Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Drogowcy wycinają jak leci. Kolejny pogrom przy szosie
galeria

Drogowcy wycinają jak leci. Kolejny pogrom przy szosie

Na wniosek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, przy aprobacie wójtów gmin Kurów i Końskowola oraz milczącej zgodzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wycięto właśnie blisko 70 drzew rosnących przy trasie z Kurowa do Puław.

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Za i przeciw spalarni śmieci w Kraśniku. Dziś spotkanie dla mieszkańców

Przedstawiciele inwestora, władze miasta, ekolodzy, radni a także mieszkańcy wezmą udział w dzisiejszym spotkaniu na temat planowanej budowy spalarni śmieci w Kraśniku. Konsultacje rozpoczną się o godz. 17 w Centrum Kultury i Promocji. Spotkanie będzie transmitowane w internecie.

SOWA, czyli antysmogowe urządzenie pomiarowe produkowane przez lubelską spółkę USM, czuwa nad jakością powietrza w kilkudziesięciu polskich gminach. Na zdjęciu od lewej: Paweł Krewski, Artur Przybyś i Sylwester Błaszczak

Dron w służbie czystego powietrza. Straż Miejska sprawdza, czym palimy w piecu

Mieszkańcom jest po prostu wstyd, gdy pod ich posesje podjeżdża nasz radiowóz wyposażony w aparaturę kontrolną – mówi Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej w Świdniku. Dzięki coraz czulszym urządzeniom strażnicy mogą zdalnie sprawdzić, czym palimy w piecu. I czym trujemy i siebie, i sąsiadów.

Wielkie rżnięcie w Lublinie i Ratusza „gra w zielone”
Pierwsza strona dziennika

Wielkie rżnięcie w Lublinie i Ratusza „gra w zielone”

Przez sześć lat Urząd Miasta Lublin zezwolił na wycięcie 19 581 drzew, a sam wystarał się o zgodę na wycinkę 7 530 kolejnych. W tym czasie z własnej woli posadził ich niecałe 700. Z raportu NIK płyną inne niepokojące wnioski na temat tego, jak Ratusz dba o tereny zielone, w tym ten, na którym chce zbudować stadion żużlowy.

Kilkanaście dni temu upubliczniony został raport lubelskich naukowców, którzy gruntownie przebadali dwa sektory Starego Gaju, właśnie te wskazane przez ekologów i przez miasto.
magazyn

Lublin ma prawdziwy skarb. Czy zdołamy go ochronić?

Naukowcy nie mają wątpliwości: zbadane przez nich fragmenty lasu Stary Gaj są cenne przyrodniczo i powinny być chronione. Znaleziono tu nawet gatunki, które są typowe dla lasów „o charakterze pierwotnej puszczy”. Badacze radzą, by nie wycinać drzew i nie ruszać już przewróconych. Sugerują też, by ochroną objąć cały Stary Gaj, a nie tylko jego malowniczy zakątek.

. Burmistrz Piotr Płudowski i prezes PEC Aleksander Kompa zapowiadają budowę elektrociepłowni

Łuków chce grać w zielone. Zamiast hałd węgla, zrębki w elektrociepłowni

Łuków chce przejść na zieloną energię. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiedziało właśnie budowę elektrociepłowni za biomasę. Kosztować będzie 70 mln zł, ale samorząd wyda niewiele.

Podobne worki z podobnymi odpadami znaleziono w czterech miejscach na terenie Lublina. Tutaj ulica Harnasie

Poszukiwany śmieciarz, który podrzuca odpady w Lublinie. Straż Miejska apeluje o sygnały

Nieznany sprawca zasypuje miasto workami pełnymi elektroodpadów oraz zużytych elementów samochodowych. Takie śmieci są podrzucane na masową skalę w różnych częściach miasta. Wszystko wskazuje na to, że robi to ta sama grupa osób.

Las Stary Gaj

Skarb na obrzeżach Lublina. Naukowcy to potwierdzają

Nie wycinać drzew, nie usuwać już leżących i nie utwardzać ścieżek – to sugestie naukowców, którzy na zlecenie Ratusza przebadali cenny zakątek Starego Gaju. Jeszcze w tym roku część lasu może zostać uznana za zespół przyrodniczo-krajobrazowy.

Zdjęcie ilustracyjne

Drzewa kształtują klimat miejsca

Rozmowa z dendrologiem i architektem krajobrazu dr. hab. inż. Ewą Karaś z Katedry Ochrony Środowiska.

Kuna

Kuny są większe, bo klimat się zmienia

Masa ciała kun leśnych i domowych żyjących w Europie w ostatnich sześciu dekadach wyraźnie się zwiększyła. Ma to związek z ociepleniem klimatu – twierdzą autorzy tych badań, naukowcy z różnych krajów Europy, w tym z Polski.

W sklepie można oddać petardy, które były w nim wcześniej kupione. Innych nam nie przyjmą
Alarm 24

Niewypał z petardami. Strzelać już nie można, do kosza wyrzucić też nie

Jeżeli komuś pozostały stare fajerwerki i chciałby je wyrzucić, to będzie mieć z tym problem. Przepisy zabraniają już strzelać, a materiałów pirotechnicznych nie można wyrzucić do zwykłego śmietnika, bo oficjalnie... nie są wcale odpadami.

Antidotum na pandemię. I codziennie świeże jaja [zdjęcia]
Rozmowa
galeria

Antidotum na pandemię. I codziennie świeże jaja [zdjęcia]

– Biorę kury za sobą, jak jadę na wakacje. Ostatnio przez dwa miesiące były w Sarbinowie w zachodniopomorskim. Jechały w specjalnym transporterze. W nocy, żeby się jak najmniej stresowały. Całą drogę przespały – ROZMOWA z Katarzyną Karską – nauczycielem na jednej z lubelskich uczelni i mieszkanką Sławinka, która hoduje kury

Ostrzeżenie dla Zamościa, Chełma i Lublina. Zalecają pozamykać okna

Ostrzeżenie dla Zamościa, Chełma i Lublina. Zalecają pozamykać okna

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje o przekroczeniu norm smogowych. Wśród wydanych zaleceń jest pozamykanie okien w domach.

Więcej informacji na stronie akcji: „Nie jem palmowego – chronię orangutany”.

Może w tym roku tradycyjne potrawy świąteczne bez oleju palmowego

Przy robieniu zakupów świątecznych należy unikać produktów zawierających tłuszcz palmowy – radzą naukowcy. Szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego olej palmowy to „tani wypełniacz” w produktach spożywczych, a także składnik kosmetyków.

Konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg.

Choinka z plastikowych butelek w bibliotece

Choinka z pustych półtoralitrowych plastikowych butelek stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze, którzy od wielu lat ustawiają niezwykłe choinki, zwracają uwagę na ideę zero waste i apelują o dbałość o środowisko – podała uczelnia.

Górki czechowskie latem

List otwarty do Krzysztofa Żuka. Górki czechowskie – czas odpuścić

Czy chce Pan przejść do historii jako kontynuator światłej tradycji urbanistycznej, uosabianej przez Romualda Dylewskiego, która od 60 lat wskazywała poligon jako rozległy, chroniony przed zabudową obszar płuc miasta czy jako postać z panteonu wandali ojczystej przyrody tuż obok ministra Szyszki?

Eksperci radzą: Kupujmy żywe choinki zamiast sztucznych

Eksperci radzą: Kupujmy żywe choinki zamiast sztucznych

Eksperci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu radzą, aby na święta wybrać żywą choinkę ze specjalnej plantacji, zamiast sztucznego drzewka. – Produkcja sztucznej choinki jest bowiem szkodliwa dla środowiska, a recykling w zasadzie niemożliwy – zwracają uwagę.

Ekologiczne produkty tylko z nazwy. Będą kary za oszukiwanie konsumentów

Ekologiczne produkty tylko z nazwy. Będą kary za oszukiwanie konsumentów

Od przyszłego roku producentom będą grozić kary za niewłaściwe oznaczanie żywności „bio” i „eko”. Firmy często wykorzystują ekologię by zwiększyć sprzedaż. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że greenwashing stosuje 42 proc. firm z różnych branż.

Ci uczniowie dużo wiedzą o pszczołach. Urządzali też przyjazne im ogrody

Ci uczniowie dużo wiedzą o pszczołach. Urządzali też przyjazne im ogrody

W środę w Urzędzie Marszałkowskim odbył się finał „pszczelich” konkursów, realizowanych w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie - wspólnie dla pszczół”.

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Remont Rynku w Radzyniu Podlaskim kosztuje 3,2 mln zł

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Kilka miesięcy temu, pomimo protestów mieszkańców, na Rynku w Radzyniu Podlaskim wycięto kilkanaście drzew. Wszystko w ramach rewitalizacji tego miejsca. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że nie mogą już zmienić projektu. Okazuje się, że mogą to zrobić… teraz

Dzik na ulicy w Lublinie

33 dziki w tym roku schwytano w Lublinie. Wszystkie zabito

Radykalnie wzrosła liczba dzików odławianych na terenie Lublina na zlecenie Urzędu Miasta. Dla tych zwierząt to najcięższa jesień od bardzo wielu lat. Cieszyć mogą się za to działkowcy, którym dziki niszczyły uprawy.

Ulica Graniczna. Nowe pojemniki już są podłączone do prądu, który udostępnia spółdzielnia ale opłaca miasto

Zamość ma śmietniki XXII wieku. Odnotują każdy papierek

Niedługo pierwsi mieszkańcy zaczną korzystać z nowoczesnych pojemników na odpady. Już dostają kody do naklejania na worki. To pilotażowy projekt, który będzie kosztował blisko 4 miliony złotych. Miasto dostało na to dotację

Z analiz danych z ostatnich 70 lat niekoniecznie wynika, że w Polsce pojawia się więcej zjawisk ekstremalnych: burz, tornad czy gradu.

Jak zmienia się klimat w Polsce?

Czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego. Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w naszym kraju.

Magdalena Wolanowska liczy na to, że sąd unieważni studium

Gorąco wokół górek czechowskich. W środę ważna rozprawa

W środę lubelski sąd zajmie się losem górek czechowskich. Ma ocenić, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta wyznaczająca tutaj miejsce pod budowę bloków. Przeciwnicy tej zabudowy mobilizują się przed środową rozprawą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium