Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Pole białe od bocianów. Ptaki przyleciały na jedzenie. Szykują się do odlotów
ZDJĘCIA

Pole białe od bocianów. Ptaki przyleciały na jedzenie. Szykują się do odlotów

– Chyba muszą się przez internet zawiadamiać, że jest co jeść – żartuje fotograf, którzy zrobił zdjęcie pola białego od bocianów. Ornitolodzy tłumaczą, że ptaki mają świetny wzrok i szybko się orientują, że jest gdzie żerować. Teraz to dla nich ważne. W weekend zaczną się pierwsze odloty.

Samo hasło polityczne „Oczko wodne”, mimo swojego przyjaznego charakteru, jest tylko drobinką w rozwiązywaniu tego problemu – przestrzega ekspert

14 tys. wniosków w programie Moja Woda. "Jest to jednak rozwiązanie drobne i nie rozwiązuje problemu systemowego"

Rządowy program zwany „Oczkiem wodnym plus” wzbudził duże zainteresowanie Polaków. W pierwszym miesiącu działania programu Moja Woda o dofinansowanie do budowy zbiornika na deszczówkę zawnioskowało 14 tys. osób

Szacuje się, że koszt likwidacji bomby ekologicznej w Osówce może wynieść od 100 do 250 tysięcy złotych.
galeria

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej miejscowości.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Na polu pod Lublinem tyka chemiczna bomba. Toksyczne śmieci pod gołym niebem
galeria

Na polu pod Lublinem tyka chemiczna bomba. Toksyczne śmieci pod gołym niebem

To musi być mocna chemia. Kolega dotknął tego świństwa, palec piekł przez pół dnia – mówi młody mężczyzna. Od 9 miesięcy w starej kopalni piachu Osówka koło Pryszczowej Góry leży kilkanaście plastikowych 1000-litrowych tanków pełnych toksycznych odpadów. Poza prowizorycznym zabezpieczeniem nikt z tym nic nie robi

Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Lublin. Ponad 570 drzew do wycięcia w jednym miejscu

Pięćset siedemdziesiąt cztery drzewa planuje wyciąć zarządca największego w Lublinie cmentarza na Majdanku. Władze miasta zapewniają, że usuwane będą tylko obumarłe świerki. W miejscu wycinanych drzew nie będą już sadzone nowe.

Jerzy Tokarski
galeria

Pogromca szerszeni spod Chełma. „Zdziwiłem się, że szopa mi brzęczy"

Potężny rój szerszeni zagnieździł się w szopie mieszkańca Starosiela w powiecie chełmskim. Gdy wszystkie sposoby pozbycia się owadów zawiodły, Jerzy Tokarski postanowił … wielkie owady zagadać Monologi trwały przez trzy dni i ... udało się – szerszenie wyniosły się z posesji.

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania
film

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania

Dwa chomiki europejskie mieszkały na podwórku kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 w Lublinie, gdzie znajduje się m.in. nasza redakcja. Gryzonie wytropiła ekipa LPEC remontująca podziemną sieć. Ponieważ chomiki są objęte ścisłą ochroną, na pomoc wezwano fundację z Poznania. W nocy z piątku na sobotą złapano zwierzęta w zasadzkę przygotowaną z wykorzystaniem cebuli, marchewki i jabłka.

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki
galeria

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki

18 drzew z os. Szymanowskiego planował wyciąć LPEC, a 2 Spółdzielnia Mieszkaniowa Czechów. Po poniedziałkowej wizji lokalnej przedstawicieli inwestora i Biura Miejskiego Architekta Zieleni skala wycinki będzie mniejsza

W Łęcznej też nie będą kosić niektórych trawników

W Łęcznej też nie będą kosić niektórych trawników

Miasto ograniczy koszenie trawników w miejscach, w których nie będzie to powodowało zagrożenia. Powstaną także łąki kwietne na miejskich terenach.

Zielone przystanki można oglądać w kilku polskich miastach, wśród nich jest Kędzierzyn-Koźle. Obok zielonej wiaty prezydent tego miasta Sabina Nowosielska.

Przystanki w Lublinie miały być zielone. Ale tej zieleni wciąż nie widać

Miały ładnie wyglądać i dawać chłodny cień w rozgrzanym śródmieściu, ale nie powstały, mimo obietnic. Do dziś nie wiadomo gdzie i urządzone zostaną zielone przystanki komunikacji miejskiej, które były zapowiedziane przez Ratusz w ramach zielonego budżetu. W kilku innych miastach już można je oglądać.

Chełm. Sterta „paździochów" pod blokiem sięga pierwszego piętra

Chełm. Sterta „paździochów" pod blokiem sięga pierwszego piętra

Do wysokości pierwszego piętra urosła pryzma starych mebli i odpadów remontowych na ul. Wieniawskiego. Podobnie jest przy Żołnierzy I AWP. Połamanych wersalek, foteli i meblościanek jest tyle, że zaczyna brakować miejsca do zaparkowania samochodu.

Drony, fotopułapki i wyższe mandaty. Lubelscy leśnicy idą na wojnę ze śmieciarzami

Drony, fotopułapki i wyższe mandaty. Lubelscy leśnicy idą na wojnę ze śmieciarzami

10 tysięcy dodatkowych mobilnych fotopułapek, drony, kamery noktowizyjne i 10-krotnie wyższe mandaty – takie są plany walki ze śmieciarzami w polskich lasach. Lubelscy leśnicy mogą dostać nawet ponad 500 fotopułapek.

Laureaci pierwszej edycji plebiscytu Działkowiec Roku
galeria

Działki jak marzenie. Finał Plebiscytu Działkowiec Roku Dziennika Wschodniego

Rodzinny Ogród Działkowy Relaks w Łęcznej to wielki wygrany w pierwszej edycji naszego nowego plebiscytu. To właśnie tam, wspólnie z prezesem Polskiego Związku Działkowców w Lublinie Grzegorzem Kurczukiem, wręczyliśmy wczoraj nagrody.

Aktywiści chcą nie tylko własnego miejsca na jezdni, bo proszą również o ustawienie przy Krakowskim Przedmieściu stojaków rowerowych.

Rowerzyści w centrum Lublina chcą pasów dla dwóch kółek kosztem jezdni dla aut [sonda]

Wydzielenia pasów rowerowych na jezdni Krakowskiego Przedmieścia oczekują od Ratusza działacze Porozumienia Rowerowego, którzy złożyli w tej sprawie oficjalną petycję do prezydenta. Chcą też, aby przy głównej ulicy miasta pojawiły się dodatkowe stojaki do przypinania jednośladów.

Zdjęcie ilustracyjne

Lidl, Biedronka, Stokrotka. Gdzie w Lublinie można oddać butelki zwrotne

- Kto przez miesiąc trzyma paragon? – irytuje się jeden z Czytelników, któremu sklep odmówił przyjęcia pustych butelek po piwie. Bez paragonu ani rusz, a okazuje się, że nawet jak się ma dowód zakupu, to w wielu sklepach opakowania są zwrotne tylko z nazwy.

Tak może wyglądać butelkowana woda mineralna z chełmskiego wodociągu.

Chełm. Kranówkę będzie można kupić w sklepie?

- Spotkaliśmy się, porozmawialiśmy. Inwestor okazał się żywo zainteresowany współpracą w zakresie poszukiwania rynków zbytu dla naszej wody - mówi radny Kamil Błaszczuk. - Jeśli uda się spełnić pewne kryteria w zakresie jakości wody znajdzie się nabywca na co najmniej kilka milionów butelek naszej wody na miesiąc!

Królestwo lubelskich szczurów. "Gdy zaczęli stawiać nowe bloki, pojawiły się na całym osiedlu"
Magazyn

Królestwo lubelskich szczurów. "Gdy zaczęli stawiać nowe bloki, pojawiły się na całym osiedlu"

Szczur wcale się do człowieka nie pcha. Widzimy je coraz częściej, bo jest ich już tak dużo, że już nie da się ich nie zauważać. Chociaż one wcale widziane być nie chcą. A potem zaczynają zapadać się studzienki - mówi jeden lubelskich deratyzatorów.

Jeden z dwóch sokołów na klatce adaptacyjnej (wieża przeciwpożarowa w Lubartowie)
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Lubartowskie sokoły radzą sobie coraz lepiej. Ptaki można oglądać na żywo w internecie

Sokoły wędrowne, które przyjechały do Lubartowa ze stacji badawczej z okolic Poznania radzą sobie coraz lepiej. Gniazdo w klatce adaptacyjnej drapieżnych ptaków można obserwować na żywo w internecie.

Bieliki są gatunkiem wodnym, polującym najczęściej w pobliżu rzek. Ich rozpiętość skrzydeł może wynieść w przypadku samic nawet do 2,4 m, zaś samców do 2,2 m

Pani bielikowa miała uraz nadgarstka. Teraz swobodnie szybuje

Dwa orły bieliki, które były pod opieką „Ptasiego Azylu” w warszawskim zoo, zostały wypuszczone na wolność. Samica została znaleziona ranna w zeszłym roku w województwie lubelskim w lasach pod Białą Podlaską

Kraśnik: elektryczne samochody i eko-autobusy

Kraśnik: elektryczne samochody i eko-autobusy

W środę w Kraśniku ruszają konsultacje społeczne dotyczące elektromobilności. Urząd Miasta przygotowuje strategię w tym zakresie i czeka na sugestie i pomysły mieszkańców.

Drewno przygotowane do wywiezienia z lasu po wycince

Naukowcy piszą do polityków. Nie niszczcie polskich lasów

Plan szerszego wykorzystania drewna z polskich lasów jako paliwa w elektrowniach oceniamy jako wybitnie szkodliwy – pisze do ministra środowiska i marszałka Senatu ponad 60 polskich przyrodników. Alarmują, że proponowana zmiana ustawy o OZE pogłębi kryzys bioróżnorodności w polskich lasach.

Inicjatywa Między Drzewami stara się o nadanie statusu pomników przyrody nie tylko dziewięciu drzewom rosnącym w miejskim parku. We wniosku złożonym w połowie maja w Urzędzie Miejskim we Włodawie mowa jest o 37 drzewach

Są drzewa, będą pomniki przyrody. Mają nawiązywać do żydowskiej przeszłości miasta

Pomniki przyrody o imionach nawiązujących do żydowskiej przeszłości miasta proponują miejscy aktywiści z Inicjatywy Między Drzewami. Pomysłowi przyklasnęła właśnie Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy. – Zaproponowana forma jest nowatorska, subtelna – ocenia Michael Schrudrich, Naczelny Rabin Polski.

Ewa Rauner-Bułczyńska
Magazyn
galeria

Zakochana w owadach. "Gdy do nich przychodzę, wychodzą sprawdzić, kto przyszedł"

Wiemy o tym dzięki owadziej inwentaryzacji, jaką od kilku lat hobbystycznie prowadzi Ewa Rauner-Bułczyńska, która potrafi godzinami spacerować po nadrzecznych zaroślach. Ostatnio odkryła gatunek niewidziany w Polsce od blisko 30 lat.

Chmary komarów to nie plaga, ale normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata

Jak walczyć z komarami? Zaproś żaby do ogródka

Komary w naszym klimacie nie przenoszą chorób, nie zarażą koronawirusem, a jedynie uprzykrzają życie. Najlepszą strategią walki z komarzycami jest choćby umożliwienie żabom dostępu do oczek wodnych – tłumaczy zoolog prof. Piotr Tryjanowski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium