Nie będzie budynku, ma się pojawić zaś więcej zieleni. Dom Towarowy w centrum Janowa Lubelskiego jest już własnością gminy. – Kropka nad „i” została postawiona. W czwartek podpisaliśmy akt notarialny – potwierdza Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. Wcześniej radni jednogłośnie podjęli uchwałę pozwalającą na wykup nieruchomości od Gminnej Spółdzielni.
– Temat Domu Towarowego w Janowie Lubelskim ciągnie się od lat. Było kilka podejść zmierzających do przejęcia tej nieruchomości – propozycja zamiany działek, wykupu nieruchomości. Nie były skuteczne, aż to teraz, kiedy, w toku negocjacji, zarząd GS postanowił sprzedać dom handlowy, który od lat wymagał modernizacji – przyznaje burmistrz Janowa Lubelskiego, który podaje, że samorząd zapłaci za nieruchomość przy ul. Jana Zamoyskiego 5 – 2 mln 430 tys. zł.
Budynek ma zostać rozebrany. – W planie zagospodarowania przestrzennego ten obszar jest zapisany jako teren publiczny. Chcemy aby pojawiło się w tym miejscu więcej zieleni, z utrzymaniem miejsca parkingowych – mówi burmistrz Janowa Lubelskiego.
Co stanie się z najemcami? – Zobowiązaliśmy się, że firmy (jest ich 13-red.), które handlują w Domu Towarowym przez co najmniej rok będą mogły jeszcze prowadzić działalność gospodarczą w tym budynku – zapewnia Krzysztof Kołtyś. – Chcemy aby najemcy mieli czas na znalezienie sobie nowego miejsca do handlu. W tym czasie zajmiemy się m.in. projektowaniem tego terenu. I dodaje: – Podejrzewam, że prace rozbiórkowe budynku mogłyby zostać przeprowadzone najwcześniej pod koniec 2022 r.
Burmistrz przyznaje, że pojawiały się różne koncepcje zagospodarowania tego obszaru. – Chcemy wsłuchać się w głos naszych mieszkańców, oni są dla nas najważniejsi. Dlatego będziemy prowadzić konsultacje w sprawie zagospodarowania tego terenu. Jedni są za tym, żeby pojawiło się więcej zieleni – do tej grupy zaliczam się również ja. Inni oczekują więcej miejsc parkingowych. Pojawiają się też postulaty dotyczące budowy takich niewielkich, janowskich „sukiennic”, choć wydaje mi się, że ten teren jest zbyt mały na taką inwestycję i trudno byłoby pogodzić te wszystkie funkcje.
Krzysztof Kołtyś zwraca uwagę na to, że temat Domu Towarowego był komentowany przez mieszkańców głównie ze względu na wygląd budynku i jego stan techniczny. – Ale też fakt, że zasłania sanktuarium – najcenniejszy zabytek w mieście, które znajduje się tuż obok – przyznaje burmistrz. – Z tego też powodu niektórzy mieszkańcy apelowali aby w końcu uporządkować ten teren.
Burmistrz Janowa Lubelskiego zapewnia – bo takie głosy pojawiły się na sesji Rady Miejskiej – że sąsiedztwo z kościołem nie było jedynym powodem tego, że gmina przejęła tę nieruchomość.