Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Park Skaryszewski to najbogatszy przyrodniczo park w centrum Warszawy. Badania, które prowadziło ok. 40 przyrodników, wykazały obecność około tysiąca gatunków „dzikiego życia”, którego duża część dla nas jest dla praktycznie niewidoczna: kryje się w glebie, wodach, w drewnie i innych roślinnych strukturach
Magazyn

Taniej jest z przyrodą nie walczyć. Prof. Maciej Luniak o jerzykach, wróblach i strefach dzikiej przyrody

Badaliśmy kilka warszawskich parków po „renowacji”. We wszystkich stwierdzono od jednej czwartej do połowy liczby gatunków lęgowych mniej. I w podobnej proporcji zmniejszenie populacji. Rozmowa z prof. Maciejem Luniakiem z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

Extinction Rebellion Lublin na Black Friday
galeria

Czarne wdowy w Leclercu. To odpowiedź Extinction Rebellion na Black Friday

W czarnych długich płaszczach, czarnych welonach, z dającymi do myślenia hasłami. W Czarny Piątek w centrum handlowym Leclerc pojawiły się „czarne wdowy”. To druga akcja Extinction Rebellion Lublin.

Zamość

Zadymiony Zamość. Jak dostosować miasto do zmian klimatu? Znamy propozycje

Mieszkańcy zastanawiali się nad przyszłością swojego miasta pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Znamy raport w którym zebrano sugestie co się w Zamościu powinno zmienić.

Piątek, 29 listopada 2019 r., przed wejściem do galerii handlowej na lubelskim deptaku.
O godz. 16 przed hipermarketem na ul. Zana w Lublinie przedstawiciele lubelskiego ruchu Extinction Rebellion zademonstrują "swój sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu i działań bogacących się w tym dniu globalnych korporacji."

Zamiast Black Friday wybierz Green Friday

A może zamiast zakupów spacer po parku? A może w Czarny Piątek wpłacić na utworzenie Wolnego Lasu? Na ekologię postawiły też niektóre globalne i lokalne marki. – Jak okazje to tylko na gola – przewrotnie reklamuje się sieć sportowych marketów. A IKEA i lubelska SISTU namawiają, by tego dnia ratować to, co już mamy

Parafianie zbierają elektrośmieci i pomagają dzieciom z Afryki. Ile pieniędzy tam trafia? To tajemnica

Parafianie zbierają elektrośmieci i pomagają dzieciom z Afryki. Ile pieniędzy tam trafia? To tajemnica

Między parafiami krążą ciężarówki zbierające elektrośmieci, których pozbyli się mieszkańcy w całej diecezji. Akcja była promowana jako forma wsparcia projektów misyjnych i misjonarzy. Próbowaliśmy się dowiedzieć ile pieniędzy trafi do Kamerunu i na Wybrzeże Kości Słoniowej. Organizatorzy tego nie zdradzają.

Niektóre skupy przyjmują tylko część papierowych surowców. Za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram

To już koniec skupowania makulatury? Na wszystkich punktach informacja: „Nie przyjmujemy do odwołania”

Oddanie makulatury do skupu graniczy dziś z cudem. Kartonów nie przyjmuje w regionie nikt, pełne magazyny mają też hurtownicy. – Wszystko przez to, że Chiny przestały importować ten surowiec. Teraz jest go za dużo, cała Europa zaczęła się krztusić – tłumaczy kierownik w firmie produkującej papier toaletowy.

Biogazownia czyli magic factory. "Czarna gospodarka się kończy. Przyszłość to biogospodarka"

Biogazownia czyli magic factory. "Czarna gospodarka się kończy. Przyszłość to biogospodarka"

– Poprzez biogazownie do gleby może wrócić biomasa, nawozy, woda. Biogazownia może produkować ciepło, energię elektryczną i paliwa. To taka "magic factory" – przekonuje dr Jerzy Kozyra z IUNG-PIB w Puławach

Black Friday: Zamiast na wyprzedaże idź do lasu. Nietypowe pomysły na Czarny Piątek
zagłosuj w sondzie

Black Friday: Zamiast na wyprzedaże idź do lasu. Nietypowe pomysły na Czarny Piątek

Spacer po parku zamiast zakupów – proponuje Joanna z Warszawy na coraz popularniejszym wydarzeniu na Facebooku. Earth Strike nawołuje, by w Czarny Piątek "nie kupować niczego", a działająca w duchu slow fashion lubelska marka odzieżowa namawia, by tego dnia ratować to, co już w szafach mamy.

O drzewa w mieście trzeba po prostu dbać. Należy im stworzyć takie warunki, by mogły rozwinąć odpowiedni system korzeniowy

Drzewa to miejskie skarby. "Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia"

Najbardziej cenne i wartościowe w zieleni miejskiej są drzewa – mówi dr Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia mieszkańców, ale korzystnie wpływa na środowisko, bioróżnorodność i klimat – dodaje

Skwer kilka miesięcy temu i dzisiaj
galeria

Skwer ogołocony z drzew. Tak wygląda rewitalizacja [zdjęcia]

W Janowie Podlaskim trwa wycinka kilkudziesięciu drzew na centralnym skwerze. Urzędnicy tłumaczą, że miejsce ma być bardziej reprezentacyjne.

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich
galeria

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich

Pierwsze spotkanie Koła Gospodyń Miejskich, a na nim Warsztaty z szycia woreczków wielorazowych. „Bądźcie eko” – mówi inicjatorka wydarzenia.

W stercie liści i pniu starego drzewa jest dzikie życie. Czego Lublin może się nauczyć od Berlina
galeria

W stercie liści i pniu starego drzewa jest dzikie życie. Czego Lublin może się nauczyć od Berlina

- Osobiście wolę park z liśćmi, niż wydrapany do gołej ziemi, który jest obrazem sprzeciwiania się przyrodzie, brutalnego z nią postępowania - mówi prof. Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie

Wyłączenie danego terenu oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować oraz wykonywać żadnych innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej.
galeria

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy Skarb Państwa.

"Lekcja Ciepła" i czarne balony. Jak urzędnicy edukują dzieci

"Lekcja Ciepła" i czarne balony. Jak urzędnicy edukują dzieci

Wczoraj grupa uczniów II klasy ze Szkoły Podstawowej nr 24 miała „Lekcję Ciepła”, którą przeprowadzili przedstawiciele LPEC. Dzieci zwiedziły autobus elektryczny, który specjalnie dla nich zatrzymał się na placu Litewskim.

Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce rozszerzyć program także na budynki wielorodzinne. Szczegółów na razie urzędnicy nie zdradzają.

Będą dotacje na panele na blokach. "Niekoniecznie będzie się to płacać"

Wiosną 2020 r. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe prawdopodobnie będą mogły skorzystać z programu „Mój prąd”. Czy taka inwestycja w fotowoltaikę będzie się im opłacać? – Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to niekoniecznie – komentuje prezes zamojskiej spółdzielni, która panele na blokach montowała już dziesięć lat temu

Z blisko czterdziestu drzew, jakie rosły na starym placu, usunięto niemal wszystkie. Zostały raptem cztery, charakterystyczna wierzba na rogu oraz trzy lipy.

Końskowola: Granitowe płyty w miejsce starych drzew. Wycięto prawie wszystkie

Firma Piotrex rozpoczęła przygotowania do budowy nowej, granitowej płyty Rynku w Końskowoli. Wycięto większość starych drzew. - To była decyzja konserwatora zabytków - tłumaczą urzędnicy.

Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.
Sprawdź, gdzie wzrosną opłaty

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej

Zamość wprowadził absolutny obowiązek segregacji, a Włodawa drastycznie podnosi stawkę tym co nie segregują. Gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z rosnącymi cenami za odbiór śmieci. W przyszłym roku zapłacimy sporo więcej prawie w każdym mieście

Po lewej: zieleń teraz. Po prawej: zieleń po rewitalizacji wg. projektu z 2014 r.

Znaleźli 40 tys. na przeprojektowanie Czworoboku we Włodawie. Żeby ocalić drzewa

Wielkiej wycinki na pewno nie będzie. Radni znaleźli pieniądze na zmianę projektu rewitalizacji zabytkowego centrum Włodawy. – To miód na moje serce. - komentuje Joanna Szczepańska, Przewodnicząca Rady Miasta we Włodawie.

Urząd Miasta Lublin pożegna plastik

Urząd Miasta Lublin pożegna plastik

Ratusz szykuje się do pożegnania z butelkowaną wodą mineralną, która nie będzie już zamawiana na potrzeby Urzędu Miasta. W ten sposób samorząd Lublina ma ograniczyć ilość wytwarzanych w urzędzie odpadów z tworzyw sztucznych, które są szczególnie uciążliwe dla środowiska naturalnego.

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

Al. Unii Lubelskiej w Lublinie
galeria

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie

Do weekendu skoszone mają być wszystkie kwietne łąki założone na zlecenie miasta. Nie wszystkim się to podoba. – Jak te rośliny mają się wysiać? – irytuje się nasza Czytelniczka oburzona ścięciem kwiatów na al. Unii Lubelskiej. – Po przymrozkach wyglądałyby nieestetycznie – tłumaczą miejscy urzędnicy.

We wrześniu w Lublinie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzi chcą zmian. "Osoby na wysokich stanowiskach nie chcą nas słuchać"

Na deskach Galerii Labirynt lubelska młodzież debatowała o tym, jak wyobraża sobie miasto w przyszłości. Jedno jest pewne, młodzi politycy, aktywiści, działacze społeczni chcą zmian.

Remont parku rozpoczął się od stawu. Wykonawca czeka na mróz aby wywieźć wyspę

Setka drzew do wycinki. Zasłaniają pałac

Niestety bez piły się nie obędzie. Podczas renowacji Parku Miejskiego w Lubartowie pod topór pójdą dwie setki drzew. Wycinkę mają zrekompensować nowe nasadzenia.

Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej
Program warsztatów i spotkań

W tej kawiarni w Lublinie każda złotówka nie tylko daje zarobek pracownikom

Zmienianie świata zaczynam od kawy! – proponuje fundacja Teatrikon i zaprasza na tydzień z ekonomią społeczną od kuchni. W programie warsztaty patchworkowe, szycia wielorazowych woreczków, spotkania z kuchnią roślinną. – Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. Zainspirować innych.

Lublin na prąd. Do trolejbusów dojadą autobusy elektryczne

Lublin na prąd. Do trolejbusów dojadą autobusy elektryczne

Lubelska komunikacja w coraz większym stopniu będzie napędzana energią elektryczną.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium