Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

2 listopada 2015 r.
11:37

Najpopularniejsze nowe gatunki roślin sadowniczych

0 1 A A
Róża jabłkowata, odmiana Karpatia
Róża jabłkowata, odmiana Karpatia

Pigwa pospolita, róża jabłkowata, świdośliwa czy też jagoda kamczacka – to nowe gatunki roślin, które pojawiają się nie tylko w przydomowych ogródkach i sadach w Lubelskiem. Powstają też pierwsze gospodarstwa towarowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Jeśli chodzi o nowe gatunki roślin sadowniczych, to dużym zainteresowaniem rolników, działkowców czy też plantatorów cieszą się zwłaszcza cztery gatunki – mówi Zdzisław Partyka, specjalista ds. sadownictwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. – Są to – pigwa pospolita, świdośliwa, jagoda kamczacka i róża jabłkowata. – Są to wszystko gatunki wywodzące się z dziko żyjących roślin. Można je uprawiać bez ochrony chemicznej lub z minimalnym jej udziałem. Nie mają więc w swoim składzie pestycydów. Są to owoce zdrowe. Poza tym gatunki te są odporne na mróz.

Pigwa pospolita

Rośnie w formie krzewu lub niewielkiego drzewa. Wywodzi się z terenów Azji – z Zakaukazia, Iranu, południowo – wschodniej Arabii. Do Europy Południowej, na Bałkany prawdopodobnie została właśnie stamtąd sprowadzona. Uprawiana również w Polsce. Czasami mylona jest z pigwowcem.

– Pigwa ma bardzo ozdobne kwiaty – opisuje Partyka. – Roślina kwitnie z końcem maja, początkiem czerwca. Kwiaty są w kolorze od białego do biało-różowego. Z kolei owoce mają kolor cytrynowo-żółty.

Owoce pigwy są duże o kształcie kulistym, przypominają jabłka lub mają wydłużony gruszkowy kształt. Nie nadają się bezpośrednio do spożycia. Są twarde, w smaku kwaśne i cierpkie. Miąższ ma barwę żółtawą, jest zwarty i aromatyczny. Owoce możemy zbierać w pierwszej połowie października. Zwykle osiągają one wielkość do pół kilograma.

Z owoców pigwy można przyrządzać konfitury, galaretki, syropy, kompoty i nalewki. Pigwa jest również rośliną leczniczą. – Nasiona tej rośliny mają właściwości przeciwzapalne i przeczyszczające – dodaje Partyka.

Pigwa pospolita

Róża jabłkowata, odmiana Karpatia

Róża jabłkowata jest średniej wielkości krzewem. Rośnie dziko na terenie niemal całej Europy jak też na Bliskim Wschodzie. W Polsce głównie w części północnej. Dorasta do wysokości ok. 2 metrów wysokości.

– Odmiana Karpatia została wyselekcjonowana z dzikich odmian na terenie Słowacji – mówi Partyka. – Charakteryzuje się pięknymi kwiatami o kolorze różowym. Owoce są zaś w kolorze pomarańczowo-karmazynowym.

Odmiana ta dobrze znosi zanieczyszczone powietrze. Ma też bardzo małe wymagania glebowe. – Zarówno pigwa jak też róża jabłkowata nie sprawiają kłopotów pod względem uprawy – wskazuje Partyka. W przypadku róży roślina wytrzymuje temperatury dochodzące do –34 stopni C.
Z płatków i owoców róży można robić marmolady, konfitury, przeciery, nalewki i wina. Z suszu robi się herbatki.

Róża ma też właściwości lecznicze. Owoce zawierają wiele składników odżywczych – flawonoidy wzmacniające naczynia krwionośne, cukry, pektyny i inne składniki także o działaniu antyrakowym.

– Owoce róży zawierają 10 razy więcej witaminy C niż cytryna – podkreśla Partyka.
Odmiana ta jest uprawiana w Polsce, także w naszym wojewódzkie. Plantacje towarowe powstają m.in. na Roztoczu, w gminie Goraj – wskazuje Partyka.

Suchodrzew jadalny, czyli jagoda kamczacka

Jest odmianą wiciokrzewu. Pochodzi z północno-wschodniej Azji. Rośnie w Rosji, Stanach Zjednoczonych rozpowszechniona jest też w Kanadzie. – W Kanadzie rośnie tam na plantacjach uprawnych – podaje Partyka.

Jagoda kamczacka jest rośliną długowieczną. Jest łatwa w uprawie. Roślina wegetację rozpoczyna wcześnie. Pąki kwiatowe pojawiają się już z końcem marca. – Kwitnie na początku kwietnia, zaś pierwsze owoce zbiera się już w końcu maja. Czyli jeszcze przed truskawką. Jagody te są więc pierwszymi owocami, które można kupić. Stąd też duże zainteresowanie zarówno wśród producentów jak też wśród sklepów.

Owoce jagody kamczackiej mają wydłużony, cylindryczny kształt. Są barwy niebiesko-fioletowej. Są bogate zarówno w witaminy jak też minerały. Można je spożywać zarówno świeże jak też suszone. Przygotowuje się z nich nalewki. Robi przeciery, dżemy i konfitury. Owoce można także mrozić.

– Uzyskuje się z nich również naturalny barwnik spożywczy – wskazuje Partyka.
Posiadają właściwości prozdrowotne. – Są owocami antynowotworowymi – dodaje Partyka. – Między innymi Japonia, po katastrofie elektrowni jądrowej Fukushima jest zainteresowania przetworami zarówno z owoców tych jagód, aronii jak też śliwośliwy.

Świdośliwa olcholistna

Świdośliwa olcholistna

To rodzaj krzewu zbliżonego wielkością do znanej w naszym kraju aronii czarnoowocowej, zwana także słodką aronią lub borówką kanadyjską. Największe areały tej rośliny znajdują się w Kanadzie (kilka tysięcy hektarów), w Europie rośnie Finlandii, na Łotwie i Litwie.

– Do Polski świdośliwa została sprowadzona z Kanady przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach – mówi Partyka. – Została posadzona doświadczalnie. Później powstały mniejsze plantacje towarowe do zbioru ręcznego, a ostatnio z przeznaczeniem do zbioru maszynowego.

Jest to gatunek ozdobno-użytkowy. Pod względem warunków klimatycznych, ale też glebowych nie jest wybredna. Może być uprawiana prawie na każdej glebie. Jest też odporna na mróz i długowieczna.

– Świdośliwa bardzo obficie kwitnie w maju, w kolorze białym – opisuje Partyka.

Owoce dojrzewają latem w końcu czerwca, nie opadają, a na niektórych odmianach mogą pozostawać aż do zimy. Owoce świdośliwy na początku są różowe, później purpurowe zaś dojrzałe mają kolor granatowy. Można je jeść surowe, ale też przygotowywać z nich zarówno dżemy i konfitury jak też nalewki. Dużym powodzeniem cieszy się również susz.

Mają podobne właściwości prozdrowotne i antykancerogenne jak aronia. – Tyle że świdośliwa jest znacznie smaczniejsza – wskazuje specjalista w LODR w Końskowoli.

Owoce świdoliwy zawierają przeciwutleniacze i witaminy. Są też bogate w białko, tłuszcze, błonnik oraz żelazo, potas i wapń.

– Świdośliwa cieszy się coraz większym uznaniem, zarówno jako owoc świeży , do mrożenia jak też susz – zauważa Partyka. – W Lubelskiem na plantacjach towarowych uprawia się tę roślinę od 3 lat na powierzchni ok. 10 ha. Są to zwykle plantacje mniejsze półhektarowe do dwuhektarowych do kombajnowego zbioru owoców. Więcej takich plantacji powstanie jesienią bieżącego roku.

Takie uprawy są na terenie powiatów kraśnickiego, opolskiego i lubelskiego. – W Lubelskiem uprawiane są głównie odmiany kanadyjskie np. Smoky, Northline, Thiessen, które mogą być z powodzeniem zbierane kombajnem porzeczkowym – dodaje Partyka.

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium