Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Lublin: stolica wodorowej mobilności
film

Lublin: stolica wodorowej mobilności

W czerwcu w Lublinie zacznie działać jedna z pierwszych stacji tankowania zielonym wodorem. Po ulicach miasta już od kilku miesięcy jeździ autobus wodorowy MPK Lublin, niebawem takie pojazdy zaczną kursować także w Świdniku. Blisko siebie, w Lublinie i Świdniku, działają dwie fabryki autobusów H2. Nasz region jest liderem w procesie implementacji do codziennego życia napędów wodorowych

Praca za granicą: gdzie i jaka?
Magazyn

Praca za granicą: gdzie i jaka?

Praca za granicą cieszy się dużym zainteresowaniem głównie wśród młodych Polaków. Kuszeni są zarobkami wyższymi niż w kraju i – w przypadku dużej części ofert – niewielkimi wymagania związanymi z doświadczeniem i stażem pracy

Tomasz Man o sobie: Moja biografia: jestem mężem, ojcem, reżyseruje, pisze, uczę, gram na gitarze i biegam
MAGAZYN

Wkrótce premiera w Operze Lubelskiej. "Miłujcie nieprzyjaciół, słuchajcie rocka"

Rozmowa z Tomaszem Manem, reżyserem musicalu „Jesus Christ Superstar”, którego premierę w Operze Lubelskiej zaplanowano na 23 marca.

Daniel Olbrychski zagrał w filmie "Powstaniec 1863"
MAGAZYN

Powstaniec 1863. Lubelskie jest partnerem tego filmu

Na ekranach polskich kin możemy oglądać film „Powstaniec 1863”, pierwszy od ponad 30 lat obraz fabularny, opowiadający o Powstaniu Styczniowym. To zrealizowana z rozmachem produkcja poświęcona legendarnemu bohaterowi, duchownemu ks. Stanisławowi Brzósce, dowódcy oddziału powstańczego, złożonego z chłopów, walczącego na Podlasiu i Lubelszczyźnie, siejącego postrach w szeregach rosyjskich wojsk.

W czwartek zamontowany, w sobotę zostanie odsłonięty
galeria

Pomnik Lecha Kaczyńskiego czeka na odsłonięcie. To już jutro

Była gotowa już dawno, ale dopiero wczoraj została zamontowana na postumencie, od lipca ubiegłego roku stojącym na pl. Teatralnym w Lublinie. Rzeźba przedstawiająca Lecha Kaczyńskiego pozostaje jeszcze owinięta folią i zagrodzona płotem. Jutro pomnik zmarłego prezydenta Polski zostanie uroczyście odsłonięty, w obecności m.in. Jarosława Kaczyńskiego.

Terapeuci, kierowcy, spawacze. Jakich zawodów będzie brakować w tym roku?

Terapeuci, kierowcy, spawacze. Jakich zawodów będzie brakować w tym roku?

W chwili obecnej zdecydowanie częściej możemy mówić o trudnościach rekrutacyjnych pracodawców, niż trudnościach w znalezieniu zatrudnienia. O prognozach na regionalnym rynku rozmawiamy z Piotrem Krzesińskim z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie

Silna choć niezbyt liczna ekipa Centrum Inicjatyw Błonie na ul. Sienkiewicza 3 w Zamościu. To poza polskimi wolontariuszkami również stale współpracująca z nimi trójka Ukraińców
MAGAZYN

Błonie na Sienkiewicza. Ten adres znają wszyscy Ukraińcy z Zamościa i okolic

Ponad 100 m.kw. powierzchni mocno zużytego lokalu wynajętego od miasta. Jeden pokój to magazyn z żywnością. Drugi z ubraniami. Trzeci to coś jakby jadalnia z salonikiem i mikroskopijną kuchnią. Tak wygląda Centrum Inicjatyw Błonie na ul. Sienkiewicza 3 w Zamościu – jedyny punkt w mieście, gdzie uchodźcy z Ukrainy nadal mogą liczyć na rzeczową, choć nie tylko taką, pomoc.

Plafon z motywem nasturcji w pałacyku Piotrowskiego przy ulicy Lipowej
Magazyn

Nieoczywiste zagłębie patyny, kolorów i faktur

Na Lublin patrzymy głównie przez pryzmat Starego Miasta, które jest piękne i fotogeniczne, ale to jednak Śródmieście jest dla mnie niekończącą się inspiracją, może dlatego, że tego piękna trzeba tam poszukać – rozmowa z Anetą Sarną-Blachani, autorką zdjęć do albumu „Lublin w czasach secesji”

Historia lubelskiej piłki nożnej. Między słupkami stadionów ekstraklasy (Część 2)
Magazyn

Historia lubelskiej piłki nożnej. Między słupkami stadionów ekstraklasy (Część 2)

Niewielu było bramkarzy wychowanych w klubach zrzeszonych w Lubelskim Związku Piłki Nożnej, którzy wystąpili w najważniejszych rozgrywkach kraju

TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

TOP 10: Od rosołu do ziemniaczanej z porem. Ranking zup

Na pierwszy miejscu rosół polski i złoty rosół. Na trzecim słynna rumiana zupa szefa Ireneusza Michaluka. Co jeszcze znajdziecie w naszym rankingu rozgrzewających zup?

Stanisław Karwat
MAGAZYN

Historia piłki nożnej. Między słupkami stadionów ekstraklasy

Niewielu było bramkarzy wychowanych w klubach zrzeszonych w Lubelskim Związku Piłki Nożnej, którzy wystąpili w najważniejszych rozgrywkach kraju.

Kamil Piwowarczyk
magazyn

Jak Wodecki uradował duszę Kamila

Jeśli Kamilowi święcą się oczy, to znak, że albo mówi o bocianach, albo o Zbigniewie Wodeckim. – W jego utworach odnalazłem to, co mi w duszy gra – opowiada 24-latek spod Lublina.

TOP 10: Przepisy - najlepsze pierogi z Lubelszczyzny

TOP 10: Przepisy - najlepsze pierogi z Lubelszczyzny

„Oprócz madame Curie pierogi są największym darem Polaków dla ludzkości” twierdzi Richard Paul Evans, który swoją powieść „Zimowe sny” pisał w trakcie podróży po Polsce. A my publikujemy przepisy na pierogi, zebrane podczas kulinarnych podróży po naszym regionie.

Cieszyłem się, bo treningi dość szybko dały efekty. Snooker czy bilard to sport, który na początku przynosi dużo frustracji; zwłaszcza, kiedy nic nie wychodzi – mówi Michał Szubarczyk. Na drugim planie jego tata i trener, Kamil Szubarczyk
MAGAZYN
galeria

Mistrz Polski z Lublina. Ma 12 lat i 14 medali!

W środowisku mówi się o nim złote dziecko polskiego snookera. Lublinian Michał Szubarczyk ma zaledwie 12 lat, a już jest mistrzem kraju nie tylko swojej kategorii wiekowej, ale także do lat 18 oraz lat 21. W 2023 roku został również mistrzem Polski Shoot-Out juniorów oraz juniorów młodszych w poolbilardzie. Za tydzień wystartuje w Lublinie w Mistrzostwach Polski Seniorów

Taki był miniony rok 2023 - ważne i ciekawe momenty
galeria

Taki był miniony rok 2023 - ważne i ciekawe momenty

Przed nami ostatnie dni starego roku, a więc to dobra okazja na jego podsumowanie. Poniżej najważniejsze i najciekawsze wydarzenia, o których informowaliśmy naszych Czytelników na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.

Sylwester od kuchni. Co można przygotować na imprezę w domu?

Sylwester od kuchni. Co można przygotować na imprezę w domu?

Ten jeden raz w roku warto zaszaleć i przygotować coś bardzo dobrego na domowego Sylwestra – mówi Jacek Jakubczak, szef Stowarzyszenia Lubelskich Kucharzy, właściciel firmy „Moja kuchnia”.

Andrzej Kozina, wójt Turobina od 1 stycznia będzie już burmistrzem
MAGAZYN

Było miasto i znów będzie. A ludziom... wszystko jedno

Wójta rozpiera duma. Snuje plany na przyszłość. W mieszkańcach entuzjazmu mniej. Większości jest właściwie wszystko jedno, czy w gminie miasto będzie czy nie. Niektórzy wręcz się boją, że zrobi się drożej. Ale odwrotu nie ma. W poniedziałek Turobin w powiecie biłgorajskim, dokładnie tak jak w 1420 roku na mocy decyzji Władysława Jagiełły, znowu uzyska prawa miejskie.

Kryzys na granicy. ”Rządy nie stanęły na wysokości zadania”

Kryzys na granicy. ”Rządy nie stanęły na wysokości zadania”

O stosunkach polsko-ukraińskich rozmawiamy z profesorem dr. hab. Walentym Balukiem, dyrektorem Centrum Europy Wschodniej, profesorem zwyczajnym w Katedrze Bezpieczeństwa Międzynarodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych UMCS.

Wigilia u Stana Borysa

Wigilia u Stana Borysa

Stan Borys, legenda polskiej piosenki, artysta związany z Lublinem (tu ma rodzinę, tu na Europejskim Festiwalu Smaku obchodził urodziny, a benefis transmitowany był przez TVP Polonia, a dwa lata temu w Archikatedrze Lubelskiej zaśpiewał po raz pierwszy od udaru), znów jest w dobrej formie.

Prof. Jarosław Dumanowski – polski historyk, dr hab. nauk historycznych, prof. UMK. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (1991) i na Uniwersytecie Angers we
Francji. Jako visiting professor pracował na Uniwersytecie Bordeaux, wykładał także na Uniwersytecie Paryż IV Sorbona. Jest członkiem działającego na Sorbonie Centre de l’Histoire d’Europe Centrale (Centrum Historii Europy Środkowej). Znawca kuchni staropolskiej i wydawca staropolskich książek kucharskich

Zupa migdałowa na Wigilię, zrazy polskie na świąteczny obiad

Oryginalne, staropolskie przepisy z archiwum prof. Jarosława Dumanowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Świąteczne gotowanie. Karp z okrasą grzybową i nie tylko

Świąteczne gotowanie. Karp z okrasą grzybową i nie tylko

Z dzieciństwa pamiętam smak wigilijnego karpia, śledzie, barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, racuchy i makowiec. Czyli tradycyjne smaki i nie ukrywam, że takie smaki szykuję także na wigilie firmowe – mówi Łukasz Oroń, szef kuchni Legendy Miasta w Hotelu Ibis.

Ks. Zdzisław Zając
MAGAZYN

Ciągnęło go do weterynarii, ale został... księdzem. Nocował u siebie hipisów

Znów mogę uczyć się wiary od ludzi. Znów mogę uczyć ich, że mogą się zmienić i przez to mogą także zmienić swój Kościół – rozmowa z ks. kanonikiem Zdzisławem Zającem, proboszczem parafii św. Marcina w Zemborzycach.

Toksykologia otwarta. Nowy oddział, nowe metody leczenia
galeria

Toksykologia otwarta. Nowy oddział, nowe metody leczenia

To jeden z dziesięciu w Polsce ośrodków ostrych zatruć: oficjalnie otwarto na nowo Kliniczny Oddział Toksykologiczno-Kardiologiczny w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Teraz jest w wyposażony w najnowszy sprzęt i znajduje się już w samodzielnym budynku.

Wigilia: co naszykować już teraz?

Wigilia: co naszykować już teraz?

Na polskim wigilijnym stole potraw było dwanaście. Ale ich skład zmieniał się w historii i różnił się w zależności od regionów. Jedno jest pewne: smak wigilijnej wieczerzy jest w Europie czymś wyjątkowym.

Sejm show: dlaczego zaczęliśmy oglądać transmisje z obrad
MAGAZYN
galeria

Sejm show: dlaczego zaczęliśmy oglądać transmisje z obrad

Transmisje obrad Sejmu biją rekordy popularności. Sejmowy kanał w serwisie Youtube ma już 618 tysięcy subskrypcji, a poniedziałkowe posiedzenie, na którym odwołano rząd Mateusza Morawieckiego i powołano ten Donalda Tuska, odtworzono ponad 4 miliony razy. Parlamentarne dyskusje Polacy oglądają w czasie wolnym i w pracy, rozmawiają o nich w codziennych rozmowach. O powodach takiego stanu rzeczy rozmawiamy z politologiem i mediozanwcą z UMCS.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium