Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Nowa kawiarnia w centrum Lublina. Ekologia na pierwszym miejscu [zdjęcia]
galeria

Nowa kawiarnia w centrum Lublina. Ekologia na pierwszym miejscu [zdjęcia]

Na kawowej mapie Lublina pojawiło się nowe miejsce. „Nie wylej” to lokal prowadzony przez Jakuba Kazimierczaka, który łączy miłość do środowiska oraz pasję parzenia kawy.

Monika Komsta przyznaje, że jej drzewa są jak dzieci puszczone w świat. – Często jadę i oglądam, jak sobie radzą – mówi właścicielka szkółki w Klementowicach
Złota Setka
galeria

Drzewa z Klementowic rosną w wielu europejskich miastach. "100-letniego drzewa nie zastąpimy nawet setką młodych"

Lipy, jawory, klony, dęby z Klementowic pod Puławami rosną na ulicach Barcelony, Petersburga, Lublina. – To nie jest biznes, to raczej styl życia – mówi Monika Komsta.

Wymieranie w Lublinie. Nietypowy happening przed Ratuszem [zdjęcia]
galeria

Wymieranie w Lublinie. Nietypowy happening przed Ratuszem [zdjęcia]

- Jeżeli nie podejmiemy zdecydowanych działań, to do 2050 roku nasz gatunek wymrze! - przekonywali organizatorzy piątkowej  manifestacji "Wymieranie w Lublinie". Akcja zorganizowana przed lubelskim Ratuszem, miała na celu zwrócenie uwagi na problem uzależnienia polskiej energetyki od węgla. - Polacy powinni, jak najszybciej zrezygnować z węgla, by ratować klimat. Susze, powodzie, tornada - to nie bierze się z niczego - przekonywała jedna z manifestujących.  

Lublin: Wskaż miejsce i wygraj kwiaty dla swojej dzielnicy

Lublin: Wskaż miejsce i wygraj kwiaty dla swojej dzielnicy

Znajdź miejsce, poszukaj ludzi, zgłoś swój projekt, a potem wspólnie posadźcie rośliny. Właśnie ruszył nabór do konkursu, w którym można wygrać „kwiaty dla swojej dzielnicy”.

Lubelskie: "Nowa kopalnia węgla zniszczy park". Naukowcy piszą do ministra
list otwarty

Lubelskie: "Nowa kopalnia węgla zniszczy park". Naukowcy piszą do ministra

Dziekan Wydziału Rady Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pisze do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Głównej Konserwator Przyrody Małgorzaty Golińskiej ws. Kopalni, która ma powstać w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego

Kilka tysięcy osób z woj. lubelskiego stara się o dofinansowanie na piece. Nie wiadomo, czy pieniądze do nich trafią
film

Kilka tysięcy osób z woj. lubelskiego stara się o dofinansowanie na piece. Nie wiadomo, czy pieniądze do nich trafią

Ponad 4,5 tys. mieszkańców naszego regionu stara się o dofinansowanie na wymianę starych pieców. Dziś boją się, czy pieniądze do nich kiedykolwiek trafią. Z finansowania rządowego programu „Czyste Powietrze” miała się wycofać Unia Europejska. Ministerstwo środowiska tego nie potwierdza

- Podczas spaceru z zamku Esterki do Wąwozu Korzeniowego zauważyłam grupę dębów z otworami w pniach - opowiada pani Ola

Wywiercił dziury w 150-letnim dębie. Kolejne drzewa na celowniku truciciela

150-letni dąb, w którym ktoś wywiercił dziury i wlał przez nie truciznę nie jest jedyny. To samo spotkało trzy inne drzewa rosnące zaledwie kilkaset metrów dalej

Dr inż. Krzysztof Raczyński
Magazyn

10 lat „mokrych”, 10 lat „suchych”. W podlubelskich gminach brakuje wody

ROZMOWA z dr. inż. Krzysztofem Raczyńskim z Zakładu Hydrologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS

*Dr hab. Ewa Trzaskowska jest członkiem 14-osobowego zespołu naukowców, który bada lubelskie wąwozy. Koordynatorem opracowania jest prof. Marian Harasimiuk
Magazyn
film

Wyrok na górki czechowskie już w niedzielę, choć badania jeszcze trwają. Rozmowa z Ewą Trzaskowską

Podczas prac budowlanych może dojść do zasypania zwierząt, które mieszkają pod ziemią. Motyle czy ptaki są w stanie uciec, ale inne małe zwierzęta już niekoniecznie. Chomik nie będzie uciekał przed koparkami czy buldożerami. On schowa się do norki. Co się z nim stanie? Chyba wszyscy się domyślamy.

Lepszy komar zjedzony niż komar zabity. Jerzyki zastąpią chemiczne opryski?

Lepszy komar zjedzony niż komar zabity. Jerzyki zastąpią chemiczne opryski?

Lublin jest w trakcie akcji odkomarzania, Zamość będzie walczył z owadami od niedzieli, Kraśnik w przyszłym tygodniu. Ale są pomysły inne niż chemiczne opryski. O domkach dla jerzyków pomyśli Kraśnik. A Zamość już wie, gdzie je powiesi.

Lahti zadeklarowało, że do 2025 roku będzie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla.

Lahti wybrane Zieloną Stolicą Europy 2021 roku

Miasto Lahti w południowej Finlandii zdobyło w czwartek tytuł Zielonej Stolicy Europy 2021 r. Nagroda dla mniejszych miejscowości, Zielonego Liścia Europy, trafiła do dwóch miast: irlandzkiego Limerick i belgijskiego Mechelen.

W szklanych butelkach znalazła się woda z kranu

Radni dają przykład innym. Zrezygnowali z wody w plastikowych butelkach i piją kranówkę

Podczas środowej sesji Rady Miasta Puławy, w sali obrad pojawiła się nowość - szklane butelki z wodą pochodzącą prosto z puławskiego wodociągu, czyli zwyczajna kranówka. Zabrakło natomiast obecnej przez szereg lat butelek z wodą mineralną znanej, nałęczowskiej firmy.

Wstrzymali koszenie zieleni wzdłuż wybranych ulic. Mieszkańcy zachwycają się kwiatami
Lublin

Wstrzymali koszenie zieleni wzdłuż wybranych ulic. Mieszkańcy zachwycają się kwiatami

Na próbę wstrzymane zostało koszenie zieleńców wzdłuż wybranych miejskich ulic. – To reakcja na prośby mieszkańców zachwycających się kwiatami, które wyrosły na trawnikach – tłumaczy Ratusz. Gdzie będziemy oglądać barwne rośliny zamiast suchej, skoszonej trawy?

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej
galeria

To urokliwe miejsce wkrótce może zniknąć. Popularne stawy wysychają, turystów coraz mniej

Najpierw zginą ryby, później wyniosą się ptaki wodne. To nie jest scenariusz rozpisany na lata. Stawy Echo wysychają już. Cała nadzieja w mokrej jesieni i śnieżnej zimie. Letnie, nawet największe ulewy, nic nie zmienią

Owoce i warzywa dla wszystkich chętnych. Rolnicy i sadownicy zapraszają na zbiory

Owoce i warzywa dla wszystkich chętnych. Rolnicy i sadownicy zapraszają na zbiory

Dla rolników to dobra metoda na promocję i sprzedaż swoich produktów, a dla gości sposób na spędzenie czasu i znalezienie czegoś smacznego do zjedzenia. Dzięki portalowi myzbieramy.pl możemy odwiedzać gospodarstwa w całej Polsce i pomagać rolnikom w zbiorach. W zamian kupujemy owoce i warzywa w przystępnych cenach

Zbieraj folię i złom, zakładaj kompostownik, mniej zapłacisz za odbiór śmieci

Zbieraj folię i złom, zakładaj kompostownik, mniej zapłacisz za odbiór śmieci

Najpóźniej za rok, w lipcu 2020 roku, mają zacząć obowiązywać nowe zasady gospodarki odpadami. Kto odda złom czy plastik do punktu skupu, może obniżyć swoje rachunki za odbiór śmieci.

Na zdjęciu Strajk Uczniowski pod lubelskim kuratorium. Z megafonem Przemysław Stefaniak

"Alarm dla Ziemi Lublin". Musimy działać teraz. Zostało nam tylko 11 lat

Rozmowa z Przemysławem Stefaniakiem, organizatorem „Alarmu dla Ziemi Lublin” w sobotę, 22 czerwca, o godz. 17.30 przed lubelskim Ratuszem (plac Łokietka)

Powodzie, susze i pyły, a grad cztery razy częściej. Klimat już się zmienił, w Polsce też

Powodzie, susze i pyły, a grad cztery razy częściej. Klimat już się zmienił, w Polsce też

Oprócz nasilenia ekstremalnych zjawisk pogodowych, np. huraganów i powodzi, coraz częściej - także w Polsce - odczuwamy negatywny wpływ zmian klimatu na zdrowie – mówi dr hab. inż. Zbigniew M. Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Dąb rosnący w pobliżu ul. Góry ma w podstawie pnia dziury wywiercone wiertarką

Z wiertarką na drzewo. Kto truje stuletni dąb?

Dąb, którego w zeszłym roku nie udało się usunąć władzom Kazimierza Dolnego, umiera. Ponad 150-letnie drzewo ma wywiercone w pniu dziury, którymi prawdopodobnie wlano truciznę. Sprawa została zgłoszona na policję.

Spalarnia odpadów w obiegu zamkniętym ma powstać na terenie ciepłowni miejskiej przy ul. Hrubieszowskiej

Chcą budować spalarnię, powołali Radę Społeczną. Radni gm. Zamość twardo przeciwko inwestycji

Radni Gminy Zamość nie będą brali udziału w pracach Rady Społecznej projektu rozbudowy ciepłowni w Zamościu. Tym samym podtrzymują swoje poprzednie stanowisko, w którym stanowczo sprzeciwiają się budowie spalarni odpadów. Inwestycja budzi też zdecydowany sprzeciw mieszkańców miasta.

W Lublinie zachowany, jako ogród użytkowy, wciąż częściowo uprawiany, jest ogród przy dawnym klasztorze brygidek, obecnie urszulanek.
Magazyn

Miejski Konserwator Zabytków: Pamiętajmy o ogrodach. Zwłaszcza w mieście

W średniowieczu małe ogrody towarzyszyły zamkom i klasztorom. Ogrody ozdobne upowszechniają się w XVI wieku. W znaczącej części miast, przy każdej z rezydencji, był ogród. Zieleń publiczną zaczęto wprowadzać w miastach od końca XVIII wieku. Zdano sobie sprawę, jak bardzo jest potrzebna. Planując rozwój miasta, planowano ogrody, nasadzenia drzew i krzewów - rozmowa z Hubertem Mącikiem, Miejskim Konserwatorem Zabytków

Koszenie w Lublinie

Dlaczego nie warto kosić. Łąki przy drogach nie tylko pachną i ładnie wyglądają

Standardowo na pasach przydrożnych utrzymuje się często koszone trawniki . Trudno to jednak uzasadnić naukowo. Utrzymywanie rodzimych zbiorowisk łąkowych nie tylko jest mniej pracochłonne i tańsze, lecz także na wiele sposobów pozytywnie wpływa na stan i funkcjonowanie środowiska

ul. Pana Tadeusza na os. Mickiewicza w Lublinie

Lublin: Kolejna wycinka w mieście. Zniknie ponad 50 drzew żeby zbudować parkingi (plany w PDF)

Ze sporą wycinką drzew będzie się wiązać zaplanowana przez miasto rozbudowa ul. Pana Tadeusza, jednej z głównych dróg os. Mickiewicza. Projekt przewiduje cięcia po północnej stronie jezdni, gdzie mają być urządzone miejsca parkingowe. O ich budowę zabiegała część mieszkańców

Lublin: Sprzątali rzekę, usłyszeli od tego mężczyzny stek wyzwisk i obelg. A potem do wody poleciały butelki
Alarm24
film

Lublin: Sprzątali rzekę, usłyszeli od tego mężczyzny stek wyzwisk i obelg. A potem do wody poleciały butelki

Sprzątali śmieci, które zalegały na dnie Czerniejówki w Lublinie, ale zamiast słów wsparcia usłyszeli stek wyzwisk i obelg pod swoim adresem. W sobotę członkowie grupy Posprzątajmy Lublin po raz pierwszy spotkali się z sytuacją, w której stali się obiektem niewybrednych docinków.

Drzewa tworzą charakter całych Alej, które są wizytówką miasta i kluczowym korytarzem napowietrzającym dla Lublina
List otwarty

Zieleń w Alejach Racławickich można uratować. Naukowcy piszą do prezydenta Lublina

List otwarty do prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka w sprawie Al. Racławickich w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium