Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Tragicznie skończył się transport krowy żubra, która miała zasilić populację w Lasach Janowskich. Zwierzę padło. Pozostałych pięć żubrów dotarło pomyślnie do Janowa Lubelskiego, gdzie będą adaptować się do nowego otoczenia.
Nad losem Starego Gaju i Dąbrowy debatować ma w czwartek Rada Miasta. Prezydent namawia ją do „wyrażenia woli podjęcia działań mających na celu ochronę przyrody” obu lasów. Jednak zaproponowana uchwała nijak nie wpłynie na plany leśników, którzy nie zamierzają zrezygnować z zapowiadanych już wycinek.
Regionalna Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zezwalającej odstrzał 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku. To jedna z trzech opinii, o jakie poprosił Urząd Marszałkowski, zanim głosowaniem w tej sprawie zajmą się radni sejmiku.
Nowe kotły gazowe mają powstać na terenie elektrociepłowni Lublin-Wrotków, której właściciel stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową. Nowe urządzenia przejmą rolę kotłów na węgiel, których dni są już policzone. Do 18 lutego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia do tej inwestycji.
W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosły globalne emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego. Metan, w połączeniu z dwutlenkiem węgla i innymi gazami, może podgrzać ziemską atmosferę o 3 do 4 st. Celsjusza przed końcem tego stulecia. Odpowiadają za to przede wszystkim paliwa kopalne.
Horaj idzie na zachód, pokonał Lasy Janowskie, przepłynął Wisłę, a teraz penetruje Puszczę Świętokrzyską – relacjonują przyrodnicy ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”, którzy śledzą losy rysia. Uratowali go pod koniec 2019 roku, odchowali osieroconego malucha i uwolnili na Roztoczu. Cieszą się, że ich podopieczny świetnie sobie radzi w swoim rysim życiu.
Włochy, Polska i Czechy – te trzy kraje znalazły się na czele rankingu z największą liczbą możliwych do uniknięcia zgonów, spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza. Szacuje się, że w samym tylko Lublinie rocznie można by uratować nawet 346 osób.
Tutaj powinna być zieleń – twierdzi Prokuratura Krajowa, która włączyła się do sądowego sporu o przyszłość górek czechowskich i otwarcie wystąpiła przeciw władzom Lublina. Złożyła oficjalny wniosek o utrzymanie w mocy wyroku, który stwierdził częściową nieważność uchwały pozwalającej budować tu bloki
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje o złym stanie powietrza w Lublinie. To przedostatni stopień.
Stan jakości powietrza w Lublinie jest zły. Jak pokazują wskaźniki, przekroczone zostały normy niektórych zanieczyszczeń atmosferycznych.
- W USA na terenach zanieczyszczonych niklem sieje się czy sadzi rośliny, które należą do tzw. hiperakumulatorów. To takie rośliny, które pobierają nawet tysiąc razy więcej niklu niż rośliny rosnące obok - rozmowa z dr hab. Małgorzatą Wójcik, Prodziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy
Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto
W ostatnich dekadach w wielu regionach Polski obserwuje się zamieranie lasów świerkowych. Z najnowszych badań wynika, że zanik na danym obszarze nawet jednego, nieistotnego z pozoru gatunku rośliny, może pociągać za sobą efekt domina i wpływać na całe ekosystemy.
Oficjalną prośbę o uznanie Starego Gaju i Dąbrowy za lasy ochronne napisał prezydent Lublina, choć według nadleśnictwa oba wspomniane lasy mają ten status od lat 90. – Skuteczne narzędzia ochrony walorów Starego Gaju leżą w kompetencjach władz miasta – przypominają prezydentowi ekolodzy
Tylko siedem nowych pomników przyrody może zostać ustanowionych na terenie lasu Stary Gaj, chociaż ekolodzy wskazali ponad trzydzieści drzew, które ich zdaniem zasługują na taką ochronę. Urzędnicy i leśnicy doszli do wniosku, że większość wskazanych drzew jednak nie jest aż tak cennych
Po zastrzeleniu wilka Kosego z Roztocza czteromiesięczne szczenięta, którymi się opiekował, padły z głodu. 42-latek z powiatu biłgorajskiego, który nielegalnie zabił zwierzę teraz czeka na proces. Nieoficjalnie wiadomo, że to myśliwy.
O uznanie Starego Gaju oraz Dąbrowy za lasy ochronne wystąpić ma oficjalnie do Lasów Państwowych prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Zapowiedział to dzisiaj na portalu Facebook.
O powstrzymanie wycinania drzew w Starym Gaju apeluje do ministra klimatu i środowiska poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk. I pyta, czy na drewno z wycinki zostało złożone zamówienie.
Strzykawki, obierki z ziemniaków i opony są wśród odpadów, których dotyczą zmiany wprowadzone od stycznia przez Radę Miasta. Nowe przepisy pozwolą niektórym oszczędzić na opłacie za wywóz śmieci.
Zielone światło dla odstrzału 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku dali radni sejmiku województwa lubelskiego. Czy zwierzęta można jeszcze uratować?
W Starym Gaju piły poszły w ruch. Padły głównie 72-letnie dęby szypułkowe. Na tym nie koniec. W tym roku Lasy Państwowe zamierzają ciąć drzewa na 50 ha. – To ok. 11 proc. powierzchni Starego Gaju – przyznaje rzeczniczka instytucji.
Trzy drzewa zniknęły we wtorek z przebudowywanej ul. Lipowej, kolejne dwa będą stąd wywiezione w najbliższych dniach. Jedną z lip wycięto, mimo składanych latem zapewnień, że nie będzie już tutaj żadnych wycinek. Cztery inne lipy mają rosnąć na miejskiej działce sąsiadującej z Dworkiem Grafa.
Mieszkańcy Zamościa w inny, niż do tej pory, rozliczają opłaty za odbiór śmieci. Dla wielu z nich oznacza to podwyżki.
224 pomiarów jakości powietrza na osiedlach przeprowadzili od 4 grudnia chełmscy strażnicy miejscy. Sprawdzano, czym palimy w piecach. I choć aż w kilkunastu przypadkach odczyty szkodliwych substancji były podstawą do podjęcia interwencji, nikogo nie ukarano.