Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Kazik. Gniazdo na Wiśle w Kazimierzu, zima w Maroco

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.

O systemie segregacji odpadów, który trafia do Zamościa, programy robiły ogólnopolskie media

Zamość eksperymentuje ze śmieciami. Inteligentne pojemniki i kody QR

Szykuje się śmieciowy eksperyment. W pięciu miejscach mieszkańcy bloków będą korzystać z nowego systemu segregacji. Zamość w poniedziałek podpisał umowę z firmą, która zamontuje nowe pojemniki. We wtorek będzie spotkanie z zarządcami nieruchomości wybranych do pilotażu.

Zdjęcie ilustracyjne

Lublin. Można przygarnąć nietoperza

W Lublinie powstaje ścieżka przyrodnicza „Nietoperze doliny Bystrzycy”. A jeśli ktoś zechce, będzie mógł… zaprosić nietoperze dla siebie, montując dla nich budkę, którą dostanie za darmo od miasta.

Niech się pnącza pną do góry. Jakie rosną najszybciej?
Magazyn
galeria

Niech się pnącza pną do góry. Jakie rosną najszybciej?

Duże winobluszcze, które pokrywają całą ścianę kilkupiętrowego budynku, mogą zastąpić drzewo. I to nie tylko takie świeżo posadzone, ale duże dorosłe drzewo – rozmowa z dr Joanną Rendą z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL.

Opleciony na zielono Lublin. To ma sens

Opleciony na zielono Lublin. To ma sens

Są tanie, szybko rosną, świetnie sobie radzą praktycznie w każdych warunkach. Przez wiele lat niedoceniane, dziś powoli wracają do łask.

Kontenery na odpady zielone są ustawione m.in. przy ul. Polnej. W tym miejscu są też podrzucane śmieci

W Świdniku będą sprawdzać, czy mieszkańcy kompostują odpady zielone

Czy i jak kompostowane są odpady zielone i kuchenne sprawdzą strażnicy miejscy. Z informacji spółki, która odbiera śmieci z terenu miasta wynika, że mimo akcji zachęcającej mieszkańców do kompostowania ilość zielonych odpadów się nie zmniejsza.

Zdjęcie ilustracyjne

Radzyń Podlaski: Miejski kompostownik przynosi oszczędności

Wielki kompostownik przynosi miastu oszczędności. Urzędnicy wdrożyli takie rozwiązanie kilka miesięcy temu w odpowiedzi na lawinowy wzrost bioodpadów.

Lublin. Leśnicy rozdają dziś drzewa

Lublin. Leśnicy rozdają dziś drzewa

W czwartek i piątek leśnicy będą rozdawać sadzonki drzew. Jest najważniejszy punkty trzeciej edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY.

Lublin: Tysiące róż, dziesiątki grusz. Miejscy urzędnicy obiecują więcej zieleni

Lublin: Tysiące róż, dziesiątki grusz. Miejscy urzędnicy obiecują więcej zieleni

Ratusz ogłosił wczoraj plan posadzenia 176 drzew i tysięcy krzewów. Cicho jest wciąż o sadzeniu obiecanych setek drzew za pieniądze z budżetu obywatelskiego i o zazielenieniu Krakowskiego Przedmieścia. Urzędnicy zapewniają, że spełnią te obietnice do końca roku.

Elektrociepłownia w Szopinku

Zamość. Przeciwnicy spalarni nie próżnują, inwestor też

Przeciwnicy inwestycji którą planuje Veolia Wschód nie rezygnują. Teraz czekają na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, bo mają zastrzeżenia do decyzji środowiskowej którą wydało miasto. Tymczasem inwestor podpisał list intencyjny z... Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej. Dokument dotyczy śmieci, które trafią do planowanej spalarni.

Jeleń spotyka żurawie na bagnach Poleskiego Parku Narodowego. A my możemy to oglądać
galeria
film

Jeleń spotyka żurawie na bagnach Poleskiego Parku Narodowego. A my możemy to oglądać

Rano można tu zobaczyć czaple i kaczki krzyżówki, wieczorami żurawie i gęsi gęgawy. Ale kamera, działająca od kilku dni na jednym z bagien Poleskiego Parku Narodowego, uchwyciła nawet odgłosy jeleni na rykowisku i watahy wilków.

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej
galeria

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej

Letnicy i przedsiębiorcy nie byli zachwyceni, ale torfowiska i sosny dobrze wspominają miniony miesiąc. Był najchłodniejszym i najbardziej deszczowym sierpniem od ponad dwudziestu lat.

Lublin ul. Głęboka. Kwiecista łąka w miejscu tradycyjnego trawnika na pasie zieleni oddzielającym jezdnie

Zachować owady w mieście. "Nie przesadzajmy ze sprzątaniem"

Właściwe planowanie zieleni miejskiej sprzyja zachowaniu bioróżnorodności, m.in. owadów. Liczy się m.in. dostępność bazy pokarmowej, miejsc rozrodu i unikanie koszenia. „Dbajmy o różnorodność roślin w naszych ogródkach i nie przesadzajmy z ich sprzątaniem” - mówi dr inż. Katarzyna Roguz z Ogrodu Botanicznego UW.

Poznaj "gapiszony". "Łosie są wyjątkowymi zalotnikami". Spotkania w parkach

Poznaj "gapiszony". "Łosie są wyjątkowymi zalotnikami". Spotkania w parkach

We wrześniu łosie szukają miłości i odbywają gody. W tym też czasie grupa miłośników tego gatunku zaprasza na Dzień Łosia. W sobotę 11 września odbędą się spacery, prelekcje i spotkania w czterech parkach narodowych: Biebrzańskim, Kampinoskim, Narwiańskim i Poleskim – i w Puszczy Białowieskiej, a w niedzielę w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Lublin. Trzeba więcej kasy na śmieci. Będą podwyżki opłat?

Lublin. Trzeba więcej kasy na śmieci. Będą podwyżki opłat?

Zaskarżony został wynik przetargu na wywóz śmieci z dziesięciu dzielnic miasta. Przegrana firma uważa, że to ona powinna wygrać. Bez względu na wynik sporu jest pewne, że miasto zapłaci za odpady o wiele więcej niż zakładało. Ratusz twierdzi, że mimo to mieszkańcy nie muszą się obawiać kolejnej podwyżki opłat.

Nowy rezerwat w woj. lubelskim. Rzadkie gatunki porostów mają swoje miejsce

Nowy rezerwat w woj. lubelskim. Rzadkie gatunki porostów mają swoje miejsce

Nowy rezerwat przyrody w województwie lubelskim. Powstał na terenie Nadleśnictwa Chotyłów, niedaleko Kodnia nad Bugiem. Można tu zobaczyć bardzo rzadkie gatunki porostów.

Wielkie porządki w Kazimierzu Dolnym

Wielkie porządki w Kazimierzu Dolnym

Sprzątanie Kazimierza Dolnego już w najbliższą sobotę. W organizowanej od kilku lat akcji zbierania śmieci m.in. w wąwozach, na ścieżkach turystycznych czy punktach widokowych może wziąć udział każdy. To nie tylko propozycja dla mieszkańców gminy, ale również turystów i miłośników Kazimierza.

Nauczą, jak można się przydać przyrodzie

Nauczą, jak można się przydać przyrodzie

W czwartek oraz 9 i 15 września można wziąć udział w internetowym szkoleniu na temat zieleni miejskiej, gromadzenia deszczówki oraz działania na rzecz przyrody. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych.

Rower, opiekacz, opony samochodowe. Wyciągnęli z rzek 210 ton śmieci

Rower, opiekacz, opony samochodowe. Wyciągnęli z rzek 210 ton śmieci

Ponad 210 ton odpadów zebrali wolontariusze podczas tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka. Udało się posprzątać m.in. Bug czy Krznę.

Umowę o współpracy podpisał prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej oraz Jacek Dziuba, prezes Enei Innowacje

Politechnika Lubelska będzie współpracować z polską firmą z branży energetycznej. Zajmą się utylizacją odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej razem ze specjalistami z Enei Innowacje będą prowadzić projekty badawczo-rozwojowe dotyczące ograniczenia odpadów przemysłowych. Uczelnia i spółka podpisały dzisiaj umowę o współpracy

W ramach akcji finansowanej z budżetu obywatelskiego posadzono jak dotąd po jednym drzewie w większości dzielnic, za to z rozgłosem

Mapa nasadzeń drzew w Lublinie miała być na wiosnę. Terminy mijają, efektu brak

Do dziś nie powstała obiecywana przez Ratusz mapa kilkuset miejsc, w których jeszcze w tym roku miały być posadzone drzewa. Teoretycznie miała być gotowa wiosną, teraz zapowiadana jest na wrzesień. Czy miasto zdąży posadzić drzewka przed zimą?

Bociania sypialnia w Miączynie
zdjęcia
galeria

Ach śpij, bocianie. Niezwykła noclegownia niedaleko Zamościa

Wybierają uschnięte drzewa, bo wtedy łatwiej im lądować. Te bardziej doświadczone wskazują miejsca na nocleg, bo zapamiętują trasę. Mieszkanka Miączyna (powiat zamojski) sfotografowała bocianią noclegownię

Nowość w Lublinie. Pierwsze takie znaki na ulicach

Nowość w Lublinie. Pierwsze takie znaki na ulicach

Nietypowe znaki ostrzegające kierowców przed jeżami pojawiły się przy lubelskich ulicach. Ich montaż opłacił Urząd Miasta, który wyjaśnia, że chce pomóc pożytecznym ssakom. Jesienią mogą im też pomóc właściciele domów jednorodzinnych.

Żółw żółtobrzuchy. Samica ważyła ponad 3 kg, Wolontariusze Fundacji Epicrates wyłowili ją z....Wisły
zdjęcia
galeria

Lubelskie. Wielki żółw z Wisły. Jak się pozbyć bezdomnych obcych

Trwa nierówna walka z... egzotycznymi żółwiami w naszych jeziorach i rzekach. Wolontariusze lubelskiej fundacji sprawdzają jaka metoda odławiania inwazyjnych gatunków jest najskuteczniejsza. To dosłownie ciężka praca. Wyłowiona z Wisły w Puławach samica ważyła ponad 3 kilogramy! Ją i setki innych osobników zagrażających rodzimym zwierzętom wyrzucili właściciele. Byli niemile zaskoczeni, że kolorowy żółwik wielkości 5-złotówki przestał się mieścić w akwarium.

Lublin. Dopiero co posadzili, a już uschły

Lublin. Dopiero co posadzili, a już uschły

Miasto zażąda wymiany części drzew posadzonych w ramach przebudowy Al. Racławickich. Prace mają być przeprowadzone w bardziej odpowiedniej porze roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium