Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Działo się życie
Magazyn

Działo się życie

Rodowity lublinianin. Wokalista, autor tekstów, kompozytor, muzyk. W tym roku wydał swój czwarty album zatytułowany „W ogień” – ROZMOWA z Radosławem Skubają „Skubasem”

Kazimierz Górski to najsłynniejszy trener pracujący w klubie z Lubelszczyzny
MAGAZYN

Brylantowy sezon piłkarskiej drugiej ligi (cz. I)

20 marca minęło 75 lat od utworzenia piłkarskiej 2. ligi, w 2008 r. nazwanej 1. LIGĄ. W tym czasie na zapleczu polskiej ekstraklasy za grały 193. zespoły, a wśród nich – siódemka z województwa lubelskiego: Lublinianka, Garbarnia Lublin, Motor Lublin, Avia Świdnik, Górnik Łęczna, Hetman Zamość i Wisła Puławy.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Tereszynie zebrały regionalne, rodzinne przepisy

Coś dobrego na święta. Przepiśnik z Tereszyna

Jest pachnący aromatami, przywołujący wspomnienia z przeszłości i smaki dzieciństwa. Aktywistki z Koła Gospodyń Wiejskich w Tereszynie zebrały regionalne, rodzinne przepisy. A my najciekawsze z nich prezentujemy. Na święta będą jak znalazł. A takiego rosołu z czosnkiem i papryczką chili jeszcze nie jedliście.

(Nie)wyjaśnione zbrodnie sprzed lat – lubelskie Archiwum X
MAGAZYN

(Nie)wyjaśnione zbrodnie sprzed lat – lubelskie Archiwum X

Zajmują się najcięższymi zbrodniami. Wyróżnia ich to, że te zbrodnie miały miejsce co najmniej 20 lat temu. A oprócz tego rozwiązują sprawy bieżące. Czym zajmuje się i jak wygląda praca Archiwum X?

Magiczny kiosk z kasetami w Lublinie

Magiczny kiosk z kasetami w Lublinie

Kto z was pamięta do czego – poza pisaniem i rysowaniem – służył w latach 80 i 90 ołówek? Czym było „ołówkowanie taśmy”? Jeśli pamiętacie, to dla was jest ta historia

Dr hab. Robert Szwed jest wykładowcą w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej oraz Instytucie Socjologii KUL. Prowadzi m.in. seminaria doktoranckie z dyskursu i opinii publicznej, zajęcia z teorii komunikacji politycznej i kampanii politycznych
Wybory 2024

Kandydat ma wyjść do ludzi, być rozpoznawalny, doświadczony i kreatywny

O tym, jak prowadzić kampanię wyborczą, aby była skuteczna rozmawiamy z dr hab. Robertem Szwedem, kierownikiem Katedry Kultury Medialnej na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Plakatem, spotem, pączkiem... Czyli jak kandydaci walczą o głosy wyborców
Wybory 2024

Plakatem, spotem, pączkiem... Czyli jak kandydaci walczą o głosy wyborców

Pod swoimi postami „lajki” mogą liczyć na dziesiątki, a czasem setki. Uśmiechają się już z plakatów i billboardów. Niebawem do skrzynek na listy najpewniej trafią ich wyborcze ulotki. A kampania dopiero nabiera tempa. Przyjrzeliśmy się tej, jaką dotychczas prowadziła piątka kandydatów na prezydenta Zamościa.

Trudna do wykrycia, trudna do leczenia
Magazyn

Trudna do wykrycia, trudna do leczenia

W dniach 10-16 marca obchodzimy Światowy Tydzień Jaskry. W tym czasie szczególnie zwraca się uwagę na profilaktykę i łatwe do przeoczenia objawy tej podstępnej choroby.

Stanisław „Cyba” Cybulski podczas naszego spotkania prezentuje fotografię najlepszej ekipy Lublinianki ze swoich czasów
MAGAZYN

Cyba. Wszyscy wiedzą o kogo chodzi

Wiadomo, że jako „młody” swoje obowiązki trzeba było wykonać; jakiegoś specjalnego „ganiania” nie doświadczyłem. Oczywiście poza ganianiem za piłką, co akurat było nagrodą, nie karą. Rozmowa ze Stanisławem Cybulskim, jednym z najbardziej ikonicznych postaci w stuleciu lubelskiego futbolu.

TOP 10: Przeboje przedwojennej kuchni
Przepisy

TOP 10: Przeboje przedwojennej kuchni

Wbrew pogoni za nowoczesnymi trendami, wraca sentymentalna moda na dobrą polską kuchnię. W kartach najlepszych lubelskich restauracji niczym diament świecą dania popularne w latach dwudziestych minionego wieku, a my możemy odkrywać często nieznane kompozycje smaków.

Cezary Kucharski
MAGAZYN

Kucharski, Onyszko, Nowak, Bronowicki i Brzyski. Co ich łączyło?

Przed tygodniem przedstawiliśmy pierwszą część listy piłkarskich reprezentantów Polski, wywodzących się z naszego regionu, stawiających pierwsze kroki w klubach zrzeszonych w Lubelskim Związku Piłki Nożnej (kiedyś – OZPN). Zakończyliśmy na Jacku Bąku, jednym z najwybitniejszych piłkarzy nie tylko rodem z Lubelszczyzny, ale i w krajowej historii. Dziś kontynuujemy wspomnienia, zaczynając od wychowanka łukowskich Orląt, który na MŚ zadebiutował na tej samej imprezie co Jacek; dwa mecze później.

Dwa lata od inwazji Rosji. Jak żyć? Tu i teraz… i tam
MAGAZYN

Dwa lata od inwazji Rosji. Jak żyć? Tu i teraz… i tam

Dziś, 24 lutego, mija dwa lata od pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Wielu obywateli zostało zmuszonych do opuszczenia domu, kraju, aby przenieść się w bezpieczniejsze miejsce. Historie Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Dolina niesamowitości, cyfrowy szum i lubelskie marzenia
galeria

Dolina niesamowitości, cyfrowy szum i lubelskie marzenia

Rozmawiamy z dr Marcinem Badurowiczem z Katedry Informatyki na Politechnice Lubelskiej, badaczem wirtualnej rzeczywistości, zaawansowanym użytkownikiem współczesnych narzędzi opartych na technologii sztucznej inteligencji i miłośnikiem filmów SF.

Dopóki będziemy potrzebni, jesteśmy gotowi pracować w tym punkcie – mówią Marta Kuraszko i Artur Kern
galeria

Hrubieszów – ostatni z dziesięciu. Tu jeszcze działa punkt recepcyjny

Jeszcze jesteśmy potrzebni. Więc pomagamy. I pozostaniemy otwarci tak długo, jak długo takie będą decyzje wojewody – mówią pracownicy punktu recepcyjnego w Hrubieszowie. To już ostatni w Lubelskiem, który nadal przyjmuje ukraińskich uchodźców, dając im wsparcie nie tylko organizacyjne, ale zapewniając również na miejscu nocleg, wyżywienie, opiekę medyczną.

Podwyżki dla nauczycieli podpisane

Podwyżki dla nauczycieli podpisane

Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej - poinformowało niedawno MEN

Dj Wika
Video/foto
galeria
film

Filozofia życia seniora według Dj Wiki: "Każdy dzień jest radością"

Przez lata pracowała jak pedagog specjalny. Teraz, na emeryturę, jeździ po całym świecie, staje za konsoletą i łączy pokolenia w rytm muzyki. To DJ Wika, najstarsza didżejka w Polsce.

Co powiesz na rybkę? W sam raz na wielki post
przepisy

Co powiesz na rybkę? W sam raz na wielki post

W XVII wieku Polacy byli mistrzami w przyrządzaniu ryb. Jeszcze przed wojną w lubelskich restauracjach ryby królowały w karcie. Jesiotra po kardynalsku, lina w śmietanie i sandacza po polsku podawano nie tylko w piątek. Oto sprawdzone przepisy na smaczną rybę.

Pokora, zaufanie i wiara grają w życiu najważniejszą rolę. Spokój i opanowanie dają w życiu poczucie pewności – mówi Sebastian Wypych
MAGAZYN

Życie jest krótką podróżą

Rozmowa z Sebastianem Wypychem, podróżnikiem, skipperem, kontrabasistą, założycielem zespołu Gang Tango, z którym 14 lutego zagra koncert „Miłosne Tango” w Sali Operowej CSK.

Polityczni darczyńcy. Kto i ile ofiarował partii?
MAGAZYN

Polityczni darczyńcy. Kto i ile ofiarował partii?

Rekordzista wpłacił na rzecz swojej partii 90 tys. zł. Hojni byli członkowie zarządów i rad nadzorczych państwowych spółek. Istotny wpływ na ilość przelewów miały także ubiegłoroczne wybory parlamentarne. Poszukaliśmy lubelskich wątków w rejestrach wpłat ugrupowań politycznych.

Władysław Król w ataku na bramkę krakowianina Edwarda Madejskiego
Magazyn

Lubelski i przedwojenny. Król futbolu

Był najlepszym przedwojennym piłkarzem urodzonym na Lubelszczyźnie. Jako pierwszy piłkarz wychowany w klubie z naszego regionu zagrał w reprezentacji Polski.

Na wnuczka, policjanta i kryptowaluty. Jak nie stracić oszczędności życia
MAGAZYN

Na wnuczka, policjanta i kryptowaluty. Jak nie stracić oszczędności życia

Nie ma tygodnia bez informacji o kolejnych oszukanych. Co jakiś czas pojawiają się też nowe metody oszustów. Jak działają oszuści i jak się przed nimi ustrzec?

Dziecko w klasie maturalnej i korepetycje z czterech przedmiotów to koszt nawet 2000 złotych miesięcznie

Korepetycje na wagę złota

Korepetycje są rozchwytywane niczym świeże bułeczki. W Polsce korzysta z nich już co drugi uczeń. To finansowy ból głowy, a może o wiele szerszy problem?

Lublin
MAGAZYN

Znowu ubyło. Lublin ma coraz mniej mieszkańców

Ponad 3100 zameldowanych mieszkańców stracił Lublin w 2023 roku. To ciąg dalszy procesu widocznego w ostatnich latach. Tylko w ciągu pięciu lat w mieście ubyło 13,5 tys. meldunków.

TOP 10: Najlepsze regionalne potrawy bez mięsa
MAGAZYN

TOP 10: Najlepsze regionalne potrawy bez mięsa

Z badań prof. Jarosława Dumanowskiego wiemy, że staropolskie przepisy przypominają kuchnię wegańską. Potrawy bez mięsa były bardzo pomysłowe i niezwykle smaczne. Oto nasz subiektywny wybór najsmaczniejszych dań regionalnych. Od blinów, przez gołąbki po pierogi po lubelsku.

Kolorowa przyszłość tankowania
Rozmowa

Kolorowa przyszłość tankowania

Europa już jest opleciona siecią 500 tysięcy punktów ładowania pojazdów elektrycznych, podczas gdy prognozy dla wodoru mówią o 700-800 stacjach na Starym Kontynencie do 2030 roku. Dziś jest takich stacji nieco ponad 100 – Rozmowa z prof. dr. hab. inż. Mirosławem Wendekerem, kierownikiem Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych w Politechnice Lubelskiej

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium