Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Lublin ul. Głęboka. Kwiecista łąka w miejscu tradycyjnego trawnika na pasie zieleni oddzielającym jezdnie

Zachować owady w mieście. "Nie przesadzajmy ze sprzątaniem"

Właściwe planowanie zieleni miejskiej sprzyja zachowaniu bioróżnorodności, m.in. owadów. Liczy się m.in. dostępność bazy pokarmowej, miejsc rozrodu i unikanie koszenia. „Dbajmy o różnorodność roślin w naszych ogródkach i nie przesadzajmy z ich sprzątaniem” - mówi dr inż. Katarzyna Roguz z Ogrodu Botanicznego UW.

Poznaj "gapiszony". "Łosie są wyjątkowymi zalotnikami". Spotkania w parkach

Poznaj "gapiszony". "Łosie są wyjątkowymi zalotnikami". Spotkania w parkach

We wrześniu łosie szukają miłości i odbywają gody. W tym też czasie grupa miłośników tego gatunku zaprasza na Dzień Łosia. W sobotę 11 września odbędą się spacery, prelekcje i spotkania w czterech parkach narodowych: Biebrzańskim, Kampinoskim, Narwiańskim i Poleskim – i w Puszczy Białowieskiej, a w niedzielę w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych.

Lublin. Trzeba więcej kasy na śmieci. Będą podwyżki opłat?

Lublin. Trzeba więcej kasy na śmieci. Będą podwyżki opłat?

Zaskarżony został wynik przetargu na wywóz śmieci z dziesięciu dzielnic miasta. Przegrana firma uważa, że to ona powinna wygrać. Bez względu na wynik sporu jest pewne, że miasto zapłaci za odpady o wiele więcej niż zakładało. Ratusz twierdzi, że mimo to mieszkańcy nie muszą się obawiać kolejnej podwyżki opłat.

Nowy rezerwat w woj. lubelskim. Rzadkie gatunki porostów mają swoje miejsce

Nowy rezerwat w woj. lubelskim. Rzadkie gatunki porostów mają swoje miejsce

Nowy rezerwat przyrody w województwie lubelskim. Powstał na terenie Nadleśnictwa Chotyłów, niedaleko Kodnia nad Bugiem. Można tu zobaczyć bardzo rzadkie gatunki porostów.

Wielkie porządki w Kazimierzu Dolnym

Wielkie porządki w Kazimierzu Dolnym

Sprzątanie Kazimierza Dolnego już w najbliższą sobotę. W organizowanej od kilku lat akcji zbierania śmieci m.in. w wąwozach, na ścieżkach turystycznych czy punktach widokowych może wziąć udział każdy. To nie tylko propozycja dla mieszkańców gminy, ale również turystów i miłośników Kazimierza.

Nauczą, jak można się przydać przyrodzie

Nauczą, jak można się przydać przyrodzie

W czwartek oraz 9 i 15 września można wziąć udział w internetowym szkoleniu na temat zieleni miejskiej, gromadzenia deszczówki oraz działania na rzecz przyrody. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych.

Rower, opiekacz, opony samochodowe. Wyciągnęli z rzek 210 ton śmieci

Rower, opiekacz, opony samochodowe. Wyciągnęli z rzek 210 ton śmieci

Ponad 210 ton odpadów zebrali wolontariusze podczas tegorocznej edycji Operacji Czysta Rzeka. Udało się posprzątać m.in. Bug czy Krznę.

Umowę o współpracy podpisał prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej oraz Jacek Dziuba, prezes Enei Innowacje

Politechnika Lubelska będzie współpracować z polską firmą z branży energetycznej. Zajmą się utylizacją odpadów

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej razem ze specjalistami z Enei Innowacje będą prowadzić projekty badawczo-rozwojowe dotyczące ograniczenia odpadów przemysłowych. Uczelnia i spółka podpisały dzisiaj umowę o współpracy

W ramach akcji finansowanej z budżetu obywatelskiego posadzono jak dotąd po jednym drzewie w większości dzielnic, za to z rozgłosem

Mapa nasadzeń drzew w Lublinie miała być na wiosnę. Terminy mijają, efektu brak

Do dziś nie powstała obiecywana przez Ratusz mapa kilkuset miejsc, w których jeszcze w tym roku miały być posadzone drzewa. Teoretycznie miała być gotowa wiosną, teraz zapowiadana jest na wrzesień. Czy miasto zdąży posadzić drzewka przed zimą?

Bociania sypialnia w Miączynie
zdjęcia
galeria

Ach śpij, bocianie. Niezwykła noclegownia niedaleko Zamościa

Wybierają uschnięte drzewa, bo wtedy łatwiej im lądować. Te bardziej doświadczone wskazują miejsca na nocleg, bo zapamiętują trasę. Mieszkanka Miączyna (powiat zamojski) sfotografowała bocianią noclegownię

Nowość w Lublinie. Pierwsze takie znaki na ulicach

Nowość w Lublinie. Pierwsze takie znaki na ulicach

Nietypowe znaki ostrzegające kierowców przed jeżami pojawiły się przy lubelskich ulicach. Ich montaż opłacił Urząd Miasta, który wyjaśnia, że chce pomóc pożytecznym ssakom. Jesienią mogą im też pomóc właściciele domów jednorodzinnych.

Żółw żółtobrzuchy. Samica ważyła ponad 3 kg, Wolontariusze Fundacji Epicrates wyłowili ją z....Wisły
zdjęcia
galeria

Lubelskie. Wielki żółw z Wisły. Jak się pozbyć bezdomnych obcych

Trwa nierówna walka z... egzotycznymi żółwiami w naszych jeziorach i rzekach. Wolontariusze lubelskiej fundacji sprawdzają jaka metoda odławiania inwazyjnych gatunków jest najskuteczniejsza. To dosłownie ciężka praca. Wyłowiona z Wisły w Puławach samica ważyła ponad 3 kilogramy! Ją i setki innych osobników zagrażających rodzimym zwierzętom wyrzucili właściciele. Byli niemile zaskoczeni, że kolorowy żółwik wielkości 5-złotówki przestał się mieścić w akwarium.

Lublin. Dopiero co posadzili, a już uschły

Lublin. Dopiero co posadzili, a już uschły

Miasto zażąda wymiany części drzew posadzonych w ramach przebudowy Al. Racławickich. Prace mają być przeprowadzone w bardziej odpowiedniej porze roku.

Miododajne łąki i pięciogwiazdkowe hotele dla pszczół. Wszystko to w Chełmie

Miododajne łąki i pięciogwiazdkowe hotele dla pszczół. Wszystko to w Chełmie

„Pszczoły i trzmiele, nasi przyjaciele” – tak brzmi nazwa programu realizowanego przez chełmski CEMEX. Wysiano dwie łąki kwietne pełne miododajnych roślin oraz postawiono pięć pięciogwiazdkowych uli dla owadów.

Zdjęcie ilustracyjne

Co mogę zrobić, aby być bardziej eko? "Młodzi ludzie są bardzo zainteresowani ekologią"

Rośnie świadomość ekologiczna Polaków. 47 proc. społeczeństwa deklaruje, że zmieniłoby styl życia na bardziej ekologiczny, nawet jeśli wiązałoby się to z wyrzeczeniami i mniejszą wygodą – wynika z badania. Osoby między 25. a 34. rokiem życia są najmniej skore do wyrzeczeń!

Stawy Echo będą na trasie wycieczek ornitologicznych

Żabim krokiem po parku narodowym. Wszystkie atrakcje za darmo

W sobotę i niedzielę wszystkie atrakcje Roztoczańskiego Parku Narodowego gratis. W ramach dnia otwartego park zaprasza do Zwierzyńca na wiele wydarzeń. Tematem przewodnim są zagrożone i rzadkie gatunki mokradłowe – płazy i gady RPN i Roztocza

Pierwsze świdnickie miodobranie będzie wiosną przyszłego roku. – Miód będzie bardzo dobry, bo rośliny są różnorodne, dużo jest też spadzi – zapowiada opiekun miejskich pszczół.
galeria

Była pralka, są ule. W Świdniku powstała pasieka z elektrośmieci

Pszczoły zamieszkały na terenach zielonych, przy jednej z głównych ulic Świdnika, na ogrodzonym terenie tuż obok stacji benzynowej. Ule, w którym zostały umieszczone zostały wykonane w części z elektrośmieci, których pozbyli się wcześniej mieszkańcy miasta. – Pszczoły są łagodne, nierojliwe, dobrze zimują i bardzo dobrze miodzą – zapewnia opiekun owadów, które w piątek podziwiały przedszkolaki.

Będziemy podglądać lubelskie żurawie i dowiemy się gdzie zimują. Ruszył wyjątkowy projekt
galeria

Będziemy podglądać lubelskie żurawie i dowiemy się gdzie zimują. Ruszył wyjątkowy projekt

Jesienią w Poleskim Parku Narodowym spotyka się nawet kilka tysięcy żurawi. Co robią zimą? Dokąd od nas odlatują? Odpowiedzi m.in. na to pytanie będą szukać przyrodnicy w ramach projektu „Wędrówki Lubelskich Żurawi”.

Pożar w Leverkusen

Nadciąga toksyczna chmura z Niemiec? IMGW wyjaśnia

Synoptycy ostrzegają, że nad Polskę może dotrzeć toksyczna chmura, ale są szanse że nas ominie. To pokłosie wielkiego pożaru w Niemczech.

Miasto robi eksperyment. Naklejki uczciwości pokażą, kto nie płaci za śmieci

Miasto robi eksperyment. Naklejki uczciwości pokażą, kto nie płaci za śmieci

W najbliższych dniach na pojemnikach na odpady pojawią się duże naklejki informujące, ile osób na danej posesji płaci za śmieci. Sąsiedzi szybko się zorientują, kto oszukuje. Pionierska akcja ma wyłapać „martwe dusze”, które zniknęły z systemu, nie płacą, ale nadal śmiecą

Teren górek czechowskich

Zwrot akcji w sprawie górek czechowskich

Jest kolejny zwrot akcji w sądowym sporze o przyszłość górek czechowskich. Fundacja Wolności złożyła oficjalne zażalenie na decyzję sądu, który nie dopuścił jej do udziału w postępowaniu. Na wyrok poczekamy więc jeszcze dłużej.

KIlka lat temu zrobili deptak - betonową patelnię. Teraz przyszło opamiętanie

KIlka lat temu zrobili deptak - betonową patelnię. Teraz przyszło opamiętanie

Miasto zapowiada zmiany na Rynku, który dziesięć lat temu, w wyniku remontu stracił zieleń. Określenia jakich teraz używają mieszkańcy: plac buraczany, betonoza czy patelnia mają stracić sens.

Zakole Wisły w okolicach Wólki Gołębskiej to jedno z miejsc, gdzie woda naniosła i zostawiła sporo śmieci. Na szczęście, większość odpadów została już uprzątnięta. Pomagają w tym osoby prywatne, a także pracownicy Wód Polskich
zdjęcia
galeria

Myśleli, że jedna puszka nie robi różnicy. Od miesięcy pan Dariusz walczy ze śmieciami w zakolu Wisły

Góra odpadów, jaką przy brzegu w okolicy Wólki Gołębskiej zostawiła Wisła, zaczęła znikać. W ubiegłym tygodniu na miejscu pracował zespół wysłany przez Wody Polskie. Jeden z okolicznych wędkarzy od kilku miesięcy samodzielnie wywozi śmieci.

Mirosław Korzeniowski
Magazyn

Zdrowa żywność na Lubelszczyźnie. Co nam przyniesie Zielony Ład?

Jeżeli rolnik ma wysoki poziom wiedzy i umiejętności, to ogranicza chwasty, bo one są konkurentem dla roślin uprawnych. Ogranicza chwasty różnymi metodami: orką, bronowaniem, stosowaniem środków chwastobójczych, ponieważ jego celem nie jest produkcja maku i kąkolu, tylko na przykład rzepaku. Problem zaczyna się wtedy, gdy na wielkich obszarach mamy monokultury upraw. Wyzwaniem w Europie jest strategia „Zielony Ład”, która Unia oficjalnie zatwierdziła i Polska też się na te warunki zgodziła – rozmowa z dr Mirosławem Korzeniowskim, prezesem Stowarzyszenia AgroEkoton, ekspertem z zakresu zrównoważonej ochrony roślin.

Na początku sierpnia na plaży pojawią się palmy. Będą zimowały w OSiR albo zoo

Nad zamojskim zalewem pojawią się palmy. "Nasi działkowcy podobnych roślin nie hodują"

To nie sezon ogórkowy w mediach. Naprawdę na plaży nad zamojskim zalewem pojawią się palmy. Działkowcy z sąsiedztwa bardzo są ciekawi roślin, które zwykle kojarzymy z cieplejszym klimatem. Palmy, które na początku sierpnia mają być ustawione na terenie kąpieliska, to mrozoodporne odmiany

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium