Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Burmistrz Siedliszcza chce wyłączenia terenu miasta z okręgów łowieckich. "Miasto to nie las"

Burmistrz Siedliszcza chce wyłączenia terenu miasta z okręgów łowieckich. "Miasto to nie las"

– Nie będzie strzelania pod oknami. Myśliwi powinni szanować prawo – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza (powiat chełmski), który wystąpił do marszałka województwa o wyłączenie terenu miasta z okręgów łowieckich.

Łapanie deszczu w Lublinie będzie się opłacać

Łapanie deszczu w Lublinie będzie się opłacać

Ratusz ujawnił szczegóły swojego pomysłu na dopłaty dla mieszkańców Lublina, którzy zdecydują się łapać deszczówkę. Z kasy miasta będzie można otrzymać zwrot nawet 70 proc. wydatków na urządzenia do gromadzenia wody z opadów.

Jadłodzielnia w Lublinie wystartowała 14 grudnia 2018 roku
Magazyn
galeria

Sprzątają Lublin, gotują potrzebującym, dzielą się jedzeniem. Oto uczestnicy pierwszego Meetup Zero Waste

Dzielą się, zbierają, pomagają, uczą i gotują - we wtorek odbył się pierwszy Lubelski Meetup Zero Waste, podczas którego można było poznać ciekawe inicjatywy, związane z ideami dbania o środowisko i działające w naszym mieście. Przedstawiamy kilka z nich.

Dr hab. Jerzy Kozyra - Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Biogospodarki i Analiz Systemowych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Od 2015 ekspert w Programie Clima-East; od 2012 w MACSUR (Modelowanie wpływu zmiany klimatu na europejskie rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe). Od 2008 ekspert Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Wspólnej Polityki Rolnej (zadanie: adaptacja rolnictwa do zmian klimatu), Od 2015 w BioEcon, „Nowe strategie dotyczące biogospodarki w Polsce” (HORIZON 2020)
Magazyn

Ziemia przetrwa, ale czy będzie żywność, czy będą drzewa?

ROZMOWA z dr hab. Jerzym Kozyrą z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Dostarczają internet i badają stan powietrza w Lublinie i Łęcznej. W planach jest więcej czujników

Dostarczają internet i badają stan powietrza w Lublinie i Łęcznej. W planach jest więcej czujników

– Po pierwsze chcieliśmy zwiększyć oglądalność naszej strony internetowej. Po drugie, to nasze hobby. Chcemy uświadamiać ludzi, że trujemy siebie nawzajem – tłumaczy jeden z właścicieli firmy Enterpol.

Elektrownia o mocy 1,998 MWp ma być zbudowana z 6552 modułów fotowoltaicznych

Nowa elektrownia słoneczna powstanie w Lublinie

Wydana została zgoda na budowę elektrowni słonecznej na terenie oczyszczalni ścieków na Hajdowie.

Śnieg w Polsce będzie można zobaczyć już tylko w górach?

Śnieg w Polsce będzie można zobaczyć już tylko w górach?

Na skutek zmian klimatu zimą w Polsce pada coraz mniej śniegu, a coraz więcej deszczu – wynika z badań klimatolog dr hab. Ewy Łupikaszy z Uniwersytetu Śląskiego. Badaczka przeanalizowała dane gromadzone codziennie od ponad 50 lat z ok. 50 stacji synoptycznych w całym kraju.

Proces wysychania Polesia (stan konkretnych miejsc sprzed kilku lat i sprzed kilku dni)
galeria

Tak było, a tak jest teraz. Katastrofa ekologiczna na Polesiu Lubelskim [zdjęcia]

Katastrofalne skutki suszy. Nie ma wody na bagnach i łąkach, brakuje jej dla ptaków i zwierząt. Fotograficy wykonali ogromną pracę dokumentując to, co się na Polesiu dzieje. Wyszli z założenia, że jak ktoś nie zobaczy, to nie uwierzy, że zmiany zaszły tak daleko.

Dzwoniec: podobnie jak czyż, będzie zadowolony ze słonecznika
galeria

Jak karmić ptaki zimą? Ani okruszka! "Ważne, żeby w karmniku nie było chleba"

Rozmowa z Jakubem Orłowskim, lubelskim przyrodnikiem, leśnikiem z wykształcenia, a z zamiłowania ornitologiem, który prowadzi internetowy profil Inspektor Bywak.

Z dodatkowych dopłat będą mogli skorzystać najemcy miejskich lokali, którzy wymienią piec lub kocioł węglowy na mniej uciążliwe dla środowiska systemy ogrzewania

Lublin: Mieszkańcy lokali komunalnych wymienią stary piec całkowicie za darmo

Z dodatkowych dopłat będą mogli skorzystać najemcy miejskich lokali, którzy wymienią piec lub kocioł węglowy na mniej uciążliwe dla środowiska systemy ogrzewania. W ostatecznym rozrachunku miasto będzie mogło pokryć wszystkie koszty tej operacji.

Play postawił nadajnik w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wygląda jak wielkie drzewo
galeria

Play postawił nadajnik w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Wygląda jak wielkie drzewo

52-metrowy nadajnik stanął na Górze Marchwianego nieopodal miejscowości Tereszpol-Zygmunty niedaleko Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

Extinction Rebellion w Lublinie. Bunt na rzecz klimatu, czyli o aktywistach spod znaku klepsydry

Aktywiści międzynarodowego ruchu Extinction Rebellion działają w Lublinie od października. Poprzez różne demonstracje i akcje, mówią o zagrożeniach wynikających z ocieplenia klimatu i niszczenia środowiska naturalnego. Chcą wpłynąć na władze, domagając się m.in. ogłoszenia alarmu klimatycznego.

– To przede wszystkim myśliwi roznoszą wirusa ASF, czego niejednokrotnie byliśmy świadkami. Nie wszyscy z nich przestrzegają zasad bioasekuracji przez co dochodzi do roznoszenia chorób zakaźnych. Dlatego będziemy dalej monitorować polowania – zapowiada przedstawicielka Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego

Chcą zmuszać myśliwych, żeby częściej strzelali do dzików. Będą kary za przeszkadzanie w polowaniach

Przymuszenie myśliwych do odstrzału sanitarnego dzików, nowe uprawnienia służb mundurowych i kary za przeszkadzanie w polowaniach. Takie zapisy mają się znaleźć w specustawie, która ma pomóc zwalczać afrykański pomór świń (ASF).

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Park Skaryszewski to najbogatszy przyrodniczo park w centrum Warszawy. Badania, które prowadziło ok. 40 przyrodników, wykazały obecność około tysiąca gatunków „dzikiego życia”, którego duża część dla nas jest dla praktycznie niewidoczna: kryje się w glebie, wodach, w drewnie i innych roślinnych strukturach
Magazyn

Taniej jest z przyrodą nie walczyć. Prof. Maciej Luniak o jerzykach, wróblach i strefach dzikiej przyrody

Badaliśmy kilka warszawskich parków po „renowacji”. We wszystkich stwierdzono od jednej czwartej do połowy liczby gatunków lęgowych mniej. I w podobnej proporcji zmniejszenie populacji. Rozmowa z prof. Maciejem Luniakiem z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie.

Extinction Rebellion Lublin na Black Friday
galeria

Czarne wdowy w Leclercu. To odpowiedź Extinction Rebellion na Black Friday

W czarnych długich płaszczach, czarnych welonach, z dającymi do myślenia hasłami. W Czarny Piątek w centrum handlowym Leclerc pojawiły się „czarne wdowy”. To druga akcja Extinction Rebellion Lublin.

Zamość

Zadymiony Zamość. Jak dostosować miasto do zmian klimatu? Znamy propozycje

Mieszkańcy zastanawiali się nad przyszłością swojego miasta pod kątem adaptacji do zmian klimatu. Znamy raport w którym zebrano sugestie co się w Zamościu powinno zmienić.

Piątek, 29 listopada 2019 r., przed wejściem do galerii handlowej na lubelskim deptaku.
O godz. 16 przed hipermarketem na ul. Zana w Lublinie przedstawiciele lubelskiego ruchu Extinction Rebellion zademonstrują "swój sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu i działań bogacących się w tym dniu globalnych korporacji."

Zamiast Black Friday wybierz Green Friday

A może zamiast zakupów spacer po parku? A może w Czarny Piątek wpłacić na utworzenie Wolnego Lasu? Na ekologię postawiły też niektóre globalne i lokalne marki. – Jak okazje to tylko na gola – przewrotnie reklamuje się sieć sportowych marketów. A IKEA i lubelska SISTU namawiają, by tego dnia ratować to, co już mamy

Parafianie zbierają elektrośmieci i pomagają dzieciom z Afryki. Ile pieniędzy tam trafia? To tajemnica

Parafianie zbierają elektrośmieci i pomagają dzieciom z Afryki. Ile pieniędzy tam trafia? To tajemnica

Między parafiami krążą ciężarówki zbierające elektrośmieci, których pozbyli się mieszkańcy w całej diecezji. Akcja była promowana jako forma wsparcia projektów misyjnych i misjonarzy. Próbowaliśmy się dowiedzieć ile pieniędzy trafi do Kamerunu i na Wybrzeże Kości Słoniowej. Organizatorzy tego nie zdradzają.

Niektóre skupy przyjmują tylko część papierowych surowców. Za książki, zeszyty i czasopisma dostaniemy zaledwie od 3 do 5 groszy za kilogram

To już koniec skupowania makulatury? Na wszystkich punktach informacja: „Nie przyjmujemy do odwołania”

Oddanie makulatury do skupu graniczy dziś z cudem. Kartonów nie przyjmuje w regionie nikt, pełne magazyny mają też hurtownicy. – Wszystko przez to, że Chiny przestały importować ten surowiec. Teraz jest go za dużo, cała Europa zaczęła się krztusić – tłumaczy kierownik w firmie produkującej papier toaletowy.

Biogazownia czyli magic factory. "Czarna gospodarka się kończy. Przyszłość to biogospodarka"

Biogazownia czyli magic factory. "Czarna gospodarka się kończy. Przyszłość to biogospodarka"

– Poprzez biogazownie do gleby może wrócić biomasa, nawozy, woda. Biogazownia może produkować ciepło, energię elektryczną i paliwa. To taka "magic factory" – przekonuje dr Jerzy Kozyra z IUNG-PIB w Puławach

Black Friday: Zamiast na wyprzedaże idź do lasu. Nietypowe pomysły na Czarny Piątek
zagłosuj w sondzie

Black Friday: Zamiast na wyprzedaże idź do lasu. Nietypowe pomysły na Czarny Piątek

Spacer po parku zamiast zakupów – proponuje Joanna z Warszawy na coraz popularniejszym wydarzeniu na Facebooku. Earth Strike nawołuje, by w Czarny Piątek "nie kupować niczego", a działająca w duchu slow fashion lubelska marka odzieżowa namawia, by tego dnia ratować to, co już w szafach mamy.

O drzewa w mieście trzeba po prostu dbać. Należy im stworzyć takie warunki, by mogły rozwinąć odpowiedni system korzeniowy

Drzewa to miejskie skarby. "Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia"

Najbardziej cenne i wartościowe w zieleni miejskiej są drzewa – mówi dr Justyna Rubaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich obecność nie tylko polepsza jakość życia mieszkańców, ale korzystnie wpływa na środowisko, bioróżnorodność i klimat – dodaje

Skwer kilka miesięcy temu i dzisiaj
galeria

Skwer ogołocony z drzew. Tak wygląda rewitalizacja [zdjęcia]

W Janowie Podlaskim trwa wycinka kilkudziesięciu drzew na centralnym skwerze. Urzędnicy tłumaczą, że miejsce ma być bardziej reprezentacyjne.

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich
galeria

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich

Pierwsze spotkanie Koła Gospodyń Miejskich, a na nim Warsztaty z szycia woreczków wielorazowych. „Bądźcie eko” – mówi inicjatorka wydarzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium