Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Wymiana oświetlenia potrwa do końca maja

Gmina Opole Lubelskie: Ma być jaśniej i taniej

Nawet pół miliona złotych rocznie chce zaoszczędzić gmina na rachunku za prąd. Będzie to możliwe, bo właśnie trwa modernizacja 2300 lamp. Mieszkańcy miejscowości, które już mają nowe - zauważają zmiany. I wskazują kolejne miejsca do oświetlenia

Ekolodzy wygrali. Superważna decyzja dla Bogdanki uchylona

Ekolodzy wygrali. Superważna decyzja dla Bogdanki uchylona

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uchyliła decyzję środowiskową, na mocy której lubelska kopalnia stara się o koncesję na wydobycie węgla na nowych polach.

Na terenie inwestycji jeszcze w zeszłym roku pojawiły się wizualizacje przyszłego budynku

Lublin. Planują postawić "Green Park", to chcą wyciąć ponad 60 drzew

O pozwolenie na usunięcie 64 drzew stara się spółka, która zamierza zbudować przy ul. Jana Pawła II budynek z mieszkaniami i „lokalami domu studenckiego".

Lublin. Można dostać pieniądze na deszczówkę

Lublin. Można dostać pieniądze na deszczówkę

Do 8 kwietnia potrwa nabór wniosków o miejskie dopłaty do budowy i modernizacji instalacji do gromadzenia deszczówki. Chodzi np. o studnie chłonne, ogrody deszczowe w pojemniku, oraz podziemne i nadziemne zbiorniki na wodę. Dotacja może pokryć 70 proc. kosztów, nie więcej niż 5 tys. zł na nieruchomość.

Złamane drzewo na ul. Bernardyńskiej zostanie wymienione do końca marca – zapewnia biuro prasowe urzędu miasta.

Wycina się łatwo. Kiedy nowe nasadzenia?

Mijają dokładnie cztery lata, odkąd miasto wycięło na ulicy Bernardyńskiej dorodny klon. Na usunięcie trzech pozostałych drzew z tej ulicy (dwa duże klony i czereśnia) nie zgodził się wówczas Miejski Konserwator Zabytków. Za każdym razem, kiedy temat wraca, konserwator Hubert Mącik tłumaczy, że „drzewa są charakterystycznym elementem Bernardyńskiej”.

Zdjęcie ilustracyjne

Degradacja i plan naprawczy środowiska morskiego Bałtyku

Jeśli działania nie będą konkretne, stan środowiska morskiego Bałtyku będzie się pogarszał, a to będzie mieć konsekwencje również gospodarcze, m.in. dla rybołówstwa i turystyki – przestrzegają eksperci

Mieszkańcy Biłgoraja znów walczą w obronie lasu. "W życiu nie widziało się takiej rzezi"

Mieszkańcy Biłgoraja znów walczą w obronie lasu. "W życiu nie widziało się takiej rzezi"

Mieszkańcy Biłgoraja znów zbierają podpisy pod petycją w sprawie ograniczenia wycinki lasu w sąsiedztwie miasta. – Nie będziemy się rzucać pod piły, ale ujawnimy wszystkie działania nadleśnictwa i pójdziemy do sądu – zapowiadają zdesperowani. Władze miasta stoją po ich stronie, ale mogą jedynie prosić i apelować do nadleśnictwa. A to przyznaje, że do zmiany planów skłoni je jedynie klęska żywiołowa albo inny kataklizm.

Kilkanaście lat temu na Kołłątaja w Lublinie rosło jedenaście dorodnych drzew. W 2006 zostają wycięte, bo Urząd Miasta uznaje, że stanowią „kolizyjny element przestrzenno-kompozycyjny wnętrza urbanistyczno-architektonicznego ul. Kołłątaja blokując powiązania widokowe”. Od tego czasu miasto kilka razy wymienia tu sadzonki, słono płaci też za za zimowe osłony "przed solą i błotem"

Latem podlewanie, zimą drogie płotki. Ile tak naprawdę kosztują nowe nasadzenia w Lublinie

12,5 tys. zł – tyle kosztowały nas trzcinowe płotki ustawione na zimę przy szpalerach drzew na ul. Kołłątaja i Krakowskim Przedmieściu. Mają one pomóc nowym drzewom przetrwać . Jak jest to trudne pokazuje historia nasadzeń na Kołłątaja.

Przesiadywanie w ciasnych pudełkach daje kotom poczucie bezpieczeństwa

Dzień Kota: czemu wchodzą do pudełek i na co im ogony?

Czemu lubią siedzieć w pudełkach, czym mruczą, po co im ogon i skąd u nich tendencja do ugniatania podłoża – koty często zaskakują swoim zachowaniem. Dwie ekspertki zebrały najczęstsze pytania frapujące miłośników tych sympatycznych czworonogów z profilu „Twój kot piłby whisky".

Nowy biznes na odpadach

Nowy biznes na odpadach

Boom na fotowoltaikę lat trwa w całej Europie. Szacuje się, że w Polsce do 2025 roku będzie zainstalowanych ponad 420 tys. ton paneli. Ich średnia żywotność to 20-30 lat więc już wkrótce pierwsze zainstalowane systemy stracą swoją użyteczność.

W 2020 roku w lasach odnaleziono 28 776 wnyków i ujawniono 6086 zabitych przez kłusowników zwierząt. Na zdjęciu; uratowany przez Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” wilk Luty z Kampinoskiego  Parku Narodowego

Ponad 28 tysięcy wnyków rocznie. Wpadają w nie też wilki

W kłusowniczych wnykach ginie co roku kilka tysięcy zwierząt. Przyrodnicy ostrzegają, że we wnykach giną także chronione wilki. W niektórych regionach kłusownicy zagrażają istnieniu lokalnych grup rodzinnych tych drapieżników.

Polska jabłkami stoi, ale wyrastają problemy

Polska jabłkami stoi, ale wyrastają problemy

Polska wciąż w czołówce największych producentów jabłek na świecie. Naszej pozycji zagrażają jednak konkurenci z Ukrainy i Turcji oraz rosnące koszty produkcji.

Waleczne bieliki się zakleszczyły i spadły na ziemię. Pomogli im mieszkańcy [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Waleczne bieliki się zakleszczyły i spadły na ziemię. Pomogli im mieszkańcy [zdjęcia, wideo]

Dwa zakleszczone bieliki spadły na ziemię, a na pomoc ruszyli im mieszkańcy Majdanu Zahorodyńskiego (pow. chełmski). Jeden z ptaków, po krótkim pobycie w ośrodku dla zwierząt, wrócił na wolność. Drugi natomiast będzie przez dłuższy czas nabierać sił

Inwestycja planowana na terenie Fabryki Opakowań nie będzie się wiązała ze stawianiem nowych obiektów, a jedynie z lepszym wykorzystaniem istniejących linii oraz montażem urządzeń do mycia odpadów

W Lublinie ma powstać przetwórnia odpadów. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi

Przy ul. Zawieprzyckiej w Lublinie ma działać przetwórnia odpadów z tworzyw sztucznych. O decyzję środowiskową dla takiej inwestycji stara się w Urzędzie Miasta spółka Fabryka Opakowań. Do 23 lutego można zgłaszać urzędnikom swoje uwagi.

Przy drodze Bełżyce-Niedrzwica Duża ma być wycięte wszystko co rośnie
Alarm 24
galeria

9 kilometrów drogi. 659 drzew do wycinki

Aż tyle drzew może zniknąć z zaledwie 9-kilometrowego odcinka drogi Bełżyce – Niedrzwica Duża. Miłośnicy przyrody biją na alarm, a drogowcy przekonują, że wszystko dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców. Ale gdy zaczęliśmy pytać o skalę wycinki, obiecali, że liczba drzew nią objętych może się jeszcze zmniejszyć

To część wędlin wyrzuconych w lesie pod Biłgorajem

Dziesiątki kilogramów gnijących wędlin w lesie. Fetor czuć w okolicy, szukają sprawcy

Dobrze, że tego nie czujecie. Dziesiątki kilogramów gnijących wędlin leżą niedaleko drogi w lesie w pobliżu Biłgoraja. Sprawca musiał działać z premedytacją, bo usunął metki i ceny. Fetor czuć w okolicy, która jest terenem spacerów i rekreacji mieszkańców

Zasieki nad Bugiem częściowo pod wodą. Co na to Ministerstwo Obrony Narodowej?

Zasieki nad Bugiem częściowo pod wodą. Co na to Ministerstwo Obrony Narodowej?

Zasieki z drutu kolczastego rozciągnięte przez wojsko nad Bugiem są już częściowo pod wodą. Naukowcy zwracają uwagę, że to "śmiertelna pułapka dla zwierząt" i już raz apelowali do Ministerstwa Obrony Narodowej o ich usunięcie. Resort z kolei odpowiada, że przy drutach jest "siatka leśna, która ma chronić zwierzęta przed okaleczeniem".

Na zdjęciach z wycinki drzew przy DW 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości np. dwóch metrów wcale rak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW

"Drzewa zagrażają też tym, że rosną zbyt blisko drogi". Rzecznik ZDW o wycinkach

- Drzewa w pasie drogowym powinny być tak usytuowane, żeby nie powodowały niszczenia nawierzchni drogi oraz nie utrudniały jej użytkowania - przekonuje Kamil Jakubowski, rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie

„Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!” – chwali się w internecie firma z Horodyszcza i zamieszcza zdjęcia i filmy z usuwania największych drzew na trasie z Włodawy do Kodnia
Magazyn

Nadbużanka ogołacana z największych drzew. Na opał dla wojska

Pilarze, którzy społecznie podjęli się wycinki, drewno wożą prosto na granicę. „Jesion nawet mokry pali się znakomicie, inne gatunki Żołnierze będą spalać pół na pół z suchym drewnem i gra gitara, wszyscy zadowoleni”

Wycinka drzew prowadzona przez Drewno-Monter Rekonstrukcja na trasie 816 w styczniu 2022
film

Ekspertka od drzew o wycince na DW 816: "Nie sądziłam, że dożyję czegoś takiego"

Zdjęcia wycinanych drzew na drodze nr 816 pokazaliśmy dr inż. Marzenie Suchockiej z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW

– Na zdjęciach z wycinki przy DW Nr 816 widać te części drzew, które wyglądają na zdrowe, ale już na wysokości na przykład dwóch metrów wcale tak nie jest, są popękane, puste w środku, chore, uszkodzone przez wiatr, uschnięte, zaatakowane przez pasożyty – przekonuje rzecznik ZDW Kamil Jakubowski
Pierwsza strona Dziennika
film

Wycinają drzewa ku chwale Ojczyzny. „Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!”

„Suchy opał z trasy 816 trafia prosto nad Bug!” – chwali się w internecie firma z Horodyszcza i zamieszcza zdjęcia i filmy z usuwania największych drzew na trasie z Włodawy do Kodnia. Tu wyciętych zostaje 20, ale dalej w rejonie Zarządu Dróg Wojewódzkich Biała Podlaska na piły czeka kolejnych 166. Drewno zabiera stacjonująca przy granicy jednostka wojskowa.

Wycinka obejmuje drzewa w Sadurkach, Bochotnicy-Kolonia, Strzelcach i Piotrowicach. Plan wyrębu obejmuje drzewa rosnące „kolizyjnie w stosunku do projektowanej budowy drogi”. 
Kamil Jakubowski, rzecznik ZDW: Drzewo przez wykonawcę zostanie dostarczone do Rejonu Dróg Wojewódzkich w Puławach. Następnie zostanie przygotowana jego wycena, którą zajmie się Nadleśnictwo. Kolejny krok to ogłoszenie przez RDW Puławy przetargu na zakup drzewa.
Pierwsza strona Dziennika
galeria
film

Wielkie rżnięcie pod Nałęczowem. Pod topór pójdzie olbrzymia liczba drzew [zdjęcia, wideo]

Przy drodze przed Nałęczowem na polach już leżą pnie kilkudziesięciu wyciętych tutaj drzew. Ale to dopiero początek potężnej wycinki. Pod budowę pierwszych pięciu kilometrów obwodnicy uzdrowiska wycinka obejmie prawie 1400 drzew

Zdjęcia z oficjalnego profilu facebookowego Nadleśnictwa Biała Podlaska

Nadleśnictwo szaleje na Facebooku. „Brak wrażliwości i szacunku dla przyrody”

Instytucja powołana do ochrony przyrody zachwala montowane na Bugu zasieki. Innym razem docenia pracę harwestera. Takie treści można znaleźć na profilu Nadleśnictwa Biała Podlaska na Facebooku. Nadleśniczy przekonuje, że rezerwat przyrody „nie poniósł żadnego uszczerbku”. Ale post o zasiekach z drutu żyletkowego już zniknął

Ta aleja drzew to miejscowa atrakcja turystyczna. Mieszkańcy przeciwko wycince

Ta aleja drzew to miejscowa atrakcja turystyczna. Mieszkańcy przeciwko wycince

Gdy drogowcy oznaczyli farbą stare drzewa w zabytkowej alei natychmiast zareagowali okoliczni mieszkańcy. W internecie pojawił się apel o powstrzymanie wycinki a w urzędach rozdzwoniły się telefony.

Drogowcy wycinają jak leci. Kolejny pogrom przy szosie
galeria

Drogowcy wycinają jak leci. Kolejny pogrom przy szosie

Na wniosek Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, przy aprobacie wójtów gmin Kurów i Końskowola oraz milczącej zgodzie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wycięto właśnie blisko 70 drzew rosnących przy trasie z Kurowa do Puław.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium