Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Mimo czynnych czterech stanowisk, w poniedziałek po darmowy kontener, swoje trzeba było odstać w kolejce

Chełm: Ogromne zainteresowanie darmowymi kontenerami na szkło

Jak świeże bułeczki "szły" darmowe kontenery na szkło, które zaczęło w poniedziałek rozdawać chełmianom MPGK. Mimo że do ich sprawnego wydawania skierowano dodatkowych pracowników, i tak trzeba było swoje odstać w kolejce.

Krasnobród: Powstanie ogród sensoryczny przy szkole w Majdanie Wielkim

Krasnobród: Powstanie ogród sensoryczny przy szkole w Majdanie Wielkim

Są pieniądze na utworzenie ogrodu sensorycznego i organizację bezpłatnych zajęć proekologicznych m.in. z ogrodnictwa i pszczelarstwa dla uczniów Szkoły Podstawowej w Majdanie Wielkim (gm. Krasnobród). Środki będą pochodzić z Fundacji Santander, które podzieliło granty w ramach konkursu "Tu mieszkam, tu zmieniam eko".

Obecnie przyroda oddycha pełną piersią. Jest jej łatwiej, kiedy człowiek się nie kręci. Zdecydowanie bardziej bezpiecznie czują się w tym momencie sarny. Myślę, że odczuwają większą ulgę, są swobodniejsze - opowiada Ewa Piasecka, wicedyrektor Poleskiego Parku Narodowego
Magazyn

Jak nasza kwarantanna służy lubelskiej przyrodzie

„Wystarczyły dwa tygodnie zakazu wstępu do lasu, a przyroda odżyła; zwierzęta wyszły z leśnych ostępów i z ciekawości zaczęły nawet zwiedzać ludzkie osiedla” – poinformowało Ministerstwo Środowiska. A jak to wygląda w naszym regionie?

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców
Magazyn
galeria
film

Plotki, płyn Lugola i granica bezpieczeństwa. Jak lubelscy dziennikarze pisali o Czarnobylu

Sobota, 26 kwietnia 1986. W Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej dochodzi do wybuchu w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4. Do dziś to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Las przed (z lewej) i po pożarze
film

Ogień może doszczętnie zniszczyć przyrodę. "Chodzi o tych, którzy bezmyślnie podpalają łąki albo lasy" [wideo]

– Nie mogę przeboleć tego, co robią niektórzy ludzie, chodzi mi o tych, którzy bezmyślnie podpalają łąki albo, co gorsza, lasy – pisze nasz Czytelnik. Dlatego apeluje do innych i pokazuje wideo, które nakręcił w polskich lasach. Na nagraniu widzimy, jakie mogą być skutki pożarów.

Zdjęcie ilustracyjne

To może być jedna z najgorszych suszy w historii. W marcu prawie wcale nie padało

Jeśli nie pojawią się regularne opady deszczu, to latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – alarmuje hydrolog, wiceprezes PAN prof. Paweł Rowiński. Do takiej sytuacji przyczyniły się niskie opady spowodowane zmianami klimatu i nieodpowiednie zarządzanie dostępnymi, ograniczonymi zasobami wody.

Skutki pożaru w Biebrzańskim Parku Narodowym
film

Pożar nad Biebrzą to ostrzeżenie. Patrole przeciwpożarowe w Poleskim Parku Narodowym

Rozmowa z Ewą Piasecką, zastępcą dyrektora Poleskiego Parku Narodowego.

Przyrodnicy alarmują: Nowy odcinek S17 w woj. lubelskim przetnie siedliska wilków i rysi
Alarm 24

Przyrodnicy alarmują: Nowy odcinek S17 w woj. lubelskim przetnie siedliska wilków i rysi

Planowany fragment drogi ekspresowej S17 pomiędzy Zamościem i przejściem granicznym w Hrebennem przetnie siedliska żyjących na Roztoczu wilków i rysi. Według Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” korytarze ekologiczne, jakie mają powstać na tej trasie będą za małe i nie każde zwierzę będzie mogło z niego skorzystać.

Największa susza od 50 lat? "Sezon wegetacyjny jest przyspieszony o miesiąc"
Magazyn

Największa susza od 50 lat? "Sezon wegetacyjny jest przyspieszony o miesiąc"

To była zima kalendarzowa praktycznie bez tzw. termicznej zimy. Nie mieliśmy wielu dni z temperaturą poniżej zera, więc rośliny korzystały z wody w glebie, która normalnie miała być wykorzystana na wiosnę - rozmowa z dr hab. Jerzym Kozyrą z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Dr hab. Hazem M. Kalaji: - Szukamy sponsorów i partnerów z sektora medycyny, biologii i biotechnologii, którzy mają dostęp do aktywnego lub nieaktywnego wirusa SARS-CoV-2. Chodzi o to, by przetestować działanie naszego roślinnego filtra na koronawirusa, bo – podkreślam – do tej pory był on testowany tylko na wirusie grypy.

Maska z żywych roślin zatrzymuje wirus grypy. Czy zatrzyma koronawirusa?

Rozmowa z dr hab. Mohammedem Hazem Kalaji, biologiem, specjalistą od fotosyntezy, współtwórcą (razem z dr. Jackiem Mojskim) antywirusowej maseczki z filtrem roślinnym.

Miasto chce dopłacać do zbiorników na deszczówkę, ogrodów deszczowych oraz innych urządzeń zatrzymujących wody opadowe, aby nie spływały do kanalizacji burzowej

Dopłaty dla zbierających deszczówkę w Lublinie. Były błędy, program trzeba uchwalić jeszcze raz

Unieważniony został miejski program dopłat dla osób, które będą zbierać deszczówkę na swoich posesjach. W uchwale Rady Miasta wykryte zostały błędy prawne. Radni mają jeszcze raz uchwalić program, ale bez błędów. Ratusz zapowiada, że niebawem ogłosi konkurs dla zainteresowanych dopłatami.

Zdjęcie ilustracyjne

Odkrycie naukowców z UMCS i Polskiej Akademii Nauk: Fotosynteza lubi nie tylko światło, ale i ciepło

Naukowcy z UMCS i Polskiej Akademii Nauk odkryli, że fotosynteza w roślinach napędzana jest nie tylko światłem, ale również ciepłem. Poznanie mechanizmów odpowiedzialnych za wiązanie energii w procesie fotosyntezy w roślinach jest niezwykle ważne w kontekście wyżywienia ludności

Uratowany ryś wróci na Roztocze. "Mamy nadzieję, że opuści nasz ośrodek w maju"

Uratowany ryś wróci na Roztocze. "Mamy nadzieję, że opuści nasz ośrodek w maju"

Ryś Horaj czeka na powrót na Roztocze. – Mamy nadzieję, że opuści nasz ośrodek w maju. Wtedy jest najlepszy okres łowny dla zwierzęcia, które nie jest doświadczone – mówi Sławomir Łyczko z Ośrodka dla Dzikich Zwierząt "Mysikrólik" w Bielsku – Białej.

Wirusy wykorzystują umiejętność lotu nietoperzy do rozprzestrzeniania się i zdobywania nowych gospodarzy

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Brak deszczy przeraża rolników. "Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, to będzie tragedia"

Brak deszczy przeraża rolników. "Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, to będzie tragedia"

Jest dopiero początek kwietnia a na części gleb już widać suszę. – Jeśli taka pogoda jak dzisiaj, utrzyma się dłużej, to będzie tragedia – oceniają szkółkarze z Końskowoli.

Pandemia koronawirusa vs. kryzys klimatyczny. „Każdy kolejny rok zwłoki kieruje nas ku przepaści”

Pandemia koronawirusa vs. kryzys klimatyczny. „Każdy kolejny rok zwłoki kieruje nas ku przepaści”

Planowany na piątek 3 kwietnia Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbędzie się, ale online. Młodzi wychodzą z przekazem: „Myjcie ręce, ale nie umywajcie rąk od odpowiedzialności za klimat”.

Ekolodzy apelują o przyjęcie tzw. uchwały antysmogowej. Bez tego stajemy się "paliwowym śmietnikiem"

Ekolodzy apelują o przyjęcie tzw. uchwały antysmogowej. Bez tego stajemy się "paliwowym śmietnikiem"

Zbiór pobożnych życzeń, których nikt nigdy nie zrealizuje – tak mówią o opracowanym na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Programie Ochrony Powietrza ekolodzy z Towarzystwa dla Natury i Człowieka. Apelują, by przyjąć uchwałę antysmogową.

Lasy Lubelszczyzny mają dziś swoje święto. Co można w nich zobaczyć?
galeria

Lasy Lubelszczyzny mają dziś swoje święto. Co można w nich zobaczyć?

Lasy i różnorodność biologiczna. Zbyt cenne, by je stracić - to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów. Święto wypada właśnie dzisiaj.

Tak wyglądał las z porzuconymi śmieciami

Dokumenty z danymi personalnymi wylądowały w lesie pod Biłgorajem. Śmieciarz dostał mandat

W lesie wylądowała m.in. dokumentacja medyczna z danymi personalnymi. Porządek już został zrobiony. A śmieciarz dostał mandat.

Bartosz Marzec wystąpił z transparentem „Polska bez węgla 2030”
galeria

Licealista z Lublina do Kidawy-Błońskiej: „Polska bez węgla 2030”

Podczas spotkania mieszkańców Lubartowa z kandydatką Platformy Obywatelskiej na urząd prezydenta Polski – Małgorzatą Kidawą-Błońską, młody aktywista na rzecz klimatu Bartosz Marzec wystąpił z transparentem „Polska bez węgla 2030”. Wszystko po to, by zwrócić uwagę na problem kryzysu klimatycznego w naszym kraju.

Mieszkańcy Biłgoraja chcą powstrzymać siekierezadę. "Zamiast lubianego, zielonego terenu będzie patelnia"
Alarm 24
galeria

Mieszkańcy Biłgoraja chcą powstrzymać siekierezadę. "Zamiast lubianego, zielonego terenu będzie patelnia"

Mieszkańcy Biłgoraja się buntują, bo część sąsiadującego z miastem lasu jest przeznaczona do wycinki. – To nasz skarb, miejsce wypoczynku, tu uciekamy przed smogiem – tłumaczą. – To są głównie 102-letnie sosny, powoli się starzeją, tracą stabilność, są podatne na choroby – odpowiadają leśnicy i zapewniają, że działają zgodnie z zatwierdzonym planem

Według Programu Ochrony Powietrza dla naszego województwa priorytetem powinny być wymiana przestarzałych pieców

Co zrobić żeby zdrowiej się oddychało w Lublinie i regionie? Urzędnicy pytają mieszkańców

Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie nowych programów ochrony powietrza dla Lublina i całego województwa. Dokumenty mają być alternatywą dla przygotowanej niedawno, ale wciąż nieuchwalonej uchwały antysmogowej, choć ta – jak przekonuje zarząd województwa – nie trafi do kosza.

Dwójka licealistów spędziła weekend na sprzątaniu lasu. „Nie moje śmieci, ale moje miasto i planeta”
galeria

Dwójka licealistów spędziła weekend na sprzątaniu lasu. „Nie moje śmieci, ale moje miasto i planeta”

Spędzili aktywnie wolny od szkoły weekend. Zamiast grać w gry komputerowe, śledzić portale społecznościowe czy spędzać czas ze znajomymi, postanowili posprzątać okoliczny las. Przyświecała im myśl: „Nie moje śmieci, ale moje miasto i planeta”.

Co roku na polskich drogach ginie ponad 60 wilków i kilka rysi

Co roku na polskich drogach ginie ponad 60 wilków i kilka rysi

Dzięki danym z obroży telemetrycznych naukowcy wskazują odcinki dróg najbardziej niebezpieczne dla zwierząt, a zarządcy dróg wiedzą, gdzie instalować znaki ostrzegawcze i wprowadzać ograniczenia prędkości.

Uczniowie z Kazimierza Dolnego przez kilka godzin pracowali pod okiem projektantki Anny Kubisz
galeria

Moda na recykling w Kazimierzu Dolnym. Szyli ubrania z odpadów

Taśmy ze starych kaset, części komputerowe, przewody elektryczne - to wszystko materiały, z których można wytwarzać nowe przedmioty, w tym ozdoby, a nawet ubrania. Udowodnili to uczniowie kazimierskiej podstawówki, których stroje jesienią trafią na pokaz recyklingowej mody

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium