Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Miasto daje zielone światło do rozbudowy elektrociepłowni na Wrotkowie o cztery kotły gazowe, które znajdą się w nowym budynku oraz pięć mobilnych kotłów gazowo-olejowych, które staną na utwardzonym placu.
Mieli ze sobą worki, rękawiczki, maseczki. Członkowie grupy „Ratujmy Nasz Las” wyszli w niedzielę posprzątać Rejkowiznę.
Lublin jest jednym z mniej zielonych polskich miast – wyliczył Instytut Rozwoju Miast i Regionów. Zauważalne jest też poszatkowanie obszarów zieleni. Nie wypadamy za to najgorzej pod względem dostępności terenów zielonych dla mieszkańców. Jednak nawet Ratusz przyznaje, choć między wierszami, że na jednego mieszkańca przypada o połowę mniej terenów zieleni niż powinno dla naszego zdrowia.
Urząd Miasta pozwolił na budowę przetwórni odpadów foliowych na Zadębiu, chociaż decyzja środowiskowa dla tej inwestycji została zaskarżona do sądu. Urzędnicy tłumaczą, że nie musieli czekać z decyzją na sąd. Firma zamawia już sprzęt do przetwórni.
Z ulicy Nadstawnej w Biłgoraju wycięto osiem żywotników. Zarządca drogi planuje tu remont, by poprawić bezpieczeństwo ruchu. Na trawniku, z którego usunięto drzewa, rosną już nowe. – Chcemy pokazać, że zielone jest silniejsze niż beton. I zwrócić uwagę, że każdą zmianę można wprowadzać, ale szukając rozwiązań oszczędzających drzewa – mówią mieszkańcy, którzy na dziko posadzili lipę, brzozę i dereń
Kolejna w tym roku wycinka drzew prowadzona jest na terenie parku Ludowego. Ratusz zapowiada, że to nie koniec zabiegów, na które zezwolił Urząd Marszałkowski i zapewnia, że wycina wyłącznie drzewa obumarłe, zamierające i stwarzające zagrożenie.
Do końca marca potrwa kampania „Lublin bez smogu” prowadzona na Kośminku i w dzielnicy Za Cukrownią przez działaczy Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
Dziś na ulice Chełma wyjechał nowy autobus elektryczny Pilea. Jego możliwości sprawdzać będą zarówno kierowcy, jak i pasażerowie. Autobus w ramach testów obsłuży linie 1, 2, 3, 8 i 9.
Rozstrzygnięty został konkurs na opracowanie mapy, która będzie podstawą do posadzenia w Lublinie tysiąca drzew za pieniądze z budżetu obywatelskiego. Ich rozmieszczenie ma być ustalane w konsultacji z mieszkańcami.
To już trzecie takie ogólnopolskie sprzątanie. Operacja Czysta Rzeka rozpoczyna rejestrację sztabów. A wielki finał odbędzie się w sierpniu w Janowie Podlaskim.
W czwartek, 11 marca na chełmskie ulice wyjedzie autobus elektryczny – to pierwszy z serii testów nowego sprzętu, który chcą kupić Chełmskie Linie Autobusowe. Elektryk obsłuży linie 1, 2, 3, 8 i 9.
Sukces ekologów w walce o zaprzestanie wycinki drzew w Dąbrowie i Starym Gaju. Na początku stycznia jako pierwsi nagłośniliśmy sprawę wycinania drzew przez Lasy Państwowe. Po artykule ruszyła lawina protestów – mieszkańców Lublina, ekologów i polityków. Leśnicy ugięli się pod presją i w ramach konsultacji społecznych do projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Świdnik zrobili krok wstecz. O sprawie rozmawiamy z Krzysztofem Gorczycą, prezesem lubelskiego Towarzystwa dla Natury i Człowieka.
27 drzew ma być usuniętych podczas planowanej przez miasto przebudowy skweru abp. Józefa Życińskiego tuż obok Al. Racławickich. Projekt przewiduje też 35 nowych drzew. Miasto stara się już o pozwolenie na wykonanie prac budowlanych.
Radni sejmiku województwa przyjęli lubelską uchwałę antysmogową. Nasz region pozostawał jednym z trzech, które do tej pory takiego dokumentu nie miały.
Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Lublinie alarmuje, że mieszkańcy Białej Podlaskiej są dziś narażeni na przekroczenie norm obecności pyłu zawieszonego w powietrzu.
Dziewięć drzew skazano na ścięcie w odnowionym parku Ludowym. Część z nich już została usunięta. Ratusz tłumaczy to śmiercią drzew.
Tańszy w produkcji i bardziej przyjazny środowisku. Naukowcy Politechniki Lubelskiej opracowali metody produkcji ekologicznego asfaltu.
W akcji płoszenia gawronów w Świdniku bierze udział sokolnik. Tymczasem gawron, podobnie jak słowik szary czy głowienka, po raz pierwszy znalazł się na najnowszej Czerwonej liście ptaków Polski. Co to oznacza?
Jedno z najpopularniejszych piw Perły będzie dostępne także w zwrotnych butelkach. Lubelski browar chce wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów stawiających na ekologię, ale z bezzwrotnych opakowań zupełnie nie zrezygnuje.
Radni sejmiku województwa przyjęli lubelską uchwałę antysmogową. Nasz region pozostawał jednym z trzech, które do tej pory takiego dokumentu nie miały.
Minister Klimatu i Środowiska powołał Andrzeja Wojtyło na stanowisko dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego. – Świetnie znam ludzi i teren. Wrosłem już w ten park – mówi nowy dyrektor, który z RPN jest związany od blisko 30 lat
Polska nie zastosowała się w pełni do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej - uznała Komisja Europejska. Wezwała nasz kraj do wykonania orzeczenia nakazującego zastosowanie się do unijnych dyrektyw siedliskowej i ptasiej. Polskie władze mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń.
Krakowscy medycy przeprowadzili pierwsze w Polsce badania reakcji krwi zdrowych osób na smog i udowodnili istnienie alergii na pył zawieszony. W przeciwieństwie jednak do innych rodzajów alergii – w tej na smog nie ma odczulania. Czy w walce z tym pomoże lubelska uchwała antysmogowa?
O ocalenie części drzew przeznaczonych do wycinki w związku z budową dworca proszą prezydenta lubelscy aktywiści. Dziś przesłali mu listę 22 tych, których ich zdaniem nie trzeba usuwać. Wielu z tych drzew już nie ma. A Ratusz rozważy zmiany tylko w rejonie Krochmalnej.
Młody koziołek cudem uszedł z życiem po ataku psów. Dochodzi do zdrowia w azylu przy Poleskim Parku Narodowym. Zwierzę żyje dzięki leśniczemu Jakubowi Kijewskiemu.