Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Trzy zimowe schronienia dla jeży powstały w sobotę w Parku Miejskim we Włodawie. Z inicjatywy kilku mieszkańców i mieszkanek miasta
Do 14 grudnia przeciwnicy i zwolennicy rozbudowy ciepłowni Szopinek w Zamościu mogą wyrażać swoje opinie. Miasto organizuje konsultacje społeczne. To znak, że trwają procedury przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji Veolii Wschód
Ratusz oficjalnie wyklucza wycinkę szpalerów drzew rosnących wzdłuż ul. Pasiecznej. O ich usunięcie prosił jeden z miejskich radnych. Zastępca prezydenta przekonuje, że byłoby to rozwiązanie zbyt radykalne. – Stanowiłoby ogromną stratę dla środowiska przyrodniczego – wyjaśnia.
W „Kalendarzu świąt nietypowych” 10 listopada jest Dniem Jeży. Zamość skorzystał z okazji i właśnie we wtorek pojawiły się domki dla tych pożytecznych i będących pod ochroną zwierząt. Lokalizacja jest trochę tajna, a domki dobrze zamaskowane, by jeże w spokoju przespały do wiosny
100 tys. zł będzie kosztować miejską kasę rozpoczęta już wymiana uschniętych drzew w otwartym zaledwie dwa lata temu parku przy ul. Zawilcowej. Ogrodnicy zwożą tutaj nowe, podrośnięte już sadzonki i sadzą je w miejscu tych, które obumarły.
Mały chomik europejski może namieszać w dużej inwestycji drogowej. Po cichu zamieszkał w okolicach Fajsławic, na trasie przyszłej S17, wywołując zaniepokojenie ekologów o dalszy los kolonii. Drogowcy zarzekają się, że ochronią te sympatyczne zwierzątka, których populacja jest na skraju wyginięcia.
Przy ul. Zawieprzyckiej 8i może powstać przetwórnia odpadów z tworzyw sztucznych. Do Urzędu Miasta wpłynął wniosek spółki Fabryka Opakowań, która stara się o decyzję środowiskową dla takiej inwestycji.
Choć laureaci konkursu „Liczę na pszczoły” dostali nagrody w zeszłym miesiącu, to ich prace nadal są warte pokazania. Po pierwsze młodzi ludzie zbudowali piękne hotele dla owadów, a po drugie każdy może pójść ich śladem.
Drzewa są w stanie przystosować się do zmian klimatu. Ich ewolucyjna odpowiedź następuje jednak powoli, znacznie wolniej niż globalne ocieplenie, którego teraz doświadczamy.
Myślałem, że to będzie książka o tym, dlaczego Polacy nienawidzą drzew. Ale podczas pracy odkryłem, że to nieprawda. To głównie nasze elity drzew nie lubią. I swoim zapatrzeniu w beton trochę oderwały się od społeczeństwa. Rozmowa z Janem Mencwelem, autorem książki „Betonoza. Jak się niszczy polskie miasta”.
Bez plastikowych słomek, jednorazowych talerzy i sztućców. Bez toreb, reklamówek i gadżetów z tworzyw sztucznych. Kraśnicki radny Krzysztof Ślusarz proponuje, aby ograniczyć szkodliwe dla środowiska materiały m.in. w urzędzie miasta. Są jednak głosy, że może to być powodem kolejnych żartów z Kraśnika.
Czujesz chemię do bycia eko? Jeśli tak, to konkurs dla ciebie! Liczą się dobre pomysły, na które czekamy do 6 grudnia.
Rzadziej odbierane śmieci od mieszkańców sposobem na mniejszą podwyżkę? 29 października radni określą m.in. szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych
Doniesienie „o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niszczenia gatunków ściśle chronionej fauny”, a konkretnie siedlisk chomików, złożyli do policji aktywiści przeciwni zabudowie górek. Proszą o prześwietlenie wydanych przez Ratusz pozwoleń na budowę na terenie dawnego poligonu.
Ciężkie oskarżenia pod adresem „osób, które się mienią, że są obrońcami natury” wytacza jeden z miejskich radnych. Zarzuca im spowodowanie zniszczeń na placu budowy, jakim są Aleje Racławickie. Ratusz potwierdza, że zniszczeń jest dużo, ale nie wskazuje winnych, których nie zdołała ustalić nawet policja.
Ekologiczna inicjatywa na komunalnym cmentarzu w Zamościu. Pojawił się regał, na który można odstawić znicze nadające się do ponownego wykorzystania. Zwykle mnóstwo takich szklanych pojemników trafia na śmietnik.
Kilka rodzin z Ciechanek w powiecie łęczyńskim męczy się z nielegalną firmą demontującą stare auta w Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym. Hałas, smród palonego plastiku i ciągły stres zaprowadził ich na skraj wyczerpania. Właściciel „szrotu” zatruwa życie mieszkańcom od blisko dwóch lat.
O drzewach znikających z miejskich rynków, „cudownych lipach” i wielkim sensie pozostawiania w parkach stert suchych gałęzi opowiadają naukowcy UMCS w Międzynarodowy Dzień Krajobrazu.
Na powracający problem spalania odpadów w domowych paleniskach, szczególnie zauważalny wieczorami w dzielnicach domów jednorodzinnych, skarży się nam jeden z Czytelników.
Gotowy jest ostateczny projekt zmian na Krakowskim Przedmieściu, gdzie likwidowana ma być część parkingów, a w ich miejscu pojawią się rabaty z krzewami i drzewa. Pierwotny projekt był oprotestowany przez okolicznych przedsiębiorców. Czym różnił się od tego, który ostatecznie ma być wykonany jeszcze tej jesieni?
Od stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych będą mogli płacić mniej za wywóz odpadów, jeśli część z nich zaczną wyrzucać do kompostowników, zamiast do worków i kontenerów. Rachunek za odbiór śmieci będzie można w ten sposób obniżyć o 5 zł miesięcznie. Uchwałę w tej sprawie podjęła w czwartek Rada Miasta
Bony na zakupy można będzie można zdobyć w konkursie organizowanym przez Urząd Miasta, który będzie przyjmować zgłoszenia jeszcze do 30 października. Żeby wziąć udział w konkursie trzeba przynieść puste butelki z plastiku oraz aluminiowe puszki po napojach i wrzucić je do automatów w centrum handlowym z hipermarketem E.Leclerc przy ul. Zana.
W Bochotnicy koło Nałęczowa planowana jest budowa nowego kompleksu handlowo-usługowego oraz stacji benzynowej. Część mieszkańców gminy martwi się o jej wpływ na środowisko, w tym na bezpieczeństwo pobliskiego źródła wody, z którego korzysta Nałęczowianka.
– Województwo lubelskie może stać się śmietnikiem, do którego będą trafiać paliwa najgorszej jakości – alarmują ekolodzy, komentując projekt nowej uchwały antysmogowej dla naszego regionu. A władze województwa przekonują, że to dobry dokument, który przyczyni się do poprawy czystości lubelskiego powietrza
Mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy będą kompostować część odpadów, mają płacić mniej za wywóz śmieci. Taka zasada ma być wprowadzona także w Lublinie, czego wymaga zresztą krajowe prawo. Zaplanowane na czwartek głosowanie Rady Miasta w tej sprawie jest w zasadzie czystą formalnością