Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Nie ma żadnych złamań, a takie były podejrzenia. Jest nawadniany. Chory borsuk o imieniu Stanisław, który w niedzielę leżał na jednej z posesji w Kraśniku jest pod fachową opieką. – Mam nadzieję, że się wyliże – liczy Lena Grusiecka ze Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, działającego koło Lublina.
Z powodu zasypanych dróg kolejna podmiejska linia autobusowa będzie kursować skróconą trasą. W samym Lublinie główne ulice są przejezdne.
Tatuś miał piękne skrzypce, bodajże z 1830 roku. Pozostały po takim Niemcu, który w czasie II wojny światowej poszedł na Wschód i zginął pod Stalingradem. Ojciec tego Niemca, który tu na Maryninie mieszkał, powiedział do dziadka: Słuchaj, mój już nie wróci na pewno, to nie wiem, za 100 kilo zboża oddam. A mój ojciec chciał się uczyć grać, o instrument wtedy było ciężko i tak skrzypce trafiły do domu – Rozmowa z Wojciechem Żydkiem, akordeonistą z kapeli w Konopnicy.
Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia samochodu dostawczego z cysterną. Do wypadku w Strzeszkowicach Dużych na drodze krajowej nr 19 doszło w sobotę ok. godz. 9. Na trasie między Lublinem a Kraśnikiem są utrudnia w ruchu.
W ciężkim stanie został przewieziony do szpitala 18-letni mieszkaniec gminy Niemce (powiat lubelski). W nocy z piątku na sobotę młody mężczyzna jechał oplem razem ze swoimi rówieśnikami. W Dysie koło Lublina, na oblodzonej drodze auto wpadło w poślizg i wjechało do rzeki.
W województwie lubelskim mamy 311 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych statystyk rządu z 22 stycznia 2021 r. Zmarły 22 osoby.
Z Karolem Opoką, właścicielem restauracji „Swojskie jadło” w Sobieszczanach-Kolonii rozmawiamy o prawdopodobnie jedynym w Polsce lokalu, który nie został zamknięty w związku z epidemią.
Rozpoczęły się szczepienia mieszkańców domów pomocy społecznej przeciwko COVID-19. Większość chętnie korzysta z tej możliwości.
7 tys. zł skradziono z plebanii jednego z kościołów w gminie Wólka pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.
7 tys. zł skradziono z plebanii kościoła pod Lublinem. Sprawcą okazał się 29-latek z Chełma, który był zatrudniony w firmie prowadzącej remont. Gdy inni pracowali, złodziejaszek podciągał proboszczowi pieniądze.
Rozpoczął się nowy proces księdza Marka J., oskarżonego o znęcanie się nad psem. Duchowny już raz został uniewinniony, ale po odwołaniu sprawa wróciła na wokandę.
Na ponad dwie doby zamknięty ma być przejazd kolejowy w podlubelskim Motyczu.
98 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Lublinie, 24 – w powiecie lubelskim i 23 – w powiecie włodawskim. W sumie w ciągu ostatniej doby u 358 mieszkańców województwa lubelskiego zostało potwierdzone zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
W związku z przypadającymi na 1933 rok okrągłą 250. rocznicą bitwy pod Wiedniem i oraz 70. wybuchu Powstania Styczniowego zaplanowano emisję dwóch monet pamiątkowych. W tym celu zorganizowano zamknięty konkurs rzeźbiarski.
Dwóch wybitnych artystów – Edward Wittig, Stanisław Roman Lewandowski – i dwie monety 5-złotowe – „Nike” i „Konstytucja”. Obaj byli wybitnymi twórcami, obaj stworzyli monety, które w pewnym sensie stały się symbolami tamtego okresu.
W województwie lubelskim mamy 344 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych statystyk rządu z 12 stycznia 2021 r. Zmarły 24 osoby.
W 1928 roku, w związku ze zmianą ustroju pieniężnego zorganizowano konkurs na projekt rewersu monety o nominale 1 złoty. W nowym ustroju pieniężnym przewidywano zastąpienie srebrnych złotówek niklowymi.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało, że władze podlubelskich Niemiec muszą jeszcze raz zająć się sprawą budowy tam fabryki karmy dla zwierząt.
Jedna osoba została ranna w wyniku zderzenia samochodu osobowego z ciężarówką. Do wypadku doszło w niedzielę przed południem w miejscowości Strzeszkowice Duże (powiat lubelski) na drodze krajowej nr 19.
Reforma walutowa Władysława Grabskiego z 1924 roku przewidywała wprowadzenie do obiegu monet, w tym również ze złota. Konkursy na projekty tych monet ogłoszono w 1924 i 1925 roku. Jedną z laureatek była Zofia Trzcińska-Kamińska, kobieta niesamowitej fantazji i odwagi. Przez półtora miesiąca podszywała się pod mężczyznę i jako Zygmunt Tarło służyła w kawalerii. Do II Brygady Legionów Polskich zaciągnęła się w Lublinie.
Wygląd monet dla odrodzonej Rzeczpospolitej postanowiono ustalić na drodze konkursu. W 1923 roku Ministerstwo Skarbu wraz z Ministerstwem Wyznań i Oświecenia Publicznego ogłosiło otwarty konkurs. Przedmiotem zmagań artystycznych było wykonanie projektów drobnych monet o nominałach: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 groszy oraz 1 i 2 złote. Swoje prace nadesłało kilkadziesiąt osób.
Pro-Project Henryk Kartaszyński to laureat nagrody specjalnej konkursu Lider Innowacji. W tym roku po raz pierwszy, spośród finalistów wszystkich edycji konkursu, którego celem jest promowanie innowacyjnych projektów i rozwiązań wdrażanych dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, wybrano Lidera Liderów.
Tragicznie zakończyły się poszukiwania 54-latki, która zaginęła w sylwestrowy wieczór. Kobieta wyszła z mieszkania, nie mówiąc nikomu dokąd się wybiera. W czwartek odnaleziono jej zwłoki.
Nie było orszaku, ale była msza i kolędy. Musiały też być korony na głowach wiernych. Tak wyglądało Święto Trzech Króli w podlubelskim Garbowie.