Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Żeby zatrudnić cudzoziemca nie wystarczy już złożenie prostego oświadczenia. Od 1 stycznia konieczne jest rozpoczęcie żmudnej i płatnej procedury. Eksperci szacują, że z rolnictwa i sadownictwa odejść może nawet 1/3 zatrudnionych tu Ukraińców
Od stycznia radzyński Spomlek używa w swojej produkcji mleka od krów żywionych paszami niezmodyfikowanymi genetycznie. Na zachętę, mleczarnia dopłaca swoim dostawcom mleka.
To nie był dobry rok dla hodowców karpi w Lubelskiem. Produkcja tych ryb jest dużo mniejsza niż w ubiegłym roku, m.in. za sprawą mroźnej zimy i kormoranów, które mocno dały się we znaki rybakom. Nasze wigilijne stoły uratuje import z Litwy i Czech
Parlament zakończył prace nad przygotowaną przez Ministerstwo Energii ustawą o rynku mocy. W efekcie wszyscy zapłacimy wyższe rachunki za prąd, średnio od d 2 do 5 złotych miesięcznie. Najbardziej jednak podwyżki odczują sadownicy.
Wysokość łodygi ok. 1,3 metra, na niej 15 kwiatów i cztery pąki – taki okaz storczyka wyhodowali mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie przy ul. Kosmonautów w Lublinie. Okazały kwiat rośnie w kaplicy.
Łęczna zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2017. Na drugim miejscu znalazł się Tomaszów Lubelski a na trzecim – Konopnica.
Za trzy lata na rynek może wejść ekologiczny preparat, który pozwoli na zwiększenie plonów roślin uprawnych i leczniczych nawet o 30 proc. Badaczka z UMCS otrzymała prawie 1,2 mln zł na realizację swojego projektu
- Nie dość, że stracimy możliwość uprawy ziemi, która jest naszym źródłem utrzymania, to jeszcze jej wartość znacznie spadnie – oburzają się rolnicy z gminy Nałęczów. Chodzi o strefę ochronną ujęcia wód podziemnych „Nałęczowianka”, którą wyznaczono - jak twierdzą - bez ich wiedzy. Ustanowieniem strefy zaskoczony jest też burmistrz
Elżbieta Buła (na zdjęciu) z Kolonii Świdnik Mały została najlepszym ogrodnikiem w rozstrzygniętym właśnie konkursie Rolnik Lubelszczyzny. Dzisiaj podczas Targów Sadowniczych Best Berries w Targach Lublin zwycięzcy trzech konkursowych kategorii otrzymali nagrody.
W czwartek rolnicy z naszego województwa rozbiją „zielone miasteczko” przed Ministerstwem Rolnictwa. Nie przekonała ich przyjęta właśnie specustawa o ASF. Resort zatwierdził budowę zasieków wzdłuż wschodniej granicy. Zapowiada też płatne urlopy dla myśliwych
Buraki oraz cukier były oczkiem w głowie peerelowskich władz. Nic dziwnego: Polska przez wiele lat była światowym liderem w eksporcie cukru. Dziś po wielu cukrowniach nie ma już śladu. Pozostały po nich jedynie wspomnienia. A cukrownia była pierwszym zakładem, który rozpoczął produkcję w powojennym Lublinie
Do końca roku rolnicy, którzy trzymają krowy, świnie, kozy i owce muszą policzyć i spisać zwierzęta w stadzie, a dane dostarczyć do ARiMR. Mimo sms-ów, ogłoszeń w gminach i kościołach niewielu rolników już to zrobiło
Dyrektor Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach jest przekonany, że trwają „różne działania” skierowane przeciwko kierowanemu przez niego instytutowi. O próbach wtargnięcia na teren placówki poinformował też organy ścigania.
360 zajęcy trafiło do dziewięciu wolier adaptacyjnych w naszym regionie w ramach tegorocznej edycji „Programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej w województwie lubelskim”. Szaraki zostaną wyposzczone na wolność na przełomie stycznia i lutego.
Rozpoczęła się wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 rok. W pierwszej kolejności pieniądze trafią do rolników z obszarów objętych ASF oraz mieszkańców terenów, które ucierpiały podczas klęsk żywiołowych. W Lubelskiem będą to rolnicy z powiatów bialskiego, kraśnickiego i opolskiego.
20 tysięcy gospodarstw w Polsce, z czego ponad 3 tysiące w Lubelskiem, weźmie udział w obowiązkowym badaniu, które przeprowadzi w listopadzie Główny Urząd Statystyczny. Badanie będzie dotyczyć sadów – odmian i gatunków
Uprawa borówki wysokiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród producentów, a owoce są chętnie kupowane przez konsumentów. Aby odnieść sukces w uprawie, należy zacząć od właściwego wyboru stanowiska oraz przygotowania podłoża.
Jajka są coraz droższe. Brakuje ich też na rynku. Właściciel sieci sklepów Biedronka potwierdza, że mogą wystąpić czasowe ograniczenia dostępności tego produktu.
Ustawa paszowa, która ma wejść w życie z początkiem 2019 roku, może spowodować duży wzrost kosztów po stronie hodowców drobiu. To z kolei przełoży się na wyższe ceny mięsa i jaj, które odczują polscy konsumenci. Nowa regulacja może się też odbić na eksporcie, bo Polska jest największym w Europie eksporterem drobiu
Większość gospodarstw w powiecie bialskim w których stwierdzono ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF), nie otrzymało odszkodowań za świnie wybite ze względu na groźną chorobę. Jeszcze gorzej jest w powiecie radzyńskim, gdzie odszkodowań nie dostało żadne gospodarstwo. Wszystko przez stwierdzone u rolników uchybienia, które dotyczą głównie rejestracji i identyfikacji zwierząt.
Czy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich spełnił swoje zadanie i rozwinął polską prowincję, jak poradzić sobie z problemem wyludniania – o tych oraz innych tematach w Instytucie Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rozmawiali w tym tygodniu naukowcy, urzędnicy i samorządowcy.
Polska jest dla nas ważnym, stabilnym i długoterminowym partnerem biznesowym – mówił podczas poniedziałkowej wizyty w Wytwórni Octu i Musztardy w Parczewie Dejan Židan, wicepremier, minister rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej Republiki Słowenii. Prowadzona przez Słoweńców parczewska wytwórnia niebawem rozpoczyna produkcję nowego produktu – koncentratu pomidorowego
Dezyderat posła Stanisława Żmijana (PO) odnośnie zwalczania ASF przepadł na sejmowej komisji rolnictwa. - Działania rządu są chaotyczne i nieskutecznie - oceniają parlamentarzyści z PO.
Do poniedziałku, 16 października można zgłaszać kandydatów do konkursu Rolnik Lubelszczyzny. Poszukiwani są hodowcy zwierząt i plantatorzy, którzy osiągają wyróżniające wskaźniki produkcji, sięgają po unijne dotacje i wdrażają innowacyjne rozwiązania.
Młodzi wizjonerzy rolnictwa, a wśród nich Łukasz Czech z woj. lubelskiego, obradują od poniedziałku w Brukseli.