Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

O ogólnokrajowym systemie monitoringu suszy opowiadali naukowcy z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach

Naukowcy w Lublinie: Będzie coraz cieplej i coraz bardziej sucho

Będzie coraz cieplej i coraz bardziej sucho – nie mają wątpliwości naukowcy z puławskiego IUNiG, którzy przyjechali do Lublina. Kilka godzin wcześniej minister rolnictwa Krzysztof Ardanowski zapowiedział w Puławach dopłaty do tzw. małej retencji dla gospodarstw rolnych.

Dlaczego ogołocili brzeg Bystrzycy z roślinności? Wody Polskie tłumaczą, że musiały
galeria

Dlaczego ogołocili brzeg Bystrzycy z roślinności? Wody Polskie tłumaczą, że musiały

We wtorek nad brzegiem Bystrzycy przedstawiciele państwowych Wód Polskich przekonywali, że trwające prace w dolinie i korycie rzeki są niezbędne, by uchronić miasto przed powodzią

Kościół św. Jana Nepomucena jest jednym z bardziej charakterystycznych zwierzynieckich zabytków

Woda z Wieprza na pomoc św. Nepomucenowi

Susza odwraca bieg rzeki. Miasteczko próbuje ratować sytuację kościółka na wodzie i zasila kościelny staw wodą z Wieprza. Efekt? Lustro wody podnosi się codziennie o 2 cm

Bagno Bubnów
magazyn

Dr hab. Joanna Czarnecka: Nowa kopalnia uruchomi efekt domina

- Na tak małym obszarze mamy tak wiele i powinniśmy tego strzec. Nie są to oczywiście jedyne nasze skarby, ale warunkiem zachowania ich wszystkich jest trwanie torfowisk. Jeżeli zaburzymy jeden z warunków ich istnienia, to cały układ posypie się, jak kostki domina - uważa dr hab. Joanna Czarnecka z UMCS

– Ścieżka rowerowa ciągła się wzdłuż malowniczych brzegów rzeki. Obecnie ciągnie się wzdłuż łysego, miejscami zaoranego, pasa ziemi – komentuje nasz czytelnik, który w tym roku zdjęć ptaków w dolinie Bystrzycy już raczej nie zrobi
galeria
film

Lublin: Przy Bystrzycy zrobiło się łyso. Wycięli całą roślinność. "Była domem dla wielu gatunków"

Jeszcze kilka dni temu porastające brzegi trawy i trzciny Bystrzycy były domem ptaków, gadów i owadów. Już nie są. W piątek panowie w woderach kończyli wykaszanie ostatnich kęp

Drzewa wycięto w maju. Na zdjęciu w kółku dzisiejszy postęp prac

Z rynku zniknęły wszystkie drzewa, układają betonowe płyty. Ekolodzy chcą ukarania miasta Parczew

Fundacja EkoRozwoju wystąpiła do starosty parczewskiego o ukaranie miasta Parczew. Zdaniem wrocławskiej organizacji drzewa z parczewskiego rynku zostały usunięte niezgodnie z prawem.

Projekt sprzed kilku lat zakładał wycięcie ponad 50 drzew. Protest mieszkańców okazał się skuteczny. – Możliwe jest odstąpienie od wycięcia prawie 30 drzew – potwierdza nam Karol Kieliszek z Urzędu Miasta.
galeria

Ul. Pana Tadeusza: Wycinka mniejsza niż planowano. Mieszkańcy obronili drzewa

O połowę ograniczona ma być wycinka drzew wzdłuż rozbudowywanej ul. Pana Tadeusza. Urzędnicy zmieniają plany po protestach mieszkańców, którzy stanęli w obronie zieleni. Powstanie za to mniej parkingów. – Zwyciężyła dbałość o przestrzeń, przecież zieleń służy także kierowcom – komentuje jeden z protestujących

Spływ tratwą po Bugu przerwany. Przez dramatycznie niski stan rzeki
galeria

Spływ tratwą po Bugu przerwany. Przez dramatycznie niski stan rzeki

Łukasz Długowski musiał przerwać swój spływ tratwą po Bugu. Większość czasu pochłaniało wydostawanie się z mielizn.

„Wodę musimy na wszelkie sposoby oszczędzać”. Susza w Polsce, problem będzie się nasilał
film

„Wodę musimy na wszelkie sposoby oszczędzać”. Susza w Polsce, problem będzie się nasilał

Susza w Polsce coraz bardziej daje się we znaki.

Krzna

Międzyrzec Podlaski: Krzna zarasta, a Wody Polskie odwlekają porządki

Władze Międzyrzeca Podlaskiego dopominają się u Wód Polskich o uporządkowanie koryta Krzny. Podobne trudności miasto miało rok temu.

"Bug to ostatnia tak duża dzika rzeka w Polsce". Płynie tratwą przeciwko budowie drogi wodnej E-40
Magazyn
galeria

"Bug to ostatnia tak duża dzika rzeka w Polsce". Płynie tratwą przeciwko budowie drogi wodnej E-40

Rozmowa z Łukaszem Długowskim, podróżnikiem, autorem książki "Mikrowyprawy w wielkim mieście". Od kilku dni spływa tratwą po Bugu.

Na nagraniu z monitoringu widać, że na frakcję suchą nie ma miejsca, a pojemniki na zmieszaną stoją puste

Cyfrowy zamek i monitoring w śmietniku. Filmiki z kamer wywołały burzę

Na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie stanęło pięć nowoczesnych wiat śmietnikowych. Drzwi mają zamek cyfrowy, w środku jest oświetlenie i wysokiej jakości kamery podpięte do centrum monitoringu. Filmiki z kamer wywołały śmieciową awanturę.

Stworzyła wyjątkową farmę. Nie stosuje żadnych pestycydów, oprysków i maszyn
galeria

Stworzyła wyjątkową farmę. Nie stosuje żadnych pestycydów, oprysków i maszyn

To nie jest powszechne, ale możliwe, by wyhodowane pod Szczebrzeszynem marchewki i buraczki wysyłać do Dubaju czy Paryża. – Były takie zamówienia, ale najwięcej odbiorców mamy z Warszawy – mówi właścicielka ekologicznej farmy w Kawęczynku.

Warsztaty w DDK Czuby Południowe
galeria

Drugie życie przedmiotów. Półkolonie w duchu zero waste [zdjęcia]

Pierwszego dnia nadały nowe życie ceramicznym kubkom. Drugiego ze starych koszulek uszyły torby. W DDK Czuby Południowe dzieciaki na półkoloniach poznają w praktyce idee zero waste (nic nie marnujemy) i upcycling (nadawanie przedmiotom nowego życia).

"Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi". Bronią drzew przy ul. Pana Tadeusza w Lublinie
Alarm 24
galeria

"Potrzeby mieszkańców to nie tylko parkingi". Bronią drzew przy ul. Pana Tadeusza w Lublinie

Zmiany projektu przebudowy ul. Pana Tadeusza żąda grupa mieszkańców przeciwna planowanej wycince około 50 drzew. Cięcia są tłumaczone budową miejsc parkingowych i prowadzącego do nich chodnika. Kontrowersyjna rozbudowa ulicy ma się zacząć już pojutrze. Ratusz zapewnia, że nie zacznie się od wycinek.

W tej chwili w Lubartowie trawniki są systematycznie koszone. Tymczasem na świecie trend jest inny, powstają kwietne łąki – mówi Elżbieta Wąs

Lubartów może być jeszcze bardziej ekologiczny. Pomysły na łąki i deszczówkę

Lubartów ma szansę stać się jednym z najbardziej ekologicznych miast w regionie. Nasycenie solarami i fotowoltaiką już jest duże, trwa projekt Rowerowy Lubartów, a na horyzoncie są kolejne pomysłu: kwietne łąki i amfory na deszczówkę.

Akcja sprzątania była społeczna i dobrowolna, a podczas niej zebrano ponad 400 kilogramów śmieci
galeria

Niedługo dwie duże imprezy w Szczebrzeszynie. Sprzątnęli ponad 400 kilogramów śmieci

Jak się zaprasza gości, to się sprząta przed ich przyjazdem. Z tego założenia wyszli organizatorzy dwóch ważnych wydarzeń w miasteczku: festiwalu literackiego i imprezy biegowej. Z wąwozów zniknęło ponad 400 kilogramów śmieci

Ciepłownia przy ul. Składowej w Dęblinie od maja tego roku zarządzana jest przez państwową firmę związaną z gigantem gazowym, PGNiG. Jej przejęcie to efekt kłopotów finansowych poprzedniego dzierżawcy zakładu

Ciepłownia z Dęblina ukarana astronomiczną kwotą. Nie miała zezwoleń na emisję spalin

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył na byłego dzierżawcę ciepłowni w Dęblinie 9 mln zł kary za emisję spalin wykraczającą poza wykupione zezwolenia. Przedsiębiorstwo skierowało sprawę do sądu, ale to nie koniec kłopotów.

Automat do zbiórki butelek i puszek w centrum handlowym E. Leclerc

Kupon na zakupy za butelkę. Radna prosi o butelkomaty, ale one już są w Lublinie

O ustawienie w Lublinie urządzeń przyjmujących puste opakowania apeluje do Ratusza jedna z radnych. Powołuje się na Warszawę, gdzie stanęły dwa automaty, dzięki którym można wymienić butelkę na kawę lub bilet do kina. Tymczasem urządzenia działające na podobnej zasadzie są w Lublinie… od siedmiu lat.

Po pokroju drzewa (kształcie i ułożeniu gałęzi) leśnicy oceniają, że musiał rosnąć na skraju wsi, a jego wiek przekracza historię leśnictwa na tym terenie

Piękny, pomnikowy, bezimienny. Jak nazwać dąb?

Jest pięknym dębem dominującym nad doliną Sołokiji. Jego pień ma ponad 440 cm w obwodzie. Trwa konkurs na wybór imienia dla kandydata do miana pomnika przyrody.

W proteście przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu wzięło udział kilkaset osób
galeria

Bronią się przed spalarnią śmieci jak przed Szwedami. Protest w Zamościu [zdjęcia]

Ulica Hrubieszowska w Zamościu była w czwartek blokowana przez przeciwników budowy spalarni odpadów. Protest mieszkańców odbył się w okolicy siedziby firmy Veolia Wschód, która planuje taką inwestycję na terenie swojej ciepłowni.

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec ze śmieceniem plastikiem. Perła wprowadza wielorazowe kubki na piwo na festiwalu Kazimiernikejszyn

Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.

Zdjęcie jeszcze z czasów budowy fabryki

Kontrowersyjna fabryka przy granicy z Polską powstała, ale nie działa

Władze obwodu brzeskiego na Białorusi zdecydowały o wstrzymaniu fabryki akumulatorów, która powstała w Brześciu, tuż przy granicy z Polską. Przygraniczny region obawiał się, że ta wielka inwestycja może zagrozić naszemu środowisku.

Spalarnia odpadów ma powstać na terenie ciepłowni miejskiej przy ul. Hrubieszowskiej

„Nie palcie śmieci, tu żyją dzieci”. W czwartek protest przeciwko spalarni w Zamościu

Przeciwnicy budowy spalarni śmieci na czwartek planują protest w pobliżu miejskiej ciepłowni. To tu spółka Veolia Wschód chce budować instalację, której obawiają się mieszkańcy. „Nie palcie śmieci, tu żyją dzieci” – to jedno z ich haseł.

Tak dziś wygląda budowa oczyszczalni w Kolczynie
Alarm 24

Mieszkańcy oburzeni zatruwaniem Wisły. "Ściek w dalszym ciągu spływa do rzeki i nikt z tym nic nie robi"

Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Józefowie nad Wisłą przeciąga się. Termin jej oddania minął 31 maja. Dlatego do królowej naszych rzek wciąż spływa na wpół oczyszczony ściek. Sprawę bada prokuratura, a służby sanitarne zapowiadają kolejną kontrolę

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium