Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

80 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia i przyszłość w centrum uwagi
NASZ PATRONAT

80 lat Państwowego Muzeum na Majdanku. Historia i przyszłość w centrum uwagi

23 i 24 października Państwowe Muzeum na Majdanku uroczyście obchodzić będzie swoje 80-lecie. Jubileusz obejmie uroczystą galę oraz konferencję z udziałem ekspertów z zakresu muzealnictwa i kultury pamięci.

Dom Kseni odzyskał blask. Jest historia i współczesność
Leśna Podlaska
galeria

Dom Kseni odzyskał blask. Jest historia i współczesność

Zabytek o ciekawej historii odzyskał drugie życie. W domu Kseni mieści się teraz małe muzeum.

Dom Ryttów po wstępnych pracach porządkowych
Janów Podlaski

Prawie milion za dom Ryttów. Gmina już zaczęła sprzątać

XVIII-wieczny dom Ryttów w Janowie Podlaskim ma odzyskać dawny blask i stać się wizytówką miejscowości. Gmina właśnie stała się jego właścicielem. Jeszcze do niedawna mieszkał tam znany malarz, Maciej Falkiewicz.

Niezapominajka: Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej
film

Niezapominajka: Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej

Co wiadomo na temat pradziejów naszego regionu? Kim byli jego pierwsi mieszkańcy? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedzi, zwiedzając ekspozycję archeologiczną Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej. W pełni multimedialna, największa na Lubelszczyźnie stała ekspozycja archeologiczna została udostępniona zwiedzającym w 2013 roku. Muzeum prezentuje na niej ponad 3100 wyselekcjonowanych zabytków archeologicznych z naszego regionu z czasów pomiędzy latami 200 000 p.n.e. a 1250 rokiem n.e. Są one eksponowane według klasycznego podziału na trzy epoki, wyraźnie zróżnicowane na wystawie poprzez zastosowane środki wyrazu plastycznego, w tym kolorystykę. Najważniejsze zagadnienia dotyczące pradziejów oraz wczesnego średniowiecza przedstawiono w blokach problemowych. Oryginalnym zabytkom towarzyszą specjalnie stworzone na potrzeby wystawy prezentacje multimedialne, w tym filmy i animacje, których łączna długość wynosi ponad godzinę. Opowiadają one o pradziejowych procesach wytwórczych, rytuałach pogrzebowych, najciekawszych zabytkach i stanowiskach archeologicznych.

Zamość, którego już nie ma. Zdjęcia z wystawy!
foto
galeria

Zamość, którego już nie ma. Zdjęcia z wystawy!

"Miasto, którego już nie ma", to tytuł wystawy, którą można oglądać w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu. Na wystawę składają się wielkoformatowe zdjęcia, które ukazują przedwojenny Zamość. Dzięki uprzejmości organizatorów prezentujemy te unikatowe zdjęcia.

Dr. Leszek Czarnecki podczas przemówienia przed pomnikiem na Skwerze Borowiczan.
HISTORIA
galeria

80 lat temu wywieziono ich do ZSRR. Teraz Lublin Lublin uczcił ich pamięć

Na Skwerze Borowiczan przy ul. Nowy Świat w Lublinie upamiętniono 80. rocznicę rozpoczęcia zsyłki żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego do łagrów NKWD w Związku Radzieckim.

Były ich tu kiedyś tysiące. Dziś nie ma żadnego. Zamościanie pamiętają o zagładzie Żydów
galeria

Były ich tu kiedyś tysiące. Dziś nie ma żadnego. Zamościanie pamiętają o zagładzie Żydów

Byli Polakami i patriotami. Przed wojną Żydzi stanowili blisko 40 procent mieszkańców Zamościa. O ich zagładzie, ale również o tym, jak ważny mieli wkład w rozwój i historię miasta mówiono w środę podczas Marszu Pamięci. Odbył się kolejny raz w 82. rocznicę likwidacji getta.

Pani Magdalena Dylewska oraz wiceprezydent Tomasz Fulara odsłaniają tablicę pamiątkową Romualda Dylewskiego w Parku Rury w Lublinie
Tylko w Dzienniku
galeria

Romuald Dylewski stworzył koncepcję zabudowy Górek Czechowskich

W setną rocznicę urodzin Romualda Dylewskiego w Parku Rury odsłonięto tablicę ku jego pamięci. Ten lubelski wizjoner architektury i urbanistyki rodem z Łęcznej już w 1959 roku nakreślił kierunki rozwoju miasta, m.in. zabudowę górek czechowskich, płynnie łączącą funkcje mieszkalne i usługowe z zielenią. To on jest twórcą koncepcji urbanistycznej współczesnego Lublina.

„Z tego miejsca w 1942 roku odjeżdżały pociągi wywożące Żydów z Zamościa i okolicznych miejscowości do niemieckich nazistowskich obozów zagłady. Ku pamięci Żydów polskich, czeskich, niemieckich i austriackich mieszkańców getta w Zamościu zamordowanych w latach 1939-1942.” - taki napis umieszczono na tablicach peronu stacji Zamość Starówka

Pamięci zamojskich Żydów. Zapalą znicze tam, skąd wieziono ich na śmierć

Przed wojną Żydzi stanowili niemal 40 procent mieszkańców Zamościa. Niemal wszyscy zginęli. Jak co roku, także i teraz odbędą się obchody rocznicy zagłady getta i żydowskiej społeczności miasta.

Lublin z czasów PRL. Wiesz jak kiedyś nazywały się te ulice? Sprawdź!
QUIZ

Lublin z czasów PRL. Wiesz jak kiedyś nazywały się te ulice? Sprawdź!

Lublin zmienia się cały czas. A wiesz gdzie kiedyś była ulica Przystankowa lub plac Zebrań Ludowych? Sprawdź się w naszym quizie!

Jerzy Kulej w 2010 roku gościł w Klubie Sportowym Paco przy ul. Zana 72 w Lublinie.
Zdjęcia

Jerzy Kulej od dziś na wielkim ekranie. Mistrz boksu wielokrotnie przyjeżdżał do Lublina

Dziś na ekrany kin w całej Polsce wchodzi film "Kulej. Dwie strony medalu". To historia najbardziej barwnego małżeństwa Polski lat 60-tych, Jerzego - legendarnego boksera oraz Heleny, jego żony. Wybitny pięściarz, dwukrotny mistrz olimpijski, jeden z najlepszych zawodników w historii pięściarstwa wielokrotnie gościł w Lublinie. Dwie z jego wizyt przypominamy na naszych łamach.

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę
11 października 2024, 12:30

Zamość, którego już nie ma. LO zaprasza na wystawę

„Miasto nieistniejące” - tak zatytułowana jest wystawa, która w piątek (11 października) zostanie otwarta w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Zamościu.

Szkoły już nie ma, ale absolwenci pamiętają. Znów zorganizowali zjazd
WSPOMNIENIA
galeria

Szkoły już nie ma, ale absolwenci pamiętają. Znów zorganizowali zjazd

Gdyby nie została zlikwidowana, to miałaby 80 lat. Choć od sześciu lat już nie istnieje, to absolwenci szkoły wciąż trzymają się razem. Właśnie zorganizowali kolejny zjazd.

Dziedzictwo rodu Zamoyskich w niezwykłym albumie. Ta książka jest do kupienia
galeria

Dziedzictwo rodu Zamoyskich w niezwykłym albumie. Ta książka jest do kupienia

To był rok żmudnej, drobiazgowej pracy. Ale efekt jest imponujący. Ci, którzy już widzieli album „Zwierzyniec w Ordynacji Zamojskiej. Ilustrowany portret z pierwszej połowy XX wieku” wiedzą, że to publikacja wyjątkowo cenna.

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat
galeria

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat

– Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci społeczności – Artur Markowski, wójt gminy Wojciechów podkreślił podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających mord ponad 100 mieszkańców wsi Szczuczki przez Niemców, do którego doszło przed 85 laty.

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)
galeria

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)

Najpierw była obierana, potem siekana tasakiem, a na koniec zakwaszano beczki mąką żytnią i złożono ją do kiszenia. Kapusta, królowa jesiennych dań królowała w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Niezapominajka: O aniołach, które kradną serca na jarmarcznych straganach
galeria
film

Niezapominajka: O aniołach, które kradną serca na jarmarcznych straganach

Gościem Dziennikowej Niezapominajki jest pan Adam Lipa, rzeźbiarz ludowy mieszkający w Siedliskach Drugich. Artysta zamiłowanie do rzeźbienia w drewnie przejął po swoim ojcu. Dzieła które tworzy powstają przy użyciu dłut, które robi pan Adam własnoręcznie. Twórca w swoich pracach porusza tematykę sakralną, wykonując kapliczki, Jezusa, anioły a także rzeźby przedstawiające prace wykonywane na wsi. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Kulturalnej Województwa Lubelskiego.

Na miejscu złożenia ciał pomordowanych stoi dziś kaplica – pomnik.

To była straszliwa zbrodnia. Uczczą pamięć pomordowanych przed 85 laty przez Niemców

1 października 1939 roku w miejscowości Szczuczki w gminie Wojciechów Niemcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu ludności polskiej w czasie drugiej wojny światowej. W 85. rocznicę tych wydarzeń, w niedzielę (6 października) odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej straszliwej zbrodni.

Jak się zmieniały lubelskie uczelnie
foto
galeria

Jak się zmieniały lubelskie uczelnie

Lubelskie uczelnie rozpoczęły kolejny rok akademicki. Naukę w lubelskich uczelniach podjęło ok. 60 tys. osób. Uczelnie prezentują się okazale ale nie zawsze tak było. Przypominamy, jak dawniej wyglądały nasze lubelskie uniwersytety i akademie

„Baronowa z pędzlem”, ale także tajemnicami. Co ukrywała Tamara Łempicka?
ZDJĘCIA
galeria

„Baronowa z pędzlem”, ale także tajemnicami. Co ukrywała Tamara Łempicka?

Trzy prace wybitnej artystki, Tamary Łempickiej, przez najbliższy rok będą zdobić ściany wystawy w Stanach Zjednoczonych. A tajemnice z jej przeszłości, którą ona dobrze skrywała, wychodzą na światło dzienne.

Zdaniem ekspertów miał to być „klin włożony między episkopat a zakony żeńskie”.

Akcja „X-2”. Co służby bezpieczeństwa robiły z polskimi zakonnicami?

Zdaniem ekspertów to jest „biała plama w historii Polski”. Śledztwo w sprawie zostało umorzone, ale KUL przypomina, co się stało 70 lat temu.

Księżna Izabela przyczyniła się do rozbudowy pałacu, parku oraz powstania obiektów, które do dzisiaj stanowią najcenniejsze elementy zabytkowej architektury Puław
Make Puławy great again

Impreza na urodziny księżnej? Pomysłów i chętnych nie brakuje

W przyszłym roku minie 280 lat od urodzin księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz 190 lat od jej śmierci. Z tej okazji w Puławach pojawiła się propozycja zorganizowania dużego wydarzenia w Parku Czartoryskich

Historia Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych na zdjęciach Jacka Mirosława
1 października 2024, 18:00

Historia Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych na zdjęciach Jacka Mirosława

Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaprasza na niezwykły wernisaż wystawy fotografii Jacka Mirosława ilustrujących koncerty, jakie odbywały się w ramach legendarnych Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych.

Niezapominajka: O pająkach, co nie gryzą we wsi Niemce
film

Niezapominajka: O pająkach, co nie gryzą we wsi Niemce

Dziennikowa Niezapominajka zawitała do wsi Niemce, gdzie mieszkają państwo Małgorzata i Tomasz Krajewscy. Specjalnością artysty są pająki, które wykonuje ze słomy i kolorowej bibuły. Spod jego ręki wychodzą tradycyjne dla naszego regionu formy. Poza pająkami wykonuje też ozdoby choinkowe i pisanki. Na jajkach umieszcza dawne wzory lubelskie, uznane za najbardziej archaiczne w kraju – wiatraczki, grabki, a także ślimaczki i jodełki. Swoją pasję i miłość do sztuki ludowej przekazał małżonce, z którą wspólnie wykonuje słomiane dzieła sztuki. Państwo Krajewscy swoje wyroby prezentują na festiwalach i jarmarkach ludowych w całej Polsce. Wystawiali je również  we Francji, Izraelu i w Turcji.

Na fotografii udostępnionej nam przez Romana Dębińskiego - kadr z meczu w 1986 r, niestety przegranego przez Motor 1:2. Od lewej: Dębiński, Janusz Dec, Zbigniew Mandziejewicz, Modest Boguszewski i Dariusz Marciniak, pod bramką interweniującego Zygmunta Kalinowskiego
Magazyn

Przed meczem przyjaźni wspominamy potyczki Motoru ze Śląskiem. Goście wygrali w Lublinie tylko raz

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy w sobotę o godz. 17:30 Motor zmierzy się na Arenie Lublin ze Śląskiem Wrocław. Sobotni rywale dotychczas dziewięciokrotnie gościli w Kozim Grodzie. Sześciokrotnie zostawiali komplet punktów, a tylko raz gościom udało się wygrać. Większość meczów satysfakcjonowała kibiców nie tylko dzięki rezultatom. Było na co popatrzeć…

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium