Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2025 r.
20:15

Jazz w CSK: Dwa koncerty marzeń

Autor: Zdjęcie autora Michał Grot
Piotr Wojtasik
Piotr Wojtasik (fot. Materiały prasowe)

Jeden z najbardziej cenionych europejskich zespołów współczesnego jazzu, Tord Gustavsen Trio. I eden z najwybitniejszych polskich trębaczy jazzowych, Piotr Wojtasik uświetnią jubileusz 5-lecia projektu Jazz w CSK. – Jeden i drugi jest spełnieniem moich marzeń – mówi Wojciech Mościbrodzki, koordynator projektu Jazz w CSK.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W sobotę, 26 kwietnia, w Sali Operowej CSK zobaczymy międzynarodowy kwintet Piotra Wojtasika z udziałem wybitnych amerykańskich jazzmanów. Lubelski koncert będzie premierą wydawnictwa „Inscape”. Nagrań dokonano w legendarnym amerykańskim studiu nagraniowym Van Gelder Studio w New Jersey. To naprawdę kultowe miejsce. Nagrywały tu ikony jazzu, takie jak Miles Davis, Hank Mobley, Ervin Booker czy Johnny Griffin.

Siła improwizacji

Program koncertu wypełnią premierowe kompozycje, które wyróżnia wysoki ładunek emocjonalny i siła improwizacji. Muzyka Wojtasika wykorzystuje wszystko, co najlepsze w jazzie nowoczesnym, w jego nurcie akustycznym. Najnowsze kompozycje Wojtasika odzwierciedlają wszystkie muzyczne fascynacje lidera.

Piotr Wojtasik to wirtuoz trąbki, znakomity improwizator i kompozytor, od przeszło 40 lat przemawia własnym, niepowtarzalnym, muzycznym językiem. Współpracuje z takimi muzykami jak: Billy Harper  John Betsch  Joris Teepe  Viktor Tóth  Steven McCraven  Nicolas Simion  Michał Barański  Michał Miśkiewicz  Kazimierz Jonkisz  Michał Tokaj.

Brał udział w licznych projektach specjalnych z udziałem gigantów światowego jazzu, takich jak:  Kenny  Joe Lovano  Archie Shepp. Gościnnie wziął udział w nagraniu ponad kilkudziesięciu albumów. Na swoim koncie ma 14 autorskich płyt. A albumy „Circle” oraz „Hope” otrzymały nagrodę polskiej branży muzycznej; Fryderyka. Wielokrotnie zwyciężał w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum.

Oprócz lidera na scenie CSK zobaczymy znakomitego saksofonistę tenorowego Marka Shima, który towarzyszył w wielu trasach legendarnemu perkusiście Elvinowi Jonesowi, a także wielu innym cenionym i wpływowym artystom, takim jak: Terence Blanchard, David Murray, The Mingus Big Band czy Vijay Iyer.

Na fortepianie zagra Greg Murphy, który jest ważną postacią na nowojorskiej scenie jazzowej. Najbardziej znany jest z ponad 20-letniej współpracy z wszechstronnym perkusistą Johna Coltrane'a, Rashiedem Alim. Pracował również z Ornettem Colemanem, Carlosem Santaną oraz Archiem Sheppem. 

W sekcji rytmicznej zobaczymy Jorisa Teepe. To znakomity holenderski basista jazzowy, kompozytor i aranżer. Współpracował m.in. z: Joeyem Berkleyem, Ronem Jacksonem i Darrellem Grantem. Był długoletnim członkiem Rashied Ali Band.

A na perkusji zagra Tommy Campbell, który jest bratankiem Jimmy’ego Smitha – legendarnego mistrza gry na Hammondzie B3. Przez prawie dwie dekady współpracował z Dizzym Gillespie, a także z Sonnym Rollinsem. Tommy nagrywał i dużo koncertował z Johnem McLaughlinem, a także z Kevinem Eubanksem.

Tord Gustavsen Trio (fot. materiały prasowe)

Norweski romantyzm

16 czerwca (poniedziałek) w Sali Operowej CSK wystąpi Tord Gustavsen Trio z Norwegii To gwiazda monachijskiej wytwórni ECM Records. Muzyka norweskiego pianisty i kompozytora Torda Gustavsena wciąż ewoluuje, sięgając po niezwykłe melodie, subtelne groove'y, muzyczną przestrzeń; łącząc delikatność i głębię. A co o swojej muzyce mówi lider, Tord Gustavsen?
– Mam wrażenie, że zarówno rozciąganie się jak i bycie kreatywnym dzieje się organicznie, unikając wyobcowania i sztywności, gdy odbywa się w energetycznym połączeniu z moimi korzeniami: z uziemieniem i zmysłowością hymnów, pieśni duchowych i kołysanek, z którymi dorastałem – opowiada nam Tord Gustavsen.

Zaczął grać na fortepianie w wieku 4 lat. Jego debiut płytowy „Changing places” (2003) okrzyknięto debiutem dekady, a jego następca „The Ground” (2005) był przez wiele tygodni numerem 1 na norweskich listach przebojów. W 2016 roku Tord wydał album „What was said” z udziałem afgańsko-niemieckiej piosenkarki Simin Tander, gdzie na nowo zinterpretowali starożytne norweskie hymny i wiersze sufickie w języku paszto. Albumem, który przybliżył muzykę Norwega międzynarodowej publiczności była płyta „The Other Side” (2018). Album zawierał to co najlepsze w twórczości Torda, jak również trzy imponujące nowe wersje chorałów J.S. Bacha w dialogu z oryginalnymi kompozycjami Gustavsena. Cztery lata trzeba było czekać na kolejne wydawnictwo.

W 2022 roku ukazał się kolejny album tria zatytułowany „Opening”, tym razem z udziałem basisty Steinara Raknesa, dodającego do muzyki tria mocne, zmysłowe muzyczne fundamenty, a także wirtuozowską solową grę.

Ostatni – jak dotąd – album zatytułowany „Seeing”, kończy trylogię albumów tria po 2018 roku. Jego sposób opowiadania o historii jazzu z „nordyckimi” refleksyjnymi nastrojami i lirycznym pięknem, to z pewnością nowy, intrygujący głos na współczesnej europejskiej scenie jazzowej.

Koncert będzie składał się z dialogu między kompozycjami z najnowszego albumu i utworami z kilku poprzednich albumów. Nie mamy scenariusza. Budujemy koncert na miejscu, na bieżąco. Dlatego każdy koncertowy wieczór jest wyjątkowy – nigdy nie wiemy dokładnie, co zagramy, dopóki nie znajdziemy się na scenie – mówi Tord Gustavsen

Skandynawski minimalizm

Na scenie towarzyszyć mu będą znakomitości skandynawskiego jazzu. Na perkusji zagra Jarle Vespestad – skandynawski minimalizm, który reprezentuje Jarle, ma bardzo mało odpowiedników w świecie perkusistów. Jego akcent liryczny i interakcja – rozwijana podczas koncertów – między Tordem a nim samym są istotnymi elementami muzycznej struktury zespołu.

Drugim filarem sekcji rytmicznej tria jest wirtuoz kontrabasu Steinar Raknes, który znany jest z charakterystycznego, mocnego brzmienia. Nie boi się korzystać z elektroniki, aby rozszerzyć brzmienie kontrabasu, wykorzystując w pomysłowy sposób pedały gitarowe i loopery. Steinar jest znany ze współpracy z takimi artystami jak: Chick Corea, Michael Brecker, Bobby McFerrin i Ola Kvernberg. Grał w wielu zespołach, w tym: The Core, Ola Kvernberg Trio, Skáidi i Trondheim Jazz Orchestra.

– To będzie muzyka na najwyższym poziomie. W mojej ocenie, nie zobaczenie tego koncertu, to będzie wielkim faux paus. Będziecie państwo żałowali, że nie widzieliście tych koncertów – mówi Wojciech Mościbrodzki, menadżer i popularyzator jazzu, koordynator projektu Jazz w CSK. – Jeden i drugi jest spełnieniem moich marzeń i dopełnieniem listy wykonawców, którzy przez ostatnie 5 lat wystąpili w Klubie Muzycznym w ramach cyklu Jazz w CSK. Organizacyjnie było to przedsięwzięcie o tyle trudne, że obaj artyści są potwornie zapracowani. Ogromnym wsparciem była Magda Fijałkowska oraz Ania Walkowska, która koordynowała wszystkie kwestie proceduralne i organizacyjne. Miejscem szczególnym i doskonałą oprawą koncertów będzie sala Operowa CSK. Mam nadzieję, że podczas tych koncertów będzie szczelnie wypełniona

Bilety na koncert Piotra Wojtasika są już do kupienia w sklepiku kulturalnym CSKWkrótce rusza sprzedaż biletów na koncert Tord Gustavsen Trio. Wszystkie informacje będą dostępne na stronie internetowej CSK.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

MegaSzafy od Meblik- idealne rozwiązanie do Twojego wnętrza

Meblik to renomowana polska marka specjalizująca się w produkcji mebli dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od lat dostarcza klientom produkty łączące funkcjonalność z nowoczesnym designem, zdobywając zaufanie na rynku meblarskim. W ofercie Meblik znajdują się różnorodne kolekcje mebli, które odpowiadają na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

Będzie gdzie pokopać. W Lublinie zbudują dwa nowe orliki

W Lublinie mają powstać dwa nowe orliki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem uczniowie skorzystają z nich od września 2026 roku. Planowany koszt? Ponad 6,7 mln zł.

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie
DZIEŃ WSCHODZI
film

Poseł Bojarski o Bogdance, transformacji i szpitalach na Lubelszczyźnie

Poseł Krzysztof Bojarski odpiera zarzuty związkowców i przedstawia swoje stanowisko w sprawie przyszłości kopalni Bogdanka. Zwraca uwagę na zaniedbania z poprzednich lat, wyzwania związane z transformacją energetyczną oraz działania mające zabezpieczyć rozwój regionu łęczyńskiego. Porusza także kwestie związane z kondycją lokalnych szpitali i finansowaniem ochrony zdrowia.

Przemysław Krych

Znany biznesmen szantażowany przez służby? Jest śledztwo lubelskiej prokuratury

Prokuratura Okręgowa w Lublinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez CBA i Prokuraturę Regionalną w Katowicach. Sprawa dotyczy biznesmena Przemysława Krycha, który twierdzi, że został zatrzymany za odmowę zapłaty łapówki.

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Chaos w rekrutacji do przedszkoli. Czy urząd „ukradł” dzieci?

Po tegorocznej rekrutacji do oddziałów przedszkolnych rodzice są coraz bardziej zdezorientowani, a pedagodzy martwią się o przyszłość swojej pracy. Winny jest niż demograficzny, system, a może miasto ma inny pomysł na atrakcyjne miejsce?

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

Patobasket pokonał Matematykę w pierwszym meczu finałowym

W niedzielne popołudnie w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie talentu było aż ponadto. Wielomiesięczne rozgrywki wreszcie dobiegają do końca, a w finałowej serii spotkały się dwa zespoły, które są złożone z zawodników o bardzo dużych nazwiskach. I tak chociażby w Matematyce mamy Grzegorza Klareckiego, który ma przeszłość w Anwilu Włocławek. W Patobaskecie jest natomiast Wojciech Matysek, który nawet zaliczył występ na najwyższym poziomie rozgrywkowym

Targi pracy Electric Day: Praca  nie tylko dla elektryka

Targi pracy Electric Day: Praca nie tylko dla elektryka

Wydarzenie dla studentów i absolwentów, którzy szukają staży, praktyk i pracy w sektorach związanych z energetyką czy odnawialnymi źródłami energii.

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem
zdjęcia
galeria

Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej: Nasza rola w UE jest dziś silna, cała UE mówi naszym językiem

Silna pozycja w Unii Europejskiej i dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi mają pomóc w umacnianiu bezpieczeństwa Polski - przekonywał Rafał Trzaskowski w Białej Podlaskiej na wiecu wyborczym.

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Kiedy będą nowe taryfy za prąd? I czy prąd będzie tańszy?

Rząd przyjął projekt zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii, przewidujący opóźnienie o trzy miesiące wejście w życie nowych taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych. Co to oznacza?

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)
polityka

Debata w Republice: który z kandydatów wypadł najlepiej? (sonda)

W poniedziałkowy wieczór własną debatę z kandydatami na urząd prezydenta RP zorganizowała prawicowa telewizja informacyjna Republika. Zaproszenia nie przyjął lider sondaży, kandydat Platformy Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski.

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej
25 kwietnia 2025, 19:00

NeoKlez symfonicznie – klezmerska energia w Filharmonii Lubelskiej

W piątek (25 kwietnia) w lubelskiej Filharmonii odbędzie się koncert jakiego jeszcze w tym miejscu nie było. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi tego wieczoru wspólnie z zespołem NeoKlez, uważanym za jeden z czołowych zespołów nurtu world music w Polsce.

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Cztery łapy i nos. Szkolenie policyjnych psów służbowych

Czworonożni funkcjonariusze szkolili się w wykrywaniu zapachów materiałów wybuchowych. Pomagał im Tajga; nowy „nabytek” i partner lubelskich kontrterrorystów.

Chiński producent zapewnia, że na jednym ładowaniu pojazd przejedzie ponad 500 km

Kupują nowe autobusy. Będą chińskie i elektryczne

Sześć nowych autobusów o napędzie elektrycznym na początku przyszłego roku trafi na puławskie ulice. Umowa z ich dystrybutorem na polskim rynku, firmą EV Motors, własnie została podpisana. Wartość kontraktu to prawie 20 milionów złotych.

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku
ZDJĘCIA
galeria

Młodzież z lubelskiej szkoły poznawała historię obozu koncentracyjnego na Majdanku

Historia obozu koncentracyjnego na Majdanku jest tragiczna i trudna. Dzis poznawali ją uczniowie ZS nr 5 w Lublinie.

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

Do grafiki, 3D i AI: Nowe Laboratorium Informatyki otwarte w WSPA

15 stanowisk komputerowych, zaprojektowanych z myślą o realizacji zajęć z różnych obszarów informatyki: od grafiki komputerowej i projektowania 3D, po bezpieczeństwo systemów i sztuczną inteligencję. Laboratorium Informatyki w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie już działa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium