Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Powietrze w Puławach znowu brudne od pyłu. Na Włostowicach nawet 824 proc. normy

Powietrze w Puławach znowu brudne od pyłu. Na Włostowicach nawet 824 proc. normy

W ostatnich dniach jakość powietrza w Puławach znacznie się pogorszyła. Mimo lekkiej zimy, ilość szkodliwych pyłów wieczorami przekracza 500, a miejscami nawet 800 procent normy.

Cena skupu jest tak niska, że nawet za darmo nie opłaca mi się przyjąć papieru. Jeszcze chwilę i nikt nie będzie tego robił. A to może powodować bardzo poważne konsekwencje - mówi Dawid Jasiński
Magazyn

To już koniec skupów makulatury? "Cena skupu jest tak niska, że nawet za darmo nie opłaca mi się przyjąć"

To już koniec skupowania makulatury. Tektury nikt nie chcę przyjmować, gazety i papier jeszcze w niektórych miejscach możemy oddać za darmo. - Nie dajemy rady finansowo. Ponadto zmiany, które obowiązują od nowego roku nie pomagają - mówi Dawid Jasiński, właściciel skupu przy ulicy Mickiewicza w Lublinie

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii

Pochłonęły ok. 10 mln. hektarów. Wyjaśniamy skąd się wzięły pożary w Australii

Pożary w Australii objęły swoim zasięgiem obszar ok. 10 milionów hektarów. To mniej więcej tyle, ile wynosi 30 proc. powierzchni Polski. Wyjaśniamy, dlaczego część kontynentu płonie.

Grupa pracowników puławskich Azotów, pasjonatów wędkarstwa, w zeszłym roku czterokrotnie oczyszczała Kurówkę. Rzeka jest regularnie zaśmiecana

Lubelskie: "Przerażające ilości śmieci" w rzece wpisanej do rejestru tzw. wód górskich

Do Kurówki ludzie wyrzucają niemal wszystko. Rzeka wpisana do rejestru tzw. wód górskich utrzymuje ten status dzięki wolontariuszom, którzy regularnie przeprowadzają akcje usuwania śmieci.

Straż Miejska w Lublinie

Straż Miejska w Lublinie zacznie latać. Mają nową broń

Nową bronią strażników miejskich będzie dron, który ma być używany do prowadzenia kontroli z powietrza. Ratusz zapowiada wyposażenie go w czujniki pozwalające namierzyć osoby, które spalają w piecu śmieci. Urząd Miasta zapowiada też uruchomienie własnej stacji pomiarowej.

Róża Rutkowska i Josh Brito 15 stycznia odebrali dyplom za pierwsze zajęcie pierwszego miejsca w ogólnopolskim etapie konkursu

Puławski start-up z szansą na miliony. Mają zamówienia z całego świata

Młodzi naukowcy, którzy tworzą start-up MakeGrowLab zwyciężyli w konkursie Chivas Venture i będą reprezentowali Polskę w międzynarodowym finale w Toronto. Puławianie zajmują się tworzeniem biodegradowalnych materiałów. W Kanadzie powalczą o główną nagrodę. Do podziału czeka milion dolarów.

Dane pomiarowe o godz. 8 ze stacji przy ul. Braci Wieniawskich w Lublinie
galeria

Smogowa noc i poranek w Lublinie. Normy jakości powietrza przekroczone o kilkaset procent

W piątkowy poranek wszystkie stacje pomiarowe notują drastyczne pogorszenie jakości powietrza w Lublinie. W nocy było jeszcze gorzej.

Statystyczny Polak zużywa coraz więcej opakowań. Eksperci alarmują, że tendencja jest rosnąca

Statystyczny Polak zużywa coraz więcej opakowań. Eksperci alarmują, że tendencja jest rosnąca

Polak zużywa średnio ok.160 kg opakowań rocznie. To mniej niż średnia w UE, ale zużycie stale rośnie

Organizacje sprzeciwiają się, żeby odebrane od oprawców zwierzęta trafiały od razu do schronisk. Uważają, że bez odpowiedniej opieki medycznej, nie będą miały szans na przeżycie. Na zdjęciu pies, który po jednej z interwencji Fundacji Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE jest w agonalnym stanie.

Organizacje nie będą mogły ratować zwierząt przed oprawcami? Lubelski polityk pomysłodawcą ustawy

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, którą stworzył lubelski polityk Jarosław Sachajko. Projekt ustawy ma dotyczyć zmiany systemu interweniowania i ratowania zwierząt, których życie jest zagrożone. Poseł chce, aby organizacje na rzecz zwierząt nie mogły odbierać ich z rąk ich oprawców

7 stycznia 2020 r. Pikieta przeciwko zmianom w prawie pod lubelską siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego

Senat właśnie decyduje czy w lesie będzie rządzić myśliwy

Od środy senatorowie obradują nad specustawą dotyczącą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Nowe prawo pozwala na używanie tłumika przez myśliwych, a za przebywanie w lesie w trakcie polowań przewiduje do 3 lat więzienia

Na zdjęciu pracownik firmy RECO wrzuca makulaturę przywiezioną z naszej redakcji do pojemnika na papier. Skup już za papier nie płaci, więc też nie waży

Tylko 1 zł za tonę makulatury. "Tektury nikt nie przyjmuje, nawet za darmo"

Rozmowa z Dawidem Jasińskim, właścicielem firmy RECO, zajmującej się skupem odpadów w Lublinie.

Burmistrz Siedliszcza chce wyłączenia terenu miasta z okręgów łowieckich. "Miasto to nie las"

Burmistrz Siedliszcza chce wyłączenia terenu miasta z okręgów łowieckich. "Miasto to nie las"

– Nie będzie strzelania pod oknami. Myśliwi powinni szanować prawo – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza (powiat chełmski), który wystąpił do marszałka województwa o wyłączenie terenu miasta z okręgów łowieckich.

Łapanie deszczu w Lublinie będzie się opłacać

Łapanie deszczu w Lublinie będzie się opłacać

Ratusz ujawnił szczegóły swojego pomysłu na dopłaty dla mieszkańców Lublina, którzy zdecydują się łapać deszczówkę. Z kasy miasta będzie można otrzymać zwrot nawet 70 proc. wydatków na urządzenia do gromadzenia wody z opadów.

Jadłodzielnia w Lublinie wystartowała 14 grudnia 2018 roku
Magazyn
galeria

Sprzątają Lublin, gotują potrzebującym, dzielą się jedzeniem. Oto uczestnicy pierwszego Meetup Zero Waste

Dzielą się, zbierają, pomagają, uczą i gotują - we wtorek odbył się pierwszy Lubelski Meetup Zero Waste, podczas którego można było poznać ciekawe inicjatywy, związane z ideami dbania o środowisko i działające w naszym mieście. Przedstawiamy kilka z nich.

Dr hab. Jerzy Kozyra - Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Biogospodarki i Analiz Systemowych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Od 2015 ekspert w Programie Clima-East; od 2012 w MACSUR (Modelowanie wpływu zmiany klimatu na europejskie rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe). Od 2008 ekspert Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Wspólnej Polityki Rolnej (zadanie: adaptacja rolnictwa do zmian klimatu), Od 2015 w BioEcon, „Nowe strategie dotyczące biogospodarki w Polsce” (HORIZON 2020)
Magazyn

Ziemia przetrwa, ale czy będzie żywność, czy będą drzewa?

ROZMOWA z dr hab. Jerzym Kozyrą z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Dostarczają internet i badają stan powietrza w Lublinie i Łęcznej. W planach jest więcej czujników

Dostarczają internet i badają stan powietrza w Lublinie i Łęcznej. W planach jest więcej czujników

– Po pierwsze chcieliśmy zwiększyć oglądalność naszej strony internetowej. Po drugie, to nasze hobby. Chcemy uświadamiać ludzi, że trujemy siebie nawzajem – tłumaczy jeden z właścicieli firmy Enterpol.

Elektrownia o mocy 1,998 MWp ma być zbudowana z 6552 modułów fotowoltaicznych

Nowa elektrownia słoneczna powstanie w Lublinie

Wydana została zgoda na budowę elektrowni słonecznej na terenie oczyszczalni ścieków na Hajdowie.

Śnieg w Polsce będzie można zobaczyć już tylko w górach?

Śnieg w Polsce będzie można zobaczyć już tylko w górach?

Na skutek zmian klimatu zimą w Polsce pada coraz mniej śniegu, a coraz więcej deszczu – wynika z badań klimatolog dr hab. Ewy Łupikaszy z Uniwersytetu Śląskiego. Badaczka przeanalizowała dane gromadzone codziennie od ponad 50 lat z ok. 50 stacji synoptycznych w całym kraju.

Proces wysychania Polesia (stan konkretnych miejsc sprzed kilku lat i sprzed kilku dni)
galeria

Tak było, a tak jest teraz. Katastrofa ekologiczna na Polesiu Lubelskim [zdjęcia]

Katastrofalne skutki suszy. Nie ma wody na bagnach i łąkach, brakuje jej dla ptaków i zwierząt. Fotograficy wykonali ogromną pracę dokumentując to, co się na Polesiu dzieje. Wyszli z założenia, że jak ktoś nie zobaczy, to nie uwierzy, że zmiany zaszły tak daleko.

Dzwoniec: podobnie jak czyż, będzie zadowolony ze słonecznika
galeria

Jak karmić ptaki zimą? Ani okruszka! "Ważne, żeby w karmniku nie było chleba"

Rozmowa z Jakubem Orłowskim, lubelskim przyrodnikiem, leśnikiem z wykształcenia, a z zamiłowania ornitologiem, który prowadzi internetowy profil Inspektor Bywak.

Z dodatkowych dopłat będą mogli skorzystać najemcy miejskich lokali, którzy wymienią piec lub kocioł węglowy na mniej uciążliwe dla środowiska systemy ogrzewania

Lublin: Mieszkańcy lokali komunalnych wymienią stary piec całkowicie za darmo

Z dodatkowych dopłat będą mogli skorzystać najemcy miejskich lokali, którzy wymienią piec lub kocioł węglowy na mniej uciążliwe dla środowiska systemy ogrzewania. W ostatecznym rozrachunku miasto będzie mogło pokryć wszystkie koszty tej operacji.

Play postawił nadajnik w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wygląda jak wielkie drzewo
galeria

Play postawił nadajnik w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wygląda jak wielkie drzewo

52-metrowy nadajnik stanął na Górze Marchwianego nieopodal miejscowości Tereszpol-Zygmunty niedaleko Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

Aktywiści międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion działają w Lublinie od października. Poprzez różne demonstracje i akcje, mówią o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Chcą wpłynąć na władze, domagając się m.in. ogłoszenia alarmu klimatycznego.

– To przede wszystkim myśliwi roznoszą wirusa ASF, czego niejednokrotnie byliśmy świadkami. Nie wszyscy z nich przestrzegają zasad bioasekuracji przez co dochodzi do roznoszenia chorób zakaźnych. Dlatego będziemy dalej monitorować polowania – zapowiada przedstawicielka Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego

Chcą zmuszać myśliwych, żeby częściej strzelali do dzików. Będą kary za przeszkadzanie w polowaniach

Przymuszenie myśliwych do odstrzału sanitarnego dzików, nowe uprawnienia służb mundurowych i kary za przeszkadzanie w polowaniach. Takie zapisy mają się znaleźć w specustawie, która ma pomóc zwalczać afrykański pomór świń (ASF).

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium