Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Gmina wyremontowała już jeden budynek na potrzeby spółdzielni

Ta gmina stawia na spółdzielnie. Wójt chce produkować energię z mieszkańcami

Gmina Tuczna w powiecie bialskim chce powołać spółdzielnię, która zajmie się produkcją zielonej energii. Wójt zainteresował już tym rolników. To nie pierwsza spółdzielcza inicjatywa samorządu.

Leśnictwo Ulów

Taka zima, to jest zima. Śniegu bardzo dużo, ale Stawom Echo ciągle mało

Szlabany broniące wjazdu do lasu w powiecie tomaszowskim są zbędne. Jest tyle śniegu, że oprócz saren praktycznie nikt się nie przedostanie. Ale fachowcy monitorujący opady wcale nie mówią: dość.

Jerzy Litwinow zrobił to zdjęcie 31 grudnia na os. Poetów w Łukowie

Łuków: Skargi na spalanie śmieci w piecach. Urzędnicy sprawdzili

Palą śmieci w piecach – alarmuje student Jerzy Litwinow, który w grudniu skierował do władz Łukowa wnioski o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że kontrole nie wykazały nieprawidłowości. A pan Jerzy poskarżył się na burmistrza do rady miasta.

Zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Ratusz planuje ogrody deszczowe. Na ich urządzenie przeznaczył 70 tys. zł

Co najmniej dwa ogrody deszczowe mają powstać w tym roku w Lublinie na zlecenie władz miasta. Ich dokładne lokalizacje zaproponuje wykonawca, który będzie wybrany w konkursie ogłoszonym przez Ratusz

Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 80 tys. naukowców z całego świata apeluje o ochronę wód

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby „uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji”

Ekolodzy: Zaproponowany projekt uchwały antysmogowej jest niedoskonały

Ekolodzy: Zaproponowany projekt uchwały antysmogowej jest niedoskonały

Najpewniej jeszcze w lutym sejmik województwa zajmie się uchwałą antysmogową. Aktywiści chcą wpisania do niej kilku postulatów, które zwiększą skuteczność tego prawa.

Ptaki zaczynają na gwałt szukać pokarmu przy pierwszych mrozach. Jeśli zaczniemy je dokarmiać to trzeba być konsekwentnym.
Magazyn

Gawron, mewa, czajka zagrożone wyginięciem. "Ale najszybciej znikają motyle"

– Kiedyś ptasi gwar był ogromny, dziś trzeba uważnie nasłuchiwać. Środowisko już zmieniło się na tyle, że nie usłyszymy też roju pszczół czy innych owadów – mówi Agnieszka Tańczuk*.

Powiatowi urzędnicy przyjrzą się drzewom rosnącym przy drodze powiatowej z Wąwolnicy do Mareczek i Rąblowa. Część z nich zostanie usunięta. Decyzji o skali wycinki jeszcze nie podjęto.

Setki drzew przy drodze z Wąwolnicy do Rąblowa oznaczonych pomarańczową farbą

Setki drzew, głównie topoli, rosnących przy drodze powiatowej z Wąwolnicy do Rąblowa zostało oznaczone pomarańczową farbą. To skutek inwentaryzacji, którą rozpoczyna Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach. Część drzew zostanie wycięta.

Krzysztof Gorczyca: Taki antysmogowy autostop uprawiam, żeby kiedyś przy zimowym oddechu przestał nam zgrzytać w zębach benzopiren

Śnieg, mróz a ekolog jeździ autostopem po Lubelskiem. Ma ważny powód

W środę Radzyń Podlaski, dzisiaj Biłgoraj, jutro Chełm. Lubelscy ekolodzy jeżdżą po regionie i tłumaczą samorządowcom co trzeba robić, by smog nie zabijał. Zachęcają też, by pisać do radnych sejmiku, którzy będą głosować nad projektem lubelskiej uchwały antysmogowej.

W niektórych miejscach śmieci były już 30 cm pod ziemią

Lubelskie. Kara więzienia za zakopanie tokstycznych odpadów. Były tylko 30 cm pod ziemią

Jest wyrok w sprawie przedsiębiorcy, który zakopywał toksyczne odpady w okolicach Lubartowa. Michał K. postanowił dobrowolnie poddać się karze. Został skazany na 2 lata więzienia.

Protest na ul. 1 Maja. Mocne hasła na plakatach
Dużo zdjęć
galeria

Protest na ul. 1 Maja. Mocne hasła na plakatach

„Oddajcie nasze drzewa” i „Ratusz na 1-go Maja robi sobie z ludzi jaja” to tylko niektóre z haseł z tekturowych tablic, które dzisiaj po południu pojawiły się na drzewach rosnących wzdłuż ul. 1 Maja.

Chełm. Rejowiecka rozkopana, śmieciarki nie dojadą do 9 ulic

Chełm. Rejowiecka rozkopana, śmieciarki nie dojadą do 9 ulic

Zła wiadomość dla mieszkańców bocznych ulic od Rejowieckiej – Mierniczej, Kruczej, Miłej, Żołnierskiej, Wierzbowej, Przejazdowej, Bocianiej, Żabiej i Wodnej – do odwołania przestaną jeździć nimi śmieciarki. Jak informuje Zakład Oczyszczania Miasta MPGK, posegregowane śmieci będą odbierane spod posesji tylko w workach.

Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Kopalnia "Karolina" pod Poleskim Parkiem Narodowym
magazyn

Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Kopalnia "Karolina" pod Poleskim Parkiem Narodowym

Dla przyrodników bagna Poleskiego Parku Narodowego to „diament przyrodniczy”, a samo Polesie nazywają „europejską Amazonią”. O „skarbie narodowym” mówi też australijska spółka Balamara. Ma na myśli leżące pod ziemią pokłady węgla.

Leśnicy z Janowa Lubelskiego długo czekali na żubry. Przygotowania do ich przyjazdu zaczęły się w czerwcu 2019 roku
Magazyn

Żubry w Lasach Janowskich. Przygotowania do wsiedlenia zwierząt trwały półtora roku

Żubry skutecznie kryją się w lesie. Tylko wprawne oko wyposażone w sporej mocy lornetkę dojrzy potężne zwierzęta idealnie zlane w linią lasu. Osiem przeżuwaczy w różnym wieku stworzyło zalążek żubrzej rodziny w Lasach Janowskich.

Zdjęcie ilustracyjne

Polski smog jest inny niż ten z Londynu

Ekologia Polski smog – ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład – to co innego, niż znany z literatury smog londyński.

Lublin. Wielkie cięcie dopiero się zaczęło. Wyrok na 152 drzewa
ZDJĘCIA Z WYCINKI
galeria

Lublin. Wielkie cięcie dopiero się zaczęło. Wyrok na 152 drzewa

Będą kolejne wycinki drzew związane z budową dworca autobusowego przy ul. Młyńskiej oraz przebudową okolicznych ulic. Pierwotny projekt przewidywał usunięcie 155 drzew, ale miasto obiecało ograniczyć cięcia do minimum. W efekcie usunie... 152 drzewa.

Polacy pokochali energię ze słońca

Polacy pokochali energię ze słońca

Na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych z roku na rok decyduje się coraz więcej osób – pokazują dane Instytutu Energii Odnawialnej. I innej drogi nie ma, bo polityka energetyczna oparta na węglu spowoduje wzrost kosztów dla konsumentów, prognozowany na 4 proc. rocznie.

Zdjęcie ilustracyjne

Będą strzelać, czy nie? Sarny z lotniska w Świdniku nadal na celowniku

Do Urzędu Marszałkowskiego trafiły już wszystkie opinie w sprawie planowanego odstrzału 30 saren, które odwiedzają trawiaste lotnisko w Świdniku. Ostateczną decyzję w tej sprawie mają podjąć radni sejmiku województwa.

Mieszkańcy Puław od lat sygnalizują problem dotyczący dymu, który wydobywa się z kominów firmy KN Consult. Lokalne samorządy w tej sprawie wydają się jednak bezsilne. Jedyne, co się udało, to przekonanie właściciela spółki do zakupu węgla o niższym stopniu zasiarczenia
film

Mieszkańcom od lat życie zatruwają dymiące kominy. Czy można z tym coś zrobić?

Osoby przejeżdżające ul. Dęblińską w Puławach co ranek widzą kłęby ciemnego, gryzącego dymu, które wychodzą z kominów firmy KN Consult. Hala należąca do duńskiego producenta elementów stalowych ogrzewana jest piecami węglowymi własnej konstrukcji.

Lisek Cypisek
Zdjęcia
galeria

Kto przychodzi do ogrodu, czyli o fotografowaniu ziewającego lisa

Patrząc na zdjęcia Anny Kaleńskiej ma się wrażenie, że to ilustracje do bajek o zwierzętach. Do każdego bardzo by pasowała jakaś historia zajętego swoimi sprawami bohatera. Zwłaszcza, że autorka nadaje im imiona. To będzie rozmowa o fotografowaniu liska Cypiska, jeża Maurycego, chomika Waldemara i krogulca Krzysia

Nie wszyskich zachwyciły drzewa. Interwencja radnej ws. "nasadzeń olbrzymich klonów"

Nie wszyskich zachwyciły drzewa. Interwencja radnej ws. "nasadzeń olbrzymich klonów"

Pięć nowych klonów posadzonych przez miasto nie podoba się części mieszkańców ul. Żniwnej. Podkreślają, że nikt nie uzgodnił z nimi wyboru sadzonek, a oni… woleliby drzewa, które nie osiągną dużych rozmiarów, np. klony kuliste zamiast pospolitych. Urząd Miasta tłumaczy, że nie miał na to żadnego wpływu.

Zdjęcie ilustracyjne

Lubelskie. Kolejne miasto chce mieć elektryczne autobusy. Wymieni cały tabor

– Idziemy z duchem czasu, dlatego przygotowaliśmy wniosek o dotację na zakup 15 elektrycznych i 15 wodorowych autobusów. Wymianu taboru jest kluczowa, ponieważ będzie komplementarna z bezpłatną komunikacją, którą wprowadzamy od września – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek przedstawiając jeden z najdroższych, bo warty 130 milionów złotych, projekt w historii miasta.

Zdjęcie ilustracyjne

W Lublinie będą czekać na graty. Wrzucić musisz je sam

Na sobotę zaplanowana została comiesięczna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mowa o elektroodpadach, których nie można wyrzucać do zwykłych kontenerów na śmieci.

Lasy Kozłowieckie i czerwone kropki. To wyrok na drzewa
Zdjęcia
galeria

Lasy Kozłowieckie i czerwone kropki. To wyrok na drzewa

Trudno będzie uratować drzewa rosnące przy drodze powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Chodzi o bezpieczeństwo kierowców – mówią leśnicy. Ale wycinka okazałych drzew budzi też sprzeciw części mieszkańców, turystów odwiedzających Lasy Kozłowieckie i ekologów.

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium