Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rozmowa z Piotrem Tomalą z Lublina, uczestnikiem Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.
Myślicie, że w lany poniedziałek wodociągowcy mają więcej pracy niż zwykle? Skądże znowu! To jeden z najspokojniejszych dni w tym fachu. A wiecie, ile czasu trzeba, by deszczówka stała się kranówką? Zapraszamy na wycieczkę po wodociągach od kuchni. Zaczynamy od chmury, kończymy w umywalce.
Dzielnica jak każda inna. Zaczyna się za wiaduktem przy ul. Kunickiego. W czasach PRL-u cieszyła się złą sławą. Adolf Lekki, znany lubelski pisarz i dziennikarz wydał nawet w latach 80. cykl reportaży o tej dzielnicy: „Dziesiąta – dzielnica cudów”.
Rozmowa z Haliną Grzesiak, twórczynią ludową z Olszanki w gminie Krzczonów (powiat lubelski).
„Kobietą sukcesu 2018” w plebiscycie Dziennika Wschodniego została Urszula Wisowska, założycielka i właścicielka cukierni „Anabilis”. Ciasta i lody tam przygotowane kupować możemy dopiero od czerwca. Już teraz ma jednak rzesze stałych klientów.
Dziś w lubelskiej hali Globus odbędzie się gala TFL 13 „NOXY NIGHT”. Na walkę wieczoru zapowiada się starcie Huberta Szymajdy z Guilherme Cadeną Martinsem. W klatce pojawi się też między innymi Izabela Badurek-Izdebska oraz Cezary Oleksiejczuk
Jednym z urządzeń XVII-wiecznych Puław, reprezentatywnym dla tamtejszej kultury technicznej, jest wodociąg, umożliwiający funkcjonowanie w rezydencji pałacowej sadzawek, basenów i fontann przez skierowanie do parku i pałacu dużych ilości wody.
Nagle okazało się, że w baseball w naszym mieście gra całkiem spora liczba ludzi. Trzeba było ich tylko zebrać w jeden zespół. I tak powstało Ravens - opowiada Radosław Głowacki, wiceprezes klubu.
Choć do Mediolanu poleci Paweł Gałecki, to od razu zaznacza, że zwycięskie danie przygotowali razem z Darkiem i w tym tandemie nie ma ważniejszych. Można powiedzieć, że Darek Cygan jest trenerem Pawła. Obaj pracowali we Włoszech, obaj pasjonują się włoską kuchnią.
Jak wynika z obserwacji naukowców, najgorliwiej poszczą osoby starsze, które wyrastały w tradycji ludowej. Na wsi zaniechanie postu było traktowane jak grzech i mogło ściągnąć nieszczęście. Szlachta i ziemiaństwo mieli z postem problem, bo ciężko odmówić sobie dobrych rzeczy, gdy jest ich dużo. Nasi wysoko urodzeni przodkowie mieli podobne dylematy jak my.
Słyszeliście kiedyś o fontannie na środku Zalewu Zemborzyckiego? A może o kolejce gondolowej ponad miastem? O świecących, szklanych stożkach stojących na pl. Litewskim i sięgających ponad drzewa? Zabieramy Was do Muzeum Pomysłów Porzuconych, gdzie zebraliśmy to, co kiedyś w Lublinie planowano, ale słuch po tym zaginął. Niektóre pomysły są już pełnoletnie, niektóre trudno podejrzewać o dojrzałość. Miłego zwiedzania, zapraszamy!
Jednym z głównych zajęć mieszkańców XVII-wiecznej wsi Puławy było flisactwo, czyli spław drewna tratwami.
W Lublinie może stanąć pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Postacie prezydenckiej pary przytulałyby się siedząc na granitowej ławce w kształcie granic Polski. Taką koncepcję przedstawili radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcą, by pomnik stanął w centrum miasta.
Rozmowa z Arturem Soboniem, posłem Prawa i Sprawiedliwości, wiceministrem w resorcie Inwestycji i Rozwoju.
Możliwe, że nigdy się nie spotkali. Możliwe, że znali z widzenia z redakcji „Ziemi Lubelskiej”. Możliwe, że się przyjaźnili. Ale czy poetka i felietonistka zwróciła by uwagę na młodszego o kilkanaście lat dziennikarza sportowego i boksera? Aniela Fleszarowa i Albin Lewandowski. Pewne jest to, że na przełomie lat 20. i 30 ubiegłego wieku mieszkali w Lublinie. I oboje znali Józefa Czechowicza.
Rozmowa z Witoldem Janem Mikołajczukiem z malutkiej podlaskiej osady Kołczyn. Kompozytorem, tekściarzem, muzykiem i poetą.
Już ponad 30 tysięcy kuracjuszy z całej Polski odwiedza w ciągu roku Uzdrowisko Nałęczów. A będzie ich jeszcze więcej, bo uzdrowisko stale się rozwija i już wkrótce będzie miało najnowocześniejszy sprzęt do diagnostyki kardiologicznej i fizjoterapii.
Rozmowa z Eweliną Kowalik, która stworzyła portal dla singli „Z nieba ci nie spadnie”.
W jej skośnych oczach odbija się dom dziadków postawiony, wedle legendy, w centrum tatarskiej wsi. Wspina się po górach, łowi ryby, gra na czarnej suce i kilku niezwykłych instrumentach z duszą
Co drugi Polak mieszka w domu zbudowanym jeszcze w czasach PRL. Dobrze, że za czasów Gomułki odrzucono jeden z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów „oszczędnego budowania” - wspólnych łazienek dla kilku mieszkań. Faktem jest, że w latach 70 ub. w. budowano więcej mieszkań niż zakładają nawet dzisiejsze, odważne rządowe plany
Widząc osobę chorą na trąd nie byłam w żaden sposób tym zrażona czy wystraszona, ale ogarnął mnie smutek - mówi Edyta Masternak z Lublina, wolontariuszka, która niedawno wróciła z ośrodka dla osób dotkniętych trądem w Indiach. Miejsce to blisko pół wieku temu założyli Polacy
Chodzi dopiero do drugiej klasy liceum, a już ma na koncie wiele sukcesów w konkursach plastycznych. Lublinianka Marysia Osior otworzyła właśnie swoją pierwszą autorską wystawę „Portrety”
Choć słynny de Volaille praktycznie zniknął z kulinarnej mapy Lublina, to są jeszcze miejsca, w których zjemy doskonałe danie z kurczaka. Lekkie i dietetyczne, kolorowe na talerzu
Były kwiaty, czasami lampka wina i dodatkowy przydział rajstop, ręczników, kawy czy innych deficytowych towarów. Zdarzały się też bilety do teatru czy kina. Wszystko „za pokwitowaniem”. Tak w czasach PRL obchodzono święto kobiet, którego państwowy charakter zniesiono w 1993 r. za rządów Hanny Suchockiej.
Na historię miejsc i społeczeństwa składają się losy jednostek. Wkrótce obchodzić będziemy dziewięćdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci Pawła Leona Jankowskiego, lekarza, działacza społecznego i polityka, postaci związanej z walką o odzyskanie niepodległości. Jankowski zmarł na gruźlicę w wieku 44 lat, 19 marca, w dniu imienin swojego przyjaciela, Józefa Piłsudskiego, pisząc do niego niedokończony list: „Drogi komendancie, brygadierze, kochany Ziuku. W dniu Waszych bliskich imienin a mojej śmierci przesyłam Wam ostatnie powinszowanie..."