Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
85 lat temu świat się zmienił. Tego dnia hitlerowcy zaatakowali Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa. Lublin także pamięta o tych tragicznych wydarzeniach.
Wyjątkowo - nie w ostatnią niedzielę miesiąca - a w pierwszą, na placu Zamkowym zebrali się fani starych „bibelotów”
Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach Lublina. W ciągu zaledwie kilku lat miasto bezpowrotnie zatraciło swój dwukulturowy charakter. Dziesiątki historycznych budowli i kamienic uległy poważnemu zniszczeniu, bądź zupełnie przestały istnieć.
Jedno z najmłodszych miast Lubelszczyzny – Świdnik – obchodzi 70. rocznicę nadania praw miejskich. Przyłączamy się do świętowania i z tej okazji zabieramy Was na historyczny spacer po Świdniku lat 60., 70., 80…
W zeszły weekend 104. rocznicę Bitwy pod Komarowem upamiętniało stowarzyszenie, a w ten na uroczystości zaprasza gmina.
Została zdemontowana kilka lat temu w ramach dekomunizacji. Ale jest szansa, że tablica upamiętniająca Różę Luksemburg znowu będzie eksponowana w Zamościu i zawiśnie na ścianie kamienicy, w której ta ekonomistka, myślicielka polityczna i działaczka społeczna się urodziła.
24 lipca 1959 r., czyli 65 lat temu, w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie rozpoczęła się seryjna produkcja króla polskich szos - samochodu dostawczego Żuk. Jeszcze pod koniec XX wieku samochody tego typu były nieodłącznym elementem ruchu drogowego w Polsce.
Wieniec dożynkowy, tradycyjna procesja do kościoła i inscenizacja nawiązująca do dożynek sprzed lat. W niedziele w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się Dożynki Dworskie.
Archeolodzy natrafili na mosiężne guziki mundurowe z numerem „12”, które mogły należeć do żołnierzy Regimentu XII. Znalezisko to rzuca nowe światło na przebieg starcia z 1792 roku, które stanowiło istotny moment kampanii wojennej w obronie Konstytucji 3 Maja.
„Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie: O pamięć nie o zemstę proszą nasze cienie. Los nasz dla was przestrogą ma być- nie legendą. Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą.”- tym fragmentem wiersza Franciszka Fenikowskiego, odczytanym przez Tomasza Kranza, dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku, rozpoczęła się Ceremonia Pamięci, która zakończyła 5. edycję Lubliner Festiwal.
Trzy dni pokazów filmowych w konkursie, także spotkania z twórcami, liczne imprezy towarzyszące, a na finał koncert – tak w skrócie wygląda program 12. Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią”.
Od 60 lat łączy ich wspólna historia i cel - służyć ludziom. W minioną niedzielę strażacy z OSP w Ferdynandowie obchodzili jubileusz powstania swojej jednostki.
Prelekcje i dyskusje, prezentacje, projekcje filmowe i koncert - to wszystko dzisiaj i jutro (21-22 sierpnia) dziać się będzie na Rynku Wodnym w Zamościu w ramach VI Bibliotecznych Spotkań z Historią organizowanych przez Książnicę Zamojską.
Żywa lekcja historii w Janowie Lubelskim. Podczas 4. Festiwalu Oręża Polskiego miasteczko odwiedzili rycerze, partyzanci, żołnierze. Wydarzenie zorganizowane w niedzielę nad zalewem było nie lada gratką dla miłośników historii i militariów.
Wojowie, rycerze, partyzanci i Stefano Terrazzino w jednym miejscu – takie rzeczy tylko w Janowie Lubelskim. Już w tę niedzielę (18 sierpnia) sympatycy historii spotkają się podczas 4. Festiwalu Oręża Polskiego nad Zalewem Janowskim.
Już jutro (niedziela) w Łukowie odbędzie się kwesta na rzecz zabytkowych pomników.
Świdniczanie pamiętają i z tej okazji spotkali się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, aby uczcić pamięć walczących w Bitwie Warszawskiej.
Była żoną Jana Sobiepana Zamoyskiego, a po jego śmierci poślubiła Jana Sobieskiego. Podobno miała psa, którego pomnik znajduje się w Zwierzyńcu. Samorząd właśnie przymierza się do remontu rzeźby stojącej na wyspie stawu kościelnego.
Na ostatni weekend sierpnia Stowarzyszenie Bitwa pod Komarowem wspólnie z zamojskim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zaplanowały tegoroczne obchody rocznicy bitwy, która rozegrała się 31 sierpnia 1920 roku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.
Monumentalny budynek dawnego sądu w Białej Podlaskiej od lat stoi pusty. Nowy właściciel już dwa lata temu zapewniał, że prowadzi tu remont.
Rok temu, blisko 14 tys. mieszkańców lubelskich Bronowic, ale także całego Lublina z zapartym tchem oglądało prace saperów, którzy zabierali z terenu budowy niewybuch z czasów II wojny światowej ważący 250 kg.
Granat, pocisk, 122 sztuki amunicji oraz rewolwer – te przedmioty odnalazł mężczyzna, który hobbistycznie zajmuje się poszukiwaniem historycznych pamiątek.
Tradycja i kultura. Historia i pamięć. Koncerty, wernisaże, spotkania z najlepszymi artystami i pisarzami z kraju i zagranicy. Lubliner Festival – Festiwal Kultury Żydowskiej rozpocznie się 16 sierpnia
W powiecie biłgorajskim można powiedzieć, że trafiona została „szóstka w archeologicznego totka”. W miejscu gdzie nie były zaznaczone żadne stanowiska archeologiczne, „Grupa Eksploratorzy” odnalazła wiele zabytków archeologicznych
Tak wyglądał Janów Lubelski u końca lat 60. ubiegłego wieku. Dziś publikujemy zdjęcia z archiwum Lubelskiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, które wykonano w 1969 r. przy okazji tworzenia studium historyczno-urbanistycznego do planu zagospodarowania przestrzennego miasta Janów Lubelski.