Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Wymiana drzew w Alejach Racławickich

Lublin. Prawie co trzecie nowe drzewo w Alejach Racławickich obumarło

Zaczęła się wymiana drzew, które uschły po posadzeniu wzdłuż Al. Racławickich. Zastąpić trzeba tu prawie co trzecie z drzew posadzonych latem po przebudowie drogi.

O tej wycince powiadomiła nas jedna z Czytelniczek, której żal jest usuniętych drzew. – Zasłaniały trwającą budowę – tłumaczy kobieta.

Wycinka przy Jutrzenki. Firma, której wspólnikiem jest były przewodniczący Rady Miasta ma stawiać blok

Przy ul. Jutrzenki wycięte zostały drzewa chronione planem zagospodarowania terenu. Na ich usunięcie, na wniosek dewelopera, zezwolił Urząd Miasta, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Tuż obok usunięte zostały również dziesiątki innych drzew.

Zwycięska drużyna SP nr 3 w składzie: Martyna Teodorowicz, Maria Bartoszek i Bartosz Woźniak
galeria

Garnitur ze śmieci i eko-ludki. Czyli konkurs w Puławach

Z odpadów potrafią uszyć garnitur, ze starych butelek tworzą zabawki, a ze słoików: malowane ozdoby do pokoju. Blisko tysiąca dzieciaków z puławskich szkół i przedszkoli wzięło udział w nowej edycji miejskiego eko-konkursu współorganizowanego przez stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości”.

Jak stosować zioła w kuchni i medycynie domowej? Najlepiej wiedzą o tym dzieci [zdjęcia]
galeria

Jak stosować zioła w kuchni i medycynie domowej? Najlepiej wiedzą o tym dzieci [zdjęcia]

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci „Niezłe ziółko”. Dzieci wykonały prace dotyczące uprawy ziół, wiedzy o nich, a także zastosowaniu w kuchni i medycynie domowej.

W leśnictwie Pańków powstał duży sad z myślą o zwierzętach

Leśnicy posadzili 2,5 tys. młodych jabłonek. Wszystko to z myślą o zwierzętach

Fachowo to się nazywa zwiększaniem bazy żerowej dla zwierzyny płowej. Za kilka lat jelenie, które są wielkimi amatorami jabłek, będą sobie mogły przyjść do sadu urządzonego specjalnie z myślą o nich. Ludzie liczą, że dzięki temu dzikie zwierzęta będą robiły mniej szkód w uprawach

Lublin. Strażnicy miejscy będą namierzać z powietrza
galeria

Lublin. Strażnicy miejscy będą namierzać z powietrza

Straż Miejska dostała drona, który pomoże namierzać osoby spalające śmieci w piecach. Urządzenie jest wyposażone w czujniki mierzące zanieczyszczenia powietrza.

Nowa leśna trasa w Leśnictwie Kalina
zdjęcia
galeria

Światowy standard rowerowy w środku lasu. Pierwszy taki Single Track w Lubelskiem

Od soboty można oficjalnie korzystać ze ścieżki rowerowej Single Track z Hamerni do Józefowa. To pierwsza tego typu trasa w naszym regionie. Powstała na terenie Nadleśnictwa Józefów. - Jest zrobiona w światowym standardzie, niczego jej nie brakuje – oceniają użytkownicy.

Rowerowe sprzątanie Lublina. Co można znaleźć koło rzeki?
zdjęcia
galeria

Rowerowe sprzątanie Lublina. Co można znaleźć koło rzeki?

Okolice Bystrzycy oraz las Rudka porządkowali uczestnicy sobotniej akcji zorganizowanej przez lubelskich rowerzystów.

Lubelskie. Ponad 100 drzew do wycinki? Ma to związek ze wczesnośredniowiecznym grodziskiem
film

Lubelskie. Ponad 100 drzew do wycinki? Ma to związek ze wczesnośredniowiecznym grodziskiem

110 drzew ma zostać wyciętych w związku z przebudową drogi w Motyczu koło Lublina, która przebiega obok wczesnośredniowiecznego grodziska. Władze gminy chcą zrekonstruować ten datowany na VIII lub IX wiek obiekt, który w przeszłości mógł pełnić funkcję obronną. Obecnie porośnięty jest roślinnością

Czepiak ciemny

Komu twaróg, komu nektar. Kto co lubi w zamojskim zoo

Jeśli dziś w menu gotowane jajko, znak, że niedziela. Tak regularnie stołują się małpy w zamojskim zoo. Jajka dostają też ptaki egzotyczne. Tutejsi mieszkańcy gustują w różnych smakołykach. Dla owocożernych nietoperzy specjalnie sprowadzany jest nektar

Zdjęcie ilustracyjne

Akcja w Lublinie. Z korkami po drzewko

3 tysiące sadzonek lip, klonów, jaworów, sosen i dębów rozda w najbliższą sobotę, 23 października galeria handlowa VIVO! Lublin. Za drzewka trzeba „zapłacić” zużytymi bateriami lub plastikowymi nakrętkami.

Zniczodzielnia w Świdniku. Stąd można wziąć znicz do ponownego wykorzystania

Zniczodzielnia w Świdniku. Stąd można wziąć znicz do ponownego wykorzystania

Regał na szklane znicze – tzw. zniczodzielnia - stanął przy wejściu na cmentarz komunalny w Świdniku. Dzięki temu osoby odwiedzające groby bliskich będą mogły zaoszczędzić nieco pieniędzy.

Kazik. Gniazdo na Wiśle w Kazimierzu, zima w Maroco

Ostrygojad Kazik znów nadaje z Maroka

Ostrygojad Kazik spod Kazimierza Dolnego w tym roku też wybrał Maroko i tam spędza zimę. Ornitolodzy śledzą losy 12 ostrygojadów, które mają urządzenia informujące o miejscu ich pobytu. Dzięki temu wiemy, że Kazik i jego dziewczyna Kazia spędzają czas poza Polską oddzielnie. Ona wyprawiła się dalej niż on.

O systemie segregacji odpadów, który trafia do Zamościa, programy robiły ogólnopolskie media

Zamość eksperymentuje ze śmieciami. Inteligentne pojemniki i kody QR

Szykuje się śmieciowy eksperyment. W pięciu miejscach mieszkańcy bloków będą korzystać z nowego systemu segregacji. Zamość w poniedziałek podpisał umowę z firmą, która zamontuje nowe pojemniki. We wtorek będzie spotkanie z zarządcami nieruchomości wybranych do pilotażu.

Zdjęcie ilustracyjne

Lublin. Można przygarnąć nietoperza

W Lublinie powstaje ścieżka przyrodnicza „Nietoperze doliny Bystrzycy”. A jeśli ktoś zechce, będzie mógł… zaprosić nietoperze dla siebie, montując dla nich budkę, którą dostanie za darmo od miasta.

Niech się pnącza pną do góry. Jakie rosną najszybciej?
Magazyn
galeria

Niech się pnącza pną do góry. Jakie rosną najszybciej?

Duże winobluszcze, które pokrywają całą ścianę kilkupiętrowego budynku, mogą zastąpić drzewo. I to nie tylko takie świeżo posadzone, ale duże dorosłe drzewo – rozmowa z dr Joanną Rendą z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL.

Opleciony na zielono Lublin. To ma sens

Opleciony na zielono Lublin. To ma sens

Są tanie, szybko rosną, świetnie sobie radzą praktycznie w każdych warunkach. Przez wiele lat niedoceniane, dziś powoli wracają do łask.

Kontenery na odpady zielone są ustawione m.in. przy ul. Polnej. W tym miejscu są też podrzucane śmieci

W Świdniku będą sprawdzać, czy mieszkańcy kompostują odpady zielone

Czy i jak kompostowane są odpady zielone i kuchenne sprawdzą strażnicy miejscy. Z informacji spółki, która odbiera śmieci z terenu miasta wynika, że mimo akcji zachęcającej mieszkańców do kompostowania ilość zielonych odpadów się nie zmniejsza.

Zdjęcie ilustracyjne

Radzyń Podlaski: Miejski kompostownik przynosi oszczędności

Wielki kompostownik przynosi miastu oszczędności. Urzędnicy wdrożyli takie rozwiązanie kilka miesięcy temu w odpowiedzi na lawinowy wzrost bioodpadów.

Lublin. Leśnicy rozdają dziś drzewa

Lublin. Leśnicy rozdają dziś drzewa

W czwartek i piątek leśnicy będą rozdawać sadzonki drzew. Jest najważniejszy punkty trzeciej edycja ogólnopolskiej akcji #sadziMY.

Lublin: Tysiące róż, dziesiątki grusz. Miejscy urzędnicy obiecują więcej zieleni

Lublin: Tysiące róż, dziesiątki grusz. Miejscy urzędnicy obiecują więcej zieleni

Ratusz ogłosił wczoraj plan posadzenia 176 drzew i tysięcy krzewów. Cicho jest wciąż o sadzeniu obiecanych setek drzew za pieniądze z budżetu obywatelskiego i o zazielenieniu Krakowskiego Przedmieścia. Urzędnicy zapewniają, że spełnią te obietnice do końca roku.

Elektrociepłownia w Szopinku

Zamość. Przeciwnicy spalarni nie próżnują, inwestor też

Przeciwnicy inwestycji którą planuje Veolia Wschód nie rezygnują. Teraz czekają na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, bo mają zastrzeżenia do decyzji środowiskowej którą wydało miasto. Tymczasem inwestor podpisał list intencyjny z... Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej. Dokument dotyczy śmieci, które trafią do planowanej spalarni.

Jeleń spotyka żurawie na bagnach Poleskiego Parku Narodowego. A my możemy to oglądać
galeria
film

Jeleń spotyka żurawie na bagnach Poleskiego Parku Narodowego. A my możemy to oglądać

Rano można tu zobaczyć czaple i kaczki krzyżówki, wieczorami żurawie i gęsi gęgawy. Ale kamera, działająca od kilku dni na jednym z bagien Poleskiego Parku Narodowego, uchwyciła nawet odgłosy jeleni na rykowisku i watahy wilków.

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej
galeria

Dwa lata temu Stawy Echo wysychały. Ale w sierpniu padało tu przez 19 dni i teraz jest zupełnie inaczej

Letnicy i przedsiębiorcy nie byli zachwyceni, ale torfowiska i sosny dobrze wspominają miniony miesiąc. Był najchłodniejszym i najbardziej deszczowym sierpniem od ponad dwudziestu lat.

Lublin ul. Głęboka. Kwiecista łąka w miejscu tradycyjnego trawnika na pasie zieleni oddzielającym jezdnie

Zachować owady w mieście. "Nie przesadzajmy ze sprzątaniem"

Właściwe planowanie zieleni miejskiej sprzyja zachowaniu bioróżnorodności, m.in. owadów. Liczy się m.in. dostępność bazy pokarmowej, miejsc rozrodu i unikanie koszenia. „Dbajmy o różnorodność roślin w naszych ogródkach i nie przesadzajmy z ich sprzątaniem” - mówi dr inż. Katarzyna Roguz z Ogrodu Botanicznego UW.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium