Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Okoliczni mieszkańcy, oraz uczniowie wspierani przez nauczycielki. W sobotę wszyscy wzięli udział w akcji sprzątania lasu w okolicach Ciechanek i Ostrówka.
Jest wszędzie, bo nie oszczędza żadnego z drzew. W 60-tysięcznym Chełmie nie ma ulicy, placu, parku w którym drzewa nie zostałby porażone pasożytem. Zielone kule na zakażonych gałęziach nabrały kolorów znacznie szybciej niż pąki na gałęziach. Dla starych, dorodnych drzew to wyrok śmierci. Tylko człowiek może im pomóc.
Rady Dzielnic zapraszają do wspólnego sprzątania. Tak samo KOD. Sprawdźcie, gdzie i kiedy będzie można pomóc Ziemi.
Wczoraj o świcie mieszkańców chełmskiego osiedla Kościuszki zaskoczył widok sporego bobra maszerującego chodnikiem wzdłuż ul. Wojsławickiej. Pokaźnych rozmiarów zwierzak najpierw obwąchiwał pnie drzew, a potem ruszył w stronę łąk. Na drugą stronę ruchliwego ronda przy 3 Maja przemaszerował – zgodnie z przepisami - po pasach.
Miasto ma już wyniki kontroli jakości powietrza. Kilka tygodni temu nad łukowskimi domami latał dron.
66 wolontariuszy, w tym 22 niepełnoletnich nazbierało 120 worków śmieci, które ważyły około 800 kg. - to krótkie podsumowanie Operacji Czysta Rzeka, która w Chełmie trwała w sobotę i niedzielę. W dwa dni posprzątano brzegi rzeki Uherki i zalewu w Żółtańcach. Wolontariusze chcą przekazać czerwoną kartkę wędkarzom korzystającym z łowiska w Żółtańcach, gdyż na ich stanowiskach znaleziono najwięcej puszek po kukurydzy czy pudełek po zanętach i butelek po alkoholu.
Ratusz okroił o połowę plan powieszenia w Lublinie tysiąca budek dla jerzyków. Miasto kupiło ich tylko pięćset i tłumaczy, że zarządcy budynków nie garną się do wieszania budek. Ich montaż zaczyna się dzisiaj i ma potrwać do 5 maja.
Spacery przyrodnicze po górkach czechowskich były jedną z atrakcji rozpoczętego w sobotę wydarzenia „Lubelskie Uroczyska, górki i doliny – festiwal przyrody Lublina”. Jego organizatorzy zachęcali też do wspólnego sprzątania tego terenu, odpadami udało się zapełnić wiele worków, a powtórka ze sprzątania jest planowana na najbliższą sobotę na godz. 9 rano.
Dziś finał akcji Operacja Czysta Rzeka 2021. Śmieci zbiera prawie 3 tysiące wolontariuszy. W Lubelskiem na wielkie sprzątanie okolic rzek w deszczową sobotę zapisało się 826 osób z 36 miejscowości.
Na hałaśliwe, nocne sprzątanie ulicy skarży się jedna z mieszkanek Węglina. W nocy z niedzieli na poniedziałek pod jej oknami pracowali robotnicy, którzy używając głośnych, spalinowych dmuchaw usuwali zanieczyszczenia z chodników na trawnik.
Około 30 mieszkańców Wrotkowa poświęciło wolny czas na posprzątanie brzegu Bystrzycy.
O przycince drzew w zabytkowym parku na Węglinie powiadomiła nas jedna z Czytelniczek, zatroskana o los gniazdujących tutaj ptaków. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska twierdzi, że nie wydawała zezwoleń na prowadzenie tego typu prac.
Trzydzieści 160-litrowych worków śmieci w ciągu zaledwie kilku godzin zebrali wolontariusze sprzątający okolice Bystrzycy w Lublinie. To wszystko w ramach akcji „Czysta Rzeka”. W najbliższą sobotę ochotnicy zajmą się sprzątaniem m.in. Bugu, Wieprza i Krzny.
Miasto szuka chętnych do… przenoszenia żab przez jezdnię. Taka pomoc jest potrzebna przy ul. Janowskiej, wzdłuż której ustawiono płotki z wiaderkami chroniące płazy przed wejściem pod auto. Ropuchy i żaby, które wpadną do wiadra, mogą przeżyć
W ciągu tygodnia do organizmu człowieka przedostaje się nawet 21 gramów mikroplastiku. Wykryto go już nawet w powietrzu czy butelkowanej wodzie.
O dalszej wycince drzew w części Starego Gaju, która ma zostać objęta ochroną, alarmują ekolodzy. – To nieprawda – zapewnia nadleśnictwo, które na dowód zorganizowało w lubelskim lesie „wizję lokalną”
Od czwartku można proponować miejsca dla nowych drzew z puli tysiąca sadzonek wywalczonych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Nowa zieleń, jak oficjalnie zapewnia Ratusz, powinna być posadzona jeszcze w tym roku
Dziesiątki żab znowu giną pod kołami aut na ul. Janowskiej w drodze do wody, w której składają skrzek. Żeby je ocalić, potrzeba barierek i ludzi do przenoszenia płazów przez jezdnię. Barierki zapewni miasto, ale ręce do pracy wciąż są mile widziane
O ochronę najcenniejszych przyrodniczo lasów Puszczy Karpackiej zaapelował Komitet Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN. Wśród koniecznych działań naukowcy wymieniają m.in. utworzenie sieci rezerwatów, wstrzymanie cięć w rezerwatach, zakaz budowy dróg leśnych.
Ekolodzy chcą storpedować plany wydobycia węgla ze złoża zlokalizowanego na terenie gminy Cyców. Żądają cofnięcia wydanej przez ministra klimatu koncesji dla LW Bogdanka. Kopalnia odpowiada ekologom, że ich zarzuty są bezpodstawne.
Co najmniej dwa ogrody deszczowe mają powstać w tym roku w Lublinie na zlecenie władz miasta. Ich założeniem zajmie się warszawska Fundacja Sendzimira, która wygrała konkurs ofert ogłoszony przez Urząd Miasta i dostanie na ten cel 70 tys. zł.
Polskę czekają coraz większe problemy spowodowane suszą, ale nadal nie potrafimy skutecznie z tym walczyć, a podejmowane działania są dość chaotyczne. To wnioski, które można wysnuć z nowej analizy Najwyższej Izby Kontroli. Dlaczego jest źle?
Śmieciarki przyjeżdżające po nasze odpady mają być od lipca wyposażone w kamery nagrywające fakt odebrania worka lub opróżnienia kontenera. To jedna ze zmian wprowadzanych przez Urząd Miasta, który wczoraj ogłosił przetarg na wywóz i zagospodarowanie śmieci od mieszkańców.
Na najbliższą sobotę zaplanowana została kolejna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
Blisko 4 mln zł otrzymali do tej pory mieszkańcy woj. lubelskiego na budowę instalacji do zbierania deszczówki. Do rozdysponowania są już kolejne pieniądze.