Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Za węgiel płacić trzeba niebotyczne sumy, o ile się go znajdzie. Palenie drewnem jest tańsze, ale trzeba czekać w kolejce i też drogo. Ale ponad 200 osób, spadkobierców dawnych mieszkańców kilku wiosek w gminie Biłgoraj, dostaje ten cenny surowiec za darmo. Zapewnił im to... ukaz carski z 1864 roku
Nie widomo kto, nie wiadomo dokładnie kiedy – choć są wskazówki, że mogło to być w stanie wojennym. Tak jak na szybach czasami pokazują się różne cuda, tak teraz na elewacji bloku przy ul. Wajdeloty 20 w Lublinie oczom robotników, którzy zdzierali starą elewację, ukazał się napis „Solidarność żyje”
Jeszcze trzeba dopiąć ostatnie szczegóły, uporządkować teren, zamontować tablice. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej jest już prawie gotowy. Między potężnymi skrzydłami wielkie dźwigi posadowiły rzeźby. Odsłonięcie niebawem.
Duży, wart kilka milionów złotych remont zakończył się w zeszłym roku, ale Rotunda Zamojska to obiekt, który przez lata będzie jeszcze wymagał nakładów finansowych. W najbliższym czasie mają się rozpocząć kolejne prace.
XX Marsz Szlakiem Legionów Józefa Piłsudskiego wyruszył w środę 3 sierpnia z Lublina. Piłsudczycy upamiętnili nim 107. rocznicę bitwy pod Jastkowem.
Egzemplarz Dziennika Wschodniego trafił do kapsuły czasu i czeka w kopule kościelnej wieży w Janowie Lubelskim na odkrywców. Przesłania do przyszłych pokoleń to w kościele pw. św. Jana Chrzciciela tradycja. Podczas trwających prac konserwatorskich znaleziono listy pisane w 1852 i 1912 roku.
Władze Lublina od nowa szukają firmy, która sporządzi kompletną dokumentację projektową przebudowy i remontu Trybunału Koronnego na staromiejskim Rynku. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo każdą z sześciu ofert Urząd Miasta uznał za wadliwą.
O godzinie 17 rozbrzmiały syreny. Potem był jeszcze m.in. koncert pieśni patriotycznych na placu Litewskim. Tak w Lublinie obchodziliśmy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Niech pamięć o pomordowanych i umęczonych mieszkańcach stolicy pozostanie na zawsze dla potomnych – tymi słowami zakończył się apel pamięci podczas uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanych w poniedziałek w Zamościu.
Skorodowana puszka, w środku jakieś strzępy papierów i kilka monet o znikomej wartości, a mimo tego było to cenne odkrycie. Pod posadzką w prezbiterium kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Księżpolu natrafiono na kapsułę czasu z okresu budowy świątyni.
Dźwiękiem syren alarmowych i uroczystym koncertem na pl. Litewskim zostanie w poniedziałek upamiętniona rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
Pod pomnikiem Zamojskiego Inspektoratu Armii Krajowej na ulicy Partyzantów rozpoczną się w poniedziałek uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
– Chyba jestem nie z tej dekady – żartuje dwudziestolatek z Chodla, który interesuje się historią, zbiera eksponaty i wymyślił akcję #GminaChodelBohaterom. Zachęca mieszkańców, by robili kartki z życzeniami dla dwóch powstańców warszawskich
W niedzielę w Lublinie uczczono 42. rocznicę fali protestów, nazwanych Lubelskim Lipcem 1980. W wydarzeniach tych wzięło udział ponad 150 zakładów pracy w całym regionie, dając początek sierpniowym protestom na Wybrzeżu.
Miała własny dworzec autobusowy, wewnętrzną komunikację. Niezadowolenie rzeszy pracowników wpływało na politykę i bieg historii. W niedzielę można się wybrać na zwiedzanie Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Trwa II Zlot Pojazdów Zabytkowych i PRL ,,Kocham Swoją FSC”.
Budowa rozpoczęła się w październiku 1941 roku, a w lipcu trzy lata później do nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku weszli sowieci. Dzisiaj mija 78. rocznica likwidacji Konzentrationslager Lublin
Na cmentarnym murze pojawiło się lapidarium z tablicami z mogił pruskich żołnierzy. Może się powiększyć, bo już nieznany sprawca podrzucił w sąsiedztwo upamiętnienia kolejną. Jak wyliczają historycy, w czasie I wojny światowej w powiecie pochowano ponad 19 tysięcy żołnierzy obcych armii.
Przewracała załadowane wagony kolejowe a drewniane budynki, tartaki i stodoły na przedmieściach Lublina zostały zrównane z ziemią – IMGW przypomina dramat z 1931 roku.
Ponad 10 mln zł ma do wydania powiat biłgorajski na utworzenie w Osuchach (gm. Łukowa) Muzeum Partyzantów Polskich. Ale to tylko część pieniędzy niezbędnych do uruchomienia placówki. Wystarczy na prace budowlane. Na wyposażenie i spełnienie kolejnych wizji trzeba będzie znaleźć nowe źródła finansowania.
Trwają badania wykopaliskowe. Tym razem naukowcy badają jeden z kurhanów położonych w tzw. Lesie Powiślańskim, na południe od grodziska i osad w Chodliku.
Ryzykując własne życie, ukrył przed Niemcami cenne obrazy z Muzeum Lubelskiego. W piątek tabliczka z nazwiskiem Franciszka Galery stanęła na jednym ze skwerów
612 lat temu naprzeciwko największej rycerskiej potęgi Europy – zakonu Krzyżaków – stanęło wojsko polsko-litewskie. Jak się to skończyło, wie każdy mały i duży Polak. A siedem lat temu przed pustym płótnem stanął 20-letni wówczas student ASP w Łodzi Ireneusz Rolewski, który nie wiedział jeszcze wówczas, że po kilku latach spod jego pędzla wyjdzie kopia najsłynniejszego obrazu Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Jak wyszło – każdy może się przekonać na własne oczy w Lublinie
Nie wiadomo kim są osoby, których szczątki odkryto w dawnej cerkwi unickiej św. Mikołaja. Wśród nich jest duchowny i osoby świeckie – głównie dzieci. Co ciekawe, o istnieniu krypty nie było wzmianki w żadnych archiwaliach.
Najlepiej, żeby to się nigdy nie zdarzyło – mówi pani Anna Maciejewska. Była niespełna 4-letnią dziewczynką, gdy 1 czerwca 1943 roku Niemcy napadli na Sochy pod Zwierzyńcem i bestialsko zabili 200 osób. We wtorek w swojej rodzinnej wiosce wraz z prezydentem Andrzejem Dudą uczestniczyła w uroczystości z okazji Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej
Jedno z najsłynniejszych polskich dzieł sztuki ma silne związki z Lublinem. Już wkrótce będzie można tu zobaczyć wierną kopię „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki.