Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Jego ojca portretował Stanisław Wyspiański, matkę Witkacy i Rafał Malczewski. Swoje obrazy pokazywał w wielu galeriach Europy obok Picassa, Chagalla czy Bacona. Trzy z ostatnich prac Marka Żuławskiego są w Lublinie. Pojawiły się na zamówienie, do jednego z powstających kościołów. Nigdy do niego nie trafiły.
O jego dziełach powstał nawet materiał w agencji Reuters, jedna z największych agencji prasowych na świecie. Ostatnio można go było spotkać w sobotę podczas wielkanocnego kiermaszu na pl. Zamkowym w Lublinie. Rozmowa z Mariuszem Dubielem ze Słodkowa Drugiego (powiat kraśnicki), który wydrapuje pisanki.
Wielka Sobota to czas dla prawosławnych i smutku, i oczekiwania na przeszywającą radość Zmartwychwstania Zbawiciela. Wysiłek i Wielkiego Postu, i Wielkiego Tygodnia powinien nam uzmysłowić bezmiar Bożej Miłości. Rozmowa z Jego Ekscelencją Najprzewielebniejszym Ablem, Prawosławnym Arcybiskupem Lubelskim i Chełmskim
W dziewiętnastu szkołach podstawowych w Lublinie są jeszcze wolne miejsca dla pierwszoklasistów. Rodzice, którzy nie są usatysfakcjonowani dotychczasowym naborem, mogą jeszcze zapisywać do nich swoje dzieci.
Sesja Rady Powiatu Świdnickiego: Szef opozycyjnego klubu zgłasza wniosek, aby mieszkańcy powiatu wskazali drogi, które będą walczyć o rządowe dofinansowanie. Rada jest „za”. W Radzie Miasta opozycyjna radna zgłasza niemal identyczny wniosek, tyle że chodzi o konsultacje w sprawie miejskiej ulicy. Do głosowania nie dochodzi.
Plac Ofiar obozu „Budzyń”. O taką nazwę dla placu w fabrycznej części Kraśnika, gdzie podczas wojny był nazistowski obóz pracy i koncentracyjny wnioskuje radny Hubert Trukan. Członkowie komisji, którzy opiniowali projekt uchwały nie są w tej sprawie jednomyślni.
Dzielnica jak każda inna. Zaczyna się za wiaduktem przy ul. Kunickiego. W czasach PRL-u cieszyła się złą sławą. Adolf Lekki, znany lubelski pisarz i dziennikarz wydał nawet w latach 80. cykl reportaży o tej dzielnicy: „Dziesiąta – dzielnica cudów”.
Jednym z urządzeń XVII-wiecznych Puław, reprezentatywnym dla tamtejszej kultury technicznej, jest wodociąg, umożliwiający funkcjonowanie w rezydencji pałacowej sadzawek, basenów i fontann przez skierowanie do parku i pałacu dużych ilości wody.
Spadająca liczba mieszkańców, fatalna sytuacja gospodarcza, bezrobocie, perspektywa opustoszałych szkół, przedszkoli i świecącej pustkami kasy miasta. Na liście tzw. miast kryzysowych aż pięć jest z naszego regionu
Wymiana elektronicznych protez słuchu czy endoprotezoplastyka stawu – to zabiegi, na które można czekać nawet kilka lat. Wielomiesięczne kolejki są do badania rezonansem magnetycznym i na operację zaćmy
Budowę mostu łączącego m.in. Kazimierz Dolny i Janowiec Mateusz Morawiecki zapowiadał kilka miesięcy temu. Ale dziś rząd mówi, że to sprawa lokalnych władz. Tymczasem samorządy nie mają na to ani pieniędzy, ani takich planów.
Koniec tego roku, a nawet początek przyszłego. Na tak odległe terminy muszą się przygotować pacjenci, którzy chcą zapisać się na wizytę u specjalisty.
Nagle okazało się, że w baseball w naszym mieście gra całkiem spora liczba ludzi. Trzeba było ich tylko zebrać w jeden zespół. I tak powstało Ravens - opowiada Radosław Głowacki, wiceprezes klubu.
Choć do Mediolanu poleci Paweł Gałecki, to od razu zaznacza, że zwycięskie danie przygotowali razem z Darkiem i w tym tandemie nie ma ważniejszych. Można powiedzieć, że Darek Cygan jest trenerem Pawła. Obaj pracowali we Włoszech, obaj pasjonują się włoską kuchnią.
Jak wynika z obserwacji naukowców, najgorliwiej poszczą osoby starsze, które wyrastały w tradycji ludowej. Na wsi zaniechanie postu było traktowane jak grzech i mogło ściągnąć nieszczęście. Szlachta i ziemiaństwo mieli z postem problem, bo ciężko odmówić sobie dobrych rzeczy, gdy jest ich dużo. Nasi wysoko urodzeni przodkowie mieli podobne dylematy jak my.
Słyszeliście kiedyś o fontannie na środku Zalewu Zemborzyckiego? A może o kolejce gondolowej ponad miastem? O świecących, szklanych stożkach stojących na pl. Litewskim i sięgających ponad drzewa? Zabieramy Was do Muzeum Pomysłów Porzuconych, gdzie zebraliśmy to, co kiedyś w Lublinie planowano, ale słuch po tym zaginął. Niektóre pomysły są już pełnoletnie, niektóre trudno podejrzewać o dojrzałość. Miłego zwiedzania, zapraszamy!
Jednym z głównych zajęć mieszkańców XVII-wiecznej wsi Puławy było flisactwo, czyli spław drewna tratwami.
W Lublinie może stanąć pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Postacie prezydenckiej pary przytulałyby się siedząc na granitowej ławce w kształcie granic Polski. Taką koncepcję przedstawili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą, by pomnik stanął w centrum miasta.
Rozmowa z Arturem Soboniem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, wiceministrem w resorcie Inwestycji i Rozwoju.
Możliwe, że nigdy się nie spotkali. Możliwe, że znali z widzenia z redakcji „Ziemi Lubelskiej”. Możliwe, że się przyjaźnili. Ale czy poetka i felietonistka zwróciła by uwagę na młodszego o kilkanaście lat dziennikarza sportowego i boksera? Aniela Fleszarowa i Albin Lewandowski. Pewne jest to, że na przełomie lat 20. i 30 ubiegłego wieku mieszkali w Lublinie. I oboje znali Józefa Czechowicza.
Rozmowa z Witoldem Janem Mikołajczukiem z malutkiej podlaskiej osady Kołczyn. Kompozytorem, tekściarzem, muzykiem i poetą.
Już ponad 30 tysięcy kuracjuszy z całej Polski odwiedza w ciągu roku Uzdrowisko Nałęczów. A będzie ich jeszcze więcej, bo uzdrowisko stale się rozwija i już wkrótce będzie miało najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki kardiologicznej i fizjoterapii.
Rozmowa z Eweliną Kowalik, która stworzyła portal dla singli „Z nieba ci nie spadnie”.
Po zrealizowanych w ostatnich latach inwestycjach w bazę naukowo-dydaktyczną lubelskie uczelnie nie próżnują i finalizują bądź planują kolejne. Trzy nowe obiekty buduje Uniwersytet Medyczny. Politechnika Lubelska rewitalizuje swój kampus, a UMCS chce budować nowy na terenach należących wcześniej do wojska.
Co drugi Polak mieszka w domu zbudowanym jeszcze w czasach PRL. Dobrze, że za czasów Gomułki odrzucono jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów „oszczędnego budowania” - wspólnych łazienek dla kilku mieszkań. Faktem jest, że w latach 70 ub. w. budowano więcej mieszkań niż zakładają nawet dzisiejsze, odważne rządowe plany