Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rozmową z Natalią Voytsel z Fundacji „Gdy Liczy się Czas”, która już po raz trzeci zorganizowała charytatywną akcję „Piękna Mama” w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie. Akcja, w której uczestniczą stylistki, fryzjerki i masażysta jest adresowana do matek dzieci z oddziału Onkologii, Hematologii i Transplantologii.
Ze Sławomirem Błażewiczem, nauczycielem języka polskiego i autorem wydanej właśnie książki „Tajemnice XI gimnazjum. Unia” rozmawiamy o magicznej podróży w czasy renesansu
Rozmowa z płk. Tadeuszem Nastarowiczem, dowódcą 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
Kolejną ważną postacią w dziejach Puław, ale również Rzeczypospolitej, jest August Aleksander Czartoryski (1697-1782), drugi z kolei (po Kazimierzu) wybitny przedstawiciel rodu, twórca potęgi rodowej Familii, pierwszy z Czartoryskich związany ściśle z Puławami.
Bez wątpienia to jedyna taka szkoła w Lubelskiem. Nie rozbrzmiewa w niej dzwonek. Nie ma przerw. Praca toczy się przez siedem dni w tygodniu. Nauczyciele bardziej niż surowymi profesorami starają się być godnymi zaufania przyjaciółmi. 60-lecie swojego istnienia świętuje Zespół Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie.
Za MKS Perła Lublin najlepszy sezon w historii. Podopieczne Roberta Lisa sięgnęły po trzy trofea. - W przyszłym sezonie czeka nas rywalizacja w Lidze Mistrzyń. Wówczas przekonamy się, gdzie jest nasze miejsce - mówi trener Robert Lis.
Huk silników odrzutowych przecina ciszę lotniska w Dęblinie. „Bielik” przyspiesza w oczach, odrywa się od betonowego, niemal sterylnego, pasa startowego. Błyskawicznie wzbija się w powietrze i po chwili niknie w chmurach. Tak wygląda nowa era szkolenia polskich pilotów wojskowych samolotów odrzutowych. M-346 już fruwają po naszym niebie
11 czerwca 1731 r. w kościele O.O. Reformatów w Warszawie odbył się ślub Marii Zofii z Sieniawskich, wdowy po wojewodzie płockim Stanisławie Denhoffie, z księciem Augustem Aleksandrem Czartoryskim, wojewodą ruskim. Oto, jak o ślubie tym pisał do swej bratowej Fryderyk Michał Czartoryski, podkanclerzy litewski:
Nie będę oszukiwał, łza w oku się zakręciła, bo myślę, że przeszliśmy do historii Łęcznej. Nigdy wcześniej w kobiecej piłce klub z tak małej miejscowości nie wywalczył mistrzowskiego tytułu. To mój największy sukces w karierze - rozmowa z Piotrem Mazurkiewiczem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna
Historią Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów, a potem producenta hollywoodzkich hitów, zaczyna się w Lublinie festiwal filmowy. Trudno o lepsze otwarcie, bo nasze miasto jest odrobinę zamieszane w opowieść o bohaterze dokumentu „Książę i dybuk”. Co ważne, ta odrobina jest udokumentowana. W przeciwieństwie do biografii Waszyńskiego, który zmieniał personalia, wyznanie, kontynenty, zajęcia, kręgi znajomych i fakty ze swojego życia.
12 maja w CSK zagra legenda europejskiej awangardy muzycznej: Laibach. Na jubileuszowej 10. edycji festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY takich niezapomnianych eksperymentów będzie więcej. W tym roku większa część tej wyrafinowanej muzycznej uczy będzie darmowa
Od kilku lat kwitną już w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Gdańsku. Sieją je aktywiści z Włodawy i samorządowcy z Zamościa.
Pełne trybuny i atmosfera wielkiego sportowego święta - takie obrazki towarzyszą tegorocznym meczom żużlowców Speed Car Motoru Lublin. Za sukcesem frekwencyjnym idą wyniki sportowe, bo po czterech kolejkach drużyna zajmuje pierwsze miejsce w tabeli Nice 1. Ligi Żużlowej. I choć kibice coraz śmielej mówią o awansie do Ekstraligi, klubowi działacze tak daleko w przyszłość nie patrzą i sumiennie wykonują swoją pracę
Ślub w ogrodzie, albo zabytkowym dworku. Później przejażdżka autem Milicji Obywatelskiej z czasów PRL albo lot balonem przed zachodem słońca. Atrakcji dla nowożeńców i gości weselnych jest coraz więcej. W niektórych przypadkach bez grubego portfela się jednak nie obejdzie
Maj sprzyja kulinarnym wypadom. Podpowiadamy, gdzie zjeść zacierkową, a gdzie słynne cynaderki. Słynne dania wracają do kart i warto wiedzieć, gdzie pojechać, żeby dobrze zjeść.
To nie jest pierwszy w Polsce koncert amerykańskiego jazzowego wokalisty. Ale pierwszy raz Bobby McFerrin wystąpi wspólnie z młodymi wokalistami z naszego regionu. Byliśmy wczoraj na próbie zespołu Lublin Voices. Koncert w sobotę
Jednym z elementów decydujących o sile i niezależności państwa, w tym skuteczności wprowadzania reform takich jak ustawa sejmowa z 3 maja 1791 r., była sprawna i nowoczesna armia. A sytuacja tejże w XVIII w. była wręcz tragiczna.
3 maja 1791. W roku jubileuszu stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzimy 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja, będącej fundamentem nowoczesnego państwa i wzorem czynu patriotycznego Polaków. Dzieła, które według św. Jana Pawła II stało się podstawą nowej polskiej państwowości w 1918 roku, kiedy to klęska wojenna wszystkich trzech zaborców otworzyła drogę do niepodległości Rzeczypospolitej.
W PRL było to drugie najważniejsze święto państwowe obok Święta Odrodzenia (22 lipca), upamiętniającego narodziny Polski Ludowej. Pochody nie były obowiązkowe; był jedynie "dobrowolny obowiązek udziału w nich"
Ewelina i Łukasz Czerwińscy - mieszkańcy lubelskich Bronowic całym swoim życiem udowadniają, że życie może stać się bajką, w której w charakterze złego smoka występuje... 56 złotych.
W kwietniu 1918 roku Lublin znajdował się w zaborze austriackim, a jednym z dzienników w mieście był „Głos Lubelski”. 1 kwietnia wypadał Poniedziałek Wielkanocny i tego dnia gazeta się nie ukazała. A trzeba przypomnieć, że „Głos” wychodził codziennie, także w niedziele. Kolejny numer został wydrukowany we wtorek, 2 kwietnia.
Rozmowa z Janem Gołębiowskim, profilerem i psychologiem kryminalnym, biegłym sądowym, autorem pierwszej w Polsce monografii na temat profilowania kryminalnego
33-letni Piotr Tchórz z Zamościa urodził się bez lewej dłoni. Dzięki udanemu przeszczepowi, który w grudniu 2016 roku wykonali lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ma teraz obie dłonie. To była pierwsza taka operacja na świecie u dorosłego pacjenta. Do tej pory kończyny górne przeszczepiono osobom, które miały amputowane ręce. Tydzień temu we wrocławskiej klinice pan Piotr przeszedł ostatni z trzech dodatkowych zabiegów ścięgien kciuka.
Zakasujemy rękawy, nakładamy bluzy robocze, by dźwignąć nasze miasto z upadku. Miłość Ojczyzny i miłość miasta będzie naszą przewodnią myślą w dążeniu do wytkniętego celu. Będziemy kontynuatorami wielkiej myśli twórców Konstytucji 3-go Maja. Miłość Ojczyzny i miłość miasta! Pod tymi znakami zwyciężymy! - tak mówił Wacław Bajkowski, tuż po zaprzysiężeniu go na prezydenta Lublina. Inaugurował wówczas pracę pierwszej, wybranej przez mieszkańców Rady Miasta. Był rok 1917. Jest rok 2018. Śladów życia i działalności Wacława Bajkowskiego, adwokata, muzyka i dyrygenta można szukać w dawnej prasie, archiwach, bibliotekach. Mało kto wie, że w mieszkaniu na siódmym piętrze lubelskiego blokowiska wiszą skrzypce, na których świetnie grał
Po 30 latach pracy i wychowaniu 19 dzieci na emeryturę przechodzi Danuta Ulidowicz, najdłużej pracująca Mama SOS na świecie. Marzy tylko o tym, żeby rano po przebudzeniu nigdzie nie musieć gnać i zwiedzić kilka wspaniałych miejsc. Szanse na zrealizowanie planów są jednak niewielkie, bo jej dzieci już przygotowują grafik, kogo odwiedzi w pierwszej kolejności.