Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Najpóźniej za rok, w lipcu 2020 roku, mają zacząć obowiązywać nowe zasady gospodarki odpadami. Kto odda złom czy plastik do punktu skupu, może obniżyć swoje rachunki za odbiór śmieci.
Rozmowa z Przemysławem Stefaniakiem, organizatorem „Alarmu dla Ziemi Lublin” w sobotę, 22 czerwca, o godz. 17.30 przed lubelskim Ratuszem (plac Łokietka)
Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie – mówi dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
Dąb, którego w zeszłym roku nie udało się usunąć władzom Kazimierza Dolnego, umiera. Ponad 150-letnie drzewo ma wywiercone w pniu dziury, którymi prawdopodobnie wlano truciznę. Sprawa została zgłoszona na policję.
Radni Gminy Zamość nie będą brali udziału w pracach Rady Społecznej projektu rozbudowy ciepłowni w Zamościu. Tym samym podtrzymują swoje poprzednie stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów. Inwestycja budzi też zdecydowany sprzeciw mieszkańców miasta.
W średniowieczu małe ogrody towarzyszyły zamkom i klasztorom. Ogrody ozdobne upowszechniają się w XVI wieku. W znaczącej części miast, przy każdej z rezydencji, był ogród. Zieleń publiczną zaczęto wprowadzać w miastach od końca XVIII wieku. Zdano sobie sprawę, jak bardzo jest potrzebna. Planując rozwój miasta, planowano ogrody, nasadzenia drzew i krzewów - rozmowa z Hubertem Mącikiem, Miejskim Konserwatorem Zabytków
Standardowo na pasach przydrożnych utrzymuje się często koszone trawniki . Trudno to jednak uzasadnić naukowo. Utrzymywanie rodzimych zbiorowisk łąkowych nie tylko jest mniej pracochłonne i tańsze, lecz także na wiele sposobów pozytywnie wpływa na stan i funkcjonowanie środowiska
Ze sporą wycinką drzew będzie się wiązać zaplanowana przez miasto rozbudowa ul. Pana Tadeusza, jednej z głównych dróg os. Mickiewicza. Projekt przewiduje cięcia po północnej stronie jezdni, gdzie mają być urządzone miejsca parkingowe. O ich budowę zabiegała część mieszkańców
Sprzątali śmieci, które zalegały na dnie Czerniejówki w Lublinie, ale zamiast słów wsparcia usłyszeli stek wyzwisk i obelg pod swoim adresem. W sobotę członkowie grupy Posprzątajmy Lublin po raz pierwszy spotkali się z sytuacją, w której stali się obiektem niewybrednych docinków.
List otwarty do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w sprawie Al. Racławickich w Lublinie.
Piątek, 23 maja 2019 r. Na zielony skwerek w centrum Parczewa wchodzą robotnicy z piłami. Do wieczora uporają się ze wszystkimi rosnącymi tu drzewami. Dzień wcześniej stanęło blaszane ogrodzenie odgradzające plac od reszty świata.
Prezydent odkłada na później przebudowę Al. Racławickich, Lipowej i Poniatowskiego, której projekt zakłada usunięcie 200 drzew. Nie chce jednak rezygnować z inwestycji i wyklucza stworzenie nowego projektu. – Odroczenie przebudowy to nie rozwiązanie – mówią przeciwnicy wycinek, gotowi zaostrzyć swój protest.
Rozmowa z Ludomirem Franczakiem, artystą wizualnym, współautorem wystawy (z Aleksandrą Skrabek) "3256 drzew" w Galerii Labirynt
Jak wygląda gospodarka odpadami we Francji? Radzyńscy urzędnicy już wiedzą. Wizyta we francuskim Lyon była nagrodą w ogólnopolskim konkursie Eco Miasto.
- PiS otworzyło szampany i wszystko wskazuje na to, że może już chłodzić kolejne przed jesiennymi wyborami do Sejmu - pisze Krzysztof Wiejak, redaktor naczelny Dziennika Wschodniego
NASZ KOMENTARZ Dokładanie 60 milionów zł do dewastacji Al. Racławickich i Lipowej, bo gigantycznej wycinki prawie 120 drzew wzdłuż tych arterii inaczej nazwać nie można, to pomysł szkodliwy i dla przyrody, i kosztowny dla budżetu. Aleje można (i trzeba) przebudować, nie robiąc tam kolejnego asfaltowego pasa lotniczego. Wystarczy wymienić nawierzchnię, domalować buspasy i dołożyć ścieżkę pieszo-rowerową. Będzie taniej i przede wszystkim ładniej, bo nie zniszczymy zielonego i unikalnego charakteru tej ulicy. Podobnie jak na Lipowej, która po wdrożeniu ratuszowych planów równie dobrze mogłaby zostać przemianowana na Toporową.
Przeciw budowie nowych kopalń w rejonie pojezierza łęczyńsko-włodawskiego protestowali w Lublinie ekolodzy. - Te plany zagrażają cennej przyrodzie - przekonywali na „Marszu dla Polesia”. W przyszłym roku ma ruszyć wydobycie węgla w Ostrowie, choć nie to najbardziej martwi ekologów
Władze Lublina nie kupią dodatkowych automatów przyjmujących plastikowe butelki po napojach. O takie urządzenia prosiła wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Zastępca prezydenta przyznał jej, że mogłoby to usprawnić recykling plastiku, ale automatów nie będzie, bo brak „instrumentów prawnych”.
Budowa drogi wodnej, która ma połączyć Bałtyk z Morzem Czarnym, spowoduje dużą ingerencję w środowisko, zwłaszcza w regionie rzeki Bug – alarmują naukowcy
Butelki, plastikowe pojemniki, puszki. Wszystko to można znaleźć w lasach otaczających Puławy. Śmieci lądują nawet w Kurówce. Sprawcy pozostają bezkarni.
Odpady plastikowe są wszędzie: na wysypiskach śmieci, w lasach, morzach i oceanach. Naukowcy mają mnóstwo pomysłów na to, jak z nimi walczyć. W ten trend ten wpisuje się też wynalazek naukowców z Torunia: preparat przyspieszający proces rozkładu plastiku.
– 70 proc. śmieci jakie zbieramy, to bezzwrotne butelki po Perle – wyliczyli mieszkańcy Lublina, którzy w weekendy z własnej inicjatywy sprzątają najbardziej zaniedbane zakątki miasta. Czy ich argumenty przekonają browar z Lublina?
W kwietniu NIK rozpocznie kontrolę służb monitorujących zagrożenia ekologiczne w Batyku. Związane są one z paliwami w zatopionych wrakach i bronią chemiczną z drugiej wojny światowej.
W środę przyjęto projekt lubelskiej uchwały antysmogowej. Teraz nad dokumentem musi pochylić się zarząd województwa.
Do okrągłego miliona zwiększony ma być w miejskiej kasie fundusz na dopłaty dla mieszkańców wymieniających piece i kotły węglowe na łagodniejsze dla środowiska źródła ciepła.