Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Zdjęcie ilustracyjne

Dziś będzie trudno oddychać. Smogowy alert dla Białej Podlaskiej

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie alarmuje, że mieszkańcy Białej Podlaskiej są dziś narażeni na przekroczenie norm obecności pyłu zawieszonego w powietrzu.

Wycinki drzew dotarły do parku Ludowego. A otworzyli go zaledwie pod koniec grudnia
Zdjęcia
galeria

Wycinki drzew dotarły do parku Ludowego. A otworzyli go zaledwie pod koniec grudnia

Dziewięć drzew skazano na ścięcie w odnowionym parku Ludowym. Część z nich już została usunięta. Ratusz tłumaczy to śmiercią drzew.

Mgr inż. Michał Wróbel z Politechniki Lubelskiej – laureat nagrody specjalnej podczas tegorocznej edycji konkursu Student-Wynalazca

Tańszy i bardziej eko. Naukowcy z Lublina opracowali lepszy asfalt

Tańszy w produkcji i bardziej przyjazny środowisku. Naukowcy Politechniki Lubelskiej opracowali metody produkcji ekologicznego asfaltu.

Gawron na czerwonej liście ptaków Polski. Te miasta mają zgodę na "płoszenie i niepokojenie"

Gawron na czerwonej liście ptaków Polski. Te miasta mają zgodę na "płoszenie i niepokojenie"

W akcji płoszenia gawronów w Świdniku bierze udział sokolnik. Tymczasem gawron, podobnie jak słowik szary czy głowienka, po raz pierwszy znalazł się na najnowszej Czerwonej liście ptaków Polski. Co to oznacza?

Perła Export w nowym opakowaniu powinna pojawić się w najbliższych dniach. Na zdjęciu jeszcze stare butelki.

Jednak się dało. Piwo Perła także w brązowej butelce do zwrotu

Jedno z najpopularniejszych piw Perły będzie dostępne także w zwrotnych butelkach. Lubelski browar chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów stawiających na ekologię, ale z bezzwrotnych opakowań zupełnie nie zrezygnuje.

Smog w Lublinie

W smog uchwałą. Lubelskie ma nowe przepisy na stare piece

Radni sejmiku województwa przyjęli lubelską uchwałę antysmogową. Nasz region pozostawał jednym z trzech, które do tej pory takiego dokumentu nie miały.

Andrzej Wojtyło, dyrektor RPN udziela wywiadu na terenie rezerwatowej hodowli konika polskiego

Jest nowy dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego. Nie zapowiada rewolucyjnych zmian

Minister Klimatu i Środowiska powołał Andrzeja Wojtyło na stanowisko dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Świetnie znam ludzi i teren. Wrosłem już w ten park – mówi nowy dyrektor, który z RPN jest związany od blisko 30 lat

KE wezwała Polskę do wykonania wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej. "Niedostosowanie się do wyroku, świadczy o arogancji Lasów Państwowych"
film

KE wezwała Polskę do wykonania wyroku TSUE ws. Puszczy Białowieskiej. "Niedostosowanie się do wyroku, świadczy o arogancji Lasów Państwowych"

Polska nie zastosowała się w pełni do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej - uznała Komisja Europejska. Wezwała nasz kraj do wykonania orzeczenia nakazującego zastosowanie się do unijnych dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Polskie władze mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń.

Akcja ekologów w Lublinie

Dziś mają przyjąć lubelską uchwałę antysmogową

Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii – w tej na smog nie ma odczulania. Czy w walce z tym pomoże lubelska uchwała antysmogowa?

Społecznicy prosili o ocalenie jedynego drzewa rosnącego na pl. Dworcowym, pochyłego jesionu przed jedną z kamienic. Drzewo zostało jednak wycięte
galeria

Lublin. Ratusz odpowiada aktywistom. Drzewa da się jeszcze uratować?

O ocalenie części drzew przeznaczonych do wycinki w związku z budową dworca proszą prezydenta lubelscy aktywiści. Dziś przesłali mu listę 22 tych, których ich zdaniem nie trzeba usuwać. Wielu z tych drzew już nie ma. A Ratusz rozważy zmiany tylko w rejonie Krochmalnej.

Lubelskie: Psy zaatakowały młodego koziołka. Uratował go leśniczy

Lubelskie: Psy zaatakowały młodego koziołka. Uratował go leśniczy

Młody koziołek cudem uszedł z życiem po ataku psów. Dochodzi do zdrowia w azylu przy Poleskim Parku Narodowym. Zwierzę żyje dzięki leśniczemu Jakubowi Kijewskiemu.

Gmina wyremontowała już jeden budynek na potrzeby spółdzielni

Ta gmina stawia na spółdzielnie. Wójt chce produkować energię z mieszkańcami

Gmina Tuczna w powiecie bialskim chce powołać spółdzielnię, która zajmie się produkcją zielonej energii. Wójt zainteresował już tym rolników. To nie pierwsza spółdzielcza inicjatywa samorządu.

Leśnictwo Ulów

Taka zima, to jest zima. Śniegu bardzo dużo, ale Stawom Echo ciągle mało

Szlabany broniące wjazdu do lasu w powiecie tomaszowskim są zbędne. Jest tyle śniegu, że oprócz saren praktycznie nikt się nie przedostanie. Ale fachowcy monitorujący opady wcale nie mówią: dość.

Jerzy Litwinow zrobił to zdjęcie 31 grudnia na os. Poetów w Łukowie

Łuków: Skargi na spalanie śmieci w piecach. Urzędnicy sprawdzili

Palą śmieci w piecach – alarmuje student Jerzy Litwinow, który w grudniu skierował do władz Łukowa wnioski o interwencję w tej sprawie. Urzędnicy tłumaczą, że kontrole nie wykazały nieprawidłowości. A pan Jerzy poskarżył się na burmistrza do rady miasta.

Zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Ratusz planuje ogrody deszczowe. Na ich urządzenie przeznaczył 70 tys. zł

Co najmniej dwa ogrody deszczowe mają powstać w tym roku w Lublinie na zlecenie władz miasta. Ich dokładne lokalizacje zaproponuje wykonawca, który będzie wybrany w konkursie ogłoszonym przez Ratusz

Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 80 tys. naukowców z całego świata apeluje o ochronę wód

Ponad 80 tys. naukowców ze 111 towarzystw naukowych badających ekosystemy wodne apeluje o natychmiastowe podjęcie działań na rzecz ochrony wód powierzchniowych, aby „uniknąć tragicznych globalnych konsekwencji”

Ekolodzy: Zaproponowany projekt uchwały antysmogowej jest niedoskonały

Ekolodzy: Zaproponowany projekt uchwały antysmogowej jest niedoskonały

Najpewniej jeszcze w lutym sejmik województwa zajmie się uchwałą antysmogową. Aktywiści chcą wpisania do niej kilku postulatów, które zwiększą skuteczność tego prawa.

Ptaki zaczynają na gwałt szukać pokarmu przy pierwszych mrozach. Jeśli zaczniemy je dokarmiać to trzeba być konsekwentnym.
Magazyn

Gawron, mewa, czajka zagrożone wyginięciem. "Ale najszybciej znikają motyle"

– Kiedyś ptasi gwar był ogromny, dziś trzeba uważnie nasłuchiwać. Środowisko już zmieniło się na tyle, że nie usłyszymy też roju pszczół czy innych owadów – mówi Agnieszka Tańczuk*.

Powiatowi urzędnicy przyjrzą się drzewom rosnącym przy drodze powiatowej z Wąwolnicy do Mareczek i Rąblowa. Część z nich zostanie usunięta. Decyzji o skali wycinki jeszcze nie podjęto.

Setki drzew przy drodze z Wąwolnicy do Rąblowa oznaczonych pomarańczową farbą

Setki drzew, głównie topoli, rosnących przy drodze powiatowej z Wąwolnicy do Rąblowa zostało oznaczone pomarańczową farbą. To skutek inwentaryzacji, którą rozpoczyna Powiatowy Zarząd Dróg w Puławach. Część drzew zostanie wycięta.

Krzysztof Gorczyca: Taki antysmogowy autostop uprawiam, żeby kiedyś przy zimowym oddechu przestał nam zgrzytać w zębach benzopiren

Śnieg, mróz a ekolog jeździ autostopem po Lubelskiem. Ma ważny powód

W środę Radzyń Podlaski, dzisiaj Biłgoraj, jutro Chełm. Lubelscy ekolodzy jeżdżą po regionie i tłumaczą samorządowcom co trzeba robić, by smog nie zabijał. Zachęcają też, by pisać do radnych sejmiku, którzy będą głosować nad projektem lubelskiej uchwały antysmogowej.

W niektórych miejscach śmieci były już 30 cm pod ziemią

Lubelskie. Kara więzienia za zakopanie tokstycznych odpadów. Były tylko 30 cm pod ziemią

Jest wyrok w sprawie przedsiębiorcy, który zakopywał toksyczne odpady w okolicach Lubartowa. Michał K. postanowił dobrowolnie poddać się karze. Został skazany na 2 lata więzienia.

Protest na ul. 1 Maja. Mocne hasła na plakatach
Dużo zdjęć
galeria

Protest na ul. 1 Maja. Mocne hasła na plakatach

„Oddajcie nasze drzewa” i „Ratusz na 1-go Maja robi sobie z ludzi jaja” to tylko niektóre z haseł z tekturowych tablic, które dzisiaj po południu pojawiły się na drzewach rosnących wzdłuż ul. 1 Maja.

Chełm. Rejowiecka rozkopana, śmieciarki nie dojadą do 9 ulic

Chełm. Rejowiecka rozkopana, śmieciarki nie dojadą do 9 ulic

Zła wiadomość dla mieszkańców bocznych ulic od Rejowieckiej – Mierniczej, Kruczej, Miłej, Żołnierskiej, Wierzbowej, Przejazdowej, Bocianiej, Żabiej i Wodnej – do odwołania przestaną jeździć nimi śmieciarki. Jak informuje Zakład Oczyszczania Miasta MPGK, posegregowane śmieci będą odbierane spod posesji tylko w workach.

Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Kopalnia "Karolina" pod Poleskim Parkiem Narodowym
magazyn

Sen o bogatym górniku czy wyrok dla przyrody? Kopalnia "Karolina" pod Poleskim Parkiem Narodowym

Dla przyrodników bagna Poleskiego Parku Narodowego to „diament przyrodniczy”, a samo Polesie nazywają „europejską Amazonią”. O „skarbie narodowym” mówi też australijska spółka Balamara. Ma na myśli leżące pod ziemią pokłady węgla.

Leśnicy z Janowa Lubelskiego długo czekali na żubry. Przygotowania do ich przyjazdu zaczęły się w czerwcu 2019 roku
Magazyn

Żubry w Lasach Janowskich. Przygotowania do wsiedlenia zwierząt trwały półtora roku

Żubry skutecznie kryją się w lesie. Tylko wprawne oko wyposażone w sporej mocy lornetkę dojrzy potężne zwierzęta idealnie zlane w linią lasu. Osiem przeżuwaczy w różnym wieku stworzyło zalążek żubrzej rodziny w Lasach Janowskich.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium