Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Ekologia Polski smog – ze względu na warunki pogodowe, w których powstaje, ale i ze względu na swój skład – to co innego, niż znany z literatury smog londyński.
Będą kolejne wycinki drzew związane z budową dworca autobusowego przy ul. Młyńskiej oraz przebudową okolicznych ulic. Pierwotny projekt przewidywał usunięcie 155 drzew, ale miasto obiecało ograniczyć cięcia do minimum. W efekcie usunie... 152 drzewa.
Na zamontowanie instalacji fotowoltaicznych z roku na rok decyduje się coraz więcej osób – pokazują dane Instytutu Energii Odnawialnej. I innej drogi nie ma, bo polityka energetyczna oparta na węglu spowoduje wzrost kosztów dla konsumentów, prognozowany na 4 proc. rocznie.
Do Urzędu Marszałkowskiego trafiły już wszystkie opinie w sprawie planowanego odstrzału 30 saren, które odwiedzają trawiaste lotnisko w Świdniku. Ostateczną decyzję w tej sprawie mają podjąć radni sejmiku województwa.
Osoby przejeżdżające ul. Dęblińską w Puławach co ranek widzą kłęby ciemnego, gryzącego dymu, które wychodzą z kominów firmy KN Consult. Hala należąca do duńskiego producenta elementów stalowych ogrzewana jest piecami węglowymi własnej konstrukcji.
Patrząc na zdjęcia Anny Kaleńskiej ma się wrażenie, że to ilustracje do bajek o zwierzętach. Do każdego bardzo by pasowała jakaś historia zajętego swoimi sprawami bohatera. Zwłaszcza, że autorka nadaje im imiona. To będzie rozmowa o fotografowaniu liska Cypiska, jeża Maurycego, chomika Waldemara i krogulca Krzysia
Pięć nowych klonów posadzonych przez miasto nie podoba się części mieszkańców ul. Żniwnej. Podkreślają, że nikt nie uzgodnił z nimi wyboru sadzonek, a oni… woleliby drzewa, które nie osiągną dużych rozmiarów, np. klony kuliste zamiast pospolitych. Urząd Miasta tłumaczy, że nie miał na to żadnego wpływu.
– Idziemy z duchem czasu, dlatego przygotowaliśmy wniosek o dotację na zakup 15 elektrycznych i 15 wodorowych autobusów. Wymianu taboru jest kluczowa, ponieważ będzie komplementarna z bezpłatną komunikacją, którą wprowadzamy od września – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek przedstawiając jeden z najdroższych, bo warty 130 milionów złotych, projekt w historii miasta.
Na sobotę zaplanowana została comiesięczna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Mowa o elektroodpadach, których nie można wyrzucać do zwykłych kontenerów na śmieci.
Trudno będzie uratować drzewa rosnące przy drodze powiatowej Dąbrówka-Kozłówka. Chodzi o bezpieczeństwo kierowców – mówią leśnicy. Ale wycinka okazałych drzew budzi też sprzeciw części mieszkańców, turystów odwiedzających Lasy Kozłowieckie i ekologów.
We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.
Tragicznie skończył się transport krowy żubra, która miała zasilić populację w Lasach Janowskich. Zwierzę padło. Pozostałych pięć żubrów dotarło pomyślnie do Janowa Lubelskiego, gdzie będą adaptować się do nowego otoczenia.
Nad losem Starego Gaju i Dąbrowy debatować ma w czwartek Rada Miasta. Prezydent namawia ją do „wyrażenia woli podjęcia działań mających na celu ochronę przyrody” obu lasów. Jednak zaproponowana uchwała nijak nie wpłynie na plany leśników, którzy nie zamierzają zrezygnować z zapowiadanych już wycinek.
Regionalna Rada Ochrony Przyrody negatywnie zaopiniowała projekt uchwały zezwalającej odstrzał 30 saren odwiedzających trawiaste lotnisko w Świdniku. To jedna z trzech opinii, o jakie poprosił Urząd Marszałkowski, zanim głosowaniem w tej sprawie zajmą się radni sejmiku.
Nowe kotły gazowe mają powstać na terenie elektrociepłowni Lublin-Wrotków, której właściciel stara się w Urzędzie Miasta o decyzję środowiskową. Nowe urządzenia przejmą rolę kotłów na węgiel, których dni są już policzone. Do 18 lutego mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi i zastrzeżenia do tej inwestycji.
W ciągu ostatniej dekady gwałtownie wzrosły globalne emisje metanu, silnego gazu cieplarnianego. Metan, w połączeniu z dwutlenkiem węgla i innymi gazami, może podgrzać ziemską atmosferę o 3 do 4 st. Celsjusza przed końcem tego stulecia. Odpowiadają za to przede wszystkim paliwa kopalne.
Horaj idzie na zachód, pokonał Lasy Janowskie, przepłynął Wisłę, a teraz penetruje Puszczę Świętokrzyską – relacjonują przyrodnicy ze Stowarzyszenia Dla Natury „Wilk”, którzy śledzą losy rysia. Uratowali go pod koniec 2019 roku, odchowali osieroconego malucha i uwolnili na Roztoczu. Cieszą się, że ich podopieczny świetnie sobie radzi w swoim rysim życiu.
Włochy, Polska i Czechy – te trzy kraje znalazły się na czele rankingu z największą liczbą możliwych do uniknięcia zgonów, spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza. Szacuje się, że w samym tylko Lublinie rocznie można by uratować nawet 346 osób.
Tutaj powinna być zieleń – twierdzi Prokuratura Krajowa, która włączyła się do sądowego sporu o przyszłość górek czechowskich i otwarcie wystąpiła przeciw władzom Lublina. Złożyła oficjalny wniosek o utrzymanie w mocy wyroku, który stwierdził częściową nieważność uchwały pozwalającej budować tu bloki
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje o złym stanie powietrza w Lublinie. To przedostatni stopień.
Stan jakości powietrza w Lublinie jest zły. Jak pokazują wskaźniki, przekroczone zostały normy niektórych zanieczyszczeń atmosferycznych.
- W USA na terenach zanieczyszczonych niklem sieje się czy sadzi rośliny, które należą do tzw. hiperakumulatorów. To takie rośliny, które pobierają nawet tysiąc razy więcej niklu niż rośliny rosnące obok - rozmowa z dr hab. Małgorzatą Wójcik, Prodziekan Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.
Zwołanie „okrągłego stołu” w sprawie Starego Gaju proponują lubelscy ekolodzy. To odpowiedź na ogłoszony przez Ratusz zamiar uznania części lasu za zespół przyrodniczo-krajobrazowy. O taką decyzję apelują sami ekolodzy, ale przyznają, że potrzeba jeszcze mocniejszej ochrony lasu, więc proponują rozmowy
Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto
W ostatnich dekadach w wielu regionach Polski obserwuje się zamieranie lasów świerkowych. Z najnowszych badań wynika, że zanik na danym obszarze nawet jednego, nieistotnego z pozoru gatunku rośliny, może pociągać za sobą efekt domina i wpływać na całe ekosystemy.