Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk, Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny
Magazyn

Wakacje to dla nas bardzo pracowity okres

Inspekcja Sanitarna dba o nasze zdrowie w niemal każdej dziedzinie życia. Dzięki temu możemy bezpiecznie korzystać z kąpielisk, jeść w restauracjach czy korzystać z publicznych toalet. O codziennych obowiązkach inspekcji, zasadach, o których musimy pamiętać i o ważnej roli szczepień oraz higieny rozmawiamy z dr n. med. Marią Jolantą Korniszuk, Lubelskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym.

Ani grama mięsa. Pomysły na niedzielny obiad wege
Coś na ząb

Ani grama mięsa. Pomysły na niedzielny obiad wege

Na prośbę Czytelników dziś obiad wege. Na upały w sam raz. A kotlety z boczniaka robią dobrą robotę.

Lato w kuchni. Leczo czeka i gulasz też
Kuchnia

Lato w kuchni. Leczo czeka i gulasz też

Najlepiej jak zrobimy je w kociołku zawieszonym nad ogniskiem. W ogrodzie lub na działce możemy także ugotować gulasz, ziemniaki z kapustą i kiełbasą, fasolkę po bretońsku a nawet golonkę w kapuście nie mówiąc o aromatycznej fasolowej na początek.

Czyn społeczny wiecznie żywy. Popegeerowska wioska pięknieje
MAGAZYN
galeria

Czyn społeczny wiecznie żywy. Popegeerowska wioska pięknieje

Ja lubię jak jest ładnie. Dbam o swoje podwórko i tak samo dbam o wspólne. Żeby wyglądało na tip top i ludzie już na takie popegeerowskie wioski jak nasza nie patrzyli stereotypami – mówi Edyta Działa, sołtys Nowego Przeorska. Z jej inicjatywy we wsi wiele się zmieniło. Ostatnio jej mieszkańcy przypomnieli, czym jest czyn społeczny.

Przewodnik: Stambuł - jak zwiedzać na własną rękę
W PODRÓŻY
galeria

Przewodnik: Stambuł - jak zwiedzać na własną rękę

Czternastowieczne meczety, tętniące życiem bazary, ulice wśród wysokich minaretów - miejsce, które porusza wszystkie zmysły. Stambuł. O czym pamiętać, jak się poruszać po turystycznych atrakcjach dawnego Konstantynopola? Jak podróżować po Stambule? Co warto zobaczyć, a czego skosztować?

Przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Polewka migdałowa, kapusta z owocami, czy wiśniowe jabłka - sprawdźcie jakie przepisy mamy dla was tym razem.

Wakacje zagraniczne mogą być tańsze niż te w kraju
SPRAWDZAMY CENY

Wakacje na Lubelszczyźnie: też mamy paragony grozy?

Lody, gofry, pizza, kawa – niby niewiele, a pieniędzy szybko ubywa. Gdy dochodzi do tego jeszcze nocleg i atrakcje – portfel może okazać się nagle pusty. Turyści jednak nie rezygnują, a niektórzy hotelarze, wbrew pozorom, zmniejszyli ceny nawet o 30 proc.

Przeszczepy ratują życie
Magazyn

Przeszczepy ratują życie

W tym lubelskim szpitalu i klinice po raz pierwszy samodzielnie przeszczepiono nerkę w 1994 roku. Minęło 30 lat, a transplantologia stale się rozwija i daje szansę na normalne życie coraz większej liczbie osób. O tym, kto może zostać dawcą, jakie obowiązują kryteria i czy konieczna jest zgoda dawcy lub rodziny rozmawiamy z dr n. med. Jackiem Furmagą Z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Leczenia Żywieniowego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

Paryż 2024: polskie szanse na medale w pływaniu
WYWIAD

Paryż 2024: polskie szanse na medale w pływaniu

My, ludzie z Europy Wschodniej, doświadczyliśmy czegoś zupełnie nowego. Ja wprawdzie miałem trochę łatwiej, bo wcześniej byłem już w USA na stażu pływackim. Atlanta była na pewno imprezą mocno skomercjalizowaną. Coca-Cola, McDonald’s czy Starbucks w wiosce olimpijskiej – ciężko było mi to zrozumieć. W kolejnych latach atmosfera z Atlanty przeniosła się trochę do Europy – rozmowa z Mariuszem Siembidą, uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Atlancie oraz Sydney w pływaniu.

Ale cyrk. Sztukmistrze zaraz opanują Lublin
Patrz w górę
25 lipca 2024, 0:00

Ale cyrk. Sztukmistrze zaraz opanują Lublin

Cztery dni emocji w ramach Carnavalu Sztukmistrzów. Występy kuglarzy i klaunów, popisy akrobatów, spektakle iluzji i magii. Zobaczymy sztukę najwyższych lotów. Czasem dosłownie, bo niebo nad miastem przesłonią wędrówki linoskoczków. To wszystko od 25 do 28 lipca.

Kuchnia na upalne dni

Kuchnia na upalne dni

Oto nasze podpowiedzi na lekkostrawne dania, które będą smakować podczas wysokich temperatur. W lipcu na stole dobrze sprawdzą się chłodniki i smakowite leczo na bazie pomidorów.

Motor 1984/85.

Historia Motoru Lublin. W debiutach trybuny szalały

Piłkarze Motoru trzy razy otwierali sezon w roli beniaminka ekstraklasy. Czwarty raz – w najbliższą niedzielę na Arenie Lublin.

Urodziła się w Puławach, ale od wielu lat jest związana z Lubartowem. Na co dzień pracuje w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie jako nauczycielka języka polskiego. W czerwcu wydała swoją drugą książkę „Nie pytaj”
MAGAZYN

Nie pytaj. Wyobraźnia zrobi resztę

Nadal jestem nauczycielką, nadal pracuję. W przeciwieństwie do wielu autorów książek, którzy zrezygnowali z pracy, nie poświęcam się tylko pisaniu, ale jest ono ogromną i bardzo ważną częścią mojego życia – rozmowa z Marią Biernacką-Drabik, autorką powieści „Nie Pytaj”.

Nie zawsze musi być rosół. Co zrobić na niedzielny obiad?

Nie zawsze musi być rosół. Co zrobić na niedzielny obiad?

Można klasycznie: rosół z makaronem, a na drugie schabowy z ziemniakami. Ale niedzielny obiad nie musi zawsze sprowadzać się do dań tradycyjnych. Mamy dla was dzisiaj propozycję na mniej standardowy zestaw.

Nasz przegląd lubelskich murali. Uliczna sztuka zdobi miasto
ZDJĘCIA
galeria

Nasz przegląd lubelskich murali. Uliczna sztuka zdobi miasto

Cieszą oczy turystów, ożywiają osiedla. W Lublinie coraz częściej powstają nowe murale i graffiti. Poznanie ich wszystkich to dobry pomysł na wiecieczkę po stolicy województwa.

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki chcą zdobyć Koronę Ziemi
MAGAZYN

Bychawianka w drodze na Everest. Ultrasportowcy o swoich pasjach

Na wyprawach rozumieją się bez słów. Wspólnie zdobyli już 30 szczytów na całym świecie. Teraz chcą wspólnie zdobyć tą najwyższą – Mount Everest. Rozmawiamy z Magdaleną Gąbką z Bychawy i Marcinem Góreckim z Łodzi - parą podróżników, alpinistów, himalaistów i ultrabiegaczy.

Przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Przepisy z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego

Dla ochłody, porada Jana Szyttlera z Wilna z XIX wieku.

Miasteczko położone na skraju Tarnawatki, pod lasem, przy ul. Jasnej to baza mieszkaniowa, ale też biurowa tureckiej firmy. Zgody na wykonanie zdjęć z placu bodowy nie dostaliśmy. Z zewnątrz widać, że teren jest w trakcie zagospodarowywania.
MAGAZYN

„Turki fajki wykupili”, czyli o tym, jak fake news rozsławił wieś

Plotka wróblem wyleci, wołem powróci – tak sekretarz gminy Tarnawatka podsumowuje to, co w ostatnim czasie dzieje się wokół wioski. A wszystko przez filmik na TikToku z miejsca, gdzie turecka firma urządza miasteczko kontenerowe dla swoich pracowników, bo wygrała przetarg na jeden z etapów budowy S17. Autor wideo zasugerował jednak, że może to być... ośrodek dla uchodźców. I rozpętał burzę.

Wakacje z pupilem: Na plaży, w górach i w lesie
MAGAZYN

Wakacje z pupilem: Na plaży, w górach i w lesie

Dla nas wakacje to czas relaksu i odpoczynku. Co zrobić, by dla naszego czworonożnego przyjaciela również takie były?

Jak zrobić punkowy festiwal
MAGAZYN

Jak zrobić punkowy festiwal

Ultra Chaos Piknik to jeden z największych polskich festiwali hc/punk, w formule DIY (zrób to sam). Co roku na dwudniowy festiwal do Żelebska koło Biłgoraja przyjeżdżają zespoły z całego świata. Jak się organizuje takie wydarzenie, jak długo trwają przygotowania? O tym rozmawiamy z Michałem „Rolsem” Wasilewskim, jednym z organizatorów festiwalu

Po meczu z Piastem w Gliwicach Motor po raz drugi opuścił 2. LIGĘ
MAGAZYN

Zanim Lublin obejrzał ekstraklasę

Czekając na czwarty debiut lubelskiego Motoru na najwyższym krajowym ligowym poziomie.

Największy w tym roku przemyt papierosów w ruchu kolejowym udaremniony został przez Służbę Celno-Skarbową z Oddziału Celnego w Małaszewiczach. W pociągu z Białorusi funkcjonariusze znaleźli, przy pomocy urządzenia rtg, 241 tys. paczek papierosów o wartości 4 mln zł. Przemyt ukryty był w wagonie z nawozem rolniczym.
RAPORT

Przemytnicy na granicy, czyli papierosy, mrówki i skrytki

Przemyt na przejściach granicznych z Ukrainą i Białorusią w naszym województwie od lat zdominowany jest przez nielegalne wyroby tytoniowe. Co zmieniła rosyjska napaść na Ukrainę i wojna hybrydowa?

Adam Bartoś
WYWIAD

Blues to muzyka płynąca prosto z serca

O miłości do bluesa, o kondycji tej muzyki w Polsce rozmawiamy z Adamem Bartosiem; wokalistą, gitarzystą, popularyzatorem bluesa i organizatorem festiwali: Chatka Blues Festival oraz Lublin Blues Session.

Lato z owocami jest pyszne. Kilka ciekawych przepisów

Lato z owocami jest pyszne. Kilka ciekawych przepisów

Nie tylko na słodko: w cieście, galaretce czy dżemie. Letnie owoce nadają się świetnie do przygotowania mnóstwa ciekawych dań. Dzisiaj podrzucamy Wam kilka przepisów z kolekcji prof. Jarosława Dumanowskiego.

Skarby na wyciągnięcie ręki. A wszystko ukryte w ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Skarby na wyciągnięcie ręki. A wszystko ukryte w ziemi

O tym, co można znaleźć w ziemi, jak rozpoznawane są artefakty i jak wyglądają prace archeologiczne, rozmawiamy z Dariuszem Kopciowskim, wojewódzkim konserwatorem zabytków oraz Agnieszką Stachyrą, naczelnik Wydziału Inspekcji Zabytków Archeologicznych

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium