Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Te lipy mogą pójść pod topór, ale dopiero po negatywnej ekspertyzie dendroligicznej

Obrońcy lip kontra drogowcy

Marek Kosmala z Kolonii Trawniki protestuje przeciwko planowanej wycince 104 wiekowych lip rosnących przy drodze wojewódzkiej 838 Trawniki–Fajsławice. Drogowcy już złożyli w gminie Trawniki wniosek o wyręb, motywując go względami bezpieczeństwa i złą kondycją roślin. Wójt żąda jednak ekspertyzy dendrologicznej i odsyła wniosek do drogowców. Obrońcy drzew już proszą o podpisywanie się pod zamieszczoną na Facebooku petycją w obronie lip.

Ograniczenie używania ciężkiego sprzętu i omijanie kęp kwietnych - to jedne z postulatów aktywistów, którzy chcą zmienić zwyczaje w mieście

Pomysł na lubelskie trawniki: kosić późno, rzadko i nie wszędzie

Aktywiści alarmują i wyliczają straty jakie ponosimy kosząc trawniki. Ich zdaniem właściciele i administratorzy terenów robią to zbyt często, siejąc spustoszenie wśród wielu organizmów. Autorzy postulatów, które trafiły do władz miasta dostrzegają pozytywne zmiany ale ich zdaniem to za mało.

Dla dzieci była to pożyteczna i interesująca lekcja

Polowanie na ważki

Grupa miłośników przyrody z siatkami, kompasami i lupami w dłoniach wzięła udział w spacerze na obrzeża miasta, by wypatrywać małe zwierzątka. Dzięki wsparciu doświadczonego przewodnika, udało im się zaobserwować 53 gatunki owadów i pajęczaków.

Gatunek tej pszczoły występuje na dawnej strzelnicy w Łukowie. To jedno z trzech siedlisk w Polsce

Łuków: Dzieci zrobiły sobie tor. Zniszczyły siedlisko zagrożonych wyginięciem pszczół

Rzadkie i zagrożone gatunki pszczół upodobały sobie teren dawnej strzelnicy w Łukowie. Miejsce jest jednak notorycznie dewastowane, a przez to zniszczeniom ulegają też siedliska tych owadów.

Zamość. Prąd ze słońca. Szkoły na tym zaoszczędzą

Zamość. Prąd ze słońca. Szkoły na tym zaoszczędzą

Żeby zaoszczędzić, trzeba zainwestować. Dlatego Zamość wyda przeszło milion złotych, ale dzięki temu cztery szkoły w mieście będą miały szanse obniżyć swoje rachunki za prąd. Właśnie rozstrzygnięto przetargi na montaż instalacji fotowoltaicznych. Wszystkie wygrała firma z Chełma.

Zdjęcie ilustracyjne

Kolejne martwe mewy. W całej Polsce szerzy się zabójczy wirus

W całym kraju umierają mewy śmieszki. Atakuje je wirus ptasiej grypy. Pięć padłych mew znaleziono w Kłodzie. Próbki trafiły do puławskiego laboratorium. Czy zabił je HPAI?

Prezes Kasjan Wyligała zapowiada powstanie koncernu multisurowcowego i multenergetycznego
Zdjęcia
galeria

100 miliardów złotych, wiatraki, panele i nowe surowce. Bogdanka pokazuje plan do 2040 roku

Lubelski Węgiel Bogdanka przedstawił nową strategię na lata 2023-2030 z możliwością rozszerzenia do 2040 roku. Kopalnia stawia na wydobycie nowych surowców oraz energię odnawialną. Przy kopalni już stoi farma fotowoltaiczna. To pierwszy krok do zmian.

W sobotę warto przyjść do Ogrodu Saskiego. Będzie bardzo przyrodniczo

W sobotę warto przyjść do Ogrodu Saskiego. Będzie bardzo przyrodniczo

Warsztaty, spotkania ze znanymi pasjonatami natury, opowieści, wystawy i spacery przyrodnicze i koncert połączony z pokazem fotografii przyrody – jakie jeszcze atrakcje zaplanowano w ramach II Festiwalu Przyrody?

Gniazda SISO są estetyczne i szczelne. Nikt niepowołany swoich śmieci do nich wrzucić nie może. A jeśli ktoś ma problem z segregacją, to nie pozostaje anonimowy

Nowe technologia w Hrubieszowie. Bez kodu QR śmieci nie wyrzucisz

Najpóźniej latem przyszłego roku w Hrubieszowie zacznie funkcjonować System Indywidualnej Segregacji Odpadów. Znikną tradycyjne kontenery, a zastąpią je nowoczesne, estetyczne, zautomatyzowane. To kosztowne rozwiązanie, ale miasto ma na nie pieniądze z Polskiego Ładu.

Dwie samiczki i samiec Wrotki i Czarta
galeria

Mają obrączki, czekają na imiona. Sokoły z Wrotkowa

Młode sokoły z gniazda na kominie elektrociepłowni na Wrotkowie już zaobrączkowane. Z oględzin ornitologa wynika, że w tym sezonie wykluły się dwie samice i samiec. Od czwartku będzie można wybrać im imiona

Ptasi podglądacze już zacierają ręce. Chełmskie pustułki oczekują młodych

Ptasi podglądacze już zacierają ręce. Chełmskie pustułki oczekują młodych

Cementowscy i Betonowscy to dwie z sześciu par drapieżnych pustułek bytujących w Cementowni Chełm. Są celebrytami, bo w ich budkach lęgowych zainstalowano kamery prowadzące transmisję na żywo. Lada moment wyklują się młode.

Zielony Łuków apeluje, by ścieżka nie była wykonana z kostki

Zielony Łuków nie chce ścieżki rowerowej z kostki

Jeśli ścieżka rowerowa, to nie z kostki brukowej. Stowarzyszenie Zielony Łuków apeluje do urzędników, by trasa nad zalew Zimna Woda spełniała europejskie standardy.

Michał Krawczyk nad brzegiem Zalewu Zemborzyckiego

Zalew Zemborzycki zostanie brudny już na zawsze?

Michał Krawczyk zamierza przeprowadzić kontrolę poselską w Wodach Polskich. Chce wiedzieć, dlaczego jeszcze nie zaczęło się zapowiadane oczyszczanie Zalewu Zemborzyckiego.

Zakład Odzysku Energii ma być zlokalizowany przy ul. Fabrycznej, obok zakładu firmy Veolia Wschód (dawna elektrociepłownia FŁT)

Czy referendum powstrzyma budowę spalarni śmieci w Kraśniku?

Ruszyła kampania referendalna przeciwników budowy spalarni śmieci w Kraśniku. Wspiera ich europoseł Krzysztof Hetman z PSL, który zwrócił się do marszałka województwa Jarosława Stawiarskiego (PiS), posła Kazimierza Chomy (PiS) i Andrzeja Rolli (PiS), starosty kraśnickiego, aby wyrazili swoje stanowisko w sprawie tej inwestycji.

Drzewa dotarły do Hrubieszowa w środę i od razu zostały zasadzone w przygotowanych dla nich głebokich wykopach

Hrubieszów. W ciągu dnia "wyrosły" wielkie drzewa. Naprawiają "rewitalizację"

Czekali, czekali i się doczekali. Po blisko 10 latach mieszkańcy Hrubieszowa znowu mają drzewa na deptaku w centrum miasta. Klony i jawory „wyrosły” tu z dnia na dzień, na dodatek od razu wielkie.

W przypadku czteroosobowej rodziny koszty wzrosną o blisko 20 zł miesięcznie.

Lublin. Radni podnieśli stawki za śmieci. Nowy cennik

Od 1 lipca mieszkańcy Lublina zapłacą więcej za wywóz śmieci. Opłaty wzrosną o 4,7 zł za jedną osobę. Radni zgodzili się na propozycję Ratusza, który taki krok tłumaczył rosnącymi kosztami gospodarki odpadami.

Całe szczęście, że moja teściowa ma zapał i czas, by zadbać o ogród przy domu. Ja, niestety, od świtu do nocy zajmuję się roślinami, które trzeba starannie pielęgnować, by do klientów trafiły w jak najlepszej formie – mówi Anna Stręciwilk i dodaje, że jest najlepszy przykładem tego, że „szewc bez butów chodzi”.
galeria

Kiedy odpoczywa prawdziwy ogrodnik? Jedzie na wczasy w listopadzie

Żeby klient mógł w marcu kupić solidną sadzonkę bratka, ogrodnik pracuje na stan roślinki... od września. Podobnie jest ze sprzedawanymi w kwietniu supertuniami, trawami popularnymi od maja do lipca, sierpniowymi wrzosami i chryzantemami, które królować zaczynają jesienią.

Zakład Odzysku Energii ma być zlokalizowany przy ul. Fabrycznej, obok zakładu firmy Veolia Wschód (dawna elektrociepłownia FŁT). Na zdjęciach komin ciepłowni Veolii.

Kraśnik. Będzie referendum w sprawie budowy spalarni śmieci

21 maja Kraśniku będzie referendum. Mieszkańcy wypowiedzą się na temat planowanej budowy spalarni odpadów, czyli Zakładu Odzysku Energii.

Zamość. Niech się zieleni i kwitnie na Światowy Dzień Ziemi. Zdjęcia
galeria
film

Zamość. Niech się zieleni i kwitnie na Światowy Dzień Ziemi. Zdjęcia

W Zamościu jest o 10 drzew więcej, przybyła też setka krzewów. Zasadziła je w piątek silna grupa przedszkolaków i młodzieży wspierana przez dorosłych. A wszystko to z okazji przypadającego w sobotę Światowego Dnia Ziemi.

Rusałka w końcu posprzątana. Trzeba było do tego Dnia Ziemi. Zdjęcia
galeria

Rusałka w końcu posprzątana. Trzeba było do tego Dnia Ziemi. Zdjęcia

W końcu ktoś posprzątał teren zielony przy ul. Rusałka. Nie, to nie firmy pracujące na zlecenie Ratusza.

Dziś Dzień Ziemi. "To, co teraz zrobimy, będzie procentowało"
galeria

Dziś Dzień Ziemi. "To, co teraz zrobimy, będzie procentowało"

Światowy Dzień Ziemi jest wydarzeniem obchodzonym corocznie na całym świecie i ma na celu promowanie ochrony środowiska, zwiększanie świadomości ekologicznej, budowanie wspólnej odpowiedzialności za życie na naszej planecie.

Lublin. Będzie podwyżka opłat za śmieci. Nowe stawki

Lublin. Będzie podwyżka opłat za śmieci. Nowe stawki

Za kilka dni Rada Miasta ma zdecydować o tym, że mieszkańcy Lublina za wywóz śmieci zapłacą więcej.

W niektórych sklepach znajdują się butelkomaty

Rewolucja. 50 groszy za butelkę oddaną do Biedronki czy Lidla. Nie trzeba paragonu

Znamy ostateczną wersję przepisów wprowadzających w Polsce system kaucyjny. Kiedy w końcu będzie można oddawać do sklepów butelki bez dowodu zakupu?

Zdjęcie ilustracyjne

Na nic protesty. Zaczęła się wycinka w gminie Uścimów

Wycinka drzew się już rozpoczęła. Lada moment wjedzie ciężki sprzęt do budowy drogi. Mimo sprzeciwu części mieszkańców gmina rozpoczęła inwestycję. - Sądzę, że zwolenników jest więcej niż przeciwników – mówi sekretarz gminy Uścimów.

Wolontariusze zabrali 7 kubików śmieci

Kraśnik. Ile śmieci można wyciągnąć z rzeki? Zaskoczenie, że tak dużo

50 ochotników zabrało się za sprzątanie rzeki Wyżnicy w Kraśniku. Zebrali 7 metrów sześciennych śmieci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium