Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Ciepłownia Szopinek w Zamościu

Wiemy, jaka ma być spalarnia śmieci w Zamościu. Ochrona środowiska określiła warunki

Są warunki realizacji inwestycji, jaką planuje Veolia Wschód. Chodzi o budzącą kontrowersje spalarnię odpadów w obiegu zamkniętym, która ma powstać w Zamościu. To ważny dokument, na który czekał inwestor planujący rozbudowę ciepłowni. Urzędnicy wzięli pod uwagę obawy mieszkańców – spalane śmieci mają pochodzić tylko z naszego województwa.

Monokulturowe uprawy ogrodowe są jak lasy gospodarcze. Jeżeli pojawi się tam jakikolwiek wyspecjalizowany roślinożerca - znajdzie tam warunki do burzliwego rozwoju

Jak radzić sobie ze szkodnikami w ogrodzie? Warto poczekać na naturalnych wrogów

Azjatycka ćma bukszpanowa i inne, nowe w naszej strefie owady, w końcu doczekają się naturalnych wrogów. – Dziś, by je zwalczać, ludzie sięgają po środki chemiczne. O wiele lepiej jednak zadbać o różnorodność w ogrodach – radzi entomolog.

Jest pozwolenie na rozbudowę, jest pozwolenie na wycinkę 26 drzew na tej działce. Ale inwestor musi posadzić nowe

Gdzie wytną drzewa w Zamościu?

Jest zgoda na wycinkę 21 drzew by powstał drugi w Zamościu McDonald’s. Kolejne 26 zniknie by się mógł rozbudować E.Leclerc. Spółdzielnia Jana Zamoyskiego pozbywa się ponad pół setki drzew i krzewów. – Są albo uschnięte albo zamierające – tłumaczą władze spółdzielni, które co rok robią przegląd swojego drzewostanu

Przy ul. Grygowej może powstać sortownia odpadów. Zaraz przy osiedlu

Przy ul. Grygowej może powstać sortownia odpadów. Zaraz przy osiedlu

Przetwórnię odpadów foliowych zamierza uruchomić przy ul. Metalurgicznej warszawska spółka Eko-Pack, która dostała od Urzędu Miasta decyzję środowiskową. Instalacja miałaby powstać tuż obok osiedla socjalnego przy ul. Grygowej.

Nowość w Lublinie. Stanęły ławki solarne. Gdzie i po co?
galeria

Nowość w Lublinie. Stanęły ławki solarne. Gdzie i po co?

Przy ścieżce rowerowej nad Bystrzycą stanęły ławki i kosze na śmieci zasilane energią słoneczną. Po co tam takie cuda?

Jedno z pierwszych serc ustawiono na deptaku przy ul Lwowskiej.

Wielkie serca z Wierzbicy stanęły na chełmskich ulicach. Wiemy po co

Mała gmina zapaliła do charytatywności Chełm. Miasto kupiło cztery serca – pojemniki, do których mieszkańcy będą zbierać nakrętki w ramach akcji pomocowych.

Rak marmurkowy rozmnaża się poprzez partenogenezę, czyli bez obecności samców.
galeria

Raki mutanty już tu są. Niosą zagrożenie koło Włodawy i nie potrzebują do rozmnażania samców

Niszczy wszystko na swojej drodze. Masowo giną płazy, ślimaki a nawet małe zwierzęta – alarmuje dr Rafał Maciaszek z SGGW. Raka marmurkowego boją się przyrodnicy z Poleskiego Parku Narodowego. – Do inwazji wystarczy jeden osobnik. To bardzo realne zagrożenie – przyznaje Jarosław Szymański, dyrektor PPN.

Łany białego krwawnika, kwitnący na żółto wrotycz, wysokie osty i pokrzywy, dziki szczaw oraz chrzan – takie rośliny zielne można oglądać w parku Jana Pawła II
Alarm 24

„Badyle" opanowały park Jana Pawła II. Miasto nie kosi przez suszę

Na wybujałe rośliny w parku Jana Pawła II skarży się jeden z naszych Czytelników. Jego zdaniem wąwóz porastają „badyle”, przez co brakuje miejsca do wypoczynku na trawie. Urząd Miasta zapowiada, że kosiarki jeszcze się tutaj pojawią.

Ekotrans segreguje odpady papierowe i plastikowe

Komu przeszkadza recykling? Przedsiębiorca czuje się zaszczuty

Przedsiębiorca z Zofiówki, którego biznes opisaliśmy wczoraj, czuje się zaszczuty. – Po każdym transporcie papieru czy plastików do segregacji mamy wizytę policji i inspektorów ochrony środowiska – mówi.

Koszt usunięcia chemikaliów z Osówki to nawet 250 tys. zł
galeria

Toksyczna bomba na polu pod Lublinem. Kto pomoże w utylizacji niebezpiecznych chemikaliów?

Wojewoda lubelski nie pomoże finansowo gminie Niemce w usunięciu niebezpiecznych chemikaliów z kopalni piachu w Osówce. Interweniuje posłanka Joanna Mucha.

LPEC już teraz załatwia pozwolenie na wycinkę 27 drzew, które zdaniem spółki kolidują z inwestycją. Na liście są rosnące przy ul. Lipińskiego i Radzyńskiej

Lublin: Ostre cięcie na osiedlu. LPEC planuje inwestycję i wycinkę drzew

27 drzew rosnących przy ul. Lipińskiego chce wyciąć Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które planuje tu przebudowę sieci przesyłowej. Spółka twierdzi, że drzewa uniemożliwiają wymianę starych rur i zostały posadzone za blisko ciepłociągu, mimo to obiecuje oszczędzić jak najwięcej zieleni.

Recykling - zdjęcie ilustracyjne

Łęczna. Nie chcą składowiska odpadów w środku wsi

Mieszkańcy Zofiówki (gmina Łęczna) są wściekli, że w sąsiedztwie szkoły i przedszkola działa firma zajmująca się recyklingiem i odpadami. Czarę goryczy przelał wniosek firmy o rozszerzenie działalności.

Pole białe od bocianów. Ptaki przyleciały na jedzenie. Szykują się do odlotów
ZDJĘCIA

Pole białe od bocianów. Ptaki przyleciały na jedzenie. Szykują się do odlotów

– Chyba muszą się przez internet zawiadamiać, że jest co jeść – żartuje fotograf, którzy zrobił zdjęcie pola białego od bocianów. Ornitolodzy tłumaczą, że ptaki mają świetny wzrok i szybko się orientują, że jest gdzie żerować. Teraz to dla nich ważne. W weekend zaczną się pierwsze odloty.

Samo hasło polityczne „Oczko wodne”, mimo swojego przyjaznego charakteru, jest tylko drobinką w rozwiązywaniu tego problemu – przestrzega ekspert

14 tys. wniosków w programie Moja Woda. "Jest to jednak rozwiązanie drobne i nie rozwiązuje problemu systemowego"

Rządowy program zwany „Oczkiem wodnym plus” wzbudził duże zainteresowanie Polaków. W pierwszym miesiącu działania programu Moja Woda o dofinansowanie do budowy zbiornika na deszczówkę zawnioskowało 14 tys. osób

Szacuje się, że koszt likwidacji bomby ekologicznej w Osówce może wynieść od 100 do 250 tysięcy złotych.
galeria

Toksyczne odpady koło Lublina. Koszt likwidacji tej bomby to nawet 250 tys. złotych

Już dziewięć miesięcy na terenie byłej kopalni piachu w Osówce zalegają niebezpieczne chemikalia. O tykającej ekologicznej bombie byłoby cicho, gdyby tematu nagłośnili młodzi ludzie z pobliskiej miejscowości.

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Kazimierski Park czekają zmiany. Sprawdzą co tam mieszka i rośnie

Specjaliści z Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska oraz naukowcy z UMCS wezmą pod lupę Kazimierski Park Krajobrazowy. Zinwentaryzują faunę i florę, wypracują sposoby ochrony dzikiej przyrody i pochylą się nad korektą granic parku.

Na polu pod Lublinem tyka chemiczna bomba. Toksyczne śmieci pod gołym niebem
galeria

Na polu pod Lublinem tyka chemiczna bomba. Toksyczne śmieci pod gołym niebem

To musi być mocna chemia. Kolega dotknął tego świństwa, palec piekł przez pół dnia – mówi młody mężczyzna. Od 9 miesięcy w starej kopalni piachu Osówka koło Pryszczowej Góry leży kilkanaście plastikowych 1000-litrowych tanków pełnych toksycznych odpadów. Poza prowizorycznym zabezpieczeniem nikt z tym nic nie robi

Informacja o zamiarze wycięcia ponad 500 drzew znalazła się w oficjalnym sprawozdaniu z działalności Lubelskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej

Lublin. Ponad 570 drzew do wycięcia w jednym miejscu

Pięćset siedemdziesiąt cztery drzewa planuje wyciąć zarządca największego w Lublinie cmentarza na Majdanku. Władze miasta zapewniają, że usuwane będą tylko obumarłe świerki. W miejscu wycinanych drzew nie będą już sadzone nowe.

Jerzy Tokarski
galeria

Pogromca szerszeni spod Chełma. „Zdziwiłem się, że szopa mi brzęczy"

Potężny rój szerszeni zagnieździł się w szopie mieszkańca Starosiela w powiecie chełmskim. Gdy wszystkie sposoby pozbycia się owadów zawiodły, Jerzy Tokarski postanowił … wielkie owady zagadać Monologi trwały przez trzy dni i ... udało się – szerszenie wyniosły się z posesji.

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania
film

Chomiki w centrum Lublina. Przyjechali po nie specjaliści z Poznania

Dwa chomiki europejskie mieszkały na podwórku kamienicy przy ulicy 3 Maja 18 w Lublinie, gdzie znajduje się m.in. nasza redakcja. Gryzonie wytropiła ekipa LPEC remontująca podziemną sieć. Ponieważ chomiki są objęte ścisłą ochroną, na pomoc wezwano fundację z Poznania. W nocy z piątku na sobotą złapano zwierzęta w zasadzkę przygotowaną z wykorzystaniem cebuli, marchewki i jabłka.

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki
galeria

Lublin: Albo rury, albo drzewa na Czechowie. Po wizji lokalnej mniej drzew do wycinki

18 drzew z os. Szymanowskiego planował wyciąć LPEC, a 2 Spółdzielnia Mieszkaniowa Czechów. Po poniedziałkowej wizji lokalnej przedstawicieli inwestora i Biura Miejskiego Architekta Zieleni skala wycinki będzie mniejsza

W Łęcznej też nie będą kosić niektórych trawników

W Łęcznej też nie będą kosić niektórych trawników

Miasto ograniczy koszenie trawników w miejscach, w których nie będzie to powodowało zagrożenia. Powstaną także łąki kwietne na miejskich terenach.

Zielone przystanki można oglądać w kilku polskich miastach, wśród nich jest Kędzierzyn-Koźle. Obok zielonej wiaty prezydent tego miasta Sabina Nowosielska.

Przystanki w Lublinie miały być zielone. Ale tej zieleni wciąż nie widać

Miały ładnie wyglądać i dawać chłodny cień w rozgrzanym śródmieściu, ale nie powstały, mimo obietnic. Do dziś nie wiadomo gdzie i urządzone zostaną zielone przystanki komunikacji miejskiej, które były zapowiedziane przez Ratusz w ramach zielonego budżetu. W kilku innych miastach już można je oglądać.

Chełm. Sterta „paździochów" pod blokiem sięga pierwszego piętra

Chełm. Sterta „paździochów" pod blokiem sięga pierwszego piętra

Do wysokości pierwszego piętra urosła pryzma starych mebli i odpadów remontowych na ul. Wieniawskiego. Podobnie jest przy Żołnierzy I AWP. Połamanych wersalek, foteli i meblościanek jest tyle, że zaczyna brakować miejsca do zaparkowania samochodu.

Drony, fotopułapki i wyższe mandaty. Lubelscy leśnicy idą na wojnę ze śmieciarzami

Drony, fotopułapki i wyższe mandaty. Lubelscy leśnicy idą na wojnę ze śmieciarzami

10 tysięcy dodatkowych mobilnych fotopułapek, drony, kamery noktowizyjne i 10-krotnie wyższe mandaty – takie są plany walki ze śmieciarzami w polskich lasach. Lubelscy leśnicy mogą dostać nawet ponad 500 fotopułapek.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium