Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rodzinny Ogród Działkowy Relaks w Łęcznej to wielki wygrany w pierwszej edycji naszego nowego plebiscytu. To właśnie tam, wspólnie z prezesem Polskiego Związku Działkowców w Lublinie Grzegorzem Kurczukiem, wręczyliśmy wczoraj nagrody.
Wydzielenia pasów rowerowych na jezdni Krakowskiego Przedmieścia oczekują od Ratusza działacze Porozumienia Rowerowego, którzy złożyli w tej sprawie oficjalną petycję do prezydenta. Chcą też, aby przy głównej ulicy miasta pojawiły się dodatkowe stojaki do przypinania jednośladów.
- Kto przez miesiąc trzyma paragon? – irytuje się jeden z Czytelników, któremu sklep odmówił przyjęcia pustych butelek po piwie. Bez paragonu ani rusz, a okazuje się, że nawet jak się ma dowód zakupu, to w wielu sklepach opakowania są zwrotne tylko z nazwy.
- Spotkaliśmy się, porozmawialiśmy. Inwestor okazał się żywo zainteresowany współpracą w zakresie poszukiwania rynków zbytu dla naszej wody - mówi radny Kamil Błaszczuk. - Jeśli uda się spełnić pewne kryteria w zakresie jakości wody znajdzie się nabywca na co najmniej kilka milionów butelek naszej wody na miesiąc!
Szczur wcale się do człowieka nie pcha. Widzimy je coraz częściej, bo jest ich już tak dużo, że już nie da się ich nie zauważać. Chociaż one wcale widziane być nie chcą. A potem zaczynają zapadać się studzienki - mówi jeden lubelskich deratyzatorów.
Sokoły wędrowne, które przyjechały do Lubartowa ze stacji badawczej z okolic Poznania radzą sobie coraz lepiej. Gniazdo w klatce adaptacyjnej drapieżnych ptaków można obserwować na żywo w internecie.
Dwa orły bieliki, które były pod opieką „Ptasiego Azylu” w warszawskim zoo, zostały wypuszczone na wolność. Samica została znaleziona ranna w zeszłym roku w województwie lubelskim w lasach pod Białą Podlaską
W środę w Kraśniku ruszają konsultacje społeczne dotyczące elektromobilności. Urząd Miasta przygotowuje strategię w tym zakresie i czeka na sugestie i pomysły mieszkańców.
Plan szerszego wykorzystania drewna z polskich lasów jako paliwa w elektrowniach oceniamy jako wybitnie szkodliwy – pisze do ministra środowiska i marszałka Senatu ponad 60 polskich przyrodników. Alarmują, że proponowana zmiana ustawy o OZE pogłębi kryzys bioróżnorodności w polskich lasach.
Pomniki przyrody o imionach nawiązujących do żydowskiej przeszłości miasta proponują miejscy aktywiści z Inicjatywy Między Drzewami. Pomysłowi przyklasnęła właśnie Komisja Rabiniczna ds. Cmentarzy. – Zaproponowana forma jest nowatorska, subtelna – ocenia Michael Schrudrich, Naczelny Rabin Polski.
Wiemy o tym dzięki owadziej inwentaryzacji, jaką od kilku lat hobbystycznie prowadzi Ewa Rauner-Bułczyńska, która potrafi godzinami spacerować po nadrzecznych zaroślach. Ostatnio odkryła gatunek niewidziany w Polsce od blisko 30 lat.
Komary w naszym klimacie nie przenoszą chorób, nie zarażą koronawirusem, a jedynie uprzykrzają życie. Najlepszą strategią walki z komarzycami jest choćby umożliwienie żabom dostępu do oczek wodnych – tłumaczy zoolog prof. Piotr Tryjanowski.
Stworzony przez władze Rotterdamu film instruktażowy dla mieszkańców tego miasta szybko stał się internetowym wiralem. W końcu nie co dzień przecież urzędnicy pozwalają „demolować” publiczną przestrzeń. A w tym przypadku wręcz do tego zachęcają.
Rozmowa z Raymond’em Landegent’em z Rotterdamu.
Wody Polskie wybrały firmy, które mają przygotować najważniejsze dokumenty potrzebne do oczyszczenia Zalewu Zembrzyckiego. Zwycięzcy przetargu będą musieli określić, jaki sposób działania jest najlepszy.
Lubelski ratusz planuje policzyć wszystkie szamba i przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tyle, że sami mieszkańcy mają je zgłosić urzędnikom.
Trzy ostatnie dni lipca. Wtedy ratusz weźmie się za odkomarzanie Lublina. – Zastosowany preparat jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt domowych – zapewniają urzędnicy.
Szpaler podrośniętych lip ma się pojawić wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia pomiędzy ul. 3 Maja a murkiem z kwiatami, gdzie dziś są jedynie niezbyt okazałe drzewa w betonowych donicach. Kolejne drzewa mają być posadzone wzdłuż ul. Chopina. Będzie to oznaczać likwidację kilkudziesięciu miejsc parkingowych
Choć odpowiedzialna za Bystrzycę rządowa instytucja zaczęła sprzątać, to w rzece tuż za Lublinem nadal zalegają sterty śmieci. Sprawę w swoje ręce biorą kajakarze, którzy dziś organizują akcję porządkowania rzeki. – Na tym się pewnie nie skończy. Roboty jest na około miesiąc – oceniają.
Ogłoszenie o planach usunięcia siedmiu dorodnych drzew na os. Szymanowskiego zelektryzowało niektórych mieszkańców bloków. Gdy zaczęli się sprawą interesować okazało się, że wycinka ma być o wiele większa.
Gdy Wisła się podnosi, wszystko, co ze sobą niesie, łącznie z górą śmieci i połamanych gałęzi, wpada na brzeg za jej zakolem na wysokości Wólki Gołębskiej. To teren należący do Wód Polskich. Pracownicy spółki przyznają, że na sprzątanie nie mają pieniędzy.
Zamiast plażowiczów dziesiątki czarnych worków zaścielają brzegi jeziora Glinki w Powiecie włodawskim. To efekt trwającej od ponad tygodnia akcji wyławiania martwych ryb z jeziora. – Jeszcze nigdy nie było tak źle – mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk.
Kapusta głowiasta, jarmuż, por, burak liściowy, majeranek czy marchew zwyczajna – to niektóre z 26 gatunków różnych ziół i warzyw składających się na ozdobny dywan
W ekspresowym tempie przebiegły ubiegłotygodniowe konsultacje projektu przebudowy włodawskiego Czworoboku. Trudno było się o nich dowiedzieć.
W stawach należących do gminy Serniki jest mnóstwo śniętych ryb. Wiele z nich leży na brzegu. Wędkarze mówią, że winny jest remont przepustu. – Insynuacje – odpowiada wójt.