Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Dwa dni najbliższego weekendu potrwają obchody kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Zamojskiego. Organizuje je zamojski oddział Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
To już prawie koniec Festiwalu Bożego Narodzenia w Lublinie. Jednym, z ostatnich akcentów tego wydarzenia był dzisiejszy spacer z przewodnikiem zatytułowany Lublin jak z baśni.
O co chodziło w aferze o ser parmeński na Wawelu? Co mają wspólnego flaki z parmezanem i co łączy w tej materii Lwów z Urzędowem? Pytań jest więcej ale jedno jest pewne: można flaki kochać albo nienawidzić.
Przejeżdżające uliczkami dorożki, przechadzający się po Rynku Wielkim i w podcieniach ludzie. Gwar ich rozmów, odgłosy kroków, śmiechy, pozdrowienia. To wszystko znalazło się w krótkiej animacji przedstawiającej przedwojenny Zamość. Stworzył ją muzyk i grafik Piotr Piotrowski.
Co wydarzyło się w historii regionu 4 stycznia. Sprawdźcie to sami.
Gdzie się podziały tamte prywatki? - pytał w swoim przeboju Wojciech Gąsowski. I rzeczywiście, mało kto je pamięta. Dlatego przypominamy, jak się bawili nasi rodzice i dziadkowie. Na zdjęciach zobaczymy, jaka wtedy była moda wśród pań i panów, jak wystrojone lokale itp. Zapraszamy do wspomnień i podróży na imprezy z lat trzydziestych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Urodziła się w Zamościu i miała tutaj pamiątkową tablicę. W ramach dekomunizacji ją usunięto. Pojawił się pomysł, by jednak Różę Luksemburg w Zamościu upamiętnić. I nie wszystkim się to podoba.
Pozwólcie, że zabierzemy Was na nostalgiczny spacer, po uroczych zaułkach miejscowości Wysokie w 1989 r. Wysokie to miejscowość z początkami sięgającymi II połowy XIV w. Pierwsza udokumentowana wzmianka o niej pochodzi z 1376 r.
W okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku powszechnie praktykowane było kolędowanie. Klasyczny czas kolędowania przypadał zawsze na okres do Trzech Króli. Kolędnicy chodzili po domach z żywymi zwierzętami, maszkarami, z gwiazdą, szopką, często przebrani, odgrywali widowisko zwane herodami, „wesele krakowskie" i inne.
Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.
Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.
Święta Bożego Narodzenia to jedne z najbardziej wyczekiwanych i najważniejszych dni w roku. Okres Bożego Narodzenia poprzedzają długie przygotowania, które obejmują: ubieranie choinki, przygotowanie potraw na wieczerzę wigilijną, kupowanie prezentów itp. To wszystko składa się na magię świąt. Zobaczmy, jak dawniej świętowano i jakie były zwyczaje.
Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!
Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.
Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.
Co dawniej podawano na dworskich stołach podczas świąt?
Kolejny raz znaleziska archeologiczne zostały docenione w ogólnopolskim konkursie. Każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tego by mogły zwyciężyć.
Nazywam się Taisija i pochodzę z Ukrainy. Jestem rodowitą Hucułką, ponieważ urodziłam się w samym sercu Huculszczyzny: w miejscowości Werchowyna w obwodzie Iwano-Frankowskim. Od 6 lat mieszkam w Polsce i zauważyłam pewne różnice w obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia
W tym tygodniu otwarta została wystawa poświęcona historii jednego z pierwszych, większych zakładów przemysłowych w Lubartowie - huty szkła. Zdjęcia, archiwalne materiały prasowe i wspomnienia hutników zebrał lubartowianin, Paweł Talma, który sam pochodzi z wielopokoleniowej, hutniczej rodziny.
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że w powiecie tomaszowskim odkryte zostało nieznane dotąd stanowisko archeologiczne.
W wieku 63 lat zmarł w piątek Jacek Krzysztof Danel, przez lata wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymonowica w Zamościu, a także miejski radny. Pogrzeb historyka i dziennikarza ma się odbyć w środę w Mielcu.
W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.