skończyło, wie każdy mały i duży Polak. A siedem lat temu przed pustym płótnem stanął 20-letni wówczas student ASP w Łodzi Ireneusz Rolewski, który nie wiedział jeszcze wówczas, że po kilku latach spod jego pędzla wyjdzie kopia najsłynniejszego obrazu Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Jak wyszło – każdy może się przekonać na własne oczy w Lublinie

Niesamowite odkrycie w Chełmie. Krypta z ludzkimi szczątkami
zdjęcia
galeria

Niesamowite odkrycie w Chełmie. Krypta z ludzkimi szczątkami

Nie wiadomo kim są osoby, których szczątki odkryto w dawnej cerkwi unickiej św. Mikołaja. Wśród nich jest duchowny i osoby świeckie – głównie dzieci. Co ciekawe, o istnieniu krypty nie było wzmianki w żadnych archiwaliach.

Anna Maciejewska z synem Ryszardem przeglądają pamiątkowe zdjęcia rodzinne
galeria

Niemcy weszli do Soch i zaczęli mordować mieszkańców. Pani Anna cudem ocalała

Najlepiej, żeby to się nigdy nie zdarzyło – mówi pani Anna Maciejewska. Była niespełna 4-letnią dziewczynką, gdy 1 czerwca 1943 roku Niemcy napadli na Sochy pod Zwierzyńcem i bestialsko zabili 200 osób. We wtorek w swojej rodzinnej wiosce wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyła w uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej

W Lublinie będzie można zobaczyć „Bitwę pod Grunwaldem”
zdjęcia
galeria

W Lublinie będzie można zobaczyć „Bitwę pod Grunwaldem”

Jedno z najsłynniejszych polskich dzieł sztuki ma silne związki z Lublinem. Już wkrótce będzie można tu zobaczyć wierną kopię „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium