Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Zwołanie referendum w sprawie budowy spalarni odpadów proponuje przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie. Tymczasem Ratusz twierdzi, że nie można w referendum przesądzać o tym, jak powinien być rozpatrzony wniosek inwestora.
I tak nie miałyby szans na przeżycie i zginęłyby „z rąk” starszego brata albo siostry. Ale jeśli z gniazda zabierze je człowiek, to przetrwają. Realizowana jest kolejna odsłona projektu ratowania orlików krzykliwych. Baza ornitologów, którzy za jakiś czas wyślą pisklęta do Niemiec, to zamojskie ZOO.
Trzeba pokazywać wszystkim, którzy twierdzą, że „odbije” i „się zagęści i zazieleni” – komentują internauci zdjęcia lip posadzonych koło kościoła. I ich poprzedniczek, które trzeba było wyciąć, bo padły ofiarą koszmarnego ogłowienia koron. Kikuty się zazieleniły, ale faktycznie zniszczono stare drzewa.
Wysiała się sama, pachniała kwiatami, brzęczała pszczołami... aż przyjechał ciągnik i wszystko skosił. – Czy tak należy traktować dzikie łąki? – pyta nasz Czytelnik. – Prosili o to mieszkańcy – mówią urzędnicy i obiecują na razie nie kosić tego miejsca
Powstała Rada Naukowa ds. Ochrony Środowiska przy LW Bogdanka. To grupa ekspertów, która ma podsuwać górniczej spółce ekopomysły.
W punktach sprzedaży urywają się telefony, a znajomości w okolicznym tartaku są dziś na wagę złota. Problem braku drewna opałowego na rynku zauważyło już Ministerstwo Klimatu. Resort radzi Polakom, by zbierali chrust. A Lasy Państwowe przypominają, że taką wyprawę do lasu powinno poprzedzić szkolenie BHP u leśniczego
Miała być konferencja dotycząca modernizacji więzień na Lubelszczyźnie, ale ostatecznie mówiono tylko o polskim węglu – tak wyglądała wizyta w Lublinie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
W przyszłym roku w Świdniku ma zostać uruchomiona fabryka autobusów wodorowych. Jej otwarcie planuje koncern Zygmunta Solorza, jednego z najbogatszych Polaków. W poniedziałek premierowo zaprezentowano pierwszy z takich pojazdów.
Środek owadobójczy – permetryna 200g/l. Obszar – 315 ha. Miasto Lublin wkrótce rozpocznie odkomarzanie ścieżek rowerowych, parków i skwerów. Tymczasem inne miasta – jak Zamość – pieniądze zaoszczędzone na niepryskaniu wydają np. na kwietne łąki.
Za zamkniętymi drzwiami trwają w Ratuszu rozmowy o spalarni odpadów, którą zamierza zbudować w Lublinie, przy ul. Mełgiewskiej, miliarder Zbigniew Jakubas. Szczegóły tej inwestycji nie chcą przejść przez gardło urzędnikom. Ale i tak je poznaliśmy.
To najrzadszy gatunek sowy w Polsce, a do tego jeden z największych na świecie. Jest szczególnie związany z Lubelszczyzną i gniazduje w lasach w okolicach Włodawy. Puszczyk mszarny podlega ścisłej ochronie, dlatego spotkanie go graniczy z cudem. Ale dzięki przyrodnikom i zamontowanej przez nich kamerze możemy podglądać jego codzienne życie w naturalnym środowisku.
Samorząd widzi w tym same plusy i dlatego zapowiada ograniczenie koszenia niektórych trawników. Z kolei, mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego proponują więcej łąk kwietnych.
Główne zadanie samca to zdobywanie jedzenia dla dwóch młodych, a samica pilnuje porządku w gnieździe. Puszczyk mszarny to niezwykle rzadka sowa, której domem jest Lubelszczyzna. Teraz, dzięki kamerze internetowej, możemy podglądać te ptaki w ich naturalnym środowisku w Sobiborskim Parku Krajobrazowym.
Kilkanaście worków śmieci zebrali uczniowie trzech puławskich szkół podstawowych - SP2, SP4 oraz „Klasyka”, którzy w poniedziałek wzięli udział w akcji sprzątania Parku Czartoryskich. To już ósma edycja tej corocznej, ekologicznej akcji.
Próbki pobrano po tym, jak kilka tygodni temu na Krznie i Piszczance pływały ławice śniętych ryb. Teraz sprawą zajmuje się policja.
Może masz zbędne drzewo? Uczniowie z podstawówki sadzą las i przyjmą każdą najmniejszą sadzonkę. Gatunek nie gra roli. To konkursowy projekt, który ma zwracać uwagę na problemy ekologii, ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu
Działaj na rzecz zrównoważonego życia - to hasło, pod jakim pracują ostatnio uczniowie Prywatnego Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie.
Jeśli sadzimy drzewa, to wybierajmy te miododajne – apeluje do urzędników radny powiatu radzyńskiego, Zbigniew Smółko (RaSiL). Z kolei, starosta Szczepan Niebrzegowski (PiS) zauważa, że nie wszystkie gminy są chętne do nasadzeń zastępczych.
Pozostawienie hałdy pogórniczej spontanicznym procesom przyrodniczym skutkuje wysokim poziomem wskaźnika „nowości biologicznej”. Jest on trzydziestokrotnie wyższy od zaobserwowanego w lasach poza terenami pogórniczymi – odkryli polscy naukowcy.
Odpady zmieszane stanowiły prawie połowę wszystkich odpadów zbieranych w zeszłym roku z terenu miasta. Dowiadujemy się tego z corocznego rozliczenia składanego obowiązkowo przez władze Lublina. Co jeszcze mówią liczby o naszych śmieciach?
Trzeba zmienić prawo – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli po sprawdzeniu tego, jak Lublin i inne miasta troszczą się o swoje obszary zieleni. – Przepisy nie chronią ich przed zabudową – stwierdzają kontrolerzy.
„Spalarnie odpadów to temat ciągle kontrowersyjny. W tym procesie tracimy cenne surowce i wytwarzamy jednocześnie kolejne kłopotliwe odpady” – czytamy w opinii kraśnickiego sanepidu w sprawie planowanej w mieście inwestycji. Z negatywnej opinii PSSE cieszą się przeciwnicy zakładu. A inwestorzy i ich współpracownicy „wnikliwie zapoznają się z treścią” dokumentu.
Biała Podlaska stawia na ekologię i pyta uczelnię o wskazówki. Samorząd podpisał właśnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wspólne działania obejmą m.in. badania nad transportem miejskim.
Czynne substancje pochodzące z farmaceutyków są obecne w rzekach i stwarzają ryzyko dla środowiska oraz zdrowia człowieka – wynika z badania przeprowadzonego w 70 miejscach lejkowatego ujścia Odry.
Przy ul. Metalurgicznej może powstać spalarnia odpadów komunalnych. Do inwestycji za 300 mln zł przymierza się lubelska spółka Kom-Eko, która kompletuje niezbędne jej dokumenty. Zamierza wytwarzać ze śmieci energię cieplną i elektryczną.