Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Urząd Marszałkowski ogłosił przetarg na poprawę akustyki w sali Filharmonii Lubelskiej, która niedawno przeszła gruntowny remont. – To przykład totalnej porażki inwestycyjnej obecnej koalicji, która nie potrafiła dopilnować tego, co w filharmonii najważniejsze – komentuje Andrzej Pruszkowski, radny PiS.
Początki rodu książąt Czartoryskich giną w mrokach dziejów
Pełne trybuny i atmosfera wielkiego sportowego święta - takie obrazki towarzyszą tegorocznym meczom żużlowców Speed Car Motoru Lublin. Za sukcesem frekwencyjnym idą wyniki sportowe, bo po czterech kolejkach drużyna zajmuje pierwsze miejsce w tabeli Nice 1. Ligi Żużlowej. I choć kibice coraz śmielej mówią o awansie do Ekstraligi, klubowi działacze tak daleko w przyszłość nie patrzą i sumiennie wykonują swoją pracę
Ślub w ogrodzie, albo zabytkowym dworku. Później przejażdżka autem Milicji Obywatelskiej z czasów PRL albo lot balonem przed zachodem słońca. Atrakcji dla nowożeńców i gości weselnych jest coraz więcej. W niektórych przypadkach bez grubego portfela się jednak nie obejdzie
W kwietniu 1918 roku Lublin znajdował się w zaborze austriackim, a jednym z dzienników w mieście był „Głos Lubelski”. 1 kwietnia wypadał Poniedziałek Wielkanocny i tego dnia gazeta się nie ukazała. A trzeba przypomnieć, że „Głos” wychodził codziennie, także w niedziele. Kolejny numer został wydrukowany we wtorek, 2 kwietnia.
Rozmowa z Janem Gołębiowskim, profilerem i psychologiem kryminalnym, biegłym sądowym, autorem pierwszej w Polsce monografii na temat profilowania kryminalnego
Zakasujemy rękawy, nakładamy bluzy robocze, by dźwignąć nasze miasto z upadku. Miłość Ojczyzny i miłość miasta będzie naszą przewodnią myślą w dążeniu do wytkniętego celu. Będziemy kontynuatorami wielkiej myśli twórców Konstytucji 3-go Maja. Miłość Ojczyzny i miłość miasta! Pod tymi znakami zwyciężymy! - tak mówił Wacław Bajkowski, tuż po zaprzysiężeniu go na prezydenta Lublina. Inaugurował wówczas pracę pierwszej, wybranej przez mieszkańców Rady Miasta. Był rok 1917. Jest rok 2018. Śladów życia i działalności Wacława Bajkowskiego, adwokata, muzyka i dyrygenta można szukać w dawnej prasie, archiwach, bibliotekach. Mało kto wie, że w mieszkaniu na siódmym piętrze lubelskiego blokowiska wiszą skrzypce, na których świetnie grał
Przed chorobami wenerycznymi chroni witamina C, a zapłodniona komórka może komunikować się z matką i prosić ją o „przygotowanie pulchnej kołyseczki” – m.in. tego mają dowiedzieć się nastolatki w szkołach. Program przygotowała lubelska firma, zapłaciło jej Ministerstwo Zdrowia, a eksperci nie zostawiają na nim suchej nitki.
Pierwsze wyniki wskazują na to, że na wprowadzeniu niedzielnego zakazu handlu nie straciły hipermarkety, ani małe sklepy. Nawet sieci handlowe nie mają powodów do narzekań.
Samorządowcy z powiatu włodawskiego wyliczyli, że przed końcem roku zabraknie pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń dla nauczycieli. Poinformowali już o tym ministra edukacji narodowej.
Najazd szwedzki przyniósł, oprócz zniszczeń pałacu, także ograbienie i zniszczenie kościoła we Włostowicach. Szalejąca w dwa lata później zaraza, której początek datuje się na 24 sierpnia 1708 r., zdziesiątkowała mieszkańców, a dużą część pozostałych przy życiu wypędziła do lasów.
Rozmowa z Adamem Kalbarczykiem, dyrektorem Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie
Zaczynają się trudne czasy dla uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkół średnich. W przyszłym roku do rekrutacji przystąpi więcej chętnych niż dotychczas. Żeby umożliwić im równy start, niektóre placówki już teraz zmniejszają liczbę klas pierwszych, by za rok móc utworzyć więcej nowych oddziałów. Najbardziej oblegane będą prestiżowe placówki. W Lublinie to tzw. ZUS
"Tu jest kiosk Ruchu, ja tu mięso sprzedaję!" Ten fragment z kultowego „Misia” zna chyba każdy. Mięsa wprawdzie w kioskach nigdy nie było, ale w PRL-u kioski były najpopularniejszymi punktami sprzedaży, gdzie można były kupić artykuły codziennego użytku. Co ciekawe, na świecie nie było tak rozbudowanej sieci sprzedaży detalicznej jak nasze poczciwe kioski Ruchu, które stały niemal na każdym rogu ulicy
Jeśli uważnie zanalizujemy tekst Hamleta, to jest tam dużo aluzji do polowania, do tropienia, do łowienia zwierząt. Słyszymy: Czemu zachodzicie mnie jak zwierzynę na polowaniu? Szekspir pokazuje świat, w którym jest się ciągle na polowaniu. Albo się zabija, albo jest się zabitym. Rozmowa z Magdą Szpecht, reżyserką „Hamleta” w Teatrze Andersena.
Zakończył się proces rodziców zastępczych z Radawca Małego. Przez lata znęcali się oni nad dwanaściorgiem swoich podopiecznych. To najpoważniejsza taka sprawa w ostatnich latach.
W najbliższą środę okaże się, czy pan Henryk, emeryt z Lublina, będzie musiał oddać skarbówce blisko 80 tysięcy złotych. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie ma wydać orzeczenie w sprawie ulgi meldunkowej.
Pod koniec 1716 r. po raz ostatni podczas wojny północnej miał miejsce przemarsz wojsk przez Lubelszczyznę. Czy oznaczało to koniec kłopotów mieszkańców Puław?
Wszystko wskazuje na to, że turystyka to w ostatnich latach najszybciej rozwijająca się branża w Lublinie. W 2017 roku turyści zostawili w naszym mieście ok. 310 milionów złotych. A ten rok ma przynieść kolejny rekord.
Rozmowa z Randy Hackerem, trenerem futbolistów amerykańskich i pastorem Zboru Chrześcijan Baptystów w Lublinie.
Sklep z oświetleniem z ul. Zamojskiej w Lublinie, księgarnia oraz mufiniarnia z ul. Bernardyńskiej czy dyskont odzieżowy z ul. Narutowicza – to tylko kilka miejsc, które zostały zamknięte w ciągu ostatnich tygodni. Przedsiębiorcy przyznają, że mały handel znika z centrum
Piłkarska kariera na miarę Roberta Lewandowskiego czy Lionela Messiego może się zacząć… w Kijanach, gdzie powstaje Liceum Mistrzostwa Sportowego Górnika Łęczna. Za niecałe dwa tygodnie zacznie się nabór do pierwszej klasy. Najlepsi mogą liczyć na zawodowy kontrakt piłkarski z Górnikiem Łęczna.
Kolejnymi właścicielami Puław zostali Elżbieta Helena z Lubomirskich i Adam Mikołaj Sieniawscy. Sporną sprawą jest data wniesienia w posagu przez jedyną córkę marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i Zofii z Opalińskich dóbr końskowolskich z Puławami Adamowi Mikołajowi Sieniawskiemu. Według jednej wersji nastąpiło to wraz z wyjściem za mąż, a więc w 1686 r. Według drugiej wersji fakt ten nastąpił dopiero po śmierci S. H. Lubomirskiego w 1702 r.
Dziewczynki mogły chodzić w spodniach do szkoły dopiero od 1971 r. Peerelowska moda była szara, siermiężna i mało praktyczna. Polacy jednak – jako przedsiębiorczy naród – starali się nadążać za światową modą, wprowadzając swego czasu na rynek modne kurtki, które we Włoszech używane były jako strój ochronny w mleczarni.
Historia odzyskania niepodległości w Lublinie jest nie tylko związana z mundurem czy polityką. To także organiczny wysiłek wielu ludzi: zaangażowanie nauczycieli, artystów czy przedsiębiorców. Drogi do niepodległości miały różny wymiar, niekoniecznie związany z karabinem czy szablą.