Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich
galeria

Tradycja. Nowoczesność. Ekologia - Koło Gospodyń Miejskich

Pierwsze spotkanie Koła Gospodyń Miejskich, a na nim Warsztaty z szycia woreczków wielorazowych. „Bądźcie eko” – mówi inicjatorka wydarzenia.

W stercie liści i pniu starego drzewa jest dzikie życie. Czego Lublin może się nauczyć od Berlina
galeria

W stercie liści i pniu starego drzewa jest dzikie życie. Czego Lublin może się nauczyć od Berlina

- Osobiście wolę park z liśćmi, niż wydrapany do gołej ziemi, który jest obrazem sprzeciwiania się przyrodzie, brutalnego z nią postępowania - mówi prof. Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie

Wyłączenie danego terenu oznacza, że myśliwi nie będą tam mogli polować oraz wykonywać żadnych innych czynności z zakresu gospodarki łowieckiej.
galeria

Myśliwy nie wejdzie na twoje pole. Jeśli to w porę zgłosisz

Właściciele gruntów mogą pozbyć się myśliwych ze swoich terenów. Aby wyłączyć swoją ziemię z obwodu łowieckiego, trzeba do 29 listopada złożyć odpowiedni wniosek. Za ewentualne szkody w uprawach zapłaci wtedy Skarb Państwa.

"Lekcja Ciepła" i czarne balony. Jak urzędnicy edukują dzieci

"Lekcja Ciepła" i czarne balony. Jak urzędnicy edukują dzieci

Wczoraj grupa uczniów II klasy ze Szkoły Podstawowej nr 24 miała „Lekcję Ciepła”, którą przeprowadzili przedstawiciele LPEC. Dzieci zwiedziły autobus elektryczny, który specjalnie dla nich zatrzymał się na placu Litewskim.

Teraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce rozszerzyć program także na budynki wielorodzinne. Szczegółów na razie urzędnicy nie zdradzają.

Będą dotacje na panele na blokach. "Niekoniecznie będzie się to płacać"

Wiosną 2020 r. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe prawdopodobnie będą mogły skorzystać z programu „Mój prąd”. Czy taka inwestycja w fotowoltaikę będzie się im opłacać? – Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to niekoniecznie – komentuje prezes zamojskiej spółdzielni, która panele na blokach montowała już dziesięć lat temu

Z blisko czterdziestu drzew, jakie rosły na starym placu, usunięto niemal wszystkie. Zostały raptem cztery, charakterystyczna wierzba na rogu oraz trzy lipy.

Końskowola: Granitowe płyty w miejsce starych drzew. Wycięto prawie wszystkie

Firma Piotrex rozpoczęła przygotowania do budowy nowej, granitowej płyty Rynku w Końskowoli. Wycięto większość starych drzew. - To była decyzja konserwatora zabytków - tłumaczą urzędnicy.

Od stycznia gminy muszą osiągnąć 50 proc. recyklingu odpadów. Takie wymogi narzuciła Unia Europejska. Obecnie poziom recyklingu w miastach waha się w okolicach 20-30 proc.
Sprawdź, gdzie wzrosną opłaty

Opłaty za śmieci. Takich podwyżek jeszcze nie było. W wielu miastach zapłacimy więcej

Zamość wprowadził absolutny obowiązek segregacji, a Włodawa drastycznie podnosi stawkę tym co nie segregują. Gminy na różne sposoby próbują sobie radzić z rosnącymi cenami za odbiór śmieci. W przyszłym roku zapłacimy sporo więcej prawie w każdym mieście

Po lewej: zieleń teraz. Po prawej: zieleń po rewitalizacji wg. projektu z 2014 r.

Znaleźli 40 tys. na przeprojektowanie Czworoboku we Włodawie. Żeby ocalić drzewa

Wielkiej wycinki na pewno nie będzie. Radni znaleźli pieniądze na zmianę projektu rewitalizacji zabytkowego centrum Włodawy. – To miód na moje serce. - komentuje Joanna Szczepańska, Przewodnicząca Rady Miasta we Włodawie.

Urząd Miasta Lublin pożegna plastik

Urząd Miasta Lublin pożegna plastik

Ratusz szykuje się do pożegnania z butelkowaną wodą mineralną, która nie będzie już zamawiana na potrzeby Urzędu Miasta. W ten sposób samorząd Lublina ma ograniczyć ilość wytwarzanych w urzędzie odpadów z tworzyw sztucznych, które są szczególnie uciążliwe dla środowiska naturalnego.

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Dlaczego nie warto grabić liści? Uniwersytet Przyrodniczy chce pomóc jeżom i owadom

Lublin, dzięki Uniwersytetowi Przyrodniczemu dołączył do miast, które propagują zostawianie liści na trawnikach. Chodzi o stworzenie szansy na przezimowanie owadom a przede wszystkim jeżom

Al. Unii Lubelskiej w Lublinie
galeria

Kwitły i pachniały. Skoszą wszystkie łąki kwietne w Lublinie

Do weekendu skoszone mają być wszystkie kwietne łąki założone na zlecenie miasta. Nie wszystkim się to podoba. – Jak te rośliny mają się wysiać? – irytuje się nasza Czytelniczka oburzona ścięciem kwiatów na al. Unii Lubelskiej. – Po przymrozkach wyglądałyby nieestetycznie – tłumaczą miejscy urzędnicy.

We wrześniu w Lublinie odbył się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Młodzi chcą zmian. "Osoby na wysokich stanowiskach nie chcą nas słuchać"

Na deskach Galerii Labirynt lubelska młodzież debatowała o tym, jak wyobraża sobie miasto w przyszłości. Jedno jest pewne, młodzi politycy, aktywiści, działacze społeczni chcą zmian.

Remont parku rozpoczął się od stawu. Wykonawca czeka na mróz aby wywieźć wyspę

Setka drzew do wycinki. Zasłaniają pałac

Niestety bez piły się nie obędzie. Podczas renowacji Parku Miejskiego w Lubartowie pod topór pójdą dwie setki drzew. Wycinkę mają zrekompensować nowe nasadzenia.

Emilia Truszcz i Agnieszka Szcześniak ze spółdzielni socjalnej Ósmesmake w niedzielę zapraszają do Próba Cafe na spotkanie wokół kuchni roślinnej
Program warsztatów i spotkań

W tej kawiarni w Lublinie każda złotówka nie tylko daje zarobek pracownikom

Zmienianie świata zaczynam od kawy! – proponuje fundacja Teatrikon i zaprasza na tydzień z ekonomią społeczną od kuchni. W programie warsztaty patchworkowe, szycia wielorazowych woreczków, spotkania z kuchnią roślinną. – Chcemy pokazać, że warto robić coś razem, nie tylko dla siebie. Zainspirować innych.

Lublin na prąd. Do trolejbusów dojadą autobusy elektryczne

Lublin na prąd. Do trolejbusów dojadą autobusy elektryczne

Lubelska komunikacja w coraz większym stopniu będzie napędzana energią elektryczną.

Czujniki smogu w Lublinie i województwie lubelskim. Jak sprawdzić jakość powietrza?

Czujniki smogu w Lublinie i województwie lubelskim. Jak sprawdzić jakość powietrza?

W całym naszym województwie są obecnie 43 działające czujniki smogu: 8 z nich należy do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a 35 do krakowskiej spółki Airly.

Smog w Lublinie. Co ma największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza?

Smog w Lublinie. Co ma największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza?

Rozmowa z Magdaleną Milanowską-Piturą z Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Lublinie.

Balkon pani Ireny Skalskiej

Jak się robi najpiękniejszy balkon w mieście

Rozmowa z Ireną Skalską z ul. Cyruliczej w Lublinie, właścicielką balkonu, który został uznany Skarbem Kultury Przestrzeni

Zarówno cywilne jak i kościelne władze postulują o umiar w dekorowaniu grobów. – By uczcić pamięć zmarłych wystarczy jeden znicz – przekonuje burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan

"Nie zalewajmy naszych cmentarzy sztucznymi kwiatami!" Ważny apel przed dniem Wszystkich Świętych

Burmistrz Biłgoraja apeluje o ograniczenie liczby zniczy i plastikowych ozdób na grobach bliskich. Chce w ten sposób zwrócić uwagę na ogromne ilości śmieci, jakie trzeba wywozić z nekropolii. Proboszcz parafii zarządzającej jednym z cmentarzy sugeruje wręcz, by pieniądze wpłacać na jakiś cel, a ozdabianie grobu potraktować symbolicznie.

Stacja ładowania pojazdów elektrycznych w lubelskim sklepie IKEA

W Lublinie powstaną nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Znamy lokalizacje

Znamy lokalizacje nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Miejsca pod ich budowę wskazuje Urząd Miasta, natomiast niezbędne urządzenia zapewnia spółka PGE Nowa Energia.

Smog w Lublinie. Elektroniczne tablice na przystankach pokażą nam, czym oddychamy

Smog w Lublinie. Elektroniczne tablice na przystankach pokażą nam, czym oddychamy

Elektroniczne tablice zamontowane przy 60 przystankach komunikacji miejskiej w Lublinie pokażą nam dane dotyczące jakości powietrza. Miasto przeprowadzi pierwsze testy takiego rozwiązania.

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo. I prezydent Lublina, i marszałek województwa
Komentarz

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo. I prezydent Lublina, i marszałek województwa

Smog jest egalitarny, wszyscy wciągamy go równo: dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, a także marszałek województwa z kolegami z zarządu, radni wojewódzcy z koalicji i opozycji, prezydent Lublina i jego koledzy prezydenci z innych miast, burmistrzowie i wójtowie, radni wszystkich szczebli. Smog również nie wybiera i zabija jak leci: 45 tys. osób rocznie, w tym naszych bliskich i znajomych, co stanowi 12 proc. wszystkich zgonów w Polsce. To tak jakby nagle zniknęli wszyscy mieszkańcy większego miasta powiatowego w Lubelskiem.

Nowe obszary ochronne dla ujęć wód podziemnych koło Nałęczowa. Rolnicy boją się strat

Nowe obszary ochronne dla ujęć wód podziemnych koło Nałęczowa. Rolnicy boją się strat

Mieszkańcy gminy Nałęczów obawiają się skutków wprowadzenia kolejnych stref ochrony dla ujęć wód podziemnych. Restrykcje mogą uderzyć w tradycyjne rolnictwo.

Czujesz chemię do bycia eko? Wyniki konkursu

Czujesz chemię do bycia eko? Wyniki konkursu

Nagrodziliśmy 12 projektów z całego województwa lubelskiego. Dziś prezentujemy finalistów konkursu i działania, jakie zaplanowali na rzecz środowiska

biedronki mają dużą różnorodność ubarwienia (nazywa się to polimorfizmem), liczba ich odmian jest bardzo duża. Niektóre są całe czarne, inne w ogóle nie mają kropek, niektóre są roślinożerne, grzybożerne albo drapieżne.

Entomolog: Plagą jest grabienie liści, a nie biedronki azjatyckie

Zamiast niszczyć biedronki azjatyckie, które mylą nasze okna z górskimi szczelinami, nie wycinajmy drzew w miastach i ograniczmy grabienie liści, aby gatunki rodzime i obce mogły się schronić na zimę – proponuje entomolog, prof. Stanisław Czachorowski

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium