Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Ostrzeżenie dla Zamościa, Chełma i Lublina. Zalecają pozamykać okna

Ostrzeżenie dla Zamościa, Chełma i Lublina. Zalecają pozamykać okna

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska alarmuje o przekroczeniu norm smogowych. Wśród wydanych zaleceń jest pozamykanie okien w domach.

Więcej informacji na stronie akcji: „Nie jem palmowego – chronię orangutany”.

Może w tym roku tradycyjne potrawy świąteczne bez oleju palmowego

Przy robieniu zakupów świątecznych należy unikać produktów zawierających tłuszcz palmowy – radzą naukowcy. Szkodliwy dla zdrowia i środowiska naturalnego olej palmowy to „tani wypełniacz” w produktach spożywczych, a także składnik kosmetyków.

Konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg.

Choinka z plastikowych butelek w bibliotece

Choinka z pustych półtoralitrowych plastikowych butelek stanęła w Bibliotece Uniwersyteckiej w Olsztynie. W ten sposób bibliotekarze, którzy od wielu lat ustawiają niezwykłe choinki, zwracają uwagę na ideę zero waste i apelują o dbałość o środowisko – podała uczelnia.

Górki czechowskie latem

List otwarty do Krzysztofa Żuka. Górki czechowskie – czas odpuścić

Czy chce Pan przejść do historii jako kontynuator światłej tradycji urbanistycznej, uosabianej przez Romualda Dylewskiego, która od 60 lat wskazywała poligon jako rozległy, chroniony przed zabudową obszar płuc miasta czy jako postać z panteonu wandali ojczystej przyrody tuż obok ministra Szyszki?

Eksperci radzą: Kupujmy żywe choinki zamiast sztucznych

Eksperci radzą: Kupujmy żywe choinki zamiast sztucznych

Eksperci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu radzą, aby na święta wybrać żywą choinkę ze specjalnej plantacji, zamiast sztucznego drzewka. – Produkcja sztucznej choinki jest bowiem szkodliwa dla środowiska, a recykling w zasadzie niemożliwy – zwracają uwagę.

Ekologiczne produkty tylko z nazwy. Będą kary za oszukiwanie konsumentów

Ekologiczne produkty tylko z nazwy. Będą kary za oszukiwanie konsumentów

Od przyszłego roku producentom będą grozić kary za niewłaściwe oznaczanie żywności „bio” i „eko”. Firmy często wykorzystują ekologię by zwiększyć sprzedaż. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że greenwashing stosuje 42 proc. firm z różnych branż.

Ci uczniowie dużo wiedzą o pszczołach. Urządzali też przyjazne im ogrody

Ci uczniowie dużo wiedzą o pszczołach. Urządzali też przyjazne im ogrody

W środę w Urzędzie Marszałkowskim odbył się finał „pszczelich” konkursów, realizowanych w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „Lubelskie - wspólnie dla pszczół”.

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Jak nowoczesna wieś wykańcza dzikie ptaki

Za spadek liczby ptaków we wsiach i na polach odpowiada w dużej mierze modernizacja gospodarstw.

Remont Rynku w Radzyniu Podlaskim kosztuje 3,2 mln zł

Wycięli stare drzewa, a obrońcom mówili, że projektu nie można zmieniać. A jednak można

Kilka miesięcy temu, pomimo protestów mieszkańców, na Rynku w Radzyniu Podlaskim wycięto kilkanaście drzew. Wszystko w ramach rewitalizacji tego miejsca. Urzędnicy tłumaczyli wówczas, że nie mogą już zmienić projektu. Okazuje się, że mogą to zrobić… teraz

Dzik na ulicy w Lublinie

33 dziki w tym roku schwytano w Lublinie. Wszystkie zabito

Radykalnie wzrosła liczba dzików odławianych na terenie Lublina na zlecenie Urzędu Miasta. Dla tych zwierząt to najcięższa jesień od bardzo wielu lat. Cieszyć mogą się za to działkowcy, którym dziki niszczyły uprawy.

Ulica Graniczna. Nowe pojemniki już są podłączone do prądu, który udostępnia spółdzielnia ale opłaca miasto

Zamość ma śmietniki XXII wieku. Odnotują każdy papierek

Niedługo pierwsi mieszkańcy zaczną korzystać z nowoczesnych pojemników na odpady. Już dostają kody do naklejania na worki. To pilotażowy projekt, który będzie kosztował blisko 4 miliony złotych. Miasto dostało na to dotację

Z analiz danych z ostatnich 70 lat niekoniecznie wynika, że w Polsce pojawia się więcej zjawisk ekstremalnych: burz, tornad czy gradu.

Jak zmienia się klimat w Polsce?

Czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego. Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w naszym kraju.

Magdalena Wolanowska liczy na to, że sąd unieważni studium

Gorąco wokół górek czechowskich. W środę ważna rozprawa

W środę lubelski sąd zajmie się losem górek czechowskich. Ma ocenić, czy zgodna z prawem jest uchwała Rady Miasta wyznaczająca tutaj miejsce pod budowę bloków. Przeciwnicy tej zabudowy mobilizują się przed środową rozprawą.

Im będzie zimniej, tym smog będzie bardziej dokuczliwy

Kto chce czystego powietrza i dopłaty do wymiany pieca? Woj. lubelskie nie świeci przykładem

To mieszkańcy Śląska najchętniej korzystają z dopłat do wymiany starych pieców grzewczych. W pierwszej setce gmin najbardziej zaangażowanych w rządowy program „Czyste Powietrze” jest tylko jedna z województwa lubelskiego.

Wymiana drzew w Alejach Racławickich

Lublin. Prawie co trzecie nowe drzewo w Alejach Racławickich obumarło

Zaczęła się wymiana drzew, które uschły po posadzeniu wzdłuż Al. Racławickich. Zastąpić trzeba tu prawie co trzecie z drzew posadzonych latem po przebudowie drogi.

O tej wycince powiadomiła nas jedna z Czytelniczek, której żal jest usuniętych drzew. – Zasłaniały trwającą budowę – tłumaczy kobieta.

Wycinka przy Jutrzenki. Firma, której wspólnikiem jest były przewodniczący Rady Miasta ma stawiać blok

Przy ul. Jutrzenki wycięte zostały drzewa chronione planem zagospodarowania terenu. Na ich usunięcie, na wniosek dewelopera, zezwolił Urząd Miasta, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Tuż obok usunięte zostały również dziesiątki innych drzew.

Zwycięska drużyna SP nr 3 w składzie: Martyna Teodorowicz, Maria Bartoszek i Bartosz Woźniak
galeria

Garnitur ze śmieci i eko-ludki. Czyli konkurs w Puławach

Z odpadów potrafią uszyć garnitur, ze starych butelek tworzą zabawki, a ze słoików: malowane ozdoby do pokoju. Blisko tysiąca dzieciaków z puławskich szkół i przedszkoli wzięło udział w nowej edycji miejskiego eko-konkursu współorganizowanego przez stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości”.

Jak stosować zioła w kuchni i medycynie domowej? Najlepiej wiedzą o tym dzieci [zdjęcia]
galeria

Jak stosować zioła w kuchni i medycynie domowej? Najlepiej wiedzą o tym dzieci [zdjęcia]

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu dla dzieci „Niezłe ziółko”. Dzieci wykonały prace dotyczące uprawy ziół, wiedzy o nich, a także zastosowaniu w kuchni i medycynie domowej.

W leśnictwie Pańków powstał duży sad z myślą o zwierzętach

Leśnicy posadzili 2,5 tys. młodych jabłonek. Wszystko to z myślą o zwierzętach

Fachowo to się nazywa zwiększaniem bazy żerowej dla zwierzyny płowej. Za kilka lat jelenie, które są wielkimi amatorami jabłek, będą sobie mogły przyjść do sadu urządzonego specjalnie z myślą o nich. Ludzie liczą, że dzięki temu dzikie zwierzęta będą robiły mniej szkód w uprawach

Lublin. Strażnicy miejscy będą namierzać z powietrza
galeria

Lublin. Strażnicy miejscy będą namierzać z powietrza

Straż Miejska dostała drona, który pomoże namierzać osoby spalające śmieci w piecach. Urządzenie jest wyposażone w czujniki mierzące zanieczyszczenia powietrza.

Nowa leśna trasa w Leśnictwie Kalina
zdjęcia
galeria

Światowy standard rowerowy w środku lasu. Pierwszy taki Single Track w Lubelskiem

Od soboty można oficjalnie korzystać ze ścieżki rowerowej Single Track z Hamerni do Józefowa. To pierwsza tego typu trasa w naszym regionie. Powstała na terenie Nadleśnictwa Józefów. - Jest zrobiona w światowym standardzie, niczego jej nie brakuje – oceniają użytkownicy.

Rowerowe sprzątanie Lublina. Co można znaleźć koło rzeki?
zdjęcia
galeria

Rowerowe sprzątanie Lublina. Co można znaleźć koło rzeki?

Okolice Bystrzycy oraz las Rudka porządkowali uczestnicy sobotniej akcji zorganizowanej przez lubelskich rowerzystów.

Lubelskie. Ponad 100 drzew do wycinki? Ma to związek ze wczesnośredniowiecznym grodziskiem
film

Lubelskie. Ponad 100 drzew do wycinki? Ma to związek ze wczesnośredniowiecznym grodziskiem

110 drzew ma zostać wyciętych w związku z przebudową drogi w Motyczu koło Lublina, która przebiega obok wczesnośredniowiecznego grodziska. Władze gminy chcą zrekonstruować ten datowany na VIII lub IX wiek obiekt, który w przeszłości mógł pełnić funkcję obronną. Obecnie porośnięty jest roślinnością

Czepiak ciemny

Komu twaróg, komu nektar. Kto co lubi w zamojskim zoo

Jeśli dziś w menu gotowane jajko, znak, że niedziela. Tak regularnie stołują się małpy w zamojskim zoo. Jajka dostają też ptaki egzotyczne. Tutejsi mieszkańcy gustują w różnych smakołykach. Dla owocożernych nietoperzy specjalnie sprowadzany jest nektar

Zdjęcie ilustracyjne

Akcja w Lublinie. Z korkami po drzewko

3 tysiące sadzonek lip, klonów, jaworów, sosen i dębów rozda w najbliższą sobotę, 23 października galeria handlowa VIVO! Lublin. Za drzewka trzeba „zapłacić” zużytymi bateriami lub plastikowymi nakrętkami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium