Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Pierwszego dnia nadały nowe życie ceramicznym kubkom. Drugiego ze starych koszulek uszyły torby. W DDK Czuby Południowe dzieciaki na półkoloniach poznają w praktyce idee zero waste (nic nie marnujemy) i upcycling (nadawanie przedmiotom nowego życia).
Zmiany projektu przebudowy ul. Pana Tadeusza żąda grupa mieszkańców przeciwna planowanej wycince około 50 drzew. Cięcia są tłumaczone budową miejsc parkingowych i prowadzącego do nich chodnika. Kontrowersyjna rozbudowa ulicy ma się zacząć już pojutrze. Ratusz zapewnia, że nie zacznie się od wycinek.
Lubartów ma szansę stać się jednym z najbardziej ekologicznych miast w regionie. Nasycenie solarami i fotowoltaiką już jest duże, trwa projekt Rowerowy Lubartów, a na horyzoncie są kolejne pomysłu: kwietne łąki i amfory na deszczówkę.
Jak się zaprasza gości, to się sprząta przed ich przyjazdem. Z tego założenia wyszli organizatorzy dwóch ważnych wydarzeń w miasteczku: festiwalu literackiego i imprezy biegowej. Z wąwozów zniknęło ponad 400 kilogramów śmieci
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nałożył na byłego dzierżawcę ciepłowni w Dęblinie 9 mln zł kary za emisję spalin wykraczającą poza wykupione zezwolenia. Przedsiębiorstwo skierowało sprawę do sądu, ale to nie koniec kłopotów.
O ustawienie w Lublinie urządzeń przyjmujących puste opakowania apeluje do Ratusza jedna z radnych. Powołuje się na Warszawę, gdzie stanęły dwa automaty, dzięki którym można wymienić butelkę na kawę lub bilet do kina. Tymczasem urządzenia działające na podobnej zasadzie są w Lublinie… od siedmiu lat.
Jest pięknym dębem dominującym nad doliną Sołokiji. Jego pień ma ponad 440 cm w obwodzie. Trwa konkurs na wybór imienia dla kandydata do miana pomnika przyrody.
Ulica Hrubieszowska w Zamościu była w czwartek blokowana przez przeciwników budowy spalarni odpadów. Protest mieszkańców odbył się w okolicy siedziby firmy Veolia Wschód, która planuje taką inwestycję na terenie swojej ciepłowni.
Koniec z brodzeniem w morzu plastikowych kubków i tonami śmieci. Teraz będą ekologiczne kubki wielorazowe. Rozwiązanie przetestowane w innych częściach kraju lubelski browar Perła wprowadza na festiwalu w Kazimierzu Dolnym.
Władze obwodu brzeskiego na Białorusi zdecydowały o wstrzymaniu fabryki akumulatorów, która powstała w Brześciu, tuż przy granicy z Polską. Przygraniczny region obawiał się, że ta wielka inwestycja może zagrozić naszemu środowisku.
Przeciwnicy budowy spalarni śmieci na czwartek planują protest w pobliżu miejskiej ciepłowni. To tu spółka Veolia Wschód chce budować instalację, której obawiają się mieszkańcy. „Nie palcie śmieci, tu żyją dzieci” – to jedno z ich haseł.
Budowa nowej oczyszczalni ścieków w Józefowie nad Wisłą przeciąga się. Termin jej oddania minął 31 maja. Dlatego do królowej naszych rzek wciąż spływa na wpół oczyszczony ściek. Sprawę bada prokuratura, a służby sanitarne zapowiadają kolejną kontrolę
Na kawowej mapie Lublina pojawiło się nowe miejsce. „Nie wylej” to lokal prowadzony przez Jakuba Kazimierczaka, który łączy miłość do środowiska oraz pasję parzenia kawy.
Lipy, jawory, klony, dęby z Klementowic pod Puławami rosną na ulicach Barcelony, Petersburga, Lublina. – To nie jest biznes, to raczej styl życia – mówi Monika Komsta.
- Jeżeli nie podejmiemy zdecydowanych działań, to do 2050 roku nasz gatunek wymrze! - przekonywali organizatorzy piątkowej manifestacji "Wymieranie w Lublinie". Akcja zorganizowana przed lubelskim Ratuszem, miała na celu zwrócenie uwagi na problem uzależnienia polskiej energetyki od węgla. - Polacy powinni, jak najszybciej zrezygnować z węgla, by ratować klimat. Susze, powodzie, tornada - to nie bierze się z niczego - przekonywała jedna z manifestujących.
Znajdź miejsce, poszukaj ludzi, zgłoś swój projekt, a potem wspólnie posadźcie rośliny. Właśnie ruszył nabór do konkursu, w którym można wygrać „kwiaty dla swojej dzielnicy”.
Dziekan Wydziału Rady Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS pisze do Ministra Środowiska Henryka Kowalczyka i Głównej Konserwator Przyrody Małgorzaty Golińskiej ws. Kopalni, która ma powstać w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego
Ponad 4,5 tys. mieszkańców naszego regionu stara się o dofinansowanie na wymianę starych pieców. Dziś boją się, czy pieniądze do nich kiedykolwiek trafią. Z finansowania rządowego programu „Czyste Powietrze” miała się wycofać Unia Europejska. Ministerstwo środowiska tego nie potwierdza
150-letni dąb, w którym ktoś wywiercił dziury i wlał przez nie truciznę nie jest jedyny. To samo spotkało trzy inne drzewa rosnące zaledwie kilkaset metrów dalej
ROZMOWA z dr. inż. Krzysztofem Raczyńskim z Zakładu Hydrologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS
Podczas prac budowlanych może dojść do zasypania zwierząt, które mieszkają pod ziemią. Motyle czy ptaki są w stanie uciec, ale inne małe zwierzęta już niekoniecznie. Chomik nie będzie uciekał przed koparkami czy buldożerami. On schowa się do norki. Co się z nim stanie? Chyba wszyscy się domyślamy.
Lublin jest w trakcie akcji odkomarzania, Zamość będzie walczył z owadami od niedzieli, Kraśnik w przyszłym tygodniu. Ale są pomysły inne niż chemiczne opryski. O domkach dla jerzyków pomyśli Kraśnik. A Zamość już wie, gdzie je powiesi.
Miasto Lahti w południowej Finlandii zdobyło w czwartek tytuł Zielonej Stolicy Europy 2021 r. Nagroda dla mniejszych miejscowości, Zielonego Liścia Europy, trafiła do dwóch miast: irlandzkiego Limerick i belgijskiego Mechelen.
Podczas środowej sesji Rady Miasta Puławy, w sali obrad pojawiła się nowość - szklane butelki z wodą pochodzącą prosto z puławskiego wodociągu, czyli zwyczajna kranówka. Zabrakło natomiast obecnej przez szereg lat butelek z wodą mineralną znanej, nałęczowskiej firmy.
Na próbę wstrzymane zostało koszenie zieleńców wzdłuż wybranych miejskich ulic. – To reakcja na prośby mieszkańców zachwycających się kwiatami, które wyrosły na trawnikach – tłumaczy Ratusz. Gdzie będziemy oglądać barwne rośliny zamiast suchej, skoszonej trawy?