Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Zalew Zemborzycki
galeria

Jak oczyścić Zalew Zemborzycki? 1,5 mln zł za kluczowe dokumenty

Wody Polskie wybrały firmy, które mają przygotować najważniejsze dokumenty potrzebne do oczyszczenia Zalewu Zembrzyckiego. Zwycięzcy przetargu będą musieli określić, jaki sposób działania jest najlepszy.

Miasto chce liczyć szamba w Lublinie. To mieszkańcy mają je zgłosić do urzędu

Miasto chce liczyć szamba w Lublinie. To mieszkańcy mają je zgłosić do urzędu

Lubelski ratusz planuje policzyć wszystkie szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tyle, że sami mieszkańcy mają je zgłosić urzędnikom.

Odkomarzanie

Trzy dni walki z komarami w Lublinie

Trzy ostatnie dni lipca. Wtedy ratusz weźmie się za odkomarzanie Lublina. – Zastosowany preparat jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych – zapewniają urzędnicy.

Planowane zmiany przy ul. Chopina
galeria

Rewolucja w centrum Lublina. Ubędzie parkingów, przybędzie drzew

Szpaler podrośniętych lip ma się pojawić wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia pomiędzy ul. 3 Maja a murkiem z kwiatami, gdzie dziś są jedynie niezbyt okazałe drzewa w betonowych donicach. Kolejne drzewa mają być posadzone wzdłuż ul. Chopina. Będzie to oznaczać likwidację kilkudziesięciu miejsc parkingowych

Śmieci w Bystrzycy
galeria

Brudna Bystrzyca. Kajakarze sami biorą się za sprzątanie rzeki

Choć odpowiedzialna za Bystrzycę rządowa instytucja zaczęła sprzątać, to w rzece tuż za Lublinem nadal zalegają sterty śmieci. Sprawę w swoje ręce biorą kajakarze, którzy dziś organizują akcję porządkowania rzeki. – Na tym się pewnie nie skończy. Roboty jest na około miesiąc – oceniają.

Jedno z drzew przeznaczonych do wycinki przy ul. Harnasie 3

Lublin: 22 drzewa do wycinki na Czechowie. Nowe rury kosztem zieleni

Ogłoszenie o planach usunięcia siedmiu dorodnych drzew na os. Szymanowskiego zelektryzowało niektórych mieszkańców bloków. Gdy zaczęli się sprawą interesować okazało się, że wycinka ma być o wiele większa.

Tak teraz wygląda Wisła
galeria

Wisła: Królowa polskich śmieciarzy. Czy ktoś to w końcu posprząta?

Gdy Wisła się podnosi, wszystko, co ze sobą niesie, łącznie z górą śmieci i połamanych gałęzi, wpada na brzeg za jej zakolem na wysokości Wólki Gołębskiej. To teren należący do Wód Polskich. Pracownicy spółki przyznają, że na sprzątanie nie mają pieniędzy.

Z jeziora Glinki nadal na brzegi woda wyrzuca śnięte ryby. Na szczęście jest ich coraz mniej.

Stosy zdechłych ryb na brzegach jez. Glinki. "Będziemy tu mieli epidemię"

Zamiast plażowiczów dziesiątki czarnych worków zaścielają brzegi jeziora Glinki w Powiecie włodawskim. To efekt trwającej od ponad tygodnia akcji wyławiania martwych ryb z jeziora. – Jeszcze nigdy nie było tak źle – mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

Ozdobny dywan z warzyw i ziół. Można go zjeść

Ozdobny dywan z warzyw i ziół. Można go zjeść

Kapusta głowiasta, jarmuż, por, burak liściowy, majeranek czy marchew zwyczajna – to niektóre z 26 gatunków różnych ziół i warzyw składających się na ozdobny dywan

Na wschodniej stronie Czworoboku obecnie jest aleja z robinii akacjowej 'Umbraculifera'. - Ta aleja jest tylko na wizualizacji, w projekcie jej już nie ma - alarmuje Edyta Gałan z Włodawy. - Naszym zdaniem jest to wprowadzanie mieszkańców w błąd. Pytanie, czy to celowe? Niewiele osób będzie dokładnie studiować projekt a jedynie obejrzy wizualizację i niewiele osób zauważy, że tej alei tak naprawdę nie będzie

Włodawa: Projekt Czworoboku konsultowany w pośpiechu. Aktywiści krytykują i mają wiele pytań

W ekspresowym tempie przebiegły ubiegłotygodniowe konsultacje projektu przebudowy włodawskiego Czworoboku. Trudno było się o nich dowiedzieć.

Straszny widok nad stawem w Sernikach. Mnóstwo śniętych ryb w wodzie i na brzegu
Alarm 24
galeria

Straszny widok nad stawem w Sernikach. Mnóstwo śniętych ryb w wodzie i na brzegu

W stawach należących do gminy Serniki jest mnóstwo śniętych ryb. Wiele z nich leży na brzegu. Wędkarze mówią, że winny jest remont przepustu. – Insynuacje – odpowiada wójt.

Zdjęcie ilustracyjne

Są pieniądze na budowę oczek wodnych. W woj. lubelskim zainteresowanie ogromne

Nawet 5 tys. zł na budowę oczka wodnego albo podziemnego zbiornika na wodę z rynien można dostać z rządowego programu „Moja Woda”. Skorzystać z niego mogą właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.

Marcin Skrzypek
Magazyn

Nowa fryzura Lublina. Czy mieszkańcy miasta polubią niekoszone trawniki?

Tego lata mieszkańcy Lublina i innych miast ze zdumieniem oglądają zupełnie niekoszone trawniki, które w naturalny sposób zarastają nasz krajobraz. Można je uznać je za kolejną anomalię, która kiedyś minie. Ale może lepiej... polubić?

Zdjęcie ilustracyjne

Aby chronić europejskie lasy, trzeba zadbać o ich otoczenie i procesy regeneracji

Jeśli chcemy chronić europejskie lasy, m.in. przed skutkami zmian klimatu – musimy wspierać również ich otoczenie i naturalne procesy regeneracji – postulują naukowcy, krytykując „leśny” wątek w nowej, unijnej strategii różnorodności biologicznej do 2030 r.

Nieskoszony pas trawnika w centrum Krakowa

Niekoszony trawnik to szereg zalet. Efekt (braku) kosiarki

Skutki zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać na własnej skórze. Grozi nam m.in. utrata bioróżnorodności i klęski suszy. Zmiany są globalne, jednak przeciwdziałać im możemy również lokalnie

Co z drzewami przy Lipowej? Ratusz ogłosił nowe decyzje
Z ostatniej chwili

Co z drzewami przy Lipowej? Ratusz ogłosił nowe decyzje

Ani jedno drzewo nie zostanie wycięte z przebudowywanej ul. Lipowej. Przesadzone mają być już tylko cztery rosnące w szpalerze przed Plazą. Cztery, tylko część, bo te największe zostaną na swoim miejscu. Miasto zmienia plany przebudowy ul. Lipowej. Najnowsze decyzje w tej sprawie ogłosił w południe zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk.

Inwestycja we własne mikroźródło energii nie wymaga angażowania kapitału obrotowego przedsiębiorstwa
Ekologiczny Dom

Inwestycja we własną elektrownię słoneczną. Coraz więcej firm się na to decyduje

Firmy szukają możliwości oszczędzania na rachunkach za energię. Coraz więcej decyduje się na inwestycje w panele fotowoltaiczne

Koronawirus przyspieszy budowanie zielonej Europy. To pomysł na odbudowę gospodarczą po kryzysie
Ekologiczny Dom

Koronawirus przyspieszy budowanie zielonej Europy. To pomysł na odbudowę gospodarczą po kryzysie

Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów Unii Europejskiej w zakresie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Cele Europejskiego Zielonego Ładu pozostają aktualne, a inwestycje przeznaczone na ich osiąganie mają przyspieszyć wychodzenie państw UE z obecnego kryzysu.

Tak wyglądały protesty mieszkańców ul. Ceramicznej.

Chełm. Mieszkańcy walczyli i wywalczyli. Jest decyzja ws. budowy fabryki asfaltu

- Kamień spadł nam z serca. Protestowaliśmy ostro – mówi Danuta Dąbska, była już przewodnicząca rady osiedla „Rejowiecka”, zaangażowaliśmy wszystkich: od mieszkańców Chełma i okolic, radę osiedla, wędkarzy. Sprzeciw podpisało łącznie 1609 osób. To świetnie, że prezydent nas posłuchał i nie wydał złej decyzji, bo ucierpiało by wielu chełmian.

Nie słabnie zainteresowanie "Czystym powietrzem". Są zmiany w programie
Ekologiczny Dom

Nie słabnie zainteresowanie "Czystym powietrzem". Są zmiany w programie

Z Martą Montusiewicz, rzeczniczką Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie rozmawiamy o zmianach w Programie Czyste Powietrze

Kontrola zanieczyszczeń przynosi korzyści. Na zdjęciu: dron nad kominami domów w Świdniku sprawdza emisję m.in. pyłu zawieszonego (PM)
Ekologiczny Dom

Naukowcy: Czystsze powietrze szybko poprawia zdrowie

Przeglądowe badania wskazują, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza szybko poprawia zdrowie osób, które nim oddychają oraz ogranicza zachorowalność – informuje pismo „Annals of the American Thoracic Society”

Czarna pszczoła

Czarne pszczoły powróciły i polubiły Lubelszczyznę. "To tak zwane pszczoły samotnice"

W 2001 roku uznano ten gatunek pszczół za wymarły w Polsce. Ale kilka lat temu, zadrzechnia, zwana potocznie czarną pszczołą, powróciła. Można ją spotkać na posesji Kamila Badurowicza w Wisznicach (powiat bialski).

Podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej budynku pozwala bezpośrednio wykorzystać produkowaną energię na potrzeby sprzętów elektrycznych znajdujących się w budynku
Ekologiczny Dom

Ogólnopolski program „Mój prąd”, czyli przechodzimy na zieloną energię

Do tej pory na własne instalacje fotowoltaiczne zdecydowało się ponad 62 tys. klientów PGE Obrót – największego sprzedawcy energii w Polsce, wchodzącego w skład Grupy PGE

Łąki kwietne w Puławach zakwitną w nowych miejscach

Łąki kwietne w Puławach zakwitną w nowych miejscach

Oczyszczają powietrze, zatrzymują wodę i są tańsze w utrzymaniu - dlatego będzie ich więcej. W Puławach powstaną kolejne łąki kwietne o powierzchni 5,5 tys. metrów kwadratowych. Wysoką trawę zobaczymy m.in. na Skwerze Solidarności.

– Fotowoltaika? Trzy miesiące użytkowania pokazały, jak korzystne i wygodne jest to rozwiązanie – przekonuje Marek Krawczak
Ekologiczny Dom

Ma na dachu własną elektrownię. "Już trzy miesiące użytkowania pokazały, jak korzystne i wygodne jest to rozwiązanie"

Marek Krawczak z Chełma zainwestował w instalację fotowoltaiczną w marcu 2020 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium