Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
To skomplikowane: Międzynarodowy Dzień Tańca będzie 29 kwietnia. Spektakl, którego nie można przegapić: 28 kwietnia. Ale już 26 kwietnia trzeba iść na projekcję. Generalnie: dużo tańczenia na różne sposoby!
Dzieci, które za kilka tygodni przystąpią do Pierwszej Komunii, biorą już udział w próbach. Rodzice zapinają zaś na ostatni guzik logistyczne wydarzenia tego dnia.
Przez wiele lat samochód był dla wielu Polaków szczytem marzeń. Władysław Gomułka uważał zresztą, że samochody są dla burżujów, dlatego stawiał na transport zbiorowy. I jeździliśmy stłoczeni w wagonowej toalecie lub na korytarzu albo byliśmy skazani na łaskę i niełaskę kierowcy PKS-u, który mógł nas nie wpuścić do autobusu. Dziś większość z nas korzysta z własnego samochodu. I stoimy w korkach...
Coraz więcej restauracji wprowadza makarony do menu. Na talerzach pojawiły się nowe, intrygujące gatunki. Od wspaniałego casarecce, przez rozkoszne pizzi po strozapretti
Rozmowa z Adamem Kalbarczykiem, dyrektorem Międzynarodowych Szkół Paderewski w Lublinie
Zaczynają się trudne czasy dla uczniów ubiegających się o przyjęcie do szkół średnich. W przyszłym roku do rekrutacji przystąpi więcej chętnych niż dotychczas. Żeby umożliwić im równy start, niektóre placówki już teraz zmniejszają liczbę klas pierwszych, by za rok móc utworzyć więcej nowych oddziałów. Najbardziej oblegane będą prestiżowe placówki. W Lublinie to tzw. ZUS
"Tu jest kiosk Ruchu, ja tu mięso sprzedaję!" Ten fragment z kultowego „Misia” zna chyba każdy. Mięsa wprawdzie w kioskach nigdy nie było, ale w PRL-u kioski były najpopularniejszymi punktami sprzedaży, gdzie można były kupić artykuły codziennego użytku. Co ciekawe, na świecie nie było tak rozbudowanej sieci sprzedaży detalicznej jak nasze poczciwe kioski Ruchu, które stały niemal na każdym rogu ulicy
W najbliższą niedzielę parafianie m.in. z miejscowości Targowisko będą się modlić nie w kościele, tylko w tymczasowej kaplicy, którą na kilka miesięcy stała się remiza. Przeprowadzka ma związek z rozpoczętym remontem zabytkowego XVIII-wiecznego kościoła.
Katolicki Uniwersytet Lubelski, jako pierwsza z uczelni z Lublina, rozpoczął tegoroczną rekrutację kandydatów na studia. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej potencjalnych nowych studentów zacznie szukać w poniedziałek. Nabory w pozostałych lubelskich szkołach wyższych ruszą w maju.
Jeśli uważnie zanalizujemy tekst Hamleta, to jest tam dużo aluzji do polowania, do tropienia, do łowienia zwierząt. Słyszymy: Czemu zachodzicie mnie jak zwierzynę na polowaniu? Szekspir pokazuje świat, w którym jest się ciągle na polowaniu. Albo się zabija, albo jest się zabitym. Rozmowa z Magdą Szpecht, reżyserką „Hamleta” w Teatrze Andersena.
Już po raz czwarty w regionalnej karcmie Chata w Lublinie spotykają się miłośnicy golonki. Do 21 kwietnia w menu będzie pięć golonek.
Pod koniec 1716 r. po raz ostatni podczas wojny północnej miał miejsce przemarsz wojsk przez Lubelszczyznę. Czy oznaczało to koniec kłopotów mieszkańców Puław?
Czarna opaska z czerwonym guzikiem. Przyciśniecie tego guzika jest równoznaczne z wezwaniem pomocy. W środę 135 osób z powiatu kraśnickiego otrzymało urządzenia, które mogą uratować im życie.
Wszystko wskazuje na to, że turystyka to w ostatnich latach najszybciej rozwijająca się branża w Lublinie. W 2017 roku turyści zostawili w naszym mieście ok. 310 milionów złotych. A ten rok ma przynieść kolejny rekord.
Rozmowa z Randy Hackerem, trenerem futbolistów amerykańskich i pastorem Zboru Chrześcijan Baptystów w Lublinie.
Coraz więcej rodziców nie płaci alimentów. Lubelskie jest w tej niechlubnej kategorii jednym z krajowych liderów. Rekordzista z naszego regionu ma do zapłacenia blisko pół miliona złotych
Kolejnymi właścicielami Puław zostali Elżbieta Helena z Lubomirskich i Adam Mikołaj Sieniawscy. Sporną sprawą jest data wniesienia w posagu przez jedyną córkę marszałka wielkiego koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego i Zofii z Opalińskich dóbr końskowolskich z Puławami Adamowi Mikołajowi Sieniawskiemu. Według jednej wersji nastąpiło to wraz z wyjściem za mąż, a więc w 1686 r. Według drugiej wersji fakt ten nastąpił dopiero po śmierci S. H. Lubomirskiego w 1702 r.
Ignacy Ewaryst Daszyński urodził się w patriotycznej, szlacheckiej rodzinie jako syn Ferdynanda Daszyńskiego i Kamili z Mierzeńskich oraz brat Tomasza, Piotra, Feliksa i Zofii Daszyńskich. W wieku 6 lat rozpoczął naukę w szkole oo. Bernardynów w Zbarażu, gdzie osiągał zadziwiające jak na swój wiek wyniki. Wychowywał się w wielokulturowym środowisku i już w młodych latach znał 3 języki obce: ukraiński, niemiecki i jidisz.
Dziewczynki mogły chodzić w spodniach do szkoły dopiero od 1971 r. Peerelowska moda była szara, siermiężna i mało praktyczna. Polacy jednak – jako przedsiębiorczy naród – starali się nadążać za światową modą, wprowadzając swego czasu na rynek modne kurtki, które we Włoszech używane były jako strój ochronny w mleczarni.
Historia odzyskania niepodległości w Lublinie jest nie tylko związana z mundurem czy polityką. To także organiczny wysiłek wielu ludzi: zaangażowanie nauczycieli, artystów czy przedsiębiorców. Drogi do niepodległości miały różny wymiar, niekoniecznie związany z karabinem czy szablą.
Jego ojca portretował Stanisław Wyspiański, matkę Witkacy i Rafał Malczewski. Swoje obrazy pokazywał w wielu galeriach Europy obok Picassa, Chagalla czy Bacona. Trzy z ostatnich prac Marka Żuławskiego są w Lublinie. Pojawiły się na zamówienie, do jednego z powstających kościołów. Nigdy do niego nie trafiły.
Rozmowa z Janem Szturcem, pierwszym trenerem Adama Małysza i Piotra Żyły.
O jego dziełach powstał nawet materiał w agencji Reuters, jedna z największych agencji prasowych na świecie. Ostatnio można go było spotkać w sobotę podczas wielkanocnego kiermaszu na pl. Zamkowym w Lublinie. Rozmowa z Mariuszem Dubielem ze Słodkowa Drugiego (powiat kraśnicki), który wydrapuje pisanki.
I w restauracji, i w domu na święta wszystko szykuje sama. Sama piecze pasztety, robi i wędzi kiełbasę oraz szynki. Rozmowa z Agnieszką Filiks, właścicielką i szefową kuchni w restauracji Willa Filiks w Nałęczowie.
Wielka Sobota to czas dla prawosławnych i smutku, i oczekiwania na przeszywającą radość Zmartwychwstania Zbawiciela. Wysiłek i Wielkiego Postu, i Wielkiego Tygodnia powinien nam uzmysłowić bezmiar Bożej Miłości. Rozmowa z Jego Ekscelencją Najprzewielebniejszym Ablem, Prawosławnym Arcybiskupem Lubelskim i Chełmskim