Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Nawet 5 tys. zł na budowę oczka wodnego albo podziemnego zbiornika na wodę z rynien można dostać z rządowego programu „Moja Woda”. Skorzystać z niego mogą właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.
Tego lata mieszkańcy Lublina i innych miast ze zdumieniem oglądają zupełnie niekoszone trawniki, które w naturalny sposób zarastają nasz krajobraz. Można je uznać je za kolejną anomalię, która kiedyś minie. Ale może lepiej... polubić?
Jeśli chcemy chronić europejskie lasy, m.in. przed skutkami zmian klimatu – musimy wspierać również ich otoczenie i naturalne procesy regeneracji – postulują naukowcy, krytykując „leśny” wątek w nowej, unijnej strategii różnorodności biologicznej do 2030 r.
Skutki zmian klimatycznych zaczynamy odczuwać na własnej skórze. Grozi nam m.in. utrata bioróżnorodności i klęski suszy. Zmiany są globalne, jednak przeciwdziałać im możemy również lokalnie
Ani jedno drzewo nie zostanie wycięte z przebudowywanej ul. Lipowej. Przesadzone mają być już tylko cztery rosnące w szpalerze przed Plazą. Cztery, tylko część, bo te największe zostaną na swoim miejscu. Miasto zmienia plany przebudowy ul. Lipowej. Najnowsze decyzje w tej sprawie ogłosił w południe zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk.
Firmy szukają możliwości oszczędzania na rachunkach za energię. Coraz więcej decyduje się na inwestycje w panele fotowoltaiczne
Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów Unii Europejskiej w zakresie dochodzenia do neutralności klimatycznej. Cele Europejskiego Zielonego Ładu pozostają aktualne, a inwestycje przeznaczone na ich osiąganie mają przyspieszyć wychodzenie państw UE z obecnego kryzysu.
- Kamień spadł nam z serca. Protestowaliśmy ostro – mówi Danuta Dąbska, była już przewodnicząca rady osiedla „Rejowiecka”, zaangażowaliśmy wszystkich: od mieszkańców Chełma i okolic, radę osiedla, wędkarzy. Sprzeciw podpisało łącznie 1609 osób. To świetnie, że prezydent nas posłuchał i nie wydał złej decyzji, bo ucierpiało by wielu chełmian.
Z Martą Montusiewicz, rzeczniczką Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie rozmawiamy o zmianach w Programie Czyste Powietrze
Przeglądowe badania wskazują, że zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza szybko poprawia zdrowie osób, które nim oddychają oraz ogranicza zachorowalność – informuje pismo „Annals of the American Thoracic Society”
W 2001 roku uznano ten gatunek pszczół za wymarły w Polsce. Ale kilka lat temu, zadrzechnia, zwana potocznie czarną pszczołą, powróciła. Można ją spotkać na posesji Kamila Badurowicza w Wisznicach (powiat bialski).
Do tej pory na własne instalacje fotowoltaiczne zdecydowało się ponad 62 tys. klientów PGE Obrót – największego sprzedawcy energii w Polsce, wchodzącego w skład Grupy PGE
Oczyszczają powietrze, zatrzymują wodę i są tańsze w utrzymaniu - dlatego będzie ich więcej. W Puławach powstaną kolejne łąki kwietne o powierzchni 5,5 tys. metrów kwadratowych. Wysoką trawę zobaczymy m.in. na Skwerze Solidarności.
Marek Krawczak z Chełma zainwestował w instalację fotowoltaiczną w marcu 2020 roku.
W przyszłości fotowoltaika będzie obecna na każdej przeszklonej powierzchni. Już dziś ogniwa można stosować nie tylko na dachach, lecz także na elewacjach
Od decyzji sanepidu zależy czy od przyszłej soboty będzie kąpielisko nad Stawami Echo. Trwa badanie czystości wody. O tym, jak długi będzie tegoroczny sezon zadecyduje... przyroda. Na razie staw i plaża wyglądają pięknie
Władze miasta są o krok od podpisania umowy na projekt brakującego odcinka ul. Berylowej. Przełom nastąpił po wykreśleniu z planów nowej sygnalizacji na ul. Granitowej. Jeden z naszych Czytelników chce, aby zrezygnowano też z części jezdni, by uniknąć wycinki drzew. Urzędnicy odpowiadają, że jezdnia jest potrzebna.
Na wtorek zaplanowane zostało kolejne, otwarte spotkanie władz miasta ze wszystkimi zainteresowanymi sprawą usuwania drzew z przebudowywanej ul. Lipowej. Tym razem rozmowy nie będą prowadzone w zamkniętej sali, tylko na ul. Lipowej, a spotkanie będzie mieć formę spaceru z zastępcą prezydenta miasta, Arturem Szymczykiem
– Przez nasilające się zmiany klimatu Polska, której grozi pustynnienie, musi się liczyć z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreślają naukowcy.
Być może jeszcze w tym roku w Nadleśnictwie Janów Lubelski pojawią się żubry. W wakacje ruszy budowa zagrody adaptacyjnej. Stado ma liczyć od 8 do 10 sztuk.
Pojemniki do łapania deszczówki, ściana z wijącą się roślinnością, przystanki komunikacyjne z instalacjami fotowoltaicznymi, a także budowa nowej ścieżki rowerowej. To niektóre związane z ekologią pomysły władz Świdnika. Urzędnicy będą starać się o dofinansowanie i szykują wniosek do Ministerstwa Klimatu.
W Łęcznej uruchomione zostanie Miejskie Laboratorium Estetyka. To wspólna inicjatywa Bogdanki, Fundacji Krajobrazy oraz samorządu. W skład wejdą mieszkańcy, liderzy społeczni, eksperci i samorządowcy. Pierwszym widocznym efektem ich działań w ramach modułu „Zieleń Miejska” będą łąki kwietne wzdłuż Alei Jana Pawła II.
Rozmowa z Pawłem Stolarczykiem, komendantem Straży Poleskiego Parku Narodowego.
– Gdyby tę budowę skonsultowano z nami, na pewno strat byłoby mniej – denerwują się chełmscy rowerzyści. Na drodze z Chełma do Kamienia trwa właśnie wielka wycinka przydrożnych drzew. – To uszczęśliwianie nas na siłę. Ktoś tu źle zrozumiał pojęcie „niskoemisyjności”
Wszystko wskazuje na to, że z ul. Lipowej nie wytniemy żadnego drzewa – zapewnił zastępca prezydenta Lublina, który we wtorek ma rozmawiać z autorami projektu przebudowy ulicy. Taka zapowiedź padła na poniedziałkowym spotkaniu władz miasta z obrońcami drzew w rosnących w ul. Lipowej.