Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
To nie są łatwe wspomnienia. Dotyczą czegoś, co nigdy nie powinno się zdarzyć. Ale pamięć jest ważna. Dlatego Państwowe Muzeum na Majdanku jak zawsze zorganizowało obchody 79. rocznicy likwidacji Konzentrationslager Lublin – niemieckiego obozu koncentracyjnego. Uroczystości odbyły się przy pomniku Trzech Orłów. Nie zabrakło na niej świadków tamtych dni.
Oranże w odcieniu kamizelek drogowców i inne oryginalne kolory odkrywają konserwatorzy pod warstwami beżowej farby. Kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przy ul. Bernardyńskiej zaskakuje na wszystkie możliwe sposoby
To nie był rok 2023, ale wiele wiele dekad wstecz. W czasie przenieśli się ci, którzy byli dziś w Muzeum Wsi Lubelskiej na Żniwowaniu w Skansenie. Mogli też zaczerpnąć wiedzy o tym, jak dawniej zbierano plony, poznać znaczenie słów przednówek, cep, młocka no i poczuć zapach świeżo skoszonego zboża.
Dziś w Lublinie świętowano i przypominano to, co zaczęło się 8 lipca 1980 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL - Świdnik. Stąd fala strajków przeniosła się na Fabrykę Samochodów Ciężarowych, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Lubelskie Zakłady Napraw Samochodów, kolej czy Agromet.
W poniedziałek, w południe na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku oddamy hołd ofiarom obozu. Uroczystości będą w innym miejscu niż dotychczas. Rozpoczął się remont monumentalnego Mauzoleum, dlatego obiekt jest niedostępny.
W najbliższą niedzielę (23 lipca) w Lublinie zorganizowane zostaną obchody Lubelskiego Lipca 80. Dokładnie 43 lata temu w Świdniku, Lublinie i innych miastach regionu wybuchły masowe strajki robotnicze. Uczestniczyło w nich ponad 100 tys. ludzi z ponad 170 zakładów pracy.
Głusk to ruchliwe przedmieścia Lublina. Zobaczcie jak Głusk wyglądał pół wieku temu. Zdjęcia pochodzą z dokumentacji Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie pt. "Studium historyczno-urbanistyczne do planu zagospodarowania przestrzennego miasta" opracowanego przez Teresę Szyburską.
Zabytkowe żuki, lubliny i wiele innych unikalnych pojazdów przyjedzie na sobotnio-niedzielny, doroczny Zlotu Pojazdów PRL Lublinie. Fani weteranów i historii FSC spotkają się na parkingach marketów Outlet Lublin i Castorama.
Zbliża się finał rewitalizacji kazimierskiej synagogi. Zwiedzający zobaczą najnowsze odkrycia archeologów.
Wczoraj lubelskie morze - jak potocznie nazywany jest Zalew Zemborzycki - obchodziło 49 urodziny. 16 lipca 1974 roku uroczyście otwarty przez Edwarda Gierka został oddany do użytku. Od tego momentu jest ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Lublina. Zapraszamy na sentymentalną podróż w czasie.
Lokalnych bohaterów Powstania Styczniowego upamiętnia mural, jaki powstał w pobliżu parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie. W niedzielę w jego odsłonięciu wzięli udział m.in. ministrowie kultury oraz edukacji.
Imię Lubelskiego Lipca 1980 nosi od dzisiaj dworzec kolejowy Lublin Główny. Tabliczkę z nazwą odsłonięto w 43. rocznicę strajku lubelskich kolejarzy. Za dwa lata miałoby natomiast powstać muzeum upamiętniające tamte wydarzenia
Położona nad Jeziorem Białym Okuninka należy od wielu lat do najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych na Lubelszczyźnie. W sezonie letnim przeżywa prawdziwe oblężenie. Zobaczcie jak kiedyś wyglądał ten popularny kurort
Przypadek sprawił, że w budynkach dawnego klasztoru przy ul. Bernardyńskiej w Lublinie odkryto mury nieznanej budowli. Prawdopodobnie to wieża starsza niż wschodnie skrzydło klasztorne i prezbiterium kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła. W sierpniu poznamy wyniki badań, które to zweryfikują
Kumowa Dolina, las na przedmieściach Chełma w dniach 3 i 4 lipca 1940 roku był miejscem egzekucji ofiar ogólnopolskiej Akcji AB. Gestapo rozstrzelało wtedy co najmniej 115 osób aresztowanych w powiatach; chełmskim, krasnostawskim i zamojskim
Mamy prawdziwą ucztę dla miłośników historii Lublina. Dzięki uprzejmości Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, jako pierwsi publikujemy zdjęcia, które niedawno ujrzały światło dzienne ukazujące, jak wyglądał Czwartek i Probostwo na początku lat 70-tych. Unikatowe zdjęcia wykonał Stanisław Michalczuk.
Kalinowszczyzna to dzielnica, która jest „zlepkiem” kilku historycznych rejonów, wsi, folwarków jurydyk i gruntów. W latach 60. XX w. przystąpiono do jej modernizacji, zamieniając tereny zabudowane podmiejskimi domami na osiedla mieszkaniowe o charakterze wielkoblokowym, malownicze wąwozy częściowo zasypano – np. ul. Wiejską czy wąwóz Muchawca, a wzgórza splantowano. Zobaczcie, jak na przestrzeni lat zmianie uległ jej pierwotny, historyczny wygląd.
W sobotę upamiętniono w Świdniku wydarzenia sprzed lat. Oficjalne uroczystości zorganizowano na terenie zakładów PZL-Świdnik a rodzinny festyn zgromadził mieszkańców w centrum
Amerykanka przyjechała do Lublina by zobaczyć negatyw fotografii, którą zna od dzieciństwa. Jedyna pamiątka po lubelskiej rodzinie jej matki, okazuje się być z kolekcji szklanych negatywów, odnalezionych na strychu kamienicy Rynek 4
Niebawem zostanie oddany do użytku publicznego nowy Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Zapraszamy was w nostalgiczną podróż w czasie, w trakcie której zobaczycie jak - jeszcze nie tak dawno - prezentował się dworzec autobusowy PKS przy Alei Tysiąclecia w Lublinie, w obiektywie Jacka Mirosława.
Lublin ma Nowych Zasłużonych mieszkańców. To Andrzej Trubecki i Leszek Alojzy Gzella.
Zobacz jak na przestrzeni lat zmieniał swój wygląd dworzec kolejowy w Lublinie. Oglądając naszą galerię dowiesz się jak wyglądały perony, wnętrza dworca oraz jego otoczenie.
Spotkali się przy dawnej synagodze i przeszli szlakiem pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, drogą, którą pokonali lubelscy Żydzi przed deportacją do obozu zagłady w Bełżcu. Wtorkowe wydarzenie było jednym z wielu w ramach trwającego w mieście Zjazdu Lublinerów.
W związku ze zbliżająca się 80. rocznicą rzezi wołyńskiej Jakub Banaszek, prezydent Chełma zwrócił się do radnych z projektem uchwały dotyczącej utworzenia w mieście skweru upamiętniającego wydarzenia z lipca 1943 roku.
454 lata temu zawarto Unię Lubelską. Miasto świętuje dzisiaj tę rocznicę.