Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Drzewo do wycinki na ul. Lipowej ma na imię Krzysztof. Zniknie stąd razem z 29 innymi
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Drzewo do wycinki na ul. Lipowej ma na imię Krzysztof. Zniknie stąd razem z 29 innymi

Imię "Krzysztof" dostała w czwartek rano lipa rosnąca na rogu ul. Skłodowskiej i Lipowej w Lublinie. To protest miejskich aktywistów przeciw planowanej wycince. Łącznie z tej ulicy ma zniknąć 30 drzew: 19 mniejszych zostanie przesadzonych, 11 wyciętych

Janusz i Grażyna. Piękna bociania para świetną promocją Nowosiółek na Zamojszczyźnie
galeria

Janusz i Grażyna. Piękna bociania para świetną promocją Nowosiółek na Zamojszczyźnie

- To chyba moje najpopularniejsze zdjęcie – ocenia autorka fotografii bocianiej pary na gnieździe. Akcja internetowego wyboru imion dla ptaków, jednym z pomysłów na promocję Nowosiółek na Zamojszczyźnie

Zdjęcie ilustracyjne

Na północy woj. lubelskiego w lasach jest bardzo sucho. Są miejsca, w których obowiązuje trzeci stopień zagrożenia pożarowego

W północnych nadleśnictwach naszego województwa jest bardzo sucho. W związku z zagrożeniem pożarowym lasy mogą być zamknięte.

Zdjęcie ilustracyjne

Ostatnie deszcze to za mało, żeby poradzić sobie z suszą. Co z dostawami wody w kranach?

Ostatnie opady nie sprawiły, że rozstaliśmy się z suszą, ale nawet ona nie powinna zagrozić dostawom kranówki. Tak przynajmniej twierdzą miejskie wodociągi, które czerpią wodę ze źródeł znajdujących się głęboko pod ziemią. Jak bardzo te zasoby są odporne na suszę?

Ogromna farma fotowoltaiczna powstaje w Lublinie
galeria

Ogromna farma fotowoltaiczna powstaje w Lublinie

Na 5 hektarach na terenie Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” powstaje farma fotowoltaiczna, jedna z największych, jeśli nie największa w całym województwie lubelskim. Elektrownia zasilająca w energię słoneczną oczyszczalnię zacznie działać na przełomie czerwca i lipca.

Jezioro Święte koło Okuninki wysycha w zastraszającym tempie
galeria

Lubelskie: Jezioro położone obok Białego znika w zastraszającym tempie. "To katastrofa, której jesteśmy świadkami"

Nad to jezioro uciekają ci, którzy mają dość zgiełku Okuninki i tłumu plażowiczów nad Białym. Ale już niedługo okazji do wypoczynku nad jeziorem Świętym może nie być. Wszystko przez suszę.

Majowa pogoda sprzyja sianiu: zimni ogrodnicy – Pankracy, Serwacy i Bonifacy (12-14 maja) – to dużo deszczu i słońca
film

Chełm: W mieście będzie pachniało. Wysieją łąki kwietne

W Chełmie ma być zdrowo i kolorowo. Na starych trawnikach królował mlecz i oset. Teraz ma się to zmienić. – Wysiejemy 4 tys. mkw. łąk kwietnych w różnych punktach miasta – mówi Marzena Kozaczuk, dyrektor Departamentu Komunalnego chełmskiego Urzędu Miasta

Obniżenie poziomu rzek i wód gruntowych ułatwia archeologom poszukiwania śladów historii (zdjęcie ilustracyjne)

Susza pomaga archeologom w szukaniu zabytków

Podczas suszy z lotu ptaka jeszcze lepiej widać na polach pozostałości po dawnych budowlach; z rzek wyłaniają się m.in. wraki. Bardzo suchy okres jest zatem szansą na nowe odkrycia. Jednak woda ma właściwości konserwujące. Bez niej drewniane zabytki szybko ulegną zniszczeniu – przypominają archeolodzy.

Materiał ilustracyjny

Kraśnik jeszcze bardziej eko. Urząd Miasta podpisał umowę o dofnansowanie projektu

Na kolejnych domach w mieście będą montowane panele fotowoltaiczne, które produkują energię elektryczną ze słońca, a także kolektory słoneczne służące do podgrzewania wody. Urząd Miasta Kraśnik na projekt związany z zieloną energią otrzymał ponad 1,6 mln zł unijnego dofinansowania.

Lublin: Umowy podpisane. Będą nowe autobusy na prąd. Kiedy dotrą do miasta?

Lublin: Umowy podpisane. Będą nowe autobusy na prąd. Kiedy dotrą do miasta?

Dziś podpisane zostały umowy na dostawę kolejnych 12 elektrycznych autobusów od firmy Solaris Bus&Coach. Miasto zapłaci za pojazdy 32 mln zł. Wszystkie będą wyposażone w klimatyzację

Zamość walczy z suszą i ogranicza koszenie. W pięknym parku miejskim też [zdjęcia]
galeria

Zamość walczy z suszą i ogranicza koszenie. W pięknym parku miejskim też [zdjęcia]

Park miejski jest jednym z tych miejsc, gdzie kosiarki zobaczymy zaledwie kilka razy w roku. Miasto zapowiada, że tak chce walczyć z prognozowaną przez ekspertów suszą

Zamojski odcinek Łabuńki

Zamość: Susza obniżyła poziom wody w Łabuńce i odsłoniła tony śmieci. Będzie wielkie sprzątanie

Szykuje się wielka akcja wyciągania śmieci z Łabuńki. Susza obniżyła poziom wody i na całym zamojskim odcinku pokazały się setki butelek, opony, gruz – wszystko co przez lata wrzucili mieszkańcy i turyści.

Damian Pendel ze swoją dziewczyną Marzeną

Coraz więcej osób chce zostać działkowcem w Lublinie. "Odkąd zaczęła się pandemia telefony się urywają"

Rozmowa z Damianem Pendelem, członkiem zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Dąbrowa" nad Zalewem Zemborzyckim.

Mimo czynnych czterech stanowisk, w poniedziałek po darmowy kontener, swoje trzeba było odstać w kolejce

Chełm: Ogromne zainteresowanie darmowymi kontenerami na szkło

Jak świeże bułeczki "szły" darmowe kontenery na szkło, które zaczęło w poniedziałek rozdawać chełmianom MPGK. Mimo że do ich sprawnego wydawania skierowano dodatkowych pracowników, i tak trzeba było swoje odstać w kolejce.

Krasnobród: Powstanie ogród sensoryczny przy szkole w Majdanie Wielkim

Krasnobród: Powstanie ogród sensoryczny przy szkole w Majdanie Wielkim

Są pieniądze na utworzenie ogrodu sensorycznego i organizację bezpłatnych zajęć proekologicznych m.in. z ogrodnictwa i pszczelarstwa dla uczniów Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim (gm. Krasnobród). Środki będą pochodzić z Fundacji Santander, które podzieliło granty w ramach konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam eko".

Obecnie przyroda oddycha pełną piersią. Jest jej łatwiej, kiedy człowiek się nie kręci. Zdecydowanie bardziej bezpiecznie czują się w tym momencie sarny. Myślę, że odczuwają większą ulgę, są swobodniejsze - opowiada Ewa Piasecka, wicedyrektor Poleskiego Parku Narodowego
Magazyn

Jak nasza kwarantanna służy lubelskiej przyrodzie

„Wystarczyły dwa tygodnie zakazu wstępu do lasu, a przyroda odżyła; zwierzęta wyszły z leśnych ostępów i z ciekawości zaczęły nawet zwiedzać ludzkie osiedla” – poinformowało Ministerstwo Środowiska. A jak to wygląda w naszym regionie?

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców
Magazyn
galeria
film

Plotki, płyn Lugola i granica bezpieczeństwa. Jak lubelscy dziennikarze pisali o Czarnobylu

Sobota, 26 kwietnia 1986. W Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej dochodzi do wybuchu w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. Do dziś to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Las przed (z lewej) i po pożarze
film

Ogień może doszczętnie zniszczyć przyrodę. "Chodzi o tych, którzy bezmyślnie podpalają łąki albo lasy" [wideo]

– Nie mogę przeboleć tego, co robią niektórzy ludzie, chodzi mi o tych, którzy bezmyślnie podpalają łąki albo, co gorsza, lasy – pisze nasz Czytelnik. Dlatego apeluje do innych i pokazuje wideo, które nakręcił w polskich lasach. Na nagraniu widzimy, jakie mogą być skutki pożarów.

Zdjęcie ilustracyjne

To może być jedna z najgorszych suszy w historii. W marcu prawie wcale nie padało

Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – alarmuje hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński. Do takiej sytuacji przyczyniły się niskie opady spowodowane zmianami klimatu i nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi, ograniczonymi zasobami wody.

Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym
film

Pożar nad Biebrzą to ostrzeżenie. Patrole przeciwpożarowe w Poleskim Parku Narodowym

Rozmowa z Ewą Piasecką, zastępcą dyrektora Poleskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy alarmują: Nowy odcinek S17 w woj. lubelskim przetnie siedliska wilków i rysi
Alarm 24

Przyrodnicy alarmują: Nowy odcinek S17 w woj. lubelskim przetnie siedliska wilków i rysi

Planowany fragment drogi ekspresowej S17 pomiędzy Zamościem i przejściem granicznym w Hrebennem przetnie siedliska żyjących na Roztoczu wilków i rysi. Według Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” korytarze ekologiczne, jakie mają powstać na tej trasie będą za małe i nie każde zwierzę będzie mogło z niego skorzystać.

Największa susza od 50 lat? "Sezon wegetacyjny jest przyspieszony o miesiąc"
Magazyn

Największa susza od 50 lat? "Sezon wegetacyjny jest przyspieszony o miesiąc"

To była zima kalendarzowa praktycznie bez tzw. termicznej zimy. Nie mieliśmy wielu dni z temperaturą poniżej zera, więc rośliny korzystały z wody w glebie, która normalnie miała być wykorzystana na wiosnę - rozmowa z dr hab. Jerzym Kozyrą z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Dr hab. Hazem M. Kalaji: - Szukamy sponsorów i partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp do aktywnego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2. Chodzi o to, by przetestować działanie naszego roślinnego filtra na koronawirusa, bo – podkreślam – do tej pory był on testowany tylko na wirusie grypy.

Maska z żywych roślin zatrzymuje wirus grypy. Czy zatrzyma koronawirusa?

Rozmowa z dr hab. Mohammedem Hazem Kalaji, biologiem, specjalistą od fotosyntezy, współtwórcą (razem z dr. Jackiem Mojskim) antywirusowej maseczki z filtrem roślinnym.

Miasto chce dopłacać do zbiorników na deszczówkę, ogrodów deszczowych oraz innych urządzeń zatrzymujących wody opadowe, aby nie spływały do kanalizacji burzowej

Dopłaty dla zbierających deszczówkę w Lublinie. Były błędy, program trzeba uchwalić jeszcze raz

Unieważniony został miejski program dopłat dla osób, które będą zbierać deszczówkę na swoich posesjach. W uchwale Rady Miasta wykryte zostały błędy prawne. Radni mają jeszcze raz uchwalić program, ale bez błędów. Ratusz zapowiada, że niebawem ogłosi konkurs dla zainteresowanych dopłatami.

Zdjęcie ilustracyjne

Odkrycie naukowców z UMCS i Polskiej Akademii Nauk: Fotosynteza lubi nie tylko światło, ale i ciepło

Naukowcy z UMCS i Polskiej Akademii Nauk odkryli, że fotosynteza w roślinach napędzana jest nie tylko światłem, ale również ciepłem. Poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za wiązanie energii w procesie fotosyntezy w roślinach jest niezwykle ważne w kontekście wyżywienia ludności

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium